1.6TD - nepasuje vackovy hridel (vyreseno)

1.6D, 1.6TD

Moderátoři: vwCharlie, areka

Odpovědět
Uživatelský avatar
Viky_CZ
Řidič
Řidič
Příspěvky: 151
Registrován: 25.12.2018 14:38
Kontaktovat uživatele:

Re: 1.6TD - nepasuje vackovy hridel (vyreseno)

Příspěvek od Viky_CZ »

Prubezne info: povedlo se mi to zdvihatko vydlabat ven (nechtejte vedet jak) a moje zjisteni je, ze je popraskany.
Netusim, jestli to je bezny opotrebeni, ale nezda se mi to OK. Kazdopadne jsem zkusil vytahnout jeste jiny zdvihatko a to ma taky nejaky prasklinky, ale podstatne min.

Nejsem si jistej, jestli se muze "rozklepat" ten hrnicek tak, aby mel nahore vetsi prumer, ale kazdopadne drhnul za horni konec. Kdyz se mi povedlo zavrit ventil, tak uz sel normalne ven.

Pridavam obrazek.
IMG_20190113_144326.jpg
VW Caravelle Syncro GL '88 ... Škoda Rapid 120 '85 ... Škoda Forman Million Edition '94
Youtube playlist: Volkswagen Škoda

Uživatelský avatar
Dark_cze
Řidič
Řidič
Příspěvky: 96
Registrován: 06.01.2019 08:47

Re: 1.6TD - nepasuje vackovy hridel (vyreseno)

Příspěvek od Dark_cze »

To je mazec, hlavne ze si ho dostal ven :)
BMW e46 320d 100kW -> Audi A4 B6 2,5 TDI 132kW -> Audi A4 B8 3,0TDI 176kW -> Polo GTI AW 147kW

vintera
Závodník
Závodník
Příspěvky: 634
Registrován: 10.05.2012 00:58

Re: 1.6TD - nepasuje vackovy hridel (vyreseno)

Příspěvek od vintera »

auto, které možná objelo 10x zeměkouli, má motor na konci života. Rozmlácené, prodřené hydroštely jsou známkou toho, že motor jezdil do roztrhání těla (doslova) bez toho, aby mu někdo věnoval patřičnou péči. Je i možné, že někdo jen prostě vyměnil hlavu za jinou (oprava) aniž by ji nějak repasoval. V každém případě je potřeba vyměnit všechna zdvihátka. Občas se setkávám i s hlavami, kde zdvihátka vydřou vedení v hlavě, že je na vyhození. Nejlépe by bylo změřit i vůli ventilů ve vedení a případně vyměnit včetně těsnění ventilů. Důkladně prohlédnout i vačku, jestli není příliš opotřebená. V každém případě bych sháněl náhradní hlavu, klidně i více. Rádi praskaj.

Uživatelský avatar
Viky_CZ
Řidič
Řidič
Příspěvky: 151
Registrován: 25.12.2018 14:38
Kontaktovat uživatele:

Re: 1.6TD - nepasuje vackovy hridel (vyreseno)

Příspěvek od Viky_CZ »

Je mi to jasny, hrnicky jsou na odpis. Hlava je uz nejspis menena za novou, je na ni nalitek 33/98, ale i tak je to pred 20ti lety. Nejsem si uplne jistej jestli menit jenom hrnicky, mam obavu, aby to nebyla zbytecna prace, co tomu jenom prodlouzi trapeni o par tisic km.

Videl jsem na tyhle motory montovat novejsi hlavy (pro hydrostely) s tim, ze zacpali pridavnou odtokovou diru aby to sedlo na tenhle blok. Takova hlava se da jeste koupit i nova. Mam dilema, jestli nejit do novy hlavy, misto shaneni nejakych pochybnych ojetin. Jak jsem sledoval bazarovy hlavy, prakticky kazda ma zacinajici praskliny mezi ventilama. Ma vubec cenu nejakou starsi kupovat?
VW Caravelle Syncro GL '88 ... Škoda Rapid 120 '85 ... Škoda Forman Million Edition '94
Youtube playlist: Volkswagen Škoda

vintera
Závodník
Závodník
Příspěvky: 634
Registrován: 10.05.2012 00:58

Re: 1.6TD - nepasuje vackovy hridel (vyreseno)

Příspěvek od vintera »

Praskliny jsou úplně normální, a jsou téměř na všech hlavách. Jde pouze o to, zda-li jsou ještě v normě, nebo ne a jsou použitelné.
Hlavy doposud jsou k mání a nejsou nijak drahé. Jestli bych mínil jezdit dlouho, pořídil bych si jich několik do zásoby. V budoucnu bude o ně určitě zájem.
Já toto obvykle řeším tak, že pořídím díly do zásoby, i několik motorů třeba. Vybírat motor pokud možno z jezdícího auta. Na vrakovištích už moc G2 není, ale inzeráty stále jsou.

Uživatelský avatar
Viky_CZ
Řidič
Řidič
Příspěvky: 151
Registrován: 25.12.2018 14:38
Kontaktovat uživatele:

Re: 1.6TD - nepasuje vackovy hridel (vyreseno)

Příspěvek od Viky_CZ »

OK, takze sezenu hlavu do zasoby, rozumim a dekuju za vysvetleni.

Otazka cislo 2 - mam zkusit vymenit hrnicky a udelat vule nebo to rovnou resit generalkou hlavy? Startuje to vyborne a doted to i pekne jezdilo, nechce se mi to v ty zime moc kuchat.
VW Caravelle Syncro GL '88 ... Škoda Rapid 120 '85 ... Škoda Forman Million Edition '94
Youtube playlist: Volkswagen Škoda

vintera
Závodník
Závodník
Příspěvky: 634
Registrován: 10.05.2012 00:58

Re: 1.6TD - nepasuje vackovy hridel (vyreseno)

Příspěvek od vintera »

pokud motor nekouřil modře a nebral olej, tak oprav svou hlavu a jezdi. Sháněj zatím nějaké díly, chce to pomalu bez násilí, časem se vždy něco najde. Pořiď si třeba hlavu a tu dej na tlakovou zkoušku, potom opravovat. Je třeba si položit zásadní otázku, zda-li mám auto jen do doby než klekne a pořídím jiné, nebo na delší dobu a budu jej opravovat. Podle toho je třeba se zachovat a shánět díly. Já mám např. 8 kusů různých G2 a 7 kusů k nim příbuzných A80, a k tomu odpovídající množství dílů, motorů, převodovek, náprav, blatníků, skel, plastů apod.

Uživatelský avatar
Viky_CZ
Řidič
Řidič
Příspěvky: 151
Registrován: 25.12.2018 14:38
Kontaktovat uživatele:

Re: 1.6TD - nepasuje vackovy hridel (vyreseno)

Příspěvek od Viky_CZ »

Haha.... no ja bych s tim rad jezdil dlouho, ale rocni najezd bude minimalni, je to vikendovka.
Co jsem koukal, vypada to, ze shanim hlavu na motor typu JP... asi... nebo CY... sakra... vim prd. :D
VW Caravelle Syncro GL '88 ... Škoda Rapid 120 '85 ... Škoda Forman Million Edition '94
Youtube playlist: Volkswagen Škoda

Uživatelský avatar
Viky_CZ
Řidič
Řidič
Příspěvky: 151
Registrován: 25.12.2018 14:38
Kontaktovat uživatele:

Re: 1.6TD - nepasuje vackovy hridel (vyreseno)

Příspěvek od Viky_CZ »

Jeste mam dotaz.... vypada to, ze bych mohl koupit motor na ND. Je z hlediska preziti dilu skladovani lepsi ho nechat v kupe a zalejt olejem nebo rozebrat?

Dekuju.
VW Caravelle Syncro GL '88 ... Škoda Rapid 120 '85 ... Škoda Forman Million Edition '94
Youtube playlist: Volkswagen Škoda

vintera
Závodník
Závodník
Příspěvky: 634
Registrován: 10.05.2012 00:58

Re: 1.6TD - nepasuje vackovy hridel (vyreseno)

Příspěvek od vintera »

záleží na tom, v jakém je motor stavu. Pokud normálně jezdí, tak asi nerozebírat. Ono rozebrání = postrácení. V suchu se motoru nic nestane. Jedině vstřikovací čerpadlo u diesela a vstřikování obecně trpí dlouhým skladováním. Palivo se rozkládá a usazeniny jej ucpou. U nafty se vyloučí biosložka a nejde rozpustit. Prvně se ucpává ventilek na přepadu čerpadla, následně nejde po startu motor do obrátek, uvnitř čerpadla vzniká přetlak a nafta se následně tlačí přes gumová těsnění ven.

Naftu vždy vypustím, propláchnu petrolejem a naleju čistý. Může se také stát, že vlhkost v oleji uvnitř motoru je příčinou přireznutí přetlakového ventilu uvnitř olejového čerpadla. Je tam kovový váleček, který na povrchu orezne a při prvním pohybu se přidře a nereguluje tlak oleje. Většinou nedovírá a není potom tlak.
Jinak hlavy jsou stejné, buďto mají hydroštely, nebo podložky a liší se právě kanály. Jinak je jedno z jakého motoru hlava je. Pokud pasuje na kanály, lze dát každou z motoru 1,6 D, TD. Stejné motory jsou i v Audi 80 do roku 91. Z motoru 1,9 hlavu ale už ne.

Uživatelský avatar
Viky_CZ
Řidič
Řidič
Příspěvky: 151
Registrován: 25.12.2018 14:38
Kontaktovat uživatele:

Re: 1.6TD - nepasuje vackovy hridel (vyreseno)

Příspěvek od Viky_CZ »

Aha. Cerpadlo na nem neni, takze o to se bat nemusim. Olejovy cerpadlo nemuzu pouzit, protoze to je z motor z osobaku.... hlavu z toho asi sundat potrebuju i tak.... a dily snad nepoztracim, mam uz praxi ze Skodovek a vetsinou vsechno najdu. :D

Dekuju, budu dal informovat. :)
VW Caravelle Syncro GL '88 ... Škoda Rapid 120 '85 ... Škoda Forman Million Edition '94
Youtube playlist: Volkswagen Škoda

Uživatelský avatar
Viky_CZ
Řidič
Řidič
Příspěvky: 151
Registrován: 25.12.2018 14:38
Kontaktovat uživatele:

Re: 1.6TD - nepasuje vackovy hridel (vyreseno)

Příspěvek od Viky_CZ »

... a mam na ceste 8 novych hrnicku. Schvalne jestli to pujde rozchodit. :D

Edit: Neslo. :mrgreen:
VW Caravelle Syncro GL '88 ... Škoda Rapid 120 '85 ... Škoda Forman Million Edition '94
Youtube playlist: Volkswagen Škoda

Uživatelský avatar
Viky_CZ
Řidič
Řidič
Příspěvky: 151
Registrován: 25.12.2018 14:38
Kontaktovat uživatele:

Re: 1.6TD - nepasuje vackovy hridel (vyreseno)

Příspěvek od Viky_CZ »

Pro info:

Dovezl jsem si na dily motor 1.6D z G2 (JP), sice nakonec hlava ma hydrostely, ale nasel jsem na YT par videi kde ji lidi meli namontenou na T3, dokonce jedno s popisem upravy. Zacal jsem to rozebirat, studuju, co se musi vsechno rozdelat na sundani hlavy (jestli to jde v aute).

Zatim vubec nevim co mne ceka vevnitr, ale snad to pujde pouzit.
IMG_20190122_223504B.jpg
VW Caravelle Syncro GL '88 ... Škoda Rapid 120 '85 ... Škoda Forman Million Edition '94
Youtube playlist: Volkswagen Škoda

Uživatelský avatar
Dark_cze
Řidič
Řidič
Příspěvky: 96
Registrován: 06.01.2019 08:47

Re: 1.6TD - nepasuje vackovy hridel (vyreseno)

Příspěvek od Dark_cze »

škoda že si to nerozchodi. Jsem zvědavý jak pochodiš s novým motorem :)
BMW e46 320d 100kW -> Audi A4 B6 2,5 TDI 132kW -> Audi A4 B8 3,0TDI 176kW -> Polo GTI AW 147kW

Uživatelský avatar
Viky_CZ
Řidič
Řidič
Příspěvky: 151
Registrován: 25.12.2018 14:38
Kontaktovat uživatele:

Re: 1.6TD - nepasuje vackovy hridel (vyreseno)

Příspěvek od Viky_CZ »

Uvidim. Sundam z nej hlavu a rozhodnu se co dal, jestli to zkusim udelat cely sam nebo to nekomu prenecham. Rozhodne nechci menit motor... I kdyz teda po mych opravach to bude original tak jenom napul.

Puvodni motor ma zrejme ten ventil ohnutej, protoze i po preskladani a rozhejbani zdvihatek porad zustavala na tom ventilu vetsi vule nez by mela byt.
VW Caravelle Syncro GL '88 ... Škoda Rapid 120 '85 ... Škoda Forman Million Edition '94
Youtube playlist: Volkswagen Škoda

Odpovědět

Zpět na „Motory - diesel“