Slabé blinkry - kde všade môže byť závada

Sedačky, volanty, palubní desky, elektro...

Moderátoři: vwCharlie, areka

Kamikazee
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 16
Registrován: 16.06.2013 16:15

Slabé blinkry - kde všade môže byť závada

Příspěvek od Kamikazee »

Dobrý večer, obraciam sa na vás s menšou prosbou o pomoc keďže na slovensku sú hádam len samí trollovia... :) Dúfam, že sa nenahneváte ak to tu už bolo ale nič podobné som nenašiel ako tento problém podrobne riešiť.
Môj problém je, že mi dosť slabo blikajú smerovky a z časti sa mi to podarilo už i polepšiť ale stále to nieje ono...
Na začiatku som premeral koľko voltov mi ide do žiarovky (zachytil som rele iba pri zapnutej pozícii) a ukazovalo mi 7,5V na žiarovke , takže chyba by bola jasná, málo šťavy tam ide. a potom začal boj s hľadaním kde sa to stráca. Keď som predtým prepojil blinkrovú páčku drôtom a potom aj rele (zatiaľ bez žiadneho čistenia kontaktov) tak som nameral na žiarovke už 9V ale stále to svieti ako bludička. :( hľadal som hľadal som a stále neviem kde to môžem strácať... :(

Kúpil som nové Relé 21, smerovkovú páčku, nový spínač na výstrašné svetlá
žiarovky vymenil
prekontroloval som kostru vzadu v kufri bola OK ale aj tak som ju prečistil namazal kontakt sprejom
v predu pri nádržke na vodu 2 konektory jeden dvoj polovy, druhý jednopolovy - prečistené nastreknuté kontakt sprejom
vpredu pri svetlách dvojpólove konektory prečistené premazané
samotné kontakty v smerovkách prečistené a kontakt sprejom šplechnuté
poistka vymenená


Prišiel som nato, že aj tie nové veci (relé,páčka,vypínač výstražneho trojuholníku) žerú nejaké volty. Keď to obídem drôtom napriamo tak mi do smerovky ide až 1-2V viac a vidieť, že to i svieti lepšie. tak som dosť sklamaný, že nové veci a žerie mi to toľko prúdu. :( (ale asi moja vina bral som snaď to najlacnejšie :( )



Ide mi hlavne o zadné blinkre. Mám číru optiku vzadu a stalo sa mi aj to, že ma vytrúbili, že nepoužívam blinker pritom na slnku ho nebolo vidieť za šera všetko OK. :x
Ak to pomôže:
mám takéto svetlá Obrázek
Motorizácia 1.6d
Stará elektrika (výstražný trojuholník medzi vypínačmi)
merané pri naštartovanom motore, na batérii 13,9V

Viete mi poradiť kde ešte hľadať chybu? kde som mohol niečo vynechať poprípade čo ešte skontrolovať, vymeniť? Bol by som vám veľmi vďačný. :blush:

vintera
Závodník
Závodník
Příspěvky: 634
Registrován: 10.05.2012 00:58

Re: Slabé blinkry - kde všade môže byť závada

Příspěvek od vintera »

Já bych změřil napětí v pojistkovce, na pojistkách a v patici pro relé blinkrů. Měnil jsem nedávno palubovku a při tom kontroloval kabeláž, protože mi vzadu nesvítila koncová světla a v pojistkovce jsem našel několik zoxidovaných konektorů a oxidace zasahovala až dovnitř vodičů.

Kamikazee
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 16
Registrován: 16.06.2013 16:15

Re: Slabé blinkry - kde všade môže byť závada

Příspěvek od Kamikazee »

Ďakujem veľmi pekne za radu, prečítal som si to síce hneď ale trvalo mi pár dní kým som si nato spomenul to premerať... O:)
Na svorke a na poistke mám 13,5V-13,6V pri zapnutom blinkeri alebo výstražnom minimálny pokles, ani to neklesne pod 13V

Čo to znamená? že do svorkovnice mi ide šťava v pohode ale cestou sa niekde postráca? :(

nechcinick
Řidič
Řidič
Příspěvky: 76
Registrován: 26.02.2012 16:10

Re: Slabé blinkry - kde všade môže byť závada

Příspěvek od nechcinick »

No, určitě bych proměřil co ti leze přímo do kabelu který k těm blinkrům jde a to hned v konektoru spínačky. Pokud tam bude 12 - 13 V při seplých směrovkách a na konci těch kabelů bude méně, tak to může být kabelem, který bude někde cvaklej.

vintera
Závodník
Závodník
Příspěvky: 634
Registrován: 10.05.2012 00:58

Re: Slabé blinkry - kde všade môže byť závada

Příspěvek od vintera »

ano cvaklej, ani to nemusí být hned vidět. Do vodiče tudy pomalu a jistě leze vlhkost a měď zezelená a rozpadá se, až se nakonec přeruší úplně. Dneska jsem řešil v předu přídavná světla,jedno málo svítilo. Uvnitř kabílku pod izolací hned za konektorem zeleno až hrůza. Bez zátěže naměřeno na konektoru normální napětí, se zátěží velký pokles.

Kamikazee
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 16
Registrován: 16.06.2013 16:15

Re: Slabé blinkry - kde všade môže byť závada

Příspěvek od Kamikazee »

Blinkre taktiež idú cez spínačku? Alebo si myslel poistkovú skriňu či smerovkovú páčku?

Resp skúšal som stopovať kam ide kábel z pravej smerovky (tuším to bol zelený s čiernou čiarou) a šiel od zadného svetla priamo do poistkovej skrinky. Ale teraz ma tak napadlo keď hovoríte o cvakaní, že tam mám i ťažné zariadenie na aute a elektrika na vozík je riešená takými zlodejkami prúdu čo sa zacvakávajú na kábel, či ho to nejako moc neprerezalo je tam presne takýto typ tej zlodejky elektriny...
Přílohy
zlodejka.png
zlodejka.png (75.08 KiB) Zobrazeno 2725 x

vintera
Závodník
Závodník
Příspěvky: 634
Registrován: 10.05.2012 00:58

Re: Slabé blinkry - kde všade môže byť závada

Příspěvek od vintera »

no vidíš, další možné místo závady, chce to postupně proměřovat a najdeš to.

Kamikazee
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 16
Registrován: 16.06.2013 16:15

Re: Slabé blinkry - kde všade môže byť závada

Příspěvek od Kamikazee »

Ďakujem vám veľmi za rady, ak si cez víkend nájdem opäť čas sa nato kuknúť skúsim pozrieť tú spínaciu skrinku a tieto káblové zlodejky. Potom dám vedieť ako to dopadlo. :)

vintera
Závodník
Závodník
Příspěvky: 634
Registrován: 10.05.2012 00:58

Re: Slabé blinkry - kde všade môže byť závada

Příspěvek od vintera »

je potřeba jít po kabelech systematicky. Začít v konektorech u světel, podle barvy kabelu najít konec v pojistkové skříni a měřit a měřit napětí.

Kamikazee
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 16
Registrován: 16.06.2013 16:15

Re: Slabé blinkry - kde všade môže byť závada

Příspěvek od Kamikazee »

Tak včera som sa opäť pustil do tých blinkrov a skúšal som zase iba pravú stranu napraviť lebo ona bola podstatne slabšia ako ľavá. Ako som hore písal že pred úpravami som mal 7,5V na žiarovke a momentálne som sa dostal do stavu keď tam mám už 10,4V. :) Stále to síce nieje ono ale už je to podstatne lepšie a už lepšieho výslednu asi nedosiahnem. :(
Išiel som ako si spomínal systematicky od zadného svetla.
Prečistil som kontakty na žiarovke a v pätici. Potom som prečistil kontakty medzi konektorom a zásuvkou na svetle. Skontroloval som, či nemám zoxidovanú meď v kábliku pri konektoroch a všetko bolo krásne medenej farby.
Z pravého zad. svetla išiel zväzok káblov po zadnom čele k ľavému a tam boli hore spomínané zlodejky elektriny, dal som ich dofaka a všetko to pekne zletoval dohromady. Ani tam nebola zelená meď. Odtiaľ už pokračoval zväzok káblov popri ľavom blatníku, podbehu, sedačkách dopredu až k poistkovej skrinke.
Pri meraní som prišiel na to, že zozadu poistkovej skrikny som mal na čierno/zelenom kábli (ĽZ smerovka) 10,8V (1. To je tým, že tie káble majú 28 rokov, že stráca na rovnej trase 0,4V? Alebo je niekde porušený v tom zväzku čo ide z ĽZ svetla dopredu? )
Zato z poistky o kostru mám teraz 13,3V. Čo je 2,5V strata čo je dosť veľa. Tak som spravil to čoho som sa najviac obával. Som vybral poistkovú skrinku a som chcel že ju omrknem, či nieje niekde zaoxidovaná alebo čo. No po rozobratí som prišiel nato, že v poistkovej skrinke nič nezmôžem, hotový mikroprocessor z tých kontaktov spravený. :D Tak som aspoň prebrusil kontakty na poistky, relátka a vzadu na konektoroch som to trošku drôtennou kefkou prebehol.

2. otázka znie: kadiaľ všade ide najprv elektrika kým sa dostane z poistky dozadu do konektora na poistkovej skrinke? Najlepšie by bolo keby ste mi vedeli aj smer poporadí poradiť. :)

Mám síce elektrické schémy ale som z nich úplne mimo :(

vintera
Závodník
Závodník
Příspěvky: 634
Registrován: 10.05.2012 00:58

Re: Slabé blinkry - kde všade môže byť závada

Příspěvek od vintera »

náhodou schemata jsou dobrá. Chce si to jen pořádně prostudovat a v klidu to najdeš. Jinak proud k blinkrům vede ze spínačky přes pojistku k relé a k přepínači, od přepínače k žárovkám. Jestli máš na pojistce normální napětí, tak další cesta elektřiny vede k relé a k přepínači.

Kamikazee
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 16
Registrován: 16.06.2013 16:15

Re: Slabé blinkry - kde všade môže byť závada

Příspěvek od Kamikazee »

Přepínač myslíš páčku alebo výstražný trojuholník lebo jedno alebo druhé tam chýba. Všimol som si, že ide aj cez trojuholník. Keď ho vyberiem nejdú blinkre.

vintera
Závodník
Závodník
Příspěvky: 634
Registrován: 10.05.2012 00:58

Re: Slabé blinkry - kde všade môže byť závada

Příspěvek od vintera »

přepínačem se přepínají blinkry - páčka vlevo. Spínač je na varovné blinkry. Jestli máš na pojistce blinkrů správné napětí, tak hledej dál v kabeláži k přepínači. Zespodu přepínače jsou svorkovnice, jdi po barvě drátů.

Kamikazee
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 16
Registrován: 16.06.2013 16:15

Re: Slabé blinkry - kde všade môže byť závada

Příspěvek od Kamikazee »

Ďakujem ti veľmi pekne za rady Vintera. :) Ja sa teraz minimálne 3 týždne nedostanem k tomu tak potom časom keď nato mrknem dám vedieť ako to dopadlo. :)

nechcinick
Řidič
Řidič
Příspěvky: 76
Registrován: 26.02.2012 16:10

Re: Slabé blinkry - kde všade môže byť závada

Příspěvek od nechcinick »

http://www.a2resource.com/electrical/systems.html" onclick="window.open(this.href);return false; Tady máš popis ke všemu ve pojistkovce. Je tam i napsané, kam to uvvnitř pojistkovky jde. Kdyby jsi nebyl ze slovenska, tak se ti na to podívám :D

Odpovědět

Zpět na „Interiér + Elektro“