ABS nejde, ale ESP a ASR bez problému

Podvozky, kola, nápravy, brzdy, pneu...

Moderátoři: čapik, -Jakub-

Odpovědět
Uživatelský avatar
iOrange
Člen klubu
Příspěvky: 126
Registrován: 19.10.2008 13:09
Kontaktovat uživatele:

ABS nejde, ale ESP a ASR bez problému

Příspěvek od iOrange »

čau, dnes jsem byl na škole smyku v Příbrami na okruhu a stala se mi taková divná věc. Při 1. disciplíně "regresivní brzdění" z 50,60,70 na 0 km/h jsem najel na kluzkou dráhu zašlápnul spojku a brzdu a k mému překvapení auto jelo jak sáňky se zablokovanými koly a pedál při razantním zašlápnutí velmi ztvrdnul. Při 2. pokusu taktéž to samé. Ovšem protiprokluz a stabilizace fungovali bez problému. Tak jsem odjel nemaje sebou NTB s VAGem domů s tím, že až do opravím přijedu znova. Doma jsem to projel VAGem nikde nic vše bez chybky. Tak jsem to jel okolo naší vesnice projet a několikrát cca 8-10x jsem to zašlápnul co to šlo a ABS pracovalo na výbornou.

Má otázka tedy zní: Setkal se s tímto někdo z vás ??

Teď odstupem to na mě dělá dojem, že si brzdy neporadily s uklouzaným povrchem, což mi ale přijde jako dost divné, vzhledem k tomu, že ABS reaguje pokud dochází k blokaci kol resp. snaží se ji eliminovat.

Uživatelský avatar
2Far
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 373
Registrován: 14.07.2008 23:55
Bydliště: Praha

Re: ABS nejde, ale ESP a ASR bez problému

Příspěvek od 2Far »

iOrange píše:čau, dnes jsem byl na škole smyku v Příbrami na okruhu a stala se mi taková divná věc. Při 1. disciplíně "regresivní brzdění" z 50,60,70 na 0 km/h jsem najel na kluzkou dráhu zašlápnul spojku a brzdu a k mému překvapení auto jelo jak sáňky se zablokovanými koly a pedál při razantním zašlápnutí velmi ztvrdnul. Při 2. pokusu taktéž to samé. Ovšem protiprokluz a stabilizace fungovali bez problému. Tak jsem odjel nemaje sebou NTB s VAGem domů s tím, že až do opravím přijedu znova. Doma jsem to projel VAGem nikde nic vše bez chybky. Tak jsem to jel okolo naší vesnice projet a několikrát cca 8-10x jsem to zašlápnul co to šlo a ABS pracovalo na výbornou.

Má otázka tedy zní: Setkal se s tímto někdo z vás ??

Teď odstupem to na mě dělá dojem, že si brzdy neporadily s uklouzaným povrchem, což mi ale přijde jako dost divné, vzhledem k tomu, že ABS reaguje pokud dochází k blokaci kol resp. snaží se ji eliminovat.
To že se kola neodblokoval jsi viděl i ty z venku, nebo ti to někdo řekl? Není možný že sis toho pouze nevšiml, jestli ten povrch byl fakt hodně kluzký mohl to být jen tvůj pocit... zkoušel jsi zatáčet, nebo jsi to nechal jet, jak to samo chtělo? Co budíky, nic ti tam neblikalo, nesvítilo v tu chvíli?
Jinak normálně, když se lekneš a brzdíš na max, brzdíš se spojkou?
Obrázek Passat B7 a B8

Uživatelský avatar
iOrange
Člen klubu
Příspěvky: 126
Registrován: 19.10.2008 13:09
Kontaktovat uživatele:

Re: ABS nejde, ale ESP a ASR bez problému

Příspěvek od iOrange »

No tam na tebe koukaj a když projedeš ten úsek tak ti řeknou jestli si to projel OK apod. a bylo to i citít, že jsou zablokovaný jelikož to jelo jako sáňky prostě jako by tam ABS nebylo. Nic neblikalo, což ani při práci ABSka nebliká. A krizové brzdění vždy se spojkou. Tak to bylo i řečeno ze strany instruktora.

Uživatelský avatar
snb-rider
Pilot
Pilot
Příspěvky: 846
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Ouagadougou - Burkina Faso

Re: ABS nejde, ale ESP a ASR bez problému

Příspěvek od snb-rider »

Měl jsi jít na školu smyku ke mě ;)
Jinak teď k tomu. Pochopil jsem to, že jsi brzdil celým autem na kluzném povrchu. Pokud by ti ABS nereagovalo, auto by se stáčelo při zablokovaných kolech do boku. Při brzdění na rozdílné adhezi, by to mělo fungovat normálně, tedy auto by nemělo jít do smyku a ty by jsi jej měl dořizovat do přímého směru jízdy.
Někdy se stává, při horších pneu na hodně klouzavém povrchu, že to klouže tak, že si auto myslí že stojí. ABS aby reagovalo, potřebuje odpor na kola, pokud to klouže fakt hodně a odpor žádný nemá, chová se to jako by auto stálo.
K tomu brzdění se spojkou, při krizovém brzdění se vždy brzdí se spojkou. Pokud to tak neděláš, měl by jsi potrénovat aby jsi to dělal automaticky. Když krizově zabrzdíš bez spojky, chcípne ti motor (nejde servo a vše ostatní) a při dalším vyhnutí jsi nahranej.
Vorsprung durch Technik - Audi S3

Uživatelský avatar
Phob
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 5012
Registrován: 14.03.2010 12:54
Bydliště: Okolí Třince
Kontaktovat uživatele:

Re: ABS nejde, ale ESP a ASR bez problému

Příspěvek od Phob »

dost zajímavé téma, člověk se tady i něco přiučí ;-) nenapadlo by mě si třeba myslet, že auto se může domnívat že stojí. Ale je to logicky možné :-) Jinak já osobně při krizovém brždění brzdím vždy se spojkou, nikdy mě na to nikdo nepozorňoval, prostě tam ta noha jde automaticky ;-)
Naposledy upravil(a) Phob dne 21.05.2012 14:46, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
2Far
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 373
Registrován: 14.07.2008 23:55
Bydliště: Praha

Re: ABS nejde, ale ESP a ASR bez problému

Příspěvek od 2Far »

Ja jsem se na tu spojku ptal z toho duvodu, ze kdyz to "krizovy brzdeni" bude ve vyssi rychlosti treba 50 km/h a budes to potrebovat trochu srovnat plynem, tak ses taky nahranej... nejsem odbornik, ale mam radsi, kdyz mam vic moznosti, nez jen cekat kam spadnu, nebo o co se zastavim.
Jinak aby to nechciplo, taky chapu a samozrejme, kdyz jedes 10 km/h a vidis ze uz skoro stojis, tak je to jasny.

Nechci nikoho nic ucit, pokud pojedes se spojkou a budes brzdit, zjistis ze jedes 30 a vlevo miris na obrubnik, sloup, nebo cokoli jinyho i pres to ze ABS funguje a auto se pomalicku narovnava, stejne ho trefis :p a to ze ti to nechciplo ti bude k nicemu. Osobne radsi v tu chvili pridam treba si poradi ESP, nebo skoncim o obrubnik dal na druhy strane :D
Rad se poucim, pokud na to mate jiny nazor...
At zije winte rcar.
Obrázek Passat B7 a B8

Odpovědět

Zpět na „Podvozek a kola“