Demontaz remenice viskoznej spojky

TDi, TDi PD

Moderátoři: standokan, rapid.direct

Odpovědět
Uživatelský avatar
ameron
VWagenista
VWagenista
Příspěvky: 1402
Registrován: 24.02.2006 21:02

Demontaz remenice viskoznej spojky

Příspěvek od ameron »

Chalani, dnes som chcel vymenit napinaciu kladku drazkoveho remena. Odklopil som predok, zhodil remen, odklopil nabok alternator, odsrouboval som matku vzadu na napinaku a kuvwa - nedal som ju von cez remenicu viskoznej spojky. Badal som nad tym ako tu remenicu dat dole ale fakt neviem ako to nenasilne urobit. Vzadu nie je ziadna matka len po obvode nejaky bazmek z dvomi dierami (neviem ci je to nejaka zvlastna matka alebo len nejaka okrasa?),
Tak som si myslel, ze na to treba nejaky spešl pripravok na povolenie. Tak som si ho urobil zo zeleznej rury, ibaze to tym nejako neslo povolit, tak som uplne hrubu silu nepouzil.

Este odpredu, tam kde je remenica, je prisroubovana na tom hriadeli tromi skrutkami - zial nie je k nim absolutne ziadny pristup lebo ich kryje zase ta debilna remenica.

Tak kto tu spojku ventilatora z remenicou uz vyberal poradte ako na to, lebo mam kupeny novy napinak a nemozem ho zalozit. Dik za kazdu radu...

Uživatelský avatar
majkl1
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 10099
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Ždírec nad Doubravou (VWysoČína)

Re: Demontaz remenice viskoznej spojky

Příspěvek od majkl1 »

Na tom napínáku by vzadu neměla být matka :roll: Měl by tam být dlouhej imbus šroub.
Už je to dlouho, co jsem to dělal, ale mám pocit, že ta řemenice je našroubovaná na hřídeli. Že jsem za ní vrazil tenkej klíč, tím chytil hřídel a velkýma sikovkama rafnul za řemenici a vyšrouboval jí. Ale už je to fakt dávno.
Passat B5,5 4motouz (AVF)
Yamaha Virago XV 535
Audi A4 B6 Avant quattro (AVF)
Touareg I facelift 3.0 TDI (CASA)

Uživatelský avatar
ameron
VWagenista
VWagenista
Příspěvky: 1402
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: Demontaz remenice viskoznej spojky

Příspěvek od ameron »

Takze imbus? Hmm dokelu. Ale ja som do toho cumel cez zrkadlo, ale zdalo sa mi to len ako okruhle nie ako 6 hran. Aj som skusal tam davat nejake imbusy ale nejako nechytali a ked som zistil ze sa to kruti s remenicou tak som si zacal mysliet ze tadial cesta nevedie. Remenica je na hriadeli chytena matkami ale k tym nie je pristup lebo hlavicky sroubov su prave od motora! Od zadu urcite nie je ziadna matka! Jedina moznost je ten imbus ale ten potom musi byt tak ze som ho nevidel.

To co pises ale nechapem ako myslis. Teda si odzadu strcil nejaky imbus odpredu zablokoval remenicu a potom siel imbus povolit? Alebo si nejako vysrouboval srouby co drzia remenicu? To posledne si ale nedokazem predstavit.

Uživatelský avatar
majkl1
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 10099
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Ždírec nad Doubravou (VWysoČína)

Re: Demontaz remenice viskoznej spojky

Příspěvek od majkl1 »

Ne, ten imbus jsem myslel u napínáku.
Řemenici větráku jsem povoloval velkýma sikovkama. To vím jistě. Ale už nevím stoprocentně, zda jsem dával mezi řemenici a držák ten klíč. Mrkni tam zblízka a zkoukni tvar hřídele. Jestli tam má vylisované dvě plošky pro nandání toho klíče, tak je to našroubovaný. Taky jsem snad celej den strávil zkoumáním a nadáváním, jak tu řemenici sundat a pak mi to poradil jeden mechoš, co tohle samý dělal u nějaké Audiny. Pak to byla otázka pár vteřin :roll: Rozhodně jsem neodšroubovával ty malé šroubky. Ani v Etce to není vidět, ale u svého AFN jsem to dakt dělal těma sikovkama. Jen drobný poznatek. Pokud to pujde, dej si pod ně kus kůže nebo něco. Já si krapet škrábnul povrch řemenice a pak jsem to ještě musel brousit šmirglem. LOVU ZDAR!!! :P
Passat B5,5 4motouz (AVF)
Yamaha Virago XV 535
Audi A4 B6 Avant quattro (AVF)
Touareg I facelift 3.0 TDI (CASA)

Uživatelský avatar
ameron
VWagenista
VWagenista
Příspěvky: 1402
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: Demontaz remenice viskoznej spojky

Příspěvek od ameron »

dobre ale ako si zaaretoval ten hriadel stale nechapem, ok kuknem na to budem to odzadu sledovat ci pri rotovani hriadele tam nebudu nejake dierky na aretaciu. Inak si neviem predstavit ako by som to mohol odsroubovat :-(

Uživatelský avatar
majkl1
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 10099
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Ždírec nad Doubravou (VWysoČína)

Re: Demontaz remenice viskoznej spojky

Příspěvek od majkl1 »

Právě tím klíčem. Tím jsem chytil tu hřídel. Mám ale zato, že mi mechoš na to dal nějakej zbroušenej (užší), páč můj byl ještě poctivá ruská kovářská práce. :twisted:
Passat B5,5 4motouz (AVF)
Yamaha Virago XV 535
Audi A4 B6 Avant quattro (AVF)
Touareg I facelift 3.0 TDI (CASA)

Uživatelský avatar
ameron
VWagenista
VWagenista
Příspěvky: 1402
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: Demontaz remenice viskoznej spojky

Příspěvek od ameron »

Takze ak to dobre chapem aretoval si to nie od zadu ale odpredu tak ze si poza remenicu strcil nejaky do praveho uhla ohnuty maly vidlicovy kluc a nim si zachytil hriadel ktora na pravdepodobne nejake dve plosky na zachytenie toho kluca?

Nevedel by si nejako spatne zistit velkost toho kluca a velkost zahnutia, lebo toto asi nemam potom sancu dat dole inak ako ze nad tym budem stat dva dni :-(

Uživatelský avatar
majkl1
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 10099
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Ždírec nad Doubravou (VWysoČína)

Re: Demontaz remenice viskoznej spojky

Příspěvek od majkl1 »

Ten kluk, co mi tehdá radil bude k zastižení až v pondělí.
Nicméně jsem teď nato koukal a asi to bude krapet jinak. Ty sikovky na řemenici platí, ale ten klíč bude možná třeba nahradit druhými sikovkami za hřídel před řemenicí. Kdybych aspoň neměl v hlavě toho němce, jak mi pořád někam strká mobil a klíče. :roll: Zkusím tu prohledat své staré příspěvky. Už jsem to tady nebo na DP vloni psal.
Passat B5,5 4motouz (AVF)
Yamaha Virago XV 535
Audi A4 B6 Avant quattro (AVF)
Touareg I facelift 3.0 TDI (CASA)

Uživatelský avatar
majkl1
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 10099
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Ždírec nad Doubravou (VWysoČína)

Re: Demontaz remenice viskoznej spojky

Příspěvek od majkl1 »

Tak jsem to našel. :twisted:
Pod altíkem je ze zadu taková kulatá dutina. Vemeš tuším 8mičku umbus (ideální ořech s nástavcem) a nasadíš to ze zadu na ložisko viskospojky. Zaaretuješ sikovkama řemenici proti pohybu a pak povolíš ten imbus. Místo je tam teda slušně řečeno na h***o, ale jde to. Přikládám něco z Etky pro představu. To ložisko viskospojky. který musíš imbusem zezadu povolit má číslo 9. :wink:
Kdyby něco, tak mi písni SZ a já ti dám mobil a pořešíme telefónicky. :P
Přílohy
Bez-názvu-1.jpg
Passat B5,5 4motouz (AVF)
Yamaha Virago XV 535
Audi A4 B6 Avant quattro (AVF)
Touareg I facelift 3.0 TDI (CASA)

Uživatelský avatar
ameron
VWagenista
VWagenista
Příspěvky: 1402
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: Demontaz remenice viskoznej spojky

Příspěvek od ameron »

Ok dik, to by potom nemal byt problem. Ja som na to pozeral cez zrkadlo tu gulatu dutinu som videl a myslel som ci ten vacsi priemer nie je nahodou imbus, skusal som nejake vacsie imbus nadstavce a nechytalo, tak som potom spekuloval nieco odpredu. Ten vylis na imbus 8 je asi este hlbsie - to som si celkom asi nevsimol. Nakoniec som potreboval vcera ist poobede autom prec tak som to uz zlozil.

Zajtra sa na to pozriem znova tak dufam ze to vyjde. Dakujem za rady ozvem sa ako to dopadlo.

Uživatelský avatar
ameron
VWagenista
VWagenista
Příspěvky: 1402
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: Demontaz remenice viskoznej spojky

Příspěvek od ameron »

Vzadu som to zaaretoval uz v pohode akurat to vobec nejde povolit, uz som na to vyvijal dost brutalnu silu az sa mi to nezda ze by to malo taky moment. Nie je tam nahodou opacny zavit?

Uživatelský avatar
ameron
VWagenista
VWagenista
Příspěvky: 1402
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: Demontaz remenice viskoznej spojky

Příspěvek od ameron »

Tak a je to vymenene, dokonca som ani nemusel odklapat chladicovu stenu :-).
Z 4mm pasoviny som si urobil kluc podobny tomu na uhlovu brusku. Aj roztec trnov je skoro taka ista, akurat medzi trnmi som vyrezal obluk, aby sa to dalo nasadit tesne na remenicu.
Potom som to tym zaaretoval z druhej strany som nasadil imbus s velkou racnou a po posobeni poriadnou silou srouba povolila. Cely ventilator potom siel von za chvilu a nasledne aj napinak drazkoveho remena. Nemusel som nic ostatne vyberat, ani naraznik ani chladic :-).

Ked budem mat cas vyfotim ten pripravok :-) Ked som potom motor nastartoval bolo mi jasne preco mi remen predtym popiskoval a zacinal sa drat. Novy napinak pocas behu motora totiz pekne pruzil oproti staremu, ktory sa vobec nehybal a tym pretazoval remen a aj ostatne remenice a loziska.

Uživatelský avatar
majkl1
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 10099
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Ždírec nad Doubravou (VWysoČína)

Re: Demontaz remenice viskoznej spojky

Příspěvek od majkl1 »

:999: :ura1: :daz:
Zkoušku mužnosti jsi splnil a od dnešního dne jsi právoplatným bojovníkem VWiuxů :mrgreen:
Passat B5,5 4motouz (AVF)
Yamaha Virago XV 535
Audi A4 B6 Avant quattro (AVF)
Touareg I facelift 3.0 TDI (CASA)

Uživatelský avatar
ameron
VWagenista
VWagenista
Příspěvky: 1402
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: Demontaz remenice viskoznej spojky

Příspěvek od ameron »

HOVWGH

Odpovědět

Zpět na „Motory - diesel“