Jaký lejete olej do motoru?

TDi, TDi PD

Moderátoři: standokan, rapid.direct

Odpovědět
Uživatelský avatar
Dandim
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 275
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Praha

Re: Jaký lejete olej do motoru?

Příspěvek od Dandim »

Hoši ať nic nezkazíte oleji! Vůbec není důležité jaká je značka oleje! Nejdůležitější pro VW motory je specifikace! Je teroreticky jedno jaká viskozita, značka, výrobce ,atd. Prostě specifikace MUSÍ sedět! Obecně platí toto:
TDI (rotační čerpadlo, 15 000km) VW 505 00
TDI (rotační čerpadlo, longlife) VW 506 00
TDI PD (servis. interval 15 000 km) VW 505 01
TDI PD (longlife olej) VW 506 01

Většinou bývá na obalech oleje uvedené např. vhodné pro PD motory. ALE nejdůležitější je právě tato norma VW. Více.... http://www.volkswagen.cz/servis/longlife/" onclick="window.open(this.href);return false;

Při nedodržení norem si koledujete o problém !
Jinak máme doma dva Sharany 1.9 TDI PD AUY (200 tis. km, 2002)a 1.9 TDI čerpadlo AFN( 250 tis. km, 1997). Na obou používáme olej TITAN FUCHS 5W-40 s oběmi normami 505 00 a 505 01. Takže nic neříme a můžeme si z jedné litrovky oleje dolívat oba motory. Jinak co jsem se dočetl někde tak ta norma 505 01 pro PD je tvořená pro větší tlaky. Ale to nevím jistě.

Uživatelský avatar
Tomasek1234
Pilot
Pilot
Příspěvky: 830
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: Jaký lejete olej do motoru?

Příspěvek od Tomasek1234 »

Doplnim
pepe labros píše:Motor TDi/SDi,TD/D, výměnný interval 15.000 km (kódování QG0): VW 505.00, VW 505.01, VW 507.00
Motor TDi/SDi, výměnný interval 15.000 km (kódování QG2): VW 505.00, VW 505.01, VW 506.00, VW 506.01, VW 507.00
Motor TDi/SDi, výměnný interval LongLife (kódování QG1): VW 506.00, VW 506.01, VW 507.00
Motor TDi/SDi PD, výměnný interval 15.000 km (kódování QG0): VW 505.01, VW 507.00
Motor TDi/SDi PD, výměnný interval 15.000 km (kódování QG2): VW 505.01, VW 506.01, VW 507.00
Motor TDi/SDi PD, výměnný interval LongLife (kódování QG1): VW 506.01, VW 507.00
Motory s filtrem pevných částic DPF: pouze VW 507.00


- pozn.1: Pokud je u vašeho motoru dovoleno použití olejů více specifikací (viz tabulka), smíte tyto oleje různých specifikací v motoru mísit bez omezení. Prakticky uvedu příklad - máte-li v motoru 1,9 TDi AFN / 81kW olej splňující specifikaci VW 505.00, smíte při potřebě doplnit použít k dolití bez obav třeba olej VW 507.00 nebo VW 505.01 (olej VW 506.xx ovšem NE, protože motor AFN je QG0 a olej VW 506.xx jej poškodí!!!).

-pozn.2: Motory kódované na QG1 a QG2 jsou naprosto identické motory (liší se pouze kódem ŘJ přístrojů a tudíž řídicím programem LongLife). Motory QG0 jsou konstrukčně jiné (mají jinou technologii honování válců) a nelze je kódovat na LongLife. Skutečnost, že se konstrukčně jedná o jiné motory, je dána jinými motor-kódy (AHF x ASV, AGR x ALH a podobně).

- pozn.3: Motory kódované na QG1 lze překódovat na QG2 a naopak. Motory QG0 překódovat NELZE!!!

- pozn.4: Motory vyrobené dle QG0 nemají WIV (mají jiné přístrojové desky) a jejich strojní obrábění je jiné než u motorů QG1/QG2 - v těchto motorech se NESMÍ použít olej LongLife dle specifikace VW 503.xx / 506.xx (hrozí poškození stěn válců), a to ani v případě, že tento olej použijete jen na běžných 15.000 km. Oleje LongLife (SAE 0W/30 a specifikace VW 503.xx / VW 506.xx) se v motorech QG0 nesmějí použít V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ !!! Dbejte, aby k tomu nikdy nedošlo ani úmyslně, ani nevědomně - pár motorů zničených nevhodně použitým olejem jsem v rukách měl (a není to příjemný pohled do jejich útrob, to mi věřte).

-pozn.5: Olej specifikace VW 507.00 je universální olej pro všechny naftové motory VW. Smíme jej použít (a dolévat) do kteréhokoli motoru TDi/SDi/TD/D, včetně motorů PD a PPD, pro pevný i LongLife interval, pro motory s DPF (prostě universálně kamkoli). Tuto skutečnost je dobré vědět - v případě nutnosti doplnit olej v motoru nemusíte pracně zjišťovat, jaký typ oleje a jaký výměnný interval máte - prostě dolijte VW 507.00 a nikdy nemůžete nic zkazit.

Lukhy
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 10
Registrován: 29.03.2009 12:21
Bydliště: Ostrava

Re: Jaký lejete olej do motoru?

Příspěvek od Lukhy »

Hoj Lidi,minulý týden jsem kopil Boru 1.9TDi,rok 2001,nalitano 100tisíc, jeste jsem nemel cas to tu poradne prostudovat, chtěl bych co nejdříve vyměnit olej.Mužete mi poradit značku a specifikaci.
Děkuji moc za jakekoli rady:-)

Uživatelský avatar
Sonnybonno
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 10
Registrován: 07.01.2009 10:47
Bydliště: Chomutov

Re: Jaký lejete olej do motoru?

Příspěvek od Sonnybonno »

Ahoj,dobrý olej a výborné ceny jsou zde:
http://www.olejspol.cz/castrol-zbozi-de ... 439!zpet=3" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
Sonnybonno
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 10
Registrován: 07.01.2009 10:47
Bydliště: Chomutov

Re: Jaký lejete olej do motoru?

Příspěvek od Sonnybonno »

Ahoj,dobrý olej a výborné ceny jsou zde:
http://www.olejspol.cz/castrol-zbozi-de ... 439!zpet=3" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
heny
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 44
Registrován: 25.12.2008 09:18
Bydliště: Trutnov

Re: Jaký lejete olej do motoru?

Příspěvek od heny »

Hoj,nejlepší ceny jsou na Aukru.

Uživatelský avatar
patas1
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 225
Registrován: 19.01.2008 12:13
Bydliště: Hradec Kralove

Re: Jaký lejete olej do motoru?

Příspěvek od patas1 »

Sonnybonno píše:Ahoj,dobrý olej a výborné ceny jsou zde:
http://www.olejspol.cz/castrol-zbozi-de ... 439!zpet=3" onclick="window.open(this.href);return false;
a to je jako dobra cena jo????? 8O 8O 8O
ja teda kupuju uz vic jak 10let olej v paramu a dovolim si tvrdit ze tyto oleje jsou stejne kvalitni neli kvalitnejsi nez nejakej predrazenej Castrol a apod kde platite jen za znacku,....5litru mi prijde na 350kč.Jak se pise vise ...dulezita je specifikace a nee znacka....
Ale kdyz nekdo chce mit pocit ze svojemu milackovi doprava to nejlepsi tak at si leje olej za 400kč litr.

Jinak ty long live oleje jsou peknej schit a do svojeho auta bych to nenalil.Olej to zere a nemaze nic moc...je to jen marketingovej tah jak dostat penize od lidi navic:-(
taky jsem mel predepsano longlife interval a hned jsem presel na pevnej int po 10 000km.
A to neni z moji hlavy....staci si trochu zagooglovat a bude jasno:-)

Uživatelský avatar
Kwapo
VWagenista
VWagenista
Příspěvky: 1368
Registrován: 26.07.2008 22:19
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký lejete olej do motoru?

Příspěvek od Kwapo »

Ja používám budto Castrol, nebo Valvoline. Specifikace 505.01 nebo ted jsem presel na 507.00
Tu 507.00 mi poradili v origo servisu. Přestože je to olej pro longlife, mením po 15.000 a když ho měním, tak vypadá pořád lépe, než ten 505.01. Je to dáno tím, že je stavený na delší interval. Sice je dražší, ale při výměnách po jeho poloviční životnosti je to pro motor jedině dobře. A upřímně, jestli mě ten olej stojí o 300,- víc to už mě v globálu nevytrhne. :D

Uživatelský avatar
Lenoch
Závodník
Závodník
Příspěvky: 566
Registrován: 12.02.2009 14:13
Bydliště: Poblíž vlaku

Re: Jaký lejete olej do motoru?

Příspěvek od Lenoch »

Já používám longlife, ale chci přejít na RSo alias 10W60. :wink:
MÁTE ŠTĚSTÍ,ŽE JDU KOLEM! V TÝHLE ZNAČCE SE ZROVNA VYZNÁM.................
Ex VW Passat Var. 1.9 TDI (xenony a led světla)

Uživatelský avatar
jano_m
Řidič
Řidič
Příspěvky: 116
Registrován: 21.04.2009 17:01
Bydliště: Slovwakia

Re: Jaký lejete olej do motoru?

Příspěvek od jano_m »

pepanos píše:Lejeme tam to,co tam patří dle normy VW,pro ten který motor.Viskozita od 0W-30 do 15W-40.
Musíš si najít,dle roku výroby a kodu motoru motoru,co ti tam patří a pak podle toho,kolik,kde a jak jezdíš tam naleješ to co ti bude viskozitně vyhovovat.
Pokud chceš něco o olejích nastudovat tak tady speciálně to na co ses ptal
http://www.oleje.cz/index.php?left=main ... nky_mytus3
Jinak ti doporučím přečíst si všechny mazivářské mýty(je jich tam 10),do budoucna ušetříš spoustu peněz
http://www.oleje.cz/index.php?left=main ... _komentare
... absolútny súhlas, t. z. príslušná VW špecifikácia, teda norma ...

... olejové mýty stoja za prečítanie ...

http://www.vw-club.sk/viewtopic.php?f=1 ... ty#p126950" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrázek

Uživatelský avatar
Atreyu
Závodník
Závodník
Příspěvky: 573
Registrován: 14.09.2009 23:22
Bydliště: Vyškovsko

Re: Jaký lejete olej do motoru?

Příspěvek od Atreyu »

BP 5W 40 podle normy samozrejme
past mazda 323f 2.0 V6 24v GT

muj pasik http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?f=126&t=124297

slavomir
Řidič
Řidič
Příspěvky: 64
Registrován: 22.10.2007 21:23
Bydliště: Praha/ČB

Re: Jaký lejete olej do motoru?

Příspěvek od slavomir »

Ahoj, mužu doporučit CASTROL SLX Professional Powerflow Longlife III SAE 5W-30 je vyrobenej pro vw, už tři roky kupuji za super cenu. http://www.prag-info.cz/_shop/index_.ph ... &akce=main" onclick="window.open(this.href);return false;

Waltr
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 10
Registrován: 02.01.2010 07:11

Re: Jaký lejete olej do motoru?

Příspěvek od Waltr »

Ahoj.
Moc se nevyznám ve značení těch motrů.
Můžu poprosit o radu, jaký teda olej do Passat 2,5 tdi 110/4000 kw/ot
A v TP je uveden typ AKN- nikde jsem tady podobné označení nenašel.
Vůbec netuším jak poznám ten Longlife. Je tady k tomu někde nějaká vysvětlující debata- hledal jsem, ale asi špatně.
Jo je to rok 2000 dle tp- takže možná i víc a s klimou.
Moc děkuji za radu.
A ještě prosbička, jaké jsou intervaly pro tento motor- výměny oleje a filtrů.
Děkuji

Uživatelský avatar
majkl1
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 10095
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Ždírec nad Doubravou (VWysoČína)

Re: Jaký lejete olej do motoru?

Příspěvek od majkl1 »

Jak to tak čtu, tak asi málokdo zabrouzdal na odkazy z prvních příspěvků vlákna. Já jsem na oleje levej, ale nějaký obrázek jsem si z toho udělal. Osobně budu v zimě používat oleje SAE 5W-40 a v létě 10W-40. Samozřejmě ty co budou splňovat specifikaci pro můj motor(505.00).
Udělám vám krátký vícuc toho nejzajímavějšího k osvětlení označení olejů:

Zimní číslo
Viskozitní specifikace má většinou tvar např. SAE 15W-40, SAE 5W-40, SAE 0W-30 apod. První číslo udává vlastnosti oleje při nízkých teplotách, tj. čerpatelnost oleje. Čím je toto číslo nižší, např. 5W či 0W, tím bude olej tekutější v zimních mrazech a tím lépe ráno nastartujeme studený motor a rychleji se také olej dostane na všechna potřebná místa. U studeného motoru to v zimě může u oleje SAE 15W-40 trvat třeba i 20 sekund, zatímco u oleje SAE 0W-30 při stejných podmínkách pouze 1 sekundu.

Letní číslo
Druhé číslo informuje o viskozitě oleje při přibližně provozní teplotě oleje. Čím je toto číslo vyšší, tím je olej při provozu automobilu hustší a tím větší klade odpor proti vzájemnému pohybu třecích ploch.Jestliže tedy máme oleje SAE 15W-40, 10W-40 a 5W-40, při provozní teplotě budou mít všechny tyto oleje stejnou viskozitu a nebude mezi nimi v tomto směru žádný rozdíl. Rozdíl bude pouze v tekutosti a čerpatelnosti při nízkých teplotách.

Viskozitní index
Většinou platí, že čím je rozdíl zimního a letního čísla větší, tím má olej vyšší viskozitní index. Ten udává jak se mění viskozita oleje s teplotou. Větší rozdíl a vyšší viskozitní index znamená, že změna viskozity s teplotou bude menší. V praxi se u některých spotřebitelů vžil dojem, že čím je tento rozdíl větší, tím je olej lepší, protože lépe maže. Naopak, výroba takového oleje znamená, že se musí použít větší množství polymerních modifikátorů viskozity, které při provozu oleje degradují (střihová nestabilita) a zhoršují se viskozitní vlastnosti oleje. Oleje, např. SAE 10W-50 či 10W-60, jsou určeny pro motory soutěžních vozů, které jsou tepelně velmi namáhané, zejména díky vysokým otáčkám motoru. V motorech, i s turbodmychadlem, s běžnými nebo i mírně zvýšenými otáčkami je použití těchto olejů zcela zbytečné.
Passat B5,5 4motouz (AVF)
Yamaha Virago XV 535
Audi A4 B6 Avant quattro (AVF)
Touareg I facelift 3.0 TDI (CASA)

Waltr
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 10
Registrován: 02.01.2010 07:11

Re: Jaký lejete olej do motoru?

Příspěvek od Waltr »

No jo jenže já vůbec netuším co má můj motor za označení. Mám jen TP a tam je AKN.
Kdych věděl co je zač tak si to už nějak vyvodím.
Kde najdu to označení. :oops:
Taky ty druhy čerpadel- no to bude :lol:

Odpovědět

Zpět na „Motory - diesel“