Kolik je max. tlak v chlazení?

TDi, TDi PD

Moderátoři: standokan, rapid.direct

Odpovědět
Uživatelský avatar
majkl1
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 10095
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Ždírec nad Doubravou (VWysoČína)

Kolik je max. tlak v chlazení?

Příspěvek od majkl1 »

Jako na sviňu to nikde nemůžu najít. Kolik je max. (ještě normální) tlak v okruhu chlazení motoru při zahřátém motoru? Víčko (nové originál) expanzky je tuším na 1,5 baru, ale jaký tlak je ještě v richtiku a jaký je už známkou problému? Trubky mám docela na fest a barometr ukazoval cca 1 atm.. Ale občas mi to vyhodí i vodu ven. Ale bubliny to nedělá, voda je čistá bez oleje a olej bez vody. Ohřeje se během chvilky a drží 90 bez problému. :kto:
Passat B5,5 4motouz (AVF)
Yamaha Virago XV 535
Audi A4 B6 Avant quattro (AVF)
Touareg I facelift 3.0 TDI (CASA)

Uživatelský avatar
phanomen
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 274
Registrován: 27.09.2009 09:07
Bydliště: Slaný

Re: Kolik je max. tlak v chlazení?

Příspěvek od phanomen »

pokud to dobre chapu, tak rekneme ze ma auto napln 5 litru vody a celkovy chladici prostor 6litru. Takze si myslim ze je to jako kdyz v sestilitrove nadobe ohreju 5 litru vody a litr vzduchu z puvodnich 20stupnu na 90 stupnu. Tzn ze probehla prumerna zmena teploty o 70 stupnu, takze bych spocital roztaznost vody a vzduchu v tom omezenym prostoru a nejak by mi vysel tlak. Vzorecek ale netusim...To v jakym tlaku prepousti vicko, bych neresil, beru ho zatim jako pevny vicko,ktery se nad urcity tlak utrhne:-) Od skoly jsem na fyziku zanevrel, tak nevim.

Uživatelský avatar
majkl1
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 10095
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Ždírec nad Doubravou (VWysoČína)

Re: Kolik je max. tlak v chlazení?

Příspěvek od majkl1 »

Nápad dobrý, ale velká část objemu není fixní, protože hadice jsou gumové a jak jejich roztažnost dostat do vzorečku si neumím představit. :P Ono je tam ještě mnohem více fyzikálních "ingrediencí", takže teoretický výpočet by s realitou asi neměl moc společného. :blush:
Každopádně ten tlak je pro provoz důležitý, protože když nechám expanzku otevřenou, tak se voda zakrátko vyvaří. Tlak je právě kvůli tomu, aby ani voda o teplotě 110-120°C (a to vrstva vody u hmoty hlavy má, protože směrem dovnitř a k termostatu je teplotní gradient a u čidla teploty je jakási průměrná teplota) netvořila bublinky. Z tohoto důvodu například není možné uvařit rýži na vrcholku Mont Everestu, protože tam voda vře už někde kolem 60°C. Ale to mé otázce moc nepomůže :mrgreen:
Mě šlo o oficiální data od výrobce. Někde jsem to viděl, ale nemohu to najít. Možná v "Jak na to", ale nikde není aktivní odkaz.
Passat B5,5 4motouz (AVF)
Yamaha Virago XV 535
Audi A4 B6 Avant quattro (AVF)
Touareg I facelift 3.0 TDI (CASA)

priwi
Řidič
Řidič
Příspěvky: 191
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Meziboří
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolik je max. tlak v chlazení?

Příspěvek od priwi »


Uživatelský avatar
M@ty
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3331
Registrován: 30.05.2012 13:00
Bydliště: Karlovarsko

Re: Kolik je max. tlak v chlazení?

Příspěvek od M@ty »

Tak já jsem tam o přetlaku v systému našel toto:
Přílohy
Přetlk.jpg
VW Passat 3BG Variant AVF 4motion , VW Passat 3B Variant AFN Syncro
VW Passat 3B variant AVG 4motion , VW Passat 3B/3BG Variant AFN kripl
BMW e30 325i cabrio , BMW e24 635csi

Sedlo01
Závodník
Závodník
Příspěvky: 625
Registrován: 02.09.2012 13:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Kolik je max. tlak v chlazení?

Příspěvek od Sedlo01 »

Aby se voda vařila až při 120°C tak je potřeba cca 2barů tlaku
Passat B5.5 variant Highline, 9/2001, 1.9TDI-PD AVF 4motion @ GaragePower by Lubosk, FMIC, EGR OFF, KAT OFF, hybrid GT1752V, jednohmota s HDS
Obrázek Spotřeba VOLKSWAGEN Passat B5,5 1.9 TDI 96 kW / 130 HP

Uživatelský avatar
majkl1
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 10095
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Ždírec nad Doubravou (VWysoČína)

Re: Kolik je max. tlak v chlazení?

Příspěvek od majkl1 »

Super díky M@ty.
Závada byla dnes nalezena. Byla prasklá hadice od termostatu k hlavě - samo sebou ta nejhůře přístupná hadice na autě. Tlak udržela tak do 0,5atm, ale jak tlak stoupnul, tak to prasklina neutáhla a pouštěla vodu.
Ano 120 by byl bod varu u vody někde kolem 2barů, ale my tam máme chemickou směs, která bod varu u vody zvyšuje :-)
Passat B5,5 4motouz (AVF)
Yamaha Virago XV 535
Audi A4 B6 Avant quattro (AVF)
Touareg I facelift 3.0 TDI (CASA)

Sedlo01
Závodník
Závodník
Příspěvky: 625
Registrován: 02.09.2012 13:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Kolik je max. tlak v chlazení?

Příspěvek od Sedlo01 »

Vidíš to to mě nenapadlo :D
Passat B5.5 variant Highline, 9/2001, 1.9TDI-PD AVF 4motion @ GaragePower by Lubosk, FMIC, EGR OFF, KAT OFF, hybrid GT1752V, jednohmota s HDS
Obrázek Spotřeba VOLKSWAGEN Passat B5,5 1.9 TDI 96 kW / 130 HP

Odpovědět

Zpět na „Motory - diesel“