Brzdový třmen

Podvozky, kola, nápravy, brzdy, pneu...

Moderátoři: standokan, rapid.direct

Uživatelský avatar
galaher
Závodník
Závodník
Příspěvky: 599
Registrován: 27.10.2007 06:52
Bydliště: Slezsko

Brzdový třmen

Příspěvek od galaher »

Zdarec.Včera si tak jedu na Havířov a najednou od předku vybrace jak sviňa.Zastavím a od pravého kola kouř.Dojedu pomalu na dílnu.Sundáme kolo a je seknutá brzda.Sundáme a promažeme váleček a komplet hybné části brzdového třmenu.Poskládáme,ale pořád to není ono.Kolo se sice točí,ale zahřívá se více než to levé,tak to asi není pořád OK... :( . Chci se optat zda mohu použít tuto sadu : http://www.hanza-autodily.cz/oprav-sada ... 1/d-72209/ na opravu brzdového třmenu ? Nebo postačí rozebrat váleček očistit smirkem a nebo koupit komplet třmen a zda je potřeba potom odvzdušnit všechna kola nebo jen to jedno.
Passat 2001 tdi 96 kw
Passat r.v. 2005 1.9 TDI PD 74kw

Uživatelský avatar
M@ty
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3331
Registrován: 30.05.2012 13:00
Bydliště: Karlovarsko

Re: Brzdový třmen

Příspěvek od M@ty »

Vezmi sadu s pístkem a očisti i část válce třmenu pro pístek k těsnícímu kroužku podle návodu. Když ti něco nebude jasné tak se ptej :good:

http://www.vagclub.cz/viewtopic.php?f=99&t=68
VW Passat 3BG Variant AVF 4motion , VW Passat 3B Variant AFN Syncro
VW Passat 3B variant AVG 4motion , VW Passat 3B/3BG Variant AFN kripl
BMW e30 325i cabrio , BMW e24 635csi

Uživatelský avatar
galaher
Závodník
Závodník
Příspěvky: 599
Registrován: 27.10.2007 06:52
Bydliště: Slezsko

Re: Brzdový třmen

Příspěvek od galaher »

OK...a co odvzdušnění ? komplet 4 kola nebo jen to jedno ?
Passat r.v. 2005 1.9 TDI PD 74kw

Uživatelský avatar
Kwapo
VWagenista
VWagenista
Příspěvky: 1368
Registrován: 26.07.2008 22:19
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Brzdový třmen

Příspěvek od Kwapo »

Před pár lety jsem dělal to samé. Měla by stačit ta sada co máš v odkazu. Pístek a veškeré gum. součásti.
Já rovnou měnil i vodící čepy a hadice, jelikož nebyly už taky 100%. Doporučím rovnou udělat obě kola.
Já tehdy dělal celé auto i se zadkem. Vše sundat, vyčistit, správně namazat (správnou vazelinou), poskládat.
Teoreticky by mělo stačit odvzdušnit pouze to opravované kolo, ale já vždy pro jistotu dělám všechna. S čímž
se nabízí rovnou výměna brzdovky :D . Vím že se spousta těch věcí zdá teď zbytečná, ale přeci jen, jsou to brzdy.

Takže good luck :wink:

Uživatelský avatar
M@ty
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3331
Registrován: 30.05.2012 13:00
Bydliště: Karlovarsko

Re: Brzdový třmen

Příspěvek od M@ty »

Pokud si svorkou skřípneš hadici, tak to nebudeš muset zdlouhavě odvzdušňovat. Také bych odvzdusnil stejně všechny kola a vyměnil tak kapalinu. Ale když nebude zavzdušněný hl. brzd. válec, tak to není třeba vyšlapávat nějak dlouho.

Zda budeš repasovat i jiné třmeny nechám na tvém posouzení. Zadní jsou složitější na demontáž pokud se chceš dostat i na "O" kroužek hřídelky mechanismu ručky.
VW Passat 3BG Variant AVF 4motion , VW Passat 3B Variant AFN Syncro
VW Passat 3B variant AVG 4motion , VW Passat 3B/3BG Variant AFN kripl
BMW e30 325i cabrio , BMW e24 635csi

Uživatelský avatar
Kwapo
VWagenista
VWagenista
Příspěvky: 1368
Registrován: 26.07.2008 22:19
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Brzdový třmen

Příspěvek od Kwapo »

Jj, ty zadní jsou větší pakárna, ale dá se to. A vyměnit ten O kroužek je celkem fajn, za ty roky
bývají už dost vyžrané a dá se zkontrolovat rovnou stav hřídelky, bývá dost sežraná. Na rozdělání
zadku jsou potřeba kleště s "dlouhým nosem" na vyndání sponky, jestli si dobře pamatuju.

Uživatelský avatar
M@ty
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3331
Registrován: 30.05.2012 13:00
Bydliště: Karlovarsko

Re: Brzdový třmen

Příspěvek od M@ty »

Přesně tak. Ta ségrovka je utopená dole ve válci pro pístek. Já mám navařované kleště. Jen je na to potřeba ještě klid a pevné nervy. Když jsem to dělal posledně tak se mi ta ségrovka zpříčila a musel jsem se na to vyspat jinak bych dodělal hliník. válec třmenu. Druhou stranu jsem měl za pět minut. Chce to pak při skládání promazat hřídel v bronzovém futru silikonovou vazelínou a hlavně jí nacpat pod manžetu hřídelky na zadní straně třmenu aby se tam nedostávala voda a hřídel nemohla reznout. Když vyrezne a "O" kroužek to neutěsní, tak je třmen na výměnu. Nejde to koupit...
VW Passat 3BG Variant AVF 4motion , VW Passat 3B Variant AFN Syncro
VW Passat 3B variant AVG 4motion , VW Passat 3B/3BG Variant AFN kripl
BMW e30 325i cabrio , BMW e24 635csi

Uživatelský avatar
galaher
Závodník
Závodník
Příspěvky: 599
Registrován: 27.10.2007 06:52
Bydliště: Slezsko

Re: Brzdový třmen

Příspěvek od galaher »

Kluci díkes.Opraveno :potlesk: sice jsem se stím drbal 3 hodinky,ale příště budu už vědět jak na to.
PS...ještě se optám abych nezakládal další téma.Jak jsem to měl rozdělané všiml jsem si,že poloosa má mírně volný chod než zabere.je to normální ?
Passat r.v. 2005 1.9 TDI PD 74kw

Uživatelský avatar
M@ty
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3331
Registrován: 30.05.2012 13:00
Bydliště: Karlovarsko

Re: Brzdový třmen

Příspěvek od M@ty »

Jako vůle v drážkování poloosy nebo až v diferáku převodovky? První je špatně, druhé je normální.
VW Passat 3BG Variant AVF 4motion , VW Passat 3B Variant AFN Syncro
VW Passat 3B variant AVG 4motion , VW Passat 3B/3BG Variant AFN kripl
BMW e30 325i cabrio , BMW e24 635csi

Uživatelský avatar
vojta.kr
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 31
Registrován: 24.06.2013 19:56

Re: Brzdový třmen

Příspěvek od vojta.kr »

Ahoj kluci nechci zakladat nové téma a tohle je prakticky to samé co se stalo mě. Mám B5.5 1.8T a taky se mi hřeje jedna strana mám tam mrtvou prachovku už jsem to měl dole rozhybal, ale pístek jsem nevytlačoval, ale bohužel se pořád špatně vrací. Ale co by mě zajímalo jaký přesný průměr má pístek na tom mém třmenu na 1.8T. Jsou prý dva typy 54mm a 57mm. Dík

Uživatelský avatar
M@ty
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3331
Registrován: 30.05.2012 13:00
Bydliště: Karlovarsko

Re: Brzdový třmen

Příspěvek od M@ty »

Facelift B5,5 už má jen pístek 57mm u třmenu pro kotouč 288mm/312mm.
VW Passat 3BG Variant AVF 4motion , VW Passat 3B Variant AFN Syncro
VW Passat 3B variant AVG 4motion , VW Passat 3B/3BG Variant AFN kripl
BMW e30 325i cabrio , BMW e24 635csi

Uživatelský avatar
vojta.kr
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 31
Registrován: 24.06.2013 19:56

Re: Brzdový třmen

Příspěvek od vojta.kr »

Ok. Díky tak to koupim asi takx tu celou sadu s tim pistkem. Protože koupit jen prachovku asi stačit nebude že.

Uživatelský avatar
M@ty
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3331
Registrován: 30.05.2012 13:00
Bydliště: Karlovarsko

Re: Brzdový třmen

Příspěvek od M@ty »

Něco ti tam zrezlo. Koukni do mého návodu. Ten třmen je cca 4 roky starý. Prachovka v pořádku a stejně je zkorodovaný pístek i válec třmenu. Takže vezmi klidně sadu s pístkem a pokud není součástí balení tak i pytlík se silikonovou vazelínou. Na obroušení rzi ve válci třmenu pak 280 - 320 smirek.
VW Passat 3BG Variant AVF 4motion , VW Passat 3B Variant AFN Syncro
VW Passat 3B variant AVG 4motion , VW Passat 3B/3BG Variant AFN kripl
BMW e30 325i cabrio , BMW e24 635csi

Uživatelský avatar
vojta.kr
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 31
Registrován: 24.06.2013 19:56

Re: Brzdový třmen

Příspěvek od vojta.kr »

Koukám na tvůj návod vypadá to super. Ale zeptám se na tom pístku neni jiné těsnení než jen ta prachovka?

Uživatelský avatar
vojta.kr
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 31
Registrován: 24.06.2013 19:56

Re: Brzdový třmen

Příspěvek od vojta.kr »

Jo, už to vidím ony jsou na tom válci dvě drážky. Jedna na ten kroužek těsnění a druhý na prachovku :) teď už je mi to jasné. Díky za ten návos hodně pomohl. Rovnoz s tím spojím i výměnu brzdové kapaliny. A budu doufat že druhá strana je v pohodě :D

Odpovědět

Zpět na „Podvozek a kola“