kdo mi poradi ze zapojenim LED diod

Sedačky, volanty, palubní desky, elektro...

Moderátoři: standokan, rapid.direct

Odpovědět
Uživatelský avatar
manas1
Závodník
Závodník
Příspěvky: 574
Registrován: 28.05.2009 15:32
Bydliště: Pardubice

kdo mi poradi ze zapojenim LED diod

Příspěvek od manas1 »

chtel bych si do 24 V okruhu zapojit diody.akorad nevim jak to udelat.
Kdyz chci zapojit 3 diody na jeden okruh, tak aby svitily jen slabe (neoslnovaly) staci to zapojit je do serie? a kdyz to tak udelam, musim pred kazdou ledku dat odpor? nebo staci jenom jeden na celej okruh. v elektru mi baba prodala ledky a k tomu 1K odpor. na listku se jeste pise 0,6W. ja tomu houby rozumim a baba v elektru jeste vic. jo a jeste vodic sila 2 mm to by melo stacit ne? diky

Uživatelský avatar
budback
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 346
Registrován: 25.09.2007 19:19
Bydliště: kousek od Třeboně
Kontaktovat uživatele:

Re: kdo mi poradi ze zapojenim LED diod

Příspěvek od budback »

Záleží jakej průměr diody a napájení ( občas se odhadne podle barvy diody ) každopádně vysocesvítivé diodě stačí 3,6V x 3 kusy = 10,8 a ty máš 24V.

Každopádně tě tu nebudu zatěžovat nějakýma počtama a doporučím ti tenhle prográmek od kamaráda. zadáš diody, volty, zapojení a ono ti to spočte přesně odpor.

http://www.area717.wz.cz/download/ledcalc.rar" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
manas1
Závodník
Závodník
Příspěvky: 574
Registrován: 28.05.2009 15:32
Bydliště: Pardubice

Re: kdo mi poradi ze zapojenim LED diod

Příspěvek od manas1 »

no tak diody to sou bile 5mm. a jesi to ma svitivost 16 nevim ceho. a pak sem si koupil jeste 2 na osvetleni podlahy a ty maj svitivost 50,,, a rek jsem ji ze to chci na 24 V zdroj. a ona mi k tomu dala 1K odpor. a ty 3 slabsi potrebuju zapojit nejak aby neoslnovaly. tak jesi na ty 3 diody v serii bude stacit taky ten jeden 1 K odpor?

Uživatelský avatar
manas1
Závodník
Závodník
Příspěvky: 574
Registrován: 28.05.2009 15:32
Bydliště: Pardubice

Re: kdo mi poradi ze zapojenim LED diod

Příspěvek od manas1 »

a jeste takovej blbej dotaz. ma odpor nakou polariru? u ledky je + ta delsi pacicka ne?

Uživatelský avatar
budback
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 346
Registrován: 25.09.2007 19:19
Bydliště: kousek od Třeboně
Kontaktovat uživatele:

Re: kdo mi poradi ze zapojenim LED diod

Příspěvek od budback »

Odpor polaritu nemá. K těm 3 bílým diodám záleží jak je zapojíš ...

Paralerní mi vychází na plnej svit 341 ohm a sériově 675 ohm. trošku větší odpor bude dávat menší svítivost ... 1K ohm mi připadá docela dost...

Uživatelský avatar
manas1
Závodník
Závodník
Příspěvky: 574
Registrován: 28.05.2009 15:32
Bydliště: Pardubice

Re: kdo mi poradi ze zapojenim LED diod

Příspěvek od manas1 »

velikost odporu se musi scitat poctem diod? ciste teoreticky kdyz na ten jeden 1K odpor napajim paralelne 3 a nebo 10 diod tak odpor muze zustat porad 1k ?

Uživatelský avatar
manas1
Závodník
Závodník
Příspěvky: 574
Registrován: 28.05.2009 15:32
Bydliště: Pardubice

Re: kdo mi poradi ze zapojenim LED diod

Příspěvek od manas1 »

a ty dve bily diody co maj svitivost 50 neceho, tak zapojim paralelne a pred ne dam odpor. jak musi bejt silnej, aby to svitilo co to da, ale nezchorelo?

Uživatelský avatar
majkl1
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 10099
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Ždírec nad Doubravou (VWysoČína)

Re: kdo mi poradi ze zapojenim LED diod

Příspěvek od majkl1 »

Pokud je dáš seriově, tak ti stačí jeden odpor, pokud paralelněě, musí mít každá svůj odpor. Při seriovým ti v případě shoření jedné dioidy(nestává se) nebude svítit ani jedna. Zda bude či nebude oslňovat je jednak dáno její svítivostí (mcd) a úhlem rozptylu světla. Čím větší rozptyl při stejné svítivosti, tím méně budou oslňovat.
Každopádně pokud budou napřímo bez nějakého odrazu, tak oslňovat zřejmě budou. Kup si těch odporů několik druhů (stojí kolem 1,-kč) a odzkoušej si, co ti bude vyhovovat.
Odpor se pájí na tu delší nožičku. Jejich průměr tě bude zajímat jen kvůli objímkám. Jelikož mají odběr kolem 20mA jedna, tak to klidně můžeš vést tenounkým kablíkem (0,5). Ty jsi ty 2mm asi myslel včetně bužírky, co? :P

Pokud je budeš dávat seriově, je omezení v jejich počtu. Součet jejich napětí potřebného na rozsvícení nesmí převýšit palubní napětí.
Passat B5,5 4motouz (AVF)
Yamaha Virago XV 535
Audi A4 B6 Avant quattro (AVF)
Touareg I facelift 3.0 TDI (CASA)

Uživatelský avatar
manas1
Závodník
Závodník
Příspěvky: 574
Registrován: 28.05.2009 15:32
Bydliště: Pardubice

Re: kdo mi poradi ze zapojenim LED diod

Příspěvek od manas1 »

jasne. 2 kabel je to i z buzirkou. a jeste jak pises, ze kdyz budou paralelne, tak musi mit kazda svuj odpor. a co kdyz zapojim odpor v serii a na nej paralelne 3 diody. to by mel stacit jeden?
Přílohy
Bez názvu.JPG

Uživatelský avatar
majkl1
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 10099
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Ždírec nad Doubravou (VWysoČína)

Re: kdo mi poradi ze zapojenim LED diod

Příspěvek od majkl1 »

Sice není česky, ale to pochopíš. Dosadíš si co potřebuješ a máš tam výsledek. Jen nevím, zda to nevyžaduje EI (mozilla to asi nepodporuje).
http://metku.net/index.html?sect=view&n ... /index_eng
Passat B5,5 4motouz (AVF)
Yamaha Virago XV 535
Audi A4 B6 Avant quattro (AVF)
Touareg I facelift 3.0 TDI (CASA)

Uživatelský avatar
manas1
Závodník
Závodník
Příspěvky: 574
Registrován: 28.05.2009 15:32
Bydliště: Pardubice

Re: kdo mi poradi ze zapojenim LED diod

Příspěvek od manas1 »

paradni program. to jsem potreboval. sice jsem musel najit naky novi stranky, protoze tam to nefachalo ale super. dik.

Odpovědět

Zpět na „Interiér + Elektro“