Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Návod: Výměna servomotorků V68/V70/V71/V85
PříspěvekNapsal: 29.03.2013 17:33 
VWmaniak
VWmaniak

Hodnost:

VWmaniak

24.05.2012

183

Před sezónou klimatizování se podělím o svůj postup při výměně těchto dílů, které mně hlásily chybu ve VAGu.

1) Sundat kastlík spolujezdce: otevřít dvířka - 3x torx nahoře, 1x torn vlevo dole pod "pantem", to samé 1x napravo. Pak jsou ještě dva torxy zespod, směrem od podlahy.
2) Doporučuju předtím vyndat světýlko, aby se při vyndavání celého kastlíku neporušilo. Po uvolnění všech šroubů vzít za spodek kastlíku + za horní hranu a vytáhnout jej směrem k sedačce. Nyní se dostaneme k motorkům V68, V70, V71. Přístup je k nim otřesný, s V71 je nutné zrcátko + dlouhý šrubovák, na druhé dva zase jedině klíč (velikost menší jak 7, mám pocit 5.5, ale to s rezervou), na nic jiného není prostor.
3) Pro motorek V85 je potřeba sundat dolní část palubky u řidiče - nad nohama. Ideální je ho vytáhnout úplně = odpojit ty dva konektory (světla + osvětlení) a diagnosťák. Dál pokud máte e-plyn, tak je vhodné po oddělání palubky odpojit i konektor od pedálu.
4) V85 je v držáku upevněná třema šroubama. A držák samotný je jen na jednom šroubku a zbytek je zacvaknutý do konstrukce topení. Takže nejjednodušší je sundat to i s držákem. Jeden torx je rovnoběžně s podlahou a je nejvíc schovaný z těch, co tam uvidíte. Ty co jdou vidět dřív, ty právě drží servo v držáku - ty nechat tak, byla by to trojnásobná práce (nervy) navíc.

U každého motorku je trochu problém najít správnou polohu, ve které se z něj bude dát sundat táhlo. V85 je na tom asi nejhůř, je k ní špatný přístup a není na ni vidět, takže je potřeba zkoušet a lehce páčit prstem, dokud táhlo neodskočí.
Celé mně to trvalo asi 3 hodiny a to jsem ještě diagnostikoval a hrál si s tím - test členů atd. Je vhodné mít dobré nářadí, lampu, zrcátko a hlavně s citem. U mé paštiky byly tyto závady už při koupi - v Auto Hlaváček, kam jsem to vezl před koupí na diagnostiku technik nacenil opravu na 16 tisíc, údajně "klima komplet po smrti". Motorky seženete běžně, ale jejich cena je cca 1500 Kč za jeden (nové), nebo z vraku nebo si opravíte ty stávijící kontaktolem, nebo jakkoli jinak.

Příloha:
Poznámka: Sundaný kastlík
Sundaný kastlík.jpg
Sundaný kastlík.jpg (469.77 KiB) Zobrazeno 3146 krát

Příloha:
Poznámka: V71 za ventilátorem
V71 za ventilátorem.jpg
V71 za ventilátorem.jpg (554.13 KiB) Zobrazeno 3146 krát

Příloha:
Poznámka: V68, V70 - nad středovým tunelem
V68, V71 - nad středovým tunelem.jpg
V68, V71 - nad středovým tunelem.jpg (418.55 KiB) Zobrazeno 3146 krát

Příloha:
Poznámka: V68, V70 - nad středovým tunelem 2 - šestihran
V68, V71 - nad středovým tunelem 2 - šestihran.jpg
V68, V71 - nad středovým tunelem 2 - šestihran.jpg (512.01 KiB) Zobrazeno 3146 krát

Příloha:
Poznámka: V70 odmontovaný
V70 odmontovaný.jpg
V70 odmontovaný.jpg (434.72 KiB) Zobrazeno 3146 krát

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]