Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Passat 1.9TDI - netočí čerpadlo nádrže - pokračování záhady
PříspěvekNapsal: 08.03.2014 18:49 
VWmaniak
VWmaniak

Hodnost:

VWmaniak

08.03.2014

61

Mám Passat B5.5 rok 2004. 1.9TDI 96kW.

Řeším problém, který se jevil jako drobnost, ale začíná to být vážnější.

Při jízdě autem se z ničeho nic spálil sběrný kroužek pod volantem (na airbag a klakson) a to tak drsným způsobem, že byl viditelný černý kouř.
Přístrojovka zhasla a motor již nereagoval na přidáni plynu a dokonce se spustil ostřikovač předních světlometů. Po vypnutí zapalování a opětovné zapnutí se část přístrojovky (některé kontrolky) rozsvítili, ale po otočení klíčkem startér již nereagoval. Odpojil jsem tedy baterii.

Po demontáži volantu bylo již jasné, že je sběrný kroužek spálený. Koupil jsem tedy nový originál v domnění, že je to příčina problému... po namontování začalo vše normálně fungovat, proběhla i několika kilometrová testovací jízda.

Ale dnes jsem nastartoval a po chvíli (na volnoběh) nastala ta samá situace jako předtím (ostřikovač světlometu sepnul, přístrojovka zhasla a sběrný kroužek se opět uškvařil) :-(
Nový spálený kroužek jsem tedy demontoval a zkusil znovu zapojit baterii. Přístrojovka se napoprvé tvářila jako by byl nějaký zkrat (všiml jsem si že se i rozsvítilo podsvícení tlačítka na vyhřívání zadního okna). Po zhruba hodině mi to nedalo a zkusil jsem zapojit baterii na podruhé a najednou bylo vše opět v pořádku, motor šel i nastartovat.

Dál v řešení problému jsem se zatím nedostal. Zatím jsem ještě nezkoušel jezdit bez kroužku, tak nevím jestli by výše uvedené nastalo znovu.

Neřešil někdo něco podobného?

Přílohy:
IMG_2430.JPG
IMG_2430.JPG (486.57 KiB) Zobrazeno 553 krát

Předmět příspěvku: Re: Passat 1.9TDI - netočí čerpadlo nádrže - pokračování záhady
PříspěvekNapsal: 22.03.2014 08:17 
VWmaniak
VWmaniak

Hodnost:

VWmaniak

08.03.2014

61

Vážení přátelé. Výše uvedený problém byl dle všeho vyřešen, ale u cíle ještě nejsem ...

Byl problém s vadným ukostřením pod přístrojovkou, způsobovalo to to, že se dokonce natvrdo spálil stírací kroužek airbagu pod volantem (byl vypálený vodič kostry klaksonu). Tuto záhadu / závadu jsem snad odstranil, ale teď bohužel auto nejede

Tedy přesnější řečeno auto po opravě jelo, ale tak 1km, než se zcela vypnul motor a už nešel nastartovat.

Bylo zjištěno, že se netočí čerpadlo v nádrži. (při testovací jízdě jsem zřejmě dojel zbytek z palivového filtru):
- samotné čerpadlo je funkční (vyzkoušeno)
- relátko J17, které ho spouští je také funkční (vyzkoušeno)
- napětí na relátko je taky OK (vyzkoušeno)
- diagnostika nepíše nic konkrétního. Občas vyskočí na jednotce motoru chyba 18263 - datovy BUS pohonu kontrola stavu softwaru

Vypadá to, že řídící jednotka motoru nespíná ono relátko.

Co s tím? nevíte někdo kdy dává ŘJ impuls pro čerpadlo v nádrži? Jestli náhodou není problém v něčem jiném, co způsobí, že impuls vůbec z ŘJ nejde.

Předmět příspěvku: Re: Passat 1.9TDI - netočí čerpadlo nádrže - pokračování záhady
PříspěvekNapsal: 22.03.2014 08:50 
VWmaniak
VWmaniak

Hodnost:

VWmaniak

24.02.2006

9730

Ždírec nad Doubravou (VWysoČína)

Čerpadlo by se mělo spustit, když otočíš klíčkem do polohy start, ale ještě ne úplně (těsně před tím, než se začne točit startér). Takže je možné, že bude chyba i někde kolem spínačky.
Ale ber to jen jako přemýšlení nahlas. :roll:
Předpokládám, že ECU normálně funguje (problikne žhavení).

PříspěvekNapsal: 22.03.2014 09:45 
VWmaniak
VWmaniak

Hodnost:

VWmaniak

08.03.2014

61

Troufnu si říct, že ECU funguje, protože dokud se nepřerušila dodávka nafty (zbytky z palivového filtru a hadic), tak motor normálně běžel.

PříspěvekNapsal: 22.03.2014 13:33 
VWmaniak
VWmaniak

Hodnost:

VWmaniak

30.05.2012

3245

Karlovarsko

Není tam nějaký problém s immo? (také jen plácám)

PříspěvekNapsal: 22.03.2014 13:38 
VWmaniak
VWmaniak

Hodnost:

VWmaniak

24.02.2006

9730

A co paměť závad z budíků? Nemám u sebe schémata, ale je možné, že pokud bude chyba v komunikaci mezi ECU a budíkama, může to způsobovat právě nespuštění čerpadla. Když otočíš klíčkem, mělo by čerpadlo krátce "zabzučet". Pak se spustí až při startování, jak jsem psal. Pokud nenatlakuje při otočení klíčku, hledal bych chybu buď v té spínačce nebo v komunikaci mezi ECU a budíkama. Možná právě ta hláška z paměti chyb ECU je důsledkem.

PříspěvekNapsal: 22.03.2014 18:23 
VWmaniak
VWmaniak

Hodnost:

VWmaniak

08.03.2014

61

Nová zjištění:
Zkoušel jsem sepnout relé čerpadla ručně a čerpadlo běželo, tudíž vodiče, čerpadlo atd. je v pořádku.

Po tomto pokusu jsem zkusil vypnout a zapnout zapalování a světe div se, relátko sepnulo již normálně. Po nastartování běžel motor několik minut úplně v pohodě (po celou dobu bylo sepnuté relé).

No, bohužel, po další vypnutí a zapnutí zapalování, relátko opět nesepnulo.

Zkoušel jsem i impuls z ŘJ a normálně dá do relátka impuls (na kostru).

Takže to vypadá na vadné relé, které občas sepne a občas nesepne.

Seženu nové relé a uvidíme...

PříspěvekNapsal: 22.03.2014 19:20 
VWmaniak
VWmaniak

Hodnost:

VWmaniak

24.02.2006

9730

Tak ho rozdělej a uvidíš. Třeba bude stačit jen očistit kontakty.

PříspěvekNapsal: 27.03.2014 08:52 
VWmaniak
VWmaniak

Hodnost:

VWmaniak

08.03.2014

61

Relé vyměněno. To původní bylo opravdu vadné (při měření odporu mezi spínacími kontakty to ukazovalo nesmysly, nové má krásných 60ohmů)

Zatím motor běží i po pár kilometrech...

PříspěvekNapsal: 28.03.2014 23:48 
VWmaniak
VWmaniak

Hodnost:

VWmaniak

02.07.2011

2795

Praha

kámo, nechci strašit, ale dle mých zkušeností za to může levá páčka pod volantem...

G4 variant PD270 still in progress

Bora variant PD115

PříspěvekNapsal: 01.04.2014 14:38 
VWmaniak
VWmaniak

Hodnost:

VWmaniak

08.03.2014

61

Dymák píše:
kámo, nechci strašit, ale dle mých zkušeností za to může levá páčka pod volantem...

Prosím o upřesnění. Přepínač blinkru, ovládání tempomatu, či přepínač světel? Zkrat na některé z těchto částí?

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]