Výměna brzdových žárovek za LED

Sedačky, volanty, palubní desky, elektro...

Moderátoři: standokan, rapid.direct

Odpovědět
jan4motion
Řidič
Řidič
Příspěvky: 182
Registrován: 24.05.2012 21:20

Výměna brzdových žárovek za LED

Příspěvek od jan4motion »

Vyměnil jsme včera na B5.5 úplně ty horní dvouvláknové BAY15D žárovky (rozsvěcují větší vlákno při brždění) za "dvouvláknové LED". Svítí výborně, ale zjistil sem že až moc. Totiž, jakmile není klíček v první poloze nebo není nastartované a světla (obrysovky) rozsvítím přes vypinač pod volantem, tak svítí na první intenzitu OK, při sešlápnutí brzdy se rozsvítí druhá - výborné. Problém je především po nastartování a při jízdě. Na obou pólech pro tyto žárovky je dostatek elektriky aby rozsvítila i brzdovou část, takže svítím jak v katedrále, pořád a naplno. Docela mě to překvapilo, že je vůbec na druhém pólu (brzdovém) jakékoli napětí, když se nebrzdí. Nemám teď po ruce voltmetr, abych zjistil víc.
Má někdo nějaký nápad, důvod, proč je to takto na pytel? Ani mně moc nenapadá kam dat odpor, v tom osazení pro světlomet moc není kam a do origo kabeláže rýpat se mně teda moc nechce...Dík za každý postřeh :)

EDIT: Když nechám v lampách jen jednu LED, druhou vrátím vláknovou, je to OK. Když jsou ale zpátky v páru obě LEDky, ve chvíli kdy dám do osazení druhou LEDku, rozsvítí se hned naplno i první. Takže by mohlo stačit dat odpor někam na jedno místo...(ale kam?)
Passat B5.5 2.3 V5 136kw 4motion Highline + Phoenix 17" + Prins VSI
ObrázekLPG

Uživatelský avatar
mastibruch
Pilot
Pilot
Příspěvky: 870
Registrován: 24.12.2012 13:46

Re: Výměna brzdových žárovek za LED

Příspěvek od mastibruch »

Nahoď fotku celkem mě to zajímá jaké ty ledky tam máš ;-) A nejsou nějaké ledky s odporem?
VW PASSAT B5,5 2.8v6 4MOTION LPG 2002 http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?f=126&t=268788" onclick="window.open(this.href);return false;
Citroen C4 1.4 LPG 2009

jan4motion
Řidič
Řidič
Příspěvky: 182
Registrován: 24.05.2012 21:20

Re: Výměna brzdových žárovek za LED

Příspěvek od jan4motion »

Dneska sem to vykoumal. Na obou pólech je stále 12V, jen pro vláknovou žárovku je to málo na rozsvícení, pro ledku až až, tak svítí. Na pravé světlo sem napojil na okruh 10W sufitku, která zaručí, že LEDky už svítí jak mají. Nechtěl sem tam dávat odpor, ať to nehřeje a není průser. Sufitku sem umístil z druhé strany té paticové desky s žárovkama a svítí teď jen při brždění, ten "zbytkový" proud co jinak rozsvěcoval LEDky ji nerozsvítí a tak je to OK. Je to takové nutné zlo. Světlo z LEDek, které je při brzdě hned, oproti náběhu žárovky se mně líbí o dost víc. Video přidám, jak budu mět čas tu úchylku zdokumentovat :D jinak mrkni na link v prvním příspěvku, to sou ty LEDky, přímo s červeným světlem. Nikde sem nenašel tady ty vysoce svítivé (CREE s čočkou) s odporem a "dvouklánovým" provedením, tak sem byl rád i za tyto a nakonec účel splní na jedničku.
Passat B5.5 2.3 V5 136kw 4motion Highline + Phoenix 17" + Prins VSI
ObrázekLPG

Uživatelský avatar
mastibruch
Pilot
Pilot
Příspěvky: 870
Registrován: 24.12.2012 13:46

Re: Výměna brzdových žárovek za LED

Příspěvek od mastibruch »

Tak to jsem teda zvědav na to jak to svítí ;-) Zkus co nejdříve nahodit video. :good:
VW PASSAT B5,5 2.8v6 4MOTION LPG 2002 http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?f=126&t=268788" onclick="window.open(this.href);return false;
Citroen C4 1.4 LPG 2009

Uživatelský avatar
xerxes
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 10178
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: Výměna brzdových žárovek za LED

Příspěvek od xerxes »

to jsem teda tyky zvědavy jak to sviti

jan4motion
Řidič
Řidič
Příspěvky: 182
Registrován: 24.05.2012 21:20

Re: Výměna brzdových žárovek za LED

Příspěvek od jan4motion »

Chvíli to trvalo, ale pro ilustraci - svítí na tom videu v nebržděném stavu o něco víc - není ten rozdíl mezi horním a dolním kruhem tak výrazný :)
No a když už byl zrovna motor zahřátý, není to sice W8, ale i tak to vcelku ujde...(video #2)


Passat B5.5 2.3 V5 136kw 4motion Highline + Phoenix 17" + Prins VSI
ObrázekLPG

Uživatelský avatar
M@ty
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3331
Registrován: 30.05.2012 13:00
Bydliště: Karlovarsko

Re: Výměna brzdových žárovek za LED

Příspěvek od M@ty »

Pěkný to máš. Můžu zas přemýšlet nad dalším bastlením.
VW Passat 3BG Variant AVF 4motion , VW Passat 3B Variant AFN Syncro
VW Passat 3B variant AVG 4motion , VW Passat 3B/3BG Variant AFN kripl
BMW e30 325i cabrio , BMW e24 635csi

Odpovědět

Zpět na „Interiér + Elektro“