Jak zapojit vypínač

Sedačky, volanty, palubní desky, elektro...

Moderátoři: standokan, rapid.direct

Odpovědět
broza
Závodník
Závodník
Příspěvky: 555
Registrován: 24.02.2006 21:02

Jak zapojit vypínač

Příspěvek od broza »

Čaute, já jako elektikář antitalent, bych vás chtěl požádat o radu jak zapojit denní svícení na nezávislej vypínač.
Do středového panelu pod vypínač vyhřívání zadního skla jsem sehnal ještě jeden ten samý vypínač a na něj bych to chtěl zapojit. Jenom že na vypínači je 6 výstupů a nevím na který to zapojit, aby svítil i ten obrázek na vypínači znázorňující vyhřívání skla. Děkuji za rady
Přílohy
Fotografie0299.jpg
Fotografie0300.jpg

Uživatelský avatar
Hallo
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 438
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: VWYSOČINA
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak zapojit vypínač

Příspěvek od Hallo »

Měřák a prubni kontakty ktrery se sepnou po zmacknutí a na jeden z nich přived 12V a z druheho vyved drat do kontaktu na kterem je zarovecka ve vipinaci a zaroven si ho vyved na svetla,na druhy kontakt od zarovky dej kostru a je to.

Uživatelský avatar
auckland
Pilot
Pilot
Příspěvky: 770
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Praha

Re: Jak zapojit vypínač

Příspěvek od auckland »

Jak krásně vysvětleno :mrgreen: :lol: :mrgreen:
Škoda Superb Combi Elegance Drive DSG; 2.0 TDI, 125 kW
Škoda Fabia; 1.4 MPI
Škoda Superb Combi Exclusive; 2.0 TDI 4x4, 125 kW
Passat 3C; 2.0 FSI
Passat B5.5; 1.9 TDI, 96kW

broza
Závodník
Závodník
Příspěvky: 555
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: Jak zapojit vypínač

Příspěvek od broza »

A nešlo by to popsat troško podrobněji 8O , myslel jsem jestli někdo třeba nemá schéma jak je zapojeno to vyhřívání toho skla ( kudy proud do vypínače, nebo kde je kontakt na tu žárovečku co je uvnitř)

Uživatelský avatar
Hallo
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 438
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: VWYSOČINA
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak zapojit vypínač

Příspěvek od Hallo »

Zapojeni pinu neznam,ale tak staci merak a je to hned,tam kde se pri prepinani tlacitkem zapina pipak je kontakt vypinace a tam kde je staly odpor je zarovka.Neni na tom co pos*at :lol:

Uživatelský avatar
cendler
VWagenista
VWagenista
Příspěvky: 1400
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Ve svém
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak zapojit vypínač

Příspěvek od cendler »

a zkoušel jsi tam ten vypínač dát, já jen že ti tam nebude sedět
http://www.pjshop.cz" onclick="window.open(this.href);return false; - Prodej autohifi a tuningu všech možných i nemožných věcí
Akce na podvozky Koni -20%, novinky u Koni podvozek STR.T. - opravdu pěkný cen, na stránkách srovnávací tabulka

DavidDC
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 368
Registrován: 18.06.2008 01:17
Bydliště: Děčín

Re: Jak zapojit vypínač

Příspěvek od DavidDC »

cendler píše:a zkoušel jsi tam ten vypínač dát, já jen že ti tam nebude sedět
Sedet mu tam bude, take ho tam mam, mam ho vlevo uprostred :wink:
VAG - Děčín a okolí
Projekční práce - elektroinstalace (silnoproud, slaboproud, fotovoltaika)

broza
Závodník
Závodník
Příspěvky: 555
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: Jak zapojit vypínač

Příspěvek od broza »

DavidDC píše:
cendler píše:a zkoušel jsi tam ten vypínač dát, já jen že ti tam nebude sedět
Sedet mu tam bude, take ho tam mam, mam ho vlevo uprostred :wink:

jj, chcem ho dát taky uprostřed vlevo. V neděli se na to teda vrhnu.
A ještě jedna otázka. Mám to dát přes nějakou pojistku??

Uživatelský avatar
marcus86
Pilot
Pilot
Příspěvky: 741
Registrován: 18.08.2008 12:49
Bydliště: Suchá Loz
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak zapojit vypínač

Příspěvek od marcus86 »

Taky jsem se s timto uz zaobiral az do dneska. Jenze jsem zjistil ... nektere tyto diodove svetla nemaji homologaci, ale daj se sehnat i s homologaci napr E4, 11 ... ale to je homologace na obrysova svetla a ne na denni sviceni :) to tam musi jeste byt za tim nejaka zkratka DR, nebo ja nevim... 2 pismenka. Zaroven:

V § 32, odst. 1, nového zákona o silničním provozu se píše:"Motorové vozidlo musí mít za jízdy rozsvícena obrysová světla a potkávací světla nebo obrysová světla pro denní svícení, pokud je jimi vybaveno podle zvláštního právního předpisu..."
V praxi to znamená, že je možné na vozidlo namontovat zvláštní přídavné světlomety, které jsou určeny POUZE PRO DENNÍ SVÍCENÍ a mají příkon 2x21W. !!! Obrysová a potkávací světla potom zůstávají zhasnuta !!!, svítí se jen přídavnými světly vepředu. Poptávka po el. energii se tím podstatně sníží: 42W proti 113W při zapnutých potkávacích světlech (2x45W hl. žárovky + 3x5W zadní obrysovky + 4x2W př. obrys.a tachometr). Světla pro denní svícení navíc tolik neoslňují řidiče protijedoucího vozidla.

Tyto diodivky ... s homologaci na denni sviceni stoji nejmin kolem 3 500. Pri rozsviocenych svetlech se na 100km spali asi 4 deci pohonne hmoty (0,4l). Tedy usetri vam to asi 10kc na 100km. Musite pak ale uvazovat, ze ty diody taky neco spali.... a za 35 000km, se vam tato investice vrati.... teda bude na nule ... pocital bych spis 50 000km. Nepocitam vetsi opotrebeni alternatoru a spalene zarovky.
Ty levnejsi diodovky vychazi asi na 800, ale je tam nebezpeci, ze nejsou uplne vsichni policajti blbí a daj vam za to flastra. Neni homologovano na denni sviceni.

Zaroven by taky svetla nemely svitit s normalnima svetlama (Pres den se muzete ohradit na denni sviceni, noc- obrysova svetla... zde taky hrozi ze vsichni policajti nejsou uplne blbi...)

Nekteri zkur*eni policajti tohle totiz radi resi .... i kdyz jde o ho*no.

Jinak spinac je hezka vec, ale pokud se nekde v aute da vydetekovat, ze je nastartovany moror, pak se da velmi jednoduse udelat nesmrtelny obvod (bez IO, pouze 2 mala rele, dioda a rezistor, maly spinac pro odepnuti tohoto obvodu) ktery vam tyto svetla bude spinat sam po startu auta a pri zapnuti normalnich svetel se sam vypne... i s detekci ... je to banalita.

ja vam ho vymyslim a dam sem.
passat B5, 1.9TDI AFN
můj passat: http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?f=126&t=118504" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
marcus86
Pilot
Pilot
Příspěvky: 741
Registrován: 18.08.2008 12:49
Bydliště: Suchá Loz
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak zapojit vypínač

Příspěvek od marcus86 »

jedna se automaticke rozsvicovani techto svetel
Takze maly zlepsovak, NERESIM zde problematiku soucasne zapnutych normalnich svetel a diodovych (kazdy by to mohl chtit mit vyreseno jinak).
Pouzil jsem nejjednoduchsich prvku, abych zajistil nejvyssi spolehlivost.

tvrdý zdroj - je zdroj, z kterého budou světla napájeny. Autobaterie....
pojistka - spočítá pomocí poctu diod a prilozeneho napeti (max 14V) -odběr - pocet diod*napajeci napeti* odber proudu jedne diody (napr 20mA .. dosadit v amperech), pak predymenzovat. Nebo jednoduse zmerit multimetrem odber ....
detekce - privod 12V, kde se objevi napeti az po startu motoru, nebo pri zaplem klicku. (napr napajeci kabel u radia, napajeni climatroniku ... pro sikovnejsi vec spinaci skrinky)
rele - nizkoprikonove .. na 12V, rozkreslil jsem ho kvuli pochopeni fce
spinac - pri zapnutem spinaci, funkce on, pri vypnutem fce vypnuta
LED+ rezistor .... kontrolka zapnutych svetel (LED vyvest nekam na viditelne misto - dalsi prazne sloty (vedle radia) ... koupit objimku a dat led do ni - celkem eleganni)
velmi strucne

popis: (spinac pozice - ON) Pri zapnuti napr (motoru) se na detekci objevi 12V, tim se sepne rele, ktere sepne svetla. LED indikuje funkci obvodu. Pri vypnuti motoru prestane byt na detekci 12V, rele odpoji diodove svetla. Pri spinac -OFF - je obvod vypnuty.

Je to velmi jednoducha ocesana verze bez tranzistoru, IO, ... takze spolehlivost je celkem hodne vysoka. Da se pomoci dalsiho rele, nebo tranzistoru vytvorit jeste zavislost na pozici zapnuti normalnich svetel. Cena 50-100kc
Přílohy
mary.JPG
passat B5, 1.9TDI AFN
můj passat: http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?f=126&t=118504" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
pepanos
Profík
Profík
Příspěvky: 937
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: Jak zapojit vypínač

Příspěvek od pepanos »

je to sice trochu mimo mísu,protože to funguje na standartní světla ale já používám na denní svícení tohle a je to v pohodě.
Konektor se připojí ke spínači světel a hotovo.
Nastartuješ a rozsvítí se ti.Palubka a vnitřní podsvícení nesvítí
http://www.kuncicky.cz/automaticke-zapi ... tel-ASS22/

Uživatelský avatar
marcus86
Pilot
Pilot
Příspěvky: 741
Registrován: 18.08.2008 12:49
Bydliště: Suchá Loz
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak zapojit vypínač

Příspěvek od marcus86 »

je to velmi podobny princip .... jen je to 7-15 drazsi a neni to tak spolehlive, co se tyce prave te ridici jednotky v tom ...atmel nebo tak neco. Ja mam taky v toledu MC a uz se mi to kdysi vysralo, musel jsem sundat kryt na pojistky (v toeldu pod volantem) a vymenit MC. Tohle ale zas musi delat nekdo, kdo vi o co jde.
passat B5, 1.9TDI AFN
můj passat: http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?f=126&t=118504" onclick="window.open(this.href);return false;

broza
Závodník
Závodník
Příspěvky: 555
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: Jak zapojit vypínač

Příspěvek od broza »

Vyřízeno, dal jsem obyčejný vypínač a schoval ho do přihrádky vlevo pod volantem

Odpovědět

Zpět na „Interiér + Elektro“