Passat B5.5 - výměna levé přední stahovačky

Karoserie, lak, spojlery, nárazníky...

Moderátoři: standokan, rapid.direct

Odpovědět
Uživatelský avatar
frodobagin
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 210
Registrován: 01.11.2010 18:33
Bydliště: Ostrov
Kontaktovat uživatele:

Passat B5.5 - výměna levé přední stahovačky

Příspěvek od frodobagin »

Tak se chystám vyměnit levou přední stahovačku oken. Prasklo ocelové lanko, které hýbe hrazdou a sklem. Okno drží ve dveřích silou vůle. Máte prosím nějaké rady co nedělat a naopak co určitě udělat? Děkuji.
Jo... už jsem objednal ten hliníkový plech na kterém jsou vodítka na http://www.nd-skoda-volkswagen.cz" onclick="window.open(this.href);return false;. Cena stahovačky cca 1.200 Kč včetně poštovného. Originál cca 3.000 Kč.
Tak jsem zvědav, zda-li to tam bude pasovat nebo to budu muset poupravit :ven: .

Uživatelský avatar
frodobagin
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 210
Registrován: 01.11.2010 18:33
Bydliště: Ostrov
Kontaktovat uživatele:

Re: Passat B5.5 - výměna levé přední stahovačky

Příspěvek od frodobagin »

Tak pánové a případně dámy.

Stahovačka do předních levých dveří (řidičova strana) dorazila 9.11. a hned dneska (10.11.) jsem to namontoval. Vcelku jednoduchá montáž. Cca
2,5 hod. Stahovačka je z druhovýroby a pořídil jsem na stránkách http://www.nd-skoda-volkswagen.cz" onclick="window.open(this.href);return false;. Pasuje perfektně. Není potřeba stahovačku
nijak upravovat. Doporučuji ke koupi. Origo stojí 2.500-3.000 a tato druhovýroba 1.100. Nevím tedy jak dlouho vydrží. Nechám se překvapit.
Pojďme se na to podívat.

Postup:

1) Sundat tapecírunk (tapec).
Odšroubuji dva šrouby torx (č.20 myslím) na spodní hraně tapecu. Vyloupnu lampičku na spodní straně tapecu. Dloubu pod lampičku malým plochým
šroubováčkem dál od pantů dveří a blíže k zámku dveří. Lampičku vyloupnu z tapecu (jde to velku lehce) a odpojím napájecí kabílek. Dále
vyloupnu vnitřní část madla dveří řidiče. Zásadně dloubu šroubovákem ze spodní strany (ze stran, kam není vidět při normálním posezu ve
vozidle), aby nebyly vidět případné vrypy po šroubováku nebo jiného nástroje. Vyloupnu celý ovládací panel na okna, zámek atp. směrem nahoru.
Mělo by to jít pouze ručně, případně opatrně dloubnout šroubovákem pod ovládací panel a vysunu nahoru. Uvidím po demontáži ovládacího panelu
tři křížové šrouby, které odšroubuji. Teď drží tapec pouze na plastových nácvakávacích sponkách a je zevěšený na horní liště u okna. Chytnu
tapec za otvor, který vznikl po demontáži lampičky na spodní straně tapecu a postupným stálým tahem vycvaknu tapec ze všech plastových
sponek. Tapec teď vysí pouze na horní liště u okna. Postupným vytlačením tepace nahoru vysunu tapec z horní lišty u okna a zároveň vysunu z
kolíku zámku dveří (ten hajzl co když je vysunutý nahoru, signalizuje že je odemčeno a pokud je zasunutý, signalizuje že je zamčeno). Tapec
jde vysunout pěkně ztuha, tak ať to nezlomíte. Mě se osvědčilo vysouvat nejdřív stranu, která je blíže k výškovému reproduktoru a pak stranu,
která je blíže k zámku dveří a někdy pomůže, když se stáhne okno. Tapec je vysunutý a je nutné odpojit nejprve táhlo vnitřní kliky a to tak,
že zatáhnu za plastový černý díl na konci bovdenu po směru bovdenu (rozhodně nijak nevylamuji nebo nekroutím, je nutné plastový díl opravdu
pěkně vysunout) a vysunu tento plastový díl z úchytu a pak odháknu háček s lankem z očka vnitřní dveřní kliky. Teď odpojím všechny kabely a
tapec postavím někam do kouta aby se nepoškrábal nebo jinak nepoškodil.

2) Demontáž hliníkové desky se stahováním okna (stahovačka).
Vydloubnu dvě velké gumové zátky, pod kterými jsou plastové úchyty, na kterých je přichyceno okno. S oknem je nutné hýbnout nahoru nebo dolu
tak, aby se oběvily šrouby, které povolím a okno uvolním z palstových úchytů a vytáhnu směrem nahoru. Zajistím proti spadnutí třeba lepící
páskou. Odšroubuji všechny šrouby maticovým ořechem č.10 po obvodu stahovačky. Zatlačím dovnitř dveří dva černé plastové nýtky (jsou těsně
nad sebou na straně zámku dveří), na kterých je přychycen kryt zámku dveří. Po demontáži stahovačky tyto dva plastové kolíčky vyndám z
vnitřního prostoru dveří, protož epříjdou zpět. Pokud toto udělám, nemusím demontovat celý zámek ze dveří. Ze stahovačky uvolním všechny
gumové průchodky pro kabely a táhla. Odlepím postupně tahem stahovačku od dveří a vysunu ze dveří. Jde to ddocela ztuha, tak opatrně, ať
nepoškrábem lak dveří. Nejprve stahovačku posunu dolů, vyháknu horní stranu a pak posunu stahovačku nahoru a vyháknu spodní stranu. Odpojím
kabel s konekorem pro motor elektrického stahování okna. Jde to špatně, je potřeba zatlačit pojistku na konektoru tak, aby šel lehce vysunot.
Stahovačku nakloním tak, abych mohl z vnitřní strany vycvaknout plastové úchytky pro kabelová vedení ve dveřích. Tyto plastové úchytky mi
nešly vycvaknout z přední strany stahovačky. Stahovačka je teď volná. Demontuji ze stahovačka ještě reproduktor (originální reproduktor je na
nýtkách, které musím odvrtat).

3) Přeházení věcí ze staré stahovačky na novou
Demontovaný reproduktor ze staré stahovačky přišroubuji do nové stahovačky třeby na šrouby s maticemi. Pod reproduktor dám tenké těsnění,
které sundám ze staré stahovačky. Za staré stahovačky demontuji elektrický motůrek na posuv okna a namontuji na novou stahovačku. Motůrek jde
lehce sundat po odšroubováním tří šroubů torx z vnitřní strany stahovačky, kterými je také připevněn černý plast, který zajišťuje posuv
lanka. Z vnitřní strany stahovačky jsou pouze tyto tři šrouby torx. Přehodím také dvě velké gumové zátky a plastový držáček umístěný z
vnitřní strany stahovačky.

4) Osazení nové stahovačky
Připojím kabel s konektorem pro elektrické ovládání zámku dveří. Dále protáhnu prostupem ve stahovačce bovden s lankem pro vnitřní kliku
dveří. Stahovačku usadíjm do dveří. Je nutné si s tím pohrát. Nejd to tam napřímo. Nejdříve nasunu do dveří horní stranu a pak spodní stranu.
Po osazení stahovačky zajistím nekolika šrouby, aby nespadla nebo nepoškrábala lak na dveřích. Zapojím všechny kabely k elektromotorku na
stahování okna, k reproduktoru, kabel ke zpětnému zrcátku a nacvakám do nové stahovačky všechny plastové úchyatky pro kabely tak, jak byly
umístěny na staré stahovačce. Jde vcelku samo, kabely jsou již vytvarované, takže se nedá zmýlit.

5) Uchycení skla do stahovacího mechanismu
Stahovací machanismus posunu tak, aby byly vidět oba šrouby. Abych to mohl udělat, musím provizorně připojit ovládací panel stahování skel.
Sklo pomalu spustím dolů a osadím do držáků stahovacího mechanismu. Dotáhnu šrouby stahovacího mechanismu tak, aby sklo nevyklouzlo z držáků
při stahování a vytahování a zároveň tak, abych sklo nepoškodil přílišným dotažením. Vyjedu sklem nahoru a zkontroluji, zda sklo perfektně
dosedá do rámu dveří. Pokud ne, je nutné sklo zase spustit tak, aby byly vidět šrouby a sklo přesadím podle potřeby tak, aby perfektně
dosedalo do horního rámu dveří a nebyla tam mezera.

6) Osazení tapecu
Tapec nemontuji obráceným postupem jako při demontáži. Zapojím všechny kabely nebo je vyvedu tak, abych je pak po zacvaknutí tapecu nemusel nekde lovit ve dveřích. Zaháknu lanko vnitřní kliky a nasunu ten černý plast s bovdenem. Opatrně ať to neolámete. Atd.

7) Projedu okno nahoru a dolů.

A JE HOTOVO.

DOufám, že jsem na nic nezapoměl. Práci čest a hodně nádherných zážitků s Vaším pašíkem.

PS: Při manipulaci se stahovačkou to chce trochu opatrnosti, aby jste nepoškrábali lak na dveřík pašíka. To by byla škoda.

Uživatelský avatar
vwpetrvw
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: 28.07.2008 19:23
Bydliště: Krnov

Re: Passat B5.5 - výměna levé přední stahovačky

Příspěvek od vwpetrvw »

Pěkně popsáno :wink:

Uživatelský avatar
ace_rimmer
Závodník
Závodník
Příspěvky: 582
Registrován: 23.11.2009 21:02
Bydliště: Olomoucký kraj

Re: Passat B5.5 - výměna levé přední stahovačky

Příspěvek od ace_rimmer »

super, díky, čeká mě to na jaře.

Uživatelský avatar
ace_rimmer
Závodník
Závodník
Příspěvky: 582
Registrován: 23.11.2009 21:02
Bydliště: Olomoucký kraj

Re: Passat B5.5 - výměna levé přední stahovačky

Příspěvek od ace_rimmer »

prosím tě mazal jsi ten mechanismus něčím nebo jsi to neřešil?resp. je celkově dobré stahovačky jednou za čas promazat a případně kde je to nejlepší aby to nalezlo do bužírek?Díky

11mp11
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 14
Registrován: 15.03.2012 18:38
Bydliště: Praha - Východ

Re: Passat B5.5 - výměna levé přední stahovačky

Příspěvek od 11mp11 »

Zdravím, nefunguje mi el. stahování zadních dveří. Jak zjistím, jestli je problém ve stahovačce nebo v motoru? Popřípadě mě napadly ještě kabely, ale to mi připadá jako nejmíň pravděpodobný. Díky

Uživatelský avatar
jirisimanovsky
Řidič
Řidič
Příspěvky: 160
Registrován: 01.02.2010 21:41

Re: Passat B5.5 - výměna levé přední stahovačky

Příspěvek od jirisimanovsky »

Ahoj, prosim o radu. Cele jsem to vymenil, ale po vytazeni okna nahoru mi mezi okynkem atesnenim zustava mezera. Myslim to vodorovne spodni tesneni co doleha na okno. Pokud necham matice hodne povolene tak je took, ale kdyz je dotahnu tak je to zas s mezerou, nemuzu prijit na spravnou pozici, nejaky tip? Diky

Uživatelský avatar
GeorgettaCZ
Řidič
Řidič
Příspěvky: 71
Registrován: 30.10.2014 11:23
Bydliště: Praha 6 - Dědina
Kontaktovat uživatele:

Re: Passat B5.5 - výměna levé přední stahovačky

Příspěvek od GeorgettaCZ »

ace_rimmer píše:prosím tě mazal jsi ten mechanismus něčím nebo jsi to neřešil?resp. je celkově dobré stahovačky jednou za čas promazat a případně kde je to nejlepší aby to nalezlo do bužírek?Díky
Ahoj,

Já osobně sem ty plechový černý vodící lišty a vůbec celou tu soustavu prostříknul silikonovým olejem na mechanický součásti, co tady u nás v práci používáme na válečkovej dopravník. Sice to smrdí tím, že se na to začne lepit prach a ve finále tam časem může vzniknout "blátíčko"... Ale když sem já měnil stahovačku u řidiče, tak ta původní měla komplet zkorodovaný ty vodící lanka - ty se zadřely a následně zpřeztrhaly. Ten silikon by to měl chvíli uchránit, protože u 13 let starýho auta se vlhkost dostne všude, si myslím...

Odpovědět

Zpět na „Exteriér + Styling“