Dezinfekce klimatizace

Sedačky, volanty, palubní desky, elektro...

Moderátoři: T4, Kubmaty

Odpovědět
evzen
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 5
Registrován: 29.04.2008 09:42

Dezinfekce klimatizace

Příspěvek od evzen »

Dobrý den,

mám dezinfekci klimatizace jako spray, a potřeboval bych poradit, kde ji přesně nastříkat.
Nemám Climatronic jen AC (má-li to na to vliv)

Díky
E.

jakojo
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 6
Registrován: 29.01.2008 08:38

Re: Dezinfekce klimatizace

Příspěvek od jakojo »

Jestli máš T4, tak pod kapotou v levo je plastová mřížka s pylovým filtrem. To oddělej, filtr kup nový, a sprej nastříkej do prostoru za filtr. POZOR na ventilátor ať ho nezastavíš a nezraníš se o něj!!! Pusť ventilátor a zase opatrně stříkej, aby se pěna dostala co nejvíc do potrubí za ventilátor. On si ji sám do sebe nasaje, Tím to vydesinfikuješ. Pěna se promění na film a s nečistotama vyleti ven. Jen si dej pozor aby ti pěna nelítala až v autě, mohla by udělat fleky na čalounění či palubovce.

ra334
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 10
Registrován: 17.05.2008 17:38
Bydliště: Bystřička
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce klimatizace

Příspěvek od ra334 »

Zdravím všechny busáky,
Jelikož je léto a v tomto fóru je o čištění klimatizací takový chaos a dezorientace popíšu zde návod jak vyčistit výparník klimatizace ve VW T4 MULTIVAN. Předně je třeba si uvědomit že náplň klimatizace nemá nic společného s dezinfekcí a čištěním. Tato je v uazvřeném okruhu a slouží pouze k funkčnosti klimy jako takové. Muže mít jenom 2 stavy buďto v klimě je v požadovaném množství a klima funguje a nebo tam není (ušla - je to plyn, netěsnosti , prasklá hadice, špatný ventilek plnění, prasklý výparník ap.) popřípadě je jí tam málo a to má za důsledek nefunkčnost celé klimy. Vysokotlakou část tady ale rozebírat nemíním takže to bylo jen na úvod pro neznalé.
Začnu stručným popisem aby bylo zřejmé jak a proč se klima čistí. Jádrem problému tedy zápachu klimatizace je výparník ( je to vlastně výměník který vapadá stejně jako chladič vepředu auta . K zápachu dochází proto že na výparníku se tvoří rosný bod a tím pádem na něm kondenzuje voda, to by ještě nebyl problém ale kámen úrazu je vtom že po odstavení klimatizovaného vozu zůstane tento kondenzát na výparníku a pouze jeho část odteče kondenzační hadicí ven. Zbytek zůstane venitř a ... tuchne. To je ten problém. Ideální by bylo těsně před dojezdem tento výparník vysušit tak že zapneme topení a kondenzát se vypaří ale kdo by to dělal že ? Takže potřebujeme vyčistit výparník. Existuje spoustu zaručených způsobů jak a dobrých rad jak klimu vyčistit. 1 desinfekční spreje stojí cca 250kč a v servise zaplatíme kolem 500-600 kč ten to způsob je vhodný tehdy pokud klima ještě nesmrdí a je v relativně dobrém stavu je to spíš prevence než čištění a doporučuju ji tak 1-2x za sezónu. Pak jsou ale stavy kdy klima již smrdí tu je třeba použít čistící pěnu cena cca 350- 500kč podle značky já jsem použil MOTIP za 350kč a funguje dobře. Důležité ovšem je ho aplikovat na správné místo jinak to nemá smysl a nepomůže vám sprej ani za 1000 kč. Pokud se rozhodnete klimu nechat vyčistit v servise doporučuju značkové servisy a dopředu se informujte o způsobu čištění. Z vlastních zkušeností můžu poradit že dezinfekce již zatuchlé klimy sprejem za 500-600kč je vyhozená investice a pomůže na 1- 2 dny a pokud dotyčný v servise neví kam aplikovat pěnu a nastříká jí přes ventilátor pylového filtru někam dovnitř tak je to rovněž kničemu. teď k vlasntnímu vyčištění výparníku.

ra334
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 10
Registrován: 17.05.2008 17:38
Bydliště: Bystřička
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce klimatizace

Příspěvek od ra334 »

Vysvětlil jsem Vám že čistit mám smylsl pouze výparník kde jsou nečistoty usazeny a k tomu je třeba se dostat. Není to nikterak složité i když cca 1 hod to zabere. Výparník je umístěn nad koleny spolujezdce a částečně také ve středovém panelu. Přímo kněmu se dostaneme fintou a to přes odtokovou hadici kondenzátu.
Postup demontáže: 1 odšroubujeme kastlík spolujezdce ten drží celkem na 6 šroubech pozor jeden je vpravo z boku od dveří a je na něm kulatá plastová záslepka
obr 1.JPG
pak odšroubujeme 2 šrouby spodního plastu pod kastlíkem jeden je vpravo vypadá jako kulatá záslepka ale je to vlasně matice se zářezem na šroubovák a jen je levém rohu nad plastem
obr 2.JPG
ted odejmeme středový tunel a to tak že první sejmeme vnitřní kastlík je na takových plastových klipech stačí jen šikovně podebrat
obr 3.JPG
těsně nad horní hranou otvoru zevnitř jsou 2 šrouby pak dole po stranách vlevo 2 a vpravo jeden pak vyjmeme středový panel
obr 4.JPG
odcvakneme konektor čidla chlazení boxu a box vyjmeme
obr 5.JPG
tím je vlasně přístup k výparníku uvolněn. Finta spočívá v tom že abychom se dostali k výparníku sejmeme sponu z hadice kondenzátu
obr 6.JPG
to je ta hadice co vystupuje z molitanu ted vlastně máme přístup přímo k výparníku který je znečištěn vezmeme sprej protřepeme nasadíme plastovou hadičku a vsuneme celou dírou od kondenzátu do výparníku. Dříve než začneme s aplikací pěny tak ještě ucpeme hadrou výdech do chladničky středového tunelu aby nám s tama nevytékala pěna. Teď tam ten sprej celý vystříkáme a to tak že pomaloučku vysunujeme hadici z výparníku tak až když dojdeme na konec tak nám dojde pěna ve spreji :-) návod říká nechte 30 min působit.Tento čas nám bohatě bude stačit k tomu než zase vše z5 nasadíme opačným pořadím než jsme zdemontovali. Rychle nasadíme hadici od kondenzátu ať nám to neteče po rukách. Ti poctivější můžou ještě 10 min počkat než začnou vše montovat z5 a podívat se jestli někudy neodkapává přebytečné množství pěny měnící se v kapalinu. Toto je jediný možný způsob jak spolehlivě vydesinfikovat a vyčistit klimatizaci na T4. Pokud nechceme zdemontovat celý výparník i s motorem ven :-). Jak říkám nemá smysl stříkat pěnu skrze ventilátor od pylového fitru nebo přes výdechy klimy zevnitř vozu, protože tam problém není a hadička tam nedosáhne.. Samozřejmostí je vyměnit pylový filtr. Tož ogaři mějte sa a nebojte sa napsat nějaký smysluplný návod k opravě čehokoliv na BUSECH je jich tu opravdu po skrovnu. RADIM
Naposledy upravil(a) ra334 dne 24.09.2023 18:28, celkem upraveno 1 x.

evzen
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 5
Registrován: 29.04.2008 09:42

Re: Dezinfekce klimatizace

Příspěvek od evzen »

Díky moc,
konečně pořádný návod

Uživatelský avatar
vladas
Řidič
Řidič
Příspěvky: 69
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Plzeň

Re: Dezinfekce klimatizace

Příspěvek od vladas »

Super návod, nebyl by tu někdo šikovný, kdo poradí to samé na T5???

Uživatelský avatar
gogo V
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 263
Registrován: 12.04.2009 10:02
Bydliště: Olomouc a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce klimatizace

Příspěvek od gogo V »

Zdravím,poradí mi někdo jak vyčistit klimatizaci v G5?
V G3 a G4 to byla hračka, ale v té G5 :oops:
Jo a aby dotaz byl úplný, koupil jsem si pěnu která by se měla vstříknout do kondenzační nádoby,ale kde je v G5 a jak se tam dostanu s tou hadičkou?
Pokud to tu někde je přihoď odkaz
Děkuji mnohokrát
Prodám poklice
http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?f=53&t=131951" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
centrumcar
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 10
Registrován: 07.10.2007 19:11

Re: Dezinfekce klimatizace

Příspěvek od centrumcar »

Zdravím, mě pěna jako taková mi nepřijde moc cool... ( a je jedno co to je za výrobce)
Já raději používám Zařízení Aircomatic II což nemusíte nic rozebírat a výsledek vždy 100%

Uživatelský avatar
gogo V
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 263
Registrován: 12.04.2009 10:02
Bydliště: Olomouc a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce klimatizace

Příspěvek od gogo V »

centrumcar píše:Zdravím, mě pěna jako taková mi nepřijde moc cool... ( a je jedno co to je za výrobce)
Já raději používám Zařízení Aircomatic II což nemusíte nic rozebírat a výsledek vždy 100%
Co to stojí a kde se to dá koupit, já jsem svého času používal sprej který se položil na podlahu, klima se zapla na vnitřní okruh a vystaráno samo si to udělalo co potřebovalo a potom se to jen vyvětralo a hotovo.Ale to se mi už nepodařilo sehnat.
Prodám poklice
http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?f=53&t=131951" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
centrumcar
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 10
Registrován: 07.10.2007 19:11

Re: Dezinfekce klimatizace

Příspěvek od centrumcar »

gogo V píše:
centrumcar píše:Zdravím, mě pěna jako taková mi nepřijde moc cool... ( a je jedno co to je za výrobce)
Já raději používám Zařízení Aircomatic II což nemusíte nic rozebírat a výsledek vždy 100%
Co to stojí a kde se to dá koupit, já jsem svého času používal sprej který se položil na podlahu, klima se zapla na vnitřní okruh a vystaráno samo si to udělalo co potřebovalo a potom se to jen vyvětralo a hotovo.Ale to se mi už nepodařilo sehnat.



tohle není problém sehnat.... můžeš se kouknout na netu akorát cena je cca 11tis. takže pro uživatele aby to měl jen doma to asi nebude.... ale v podstatě princip použití je stejný jako popisuješ. Poptej se v okolí jestli to nějaký servis nemá a cena je něco okolo 6 - 700 kč. Nebo potom autorizačka tam je to podle mě 100%

lukas lukas
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 5
Registrován: 04.07.2013 17:10

Re: Dezinfekce klimatizace

Příspěvek od lukas lukas »

Zdar chlapi mohl by mě někdo poslat foto kde je výparník a filtry na vw passat 5.5 1.9 tdi 2001 díky :|

Uživatelský avatar
alnek
Řidič
Řidič
Příspěvky: 199
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Praha / Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce klimatizace

Příspěvek od alnek »

Taky mě to zajímá. Nebo alespoň jak to správně vyčistit?
lukas lukas píše:Zdar chlapi mohl by mě někdo poslat foto kde je výparník a filtry na vw passat 5.5 1.9 tdi 2001 díky :|
A VWo tom to je :-)

LKP

prdlavka
Řidič
Řidič
Příspěvky: 127
Registrován: 05.12.2008 15:16
Bydliště: Brno-venkov

Re: Dezinfekce klimatizace

Příspěvek od prdlavka »

Čistím ozonem 100 procent čistota.bez zápachu a bakterií

Odpovědět

Zpět na „Interiér + Elektro“