Chodec mimo přechod

policie, úřady, nehody, pojišťovny...

Moderátoři: Shemik, Moderátoři

Odpovědět
zagy44
Řidič
Řidič
Příspěvky: 161
Registrován: 25.11.2007 19:46
Bydliště: Praha

Chodec mimo přechod

Příspěvek od zagy44 »

Ahoj všem,

mám nejasnosti, jak je to s právama chodce mimo přechod. Nedávno se mi stala následující nepřijemnost:

Přijížděl jsem z vedlejší na hlavní a odbočoval jsem doprava - dříve tam byl přechod, který je ale dnes vyfrézovaný. Zleva jelo auto, které na mě ale bliklo a pustil mě - rozjel jsem se tedy a najednou - přede mnou stojí ženská, co mi tam normálně vlezla... Stačil jsem zareagovat a nic se nestalo, ale docela ve mě hrklo.

Jak jsem našel v zákoně, tak nesmím ohrozit chodce při odbočování - na druhou stranu ten je povinnen použít přechod, pokud je do 50 metrů - a to byl.
Otázka je, jak by se toto praktikovalo např. na sjezdu z magistrály, nebo jižní spojky, kdyby tam člověku někdo skočil....

Váš názor? Díky

Uživatelský avatar
FError
VWagenista
VWagenista
Příspěvky: 1425
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Ash
Kontaktovat uživatele:

Re: Chodec mimo přechod

Příspěvek od FError »

Byla tam svislá cedule označující přehod pro chodce, nebo to bylo opravdu celé zrušené a posunuté??
VW OLDIES CLUB : http://vw-oldies.cz" onclick="window.open(this.href);return false; || VW-OLDIES.cz on GOOGLE+

zagy44
Řidič
Řidič
Příspěvky: 161
Registrován: 25.11.2007 19:46
Bydliště: Praha

Re: Chodec mimo přechod

Příspěvek od zagy44 »

Cedule tam tuším nebyla - prostě to je bývalý přechod, který je ale vyfrézovaný.

Uživatelský avatar
sekos
VWagenista
VWagenista
Příspěvky: 1336
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Chodec mimo přechod

Příspěvek od sekos »

Hele toto se mi stává celkem často že lidi přechazejí tam kde nemají a ne když už tak si pohnou, ale ani se neráčejí rozhlídnout a jdou jako kdyby byly na procházce. Posledně v Prostějově na školní ul. vyjížděl jsem z rezervovaného parkoviště pomaloučku zastavuji dávám přednost autu a přicházejicí dědula vyhrkl, no to sis teda dobře stoupl samozřejmě sem ho okamžitě poslal někam se slovy kam si tak asi mám stoupnout když potřebuji vyjet. Upozornuji žádný přechod tam nikdy nebyl ani není. Nebo taky je celkem normalní když přechazejí v plném provozu přes střed křižovatky, žádný přechod, stylem jako by se nechumelilo. Taky sem takového člověka potkal a řekl jsem mu svoje. Kolikrát i na tom přechodu se mnozí neráčijou ani podívat jestli můžou přejít nebo ne prostě tam vlítnou. Ale vždycky ty lidi mají pindy no tak se neposer tak jdu no co.

Podstatě věčina to zná je to a bude to pořád. Pokud ho srazíš tak zato muže řidič to sami cyklisti, když zavanglují a spadnou pod kola.

Ženská si za to může sama pokud tam nemá přechod tak má aspon čumět kam jde a jestli může. Měl jsi ji ještě zdrbat aby si to uvědomila.

Alinek
VWagenista
VWagenista
Příspěvky: 1285
Registrován: 10.08.2008 14:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Chodec mimo přechod

Příspěvek od Alinek »

Já se jednou celkem zhrozil, jel jsem s kámošem jako spolujezdec po pražský magistrále v levym pruhu, byla už celkem tma a najednou auto, co jelo tak 10 metrů před náma pravym pruhem, začalo brutálně brzdit a z ničeho nic tomu auto skočil před čumák chodec, on ho naštěstí minul a my taky, ale bylo to tak možná o metr. Fakt mě celkem zamrazilo a to jsme nejeli vůbec rychle, kámoš jezdí předpisově, ale prostě když to někdo nečeká a hlavně tam není nikde přechod, tak stejně člověk těžko zareaguje.

Celkem by mě tohle taky zajímalo, jak se to řeší, protože přechod musí použít, pokud je do 50 metrů, ale na silnicích jako je magistrála nebo třeba D1, přechody prostě nejsou a lidi tam stejně choděj...
Ex: VW Golf IV 1.9 TDI ASZ Pacific, chip @ 160 PS/390 Nm, EGR off, kovokeramická spojka Renovak, K&N filtr, brzdy Zimermann sport.

Uživatelský avatar
parizek_ltm
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 2659
Registrován: 01.10.2008 22:01
Bydliště: Praga

Re: Chodec mimo přechod

Příspěvek od parizek_ltm »

Na chodce si pamatuju jednoduche pravidlo.
Srazis chodce na prechodu - jsi rozhodne vinen a nikdo se s tebou nepare.
Srazis chodce mimo prechod - nejsi primo vinen, ale neprijemnosti mas stejne.

Takze vzato kolem a kolem, pokud nekoho srazis mimo prechod, nejsi vinen ale kazdy se na tebe bude snazit hodit vinu. Je to kocourkov, jako vzdy.

Alinek
VWagenista
VWagenista
Příspěvky: 1285
Registrován: 10.08.2008 14:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Chodec mimo přechod

Příspěvek od Alinek »

Znama tukla nakou babu na prechodu, nikomu se nic nestalo, jen se ji rozsypal nakup. Tech tahanic kolem toho, táhlo se to snad rok + samozřejmě platila pokutu a toho času kolem toho. A byla ráda, že jí nevzali papíry...
Ex: VW Golf IV 1.9 TDI ASZ Pacific, chip @ 160 PS/390 Nm, EGR off, kovokeramická spojka Renovak, K&N filtr, brzdy Zimermann sport.

Uživatelský avatar
jenda
Profík
Profík
Příspěvky: 943
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: u Č. Budějovic

Re: Chodec mimo přechod

Příspěvek od jenda »

parizek_ltm píše:Na chodce si pamatuju jednoduche pravidlo.
Srazis chodce na prechodu - jsi rozhodne vinen a nikdo se s tebou nepare.
Srazis chodce mimo prechod - nejsi primo vinen, ale neprijemnosti mas stejne.

Takze vzato kolem a kolem, pokud nekoho srazis mimo prechod, nejsi vinen ale kazdy se na tebe bude snazit hodit vinu. Je to kocourkov, jako vzdy.
Pokud srazím chodce autem, ten bude v pracovní neschopnosti, tak minimálně budu stíhaný pro ublížení na zdraví dle trestního zákona a nebude záležet zda to bude na přechodu v silnici či na chodníku nebo třeba na vlastním dvoře, až druhá věc bude, zda jsem porušil silniční zákon, pokud ano, bude to ,vzhledem k porušení důležité povinnosti přitěžující okolnost.
VW Lupo Obrázek VW Sharan Obrázek

Uživatelský avatar
Shemik
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8286
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Praha / Č. Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Chodec mimo přechod

Příspěvek od Shemik »

No Jendo nedavno bylo v telce, jak chodec vlezl do drahy autu, tam kde nemel a nejen ze majitel nebyl stihany, protoze i policie jednoznacne konstatovala vinu chodce, ale dokonce musel chodec hradit skodu na voze, kterou zpusobil vlastnim telem, myslim, ze to bylo predni okno.

Podobne to bylo i s tim opilym klukem, jak ho pak ten ridic toho sluzebniho auta pohodil v lese. Ty ostatni veci vem cert, ale take pak musel kluk, jako vinik nehody, hradit skodu na aute majiteli vozu, i kdyz to sam malem neprezil.

Takze uplne vzdycky by snad ridic nemel byt stihany pro ublizeni, melo by snad zalezet na na ci strane je vina nehody, ne :?: Nemelo by se na to nahlizet tak, ze si covek takto vznikle zraneni vlastne privodil sam :?:

Uživatelský avatar
jenda
Profík
Profík
Příspěvky: 943
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: u Č. Budějovic

Re: Chodec mimo přechod

Příspěvek od jenda »

tot je jedna z oblastí kde tak úplně neplatí presumpce neviny pokud se prokáže že nebylo v tvé moci srážce zabránit neporušil jsi jiný předpis lze se z toho vyvinit a potrestán nebudeš, ale pokud k ublížení došlo stíhání neujdeš.
VW Lupo Obrázek VW Sharan Obrázek

Uživatelský avatar
vilik
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2021
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Rakovnicko

Re: Chodec mimo přechod

Příspěvek od vilik »

Vůbec nemá cenu řešit že chodec nebyl na přechodu, tudíž ho mohu beztrestně přejet, nebo byl a musím si dávat majzla, včetně dalších situačních nuancí. Je to stejné, jako na silnicích. Rozumný řidič pojede za sebe a taky za ty okolo sebe. U chodců to platí tisíckrát víc. Za ty problémy, které následují to nestojí. Nejen materiální, ale také psychické. Proto je dobré se tímhle pravidlem řídit.

Dostal jsem školu v Itálii. Tam jsou chodci zvyklí, že zkrátka jdou a ty se starej jak umíš. Co s tím autem uděláš je tvoje věc. Tam jsem se naučil jezdit s očima před předním sklem.

Já vím, nejsme v Itálii. Ale občas skoro jo. Takže bych vůbec neřešil, jestli tam byl přechod, nebo byl o 50 metrů dál, nebo tam nebyl. Je možné, že při kolizi by policie dala za pravdu tobě. Ovšem nikde není jistota, že by to tak bylo. A při odbočování vpravo, zvláště když tam kdysi přechod byl bych dával extra pozor. Zvyk je železná košile. A přiznejme si, kolik z nás jezdí po paměti a nevnímá značky. Pak 8O , když se změní třeba přednost v jízdě. S chodci je to stejné. :wink:
VW Sharan II 1.9 TDI PD 85 kW Family červený
VW Passat 1.9 TDI PD Variant 96 kW modrý

Uživatelský avatar
Shemik
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8286
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Praha / Č. Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Chodec mimo přechod

Příspěvek od Shemik »

Pravda je ze se muze stat situace, kdy chodec ridici neda sanci, viz nedavno na tramvaj prebihajici babka na Kulataku, co skocila pod kola tezkotonazniho nakladaku a s rychlejedoucim osobakem to muze byt stejne, ale je fakt, ze predvidat je potreba a predvidani je jedina jistota ridice :lol. S tou Italii musim dat Vilikovi plne za pravdu, sam jsem se tam neco najezdil a tam fakt chodci (i kdyz casto ani ridici) neresi barvy na semaforech, prechody zakazy a pod. :lol: Tam proste jdou a hotovo a co je docela dobry, je to, ze se ani italsti ridici nad tim nerozciluji :lol: Oni jsou na to proste zvykli, gumy zarvou, taliani si zatroubi, zatlemi se a frci dal, ale je fakt, ze diky te jejich dzungli daleko vic predvidaji :lol:

Odpovědět

Zpět na „Klubová poradna“