XENONY a problemy s policii, zabaveni SPZ kvuli xenonum

policie, úřady, nehody, pojišťovny...

Moderátoři: Shemik, Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
wakataka
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 46
Registrován: 26.12.2007 18:08
Bydliště: Slovensko - SNINA

XENONY a problemy s policii, zabaveni SPZ kvuli xenonum

Příspěvek od wakataka »

Tak prispejem aj JA svojou skúsenosťou. Mna zastavil aktívny policajt 200 m od môjho bydliska. Začal ma jebkať za xenony respektíve za svetlá ANGEL EYES, zobral mi TP, aj značky.Do protokolu napísal, že xenonove svetlomety. Značky som odmietol dať dole, tak si ich dal dole sám. Chcel mi dať pokutu 60eur, čo som odmietol zaplatiť, samozrejme som mu vravel, že si závadu na vozidle odstránim. Vypísal mi lístok o zadržaní Ečv na 15 minút, dojazd do bydliska. Na otázku, že ako mám podľa neho ísť do servisu, ked na aute nemôžem jazdiť, mi odpovedal, že Zavolajte si odťahovú službu.
Prišiel mi dopis na prejednanie, kamoš z policie mi povedal, že ma vedúci dopravy chce dojebať a mám dostať pokutu nejakých 300 eur a odobratie vodičského, pretože som odmietol zmontovať značky. čo poviete, je toto normálne...???

Samozrejme vo svetlách som mal šošovku, aj na STK mi ich nastavili, svietilo to tak, ako malo...
Naposledy upravil(a) wakataka dne 10.06.2009 19:32, celkem upraveno 1 x.

Stug
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2272
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: XENONY a problemy s nimi

Příspěvek od Stug »

Tak nejsem zrovna fanda dodělávanejch xenonů, ale značky ti snad z auta nemůže začít sundavat, ne? 8O
©©©© A6 C4 Avant, 2,5TDi 103kw. VW Polo 86cf 1,4D. VW Golf Mk I 1,6D. Bmw E46 2.0d.

Uživatelský avatar
Storm
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2441
Registrován: 06.03.2008 17:48
Bydliště: okr. Brno-venkov

Re: XENONY a problemy s nimi

Příspěvek od Storm »

Nedávno se o tom psalo v pokecu, že se na Slovensku na tyto věci bude policie zaměřovat. Je to správné, nevím jak to máš řešené ty, ale když vidím čím dál častěji, jak si každý puberťák koupí hid sadu a dá si ji do parabol. Samozřejmě čím více do modra tím více IN. Jak píšu, není to nic proti tobě, ale tyto oslňovače potkávám velmi často. Když tam máš čočku, tak je to aspoň lepší jak v parabole, ale stejně určitě nemáš zbytek co je ke xenonům potřeba (náklony, odstřiky), takže ta pokuta je oprávněná, ale to odebrání značek nechápu :roll:
Honda Civic VIII 1.8 i-VTEC Executive
ex VW Golf IV 1.9 TDI PD

Uživatelský avatar
Skrat-G4
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3525
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: XENONY a problemy s nimi

Příspěvek od Skrat-G4 »

Storm píše:Nedávno se o tom psalo v pokecu, že se na Slovensku na tyto věci bude policie zaměřovat. Je to správné, nevím jak to máš řešené ty, ale když vidím čím dál častěji, jak si každý puberťák koupí hid sadu a dá si ji do parabol. Samozřejmě čím více do modra tím více IN. Jak píšu, není to nic proti tobě, ale tyto oslňovače potkávám velmi často. Když tam máš čočku, tak je to aspoň lepší jak v parabole, ale stejně určitě nemáš zbytek co je ke xenonům potřeba (náklony, odstřiky), takže ta pokuta je oprávněná, ale to odebrání značek nechápu :roll:
No s těma značkama je to haluz, ale jinak světla AE nemají atest ne? A na xenony nejsou dělané čočky které jsou určené pro žárovky

Uživatelský avatar
napster
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 6483
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Kolem MB a nebo PHA
Kontaktovat uživatele:

Re: XENONY a problemy s nimi

Příspěvek od napster »

světla s AE maj atest,ostřikovače jsou tam jen kvůli zimě a sněhu,protože xenonový výbojka vydává minumim tepla a za jízdy by ti zamrzala světla.a s náklonem máš pravdu neni tam automatická regulace sklonu světel.Jinak taky mě chytla PČR a koukal na xenony,ale každý zná určitě hlášku,já jsem to tak koupil,já tomu nerozumim,jsem vyučený pekař :mrgreen:
Lepší mrtvej,nez druhej!!!
Skoda Superb II TDI elegance 2010 125kw
čištění interieru,exterieru, pece o kozene interiéry, lesteni,korekce laku. Ochrana laku. Detailing Mlada Boleslav a okolí

Uživatelský avatar
Storm
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2441
Registrován: 06.03.2008 17:48
Bydliště: okr. Brno-venkov

Re: XENONY a problemy s nimi

Příspěvek od Storm »

Myslím že atest můžou mít, ale určitě s klasickýma žárovkama. S těma čočkama je to jak píšeš...

Edit: někde jsem tu četl, že ty odstřiky jsou tam taky kvůli tomu že ty xenony, když mají špinavý to sklo, tak se jinak láme to světlo. Proto aby byly pořád čisté a auto pořád zasr*né. :D
Honda Civic VIII 1.8 i-VTEC Executive
ex VW Golf IV 1.9 TDI PD

Uživatelský avatar
napster
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 6483
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Kolem MB a nebo PHA
Kontaktovat uživatele:

Re: XENONY a problemy s nimi

Příspěvek od napster »

Storm píše:Myslím že atest můžou mít, ale určitě s klasickýma žárovkama. S těma čočkama je to jak píšeš...

Edit: někde jsem tu četl, že ty odstřiky jsou tam taky kvůli tomu že ty xenony, když mají špinavý to sklo, tak se jinak láme to světlo. Proto aby byly pořád čisté a auto pořád zasr*né. :D

jj,taky mám světla s AE a projektorem a bylo na nich,že to neni vhodné pro HID sadu,ale nakonec se tam ta HID sada taky nějak vešla,ale je seřizená,aby svítila o něco níž.Jinak kvůli hmyzu jsem si taky dřív myslel,ale přecijenom jen ostřikovačema hmyz z čelního skla taky nedostaneš :lol:
Lepší mrtvej,nez druhej!!!
Skoda Superb II TDI elegance 2010 125kw
čištění interieru,exterieru, pece o kozene interiéry, lesteni,korekce laku. Ochrana laku. Detailing Mlada Boleslav a okolí

Uživatelský avatar
wakataka
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 46
Registrován: 26.12.2007 18:08
Bydliště: Slovensko - SNINA

Re: XENONY a problemy s nimi

Příspěvek od wakataka »

wakataka píše:Tak prispejem aj JA svojou skúsenosťou. Mna zastavil aktívny policajt 200 m od môjho bydliska. Začal ma jebkať za xenony respektíve za svetlá ANGEL EYES, zobral mi TP, aj značky.Do protokolu napísal, že xenonove svetlomety. Značky som odmietol dať dole, tak si ich dal dole sám. Chcel mi dať pokutu 60eur, čo som odmietol zaplatiť, samozrejme som mu vravel, že si závadu na vozidle odstránim. Vypísal mi lístok o zadržaní Ečv na 15 minút, dojazd do bydliska. Na otázku, že ako mám podľa neho ísť do servisu, ked na aute nemôžem jazdiť, mi odpovedal, že Zavolajte si odťahovú službu.
Prišiel mi dopis na prejednanie, kamoš z policie mi povedal, že ma vedúci dopravy chce dojebať a mám dostať pokutu nejakých 300 eur a odobratie vodičského, pretože som odmietol zmontovať značky. čo poviete, je toto normálne...???

Samozrejme vo svetlách som mal šošovku, aj na STK mi ich nastavili, svietilo to tak, ako malo...
Tak osobne si myslím, že ide hlavne o bezpečnosť na ceste. Ja som nikoho neoslňoval, ani raz mi nikto neblikol, že ho oslnujem a tak podobne. Veľa áut so seriovej výroby nemá ostrekovače svetiel a normálne fungujú. Myslím si, že kompetentný by to mali prehodnotiť a povoliť aspon xenonové sady do svetlometov so šošovkou.

Uživatelský avatar
Storm
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2441
Registrován: 06.03.2008 17:48
Bydliště: okr. Brno-venkov

Re: XENONY a problemy s nimi

Příspěvek od Storm »

njn, oni to možná jen nedotáhli do konce, mohli si v tomto vzít příklad z Volva :D
Honda Civic VIII 1.8 i-VTEC Executive
ex VW Golf IV 1.9 TDI PD

Uživatelský avatar
Storm
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2441
Registrován: 06.03.2008 17:48
Bydliště: okr. Brno-venkov

Re: XENONY a problemy s nimi

Příspěvek od Storm »

wakataka píše:
wakataka píše:Tak prispejem aj JA svojou skúsenosťou. Mna zastavil aktívny policajt 200 m od môjho bydliska. Začal ma jebkať za xenony respektíve za svetlá ANGEL EYES, zobral mi TP, aj značky.Do protokolu napísal, že xenonove svetlomety. Značky som odmietol dať dole, tak si ich dal dole sám. Chcel mi dať pokutu 60eur, čo som odmietol zaplatiť, samozrejme som mu vravel, že si závadu na vozidle odstránim. Vypísal mi lístok o zadržaní Ečv na 15 minút, dojazd do bydliska. Na otázku, že ako mám podľa neho ísť do servisu, ked na aute nemôžem jazdiť, mi odpovedal, že Zavolajte si odťahovú službu.
Prišiel mi dopis na prejednanie, kamoš z policie mi povedal, že ma vedúci dopravy chce dojebať a mám dostať pokutu nejakých 300 eur a odobratie vodičského, pretože som odmietol zmontovať značky. čo poviete, je toto normálne...???

Samozrejme vo svetlách som mal šošovku, aj na STK mi ich nastavili, svietilo to tak, ako malo...
Tak osobne si myslím, že ide hlavne o bezpečnosť na ceste. Ja som nikoho neoslňoval, ani raz mi nikto neblikol, že ho oslnujem a tak podobne. Veľa áut so seriovej výroby nemá ostrekovače svetiel a normálne fungujú. Myslím si, že kompetentný by to mali prehodnotiť a povoliť aspon xenonové sady do svetlometov so šošovkou.
Je to jak píšeš, o bezpečnosti, a tím že někoho oslňuješ ji nezvyšuješ. To že na tebe nikdo neblikal ještě neznamená, že neoslňuješ. Já taky na nikoho neblikám když mě někdo oslňuje, jen si pomyslím jaké je to pako a tím to končí. Odstřiky tam musí být kvůli těm xenonům, je to tak dané, můžeme se bavit o jejich smyslu, ale je to tak. A čočky pro xenon musí být dělané, nejsou stejné jak pro normální žárovku.
Honda Civic VIII 1.8 i-VTEC Executive
ex VW Golf IV 1.9 TDI PD

Uživatelský avatar
wakataka
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 46
Registrován: 26.12.2007 18:08
Bydliště: Slovensko - SNINA

Re: XENONY a problemy s nimi

Příspěvek od wakataka »

Storm píše:
wakataka píše: Tak osobne si myslím, že ide hlavne o bezpečnosť na ceste. Ja som nikoho neoslňoval, ani raz mi nikto neblikol, že ho oslnujem a tak podobne. Veľa áut so seriovej výroby nemá ostrekovače svetiel a normálne fungujú. Myslím si, že kompetentný by to mali prehodnotiť a povoliť aspon xenonové sady do svetlometov so šošovkou.
Je to jak píšeš, o bezpečnosti, a tím že někoho oslňuješ ji nezvyšuješ. To že na tebe nikdo neblikal ještě neznamená, že neoslňuješ. Já taky na nikoho neblikám když mě někdo oslňuje, jen si pomyslím jaké je to pako a tím to končí. Odstřiky tam musí být kvůli těm xenonům, je to tak dané, můžeme se bavit o jejich smyslu, ale je to tak. A čočky pro xenon musí být dělané, nejsou stejné jak pro normální žárovku.

Nie si Ty náhodou flojd...??? Neviem, či by si bol taký múdry, keby ti ujebali 330 eur pokutu zobrali vodičák na pol roka, len preto, že policajt je geňo....
Skôr som chcel nejaké podobné skúsenosti a rady ako ste to poriešili, okrem toho, že tam treba tie ostrekovače a výšku sklonu... to som pochopil...

Uživatelský avatar
Storm
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2441
Registrován: 06.03.2008 17:48
Bydliště: okr. Brno-venkov

Re: XENONY a problemy s nimi

Příspěvek od Storm »

Neobhajuju způsob chování toho policajta a to jakým způsobem to řešil. To mi přijde opravdu absurdní. Ale pokuty bych za to dával, za tím si stojím.
Honda Civic VIII 1.8 i-VTEC Executive
ex VW Golf IV 1.9 TDI PD

Uživatelský avatar
brot1cz
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 267
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Praha

Re: XENONY a problemy s nimi

Příspěvek od brot1cz »

Přesně aj už bylo psáno. Že na tebe nikdo nebliká neznamená že to neoslňuje, potkávám spousty aut které oslňují a také na ně neblikám, takže asi tak. Ono je totiž hrozně příjemný když vjedeš do zatáčky a proti jede neseřízenej HIDkař a ty v tu dobu vidíš prd. Stručně a jednoduše, jsou pravidla co na autě muže být a co ne a bohužel montáží nepovoleních věcí se musí počítat s postihem.

Uživatelský avatar
brot1cz
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 267
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Praha

Re: XENONY a problemy s nimi

Příspěvek od brot1cz »

A i v ČR po tom pujdou.

Kód: Vybrat vše

Policejní prezidium ČR 
Ředitelství služby dopravní policie 

Č.j. -------------------------- 
Praha 15. dubna 2009 



dle rozdělovníku 

cestou náměstka policejního prezidenta 
pro vnější službu plk. Mgr. Ing. --------------- 

Pokyn k usměrnění činnosti - kontrola provozu vozidel s xenonovými světlomety - zaslání 

Ředitelství služby dopravní policie PP ČR obdrželo opakované upozornění ze strany veřejnosti na vozidla, která jsou vybavena tzv. xenonovými světlomety a vzhledem k neodborné montáži zejména do světlometů, které nejsou určeny pro plynové výbojkové žárovky, tímto dochází k oslňování ostatních účastníků silničního provozu. 
Z tohoto důvodu je nutné se v rámci běžného výkonu služby při dohledu nad bezpečností silničního provozu zaměřit na tato vozidla. Pro názornost sdělujeme, že technické požadavky pro montáž xenonových světel do vozidla upravují předpisy EHK č. 48 a EHK č. 98. 
Předpis EHK č. 48 v oddíle 6.2.9 stanoví, že „Potkávací světlomety se zdrojem světla se skutečným světelným tokem přesahujícím 2000 lm jsou přípustné pouze ve spojení s montáží pro čištění světlometu podle předpisu č. 45. Dále platí, že z hlediska svislého sklonu se nepoužijí ustanovení odstavce 6.2.6.2.2.“ (poznámka - ruční ovládání korektoru sklonu světlometů, tzn. automatická regulace nastavení skonu světlometů). 
Přestavba halogenových světlometů na xenonové je proto povolena pouze za dodržení předepsaných podmínek předpisu EHK č. 48 a předpisu EHK 98, kdy 
Předpis EHK č. 48 
(Jednotná ustanovení pro schvalování typu vozidel z hlediska montáže zařízení pro osvětlení a světelnou signalizaci) 
Zajištění čištění světlometů 
Požadavek čistého světlometu je důležitý obzvláště u xenonových světlometů. Xenonový světlomet vyzařuje velice intenzivní světlo, které se na znečistěném světlometu láme a způsobuje nepříjemné oslňování protijedoucích řidičů. 

Zajištění automatické regulace sklonu světlometů 
Velká intenzita vyzařovaného světla musí být za jízdy výškově automaticky korigována v hodnotách stanovených výrobcem pro seřízení světlometů. „Ruční“ seřizování světlometů je u xenonových světlometů nedostatečné protože řidič nedovede korigovat světlomety v závislosti na nerovnosti vozovky a způsob jízdy (akcelerace, brzdění). Z tohoto důvodu opět dochází k nepříjemnému oslňování protijedoucích řidičů. 

Předpis EHK č. 98 
(Jednotné ustanovení pro homologaci světlometů motorových vozidel vybavenými světelnými zdroji s plynovými výbojkami) 
Světlomet musí být pro použití xenonových světel homologován. V tomto případě je označen písmenem „D“. Paprsek je u tohoto světlometu zpravidla usměrněn do úzkého pruhu, zatímco při montáži výbojky do světlometu, který není pro tento zdroj světla konstruován, dochází k rozptylu světelného paprsku do širší plochy a tím dochází k nepříjemnému oslňování. Z tohoto důvodu je zakázáno montovat xenonové žárovky do světlometů, které nejsou pro jejich použití homologovány (konstruovány)! Světlomety, které jsou schváleny pro oboje použití (pro halogenové nebo xenonové žárovky) musí mít na rozptylovém skle označení, (popř. zezadu na těle světlometu na lehce přístupném místě), HCR DCR. 
Závěrem uvádíme, že montážní sady pro přestavbu xenonových světel, které se objevují na trhu, tyto podmínky vůbec neřeší. Výrobci světelných zařízení, včetně renomovaných firem, nabízejí komplety, které pouhou výměnou světelného zdroje – tedy záměnu žárovky za xenonovou výbojku, přestaví světlomety na xenony. 
V případě, že při kontrole vozidla je zjištěno, že vozidlo je vybaveno v rozporu s výše uvedenými technickými předpisy xenonovými světly, lze za podmínek uvedených v ustanovení § 84 odst. 1 zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákona o přestupcích“) projednat v blokovém řízení s řidičem přestupek proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu na pozemních komunikacích podle ustanovení § 22 odst. 1 písm. l) zákona o přestupcích a uložit mu sankci a to pokutu do výše 2.000,- Kč za porušení ustanovení § 5 odst. 1 písm. a) zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů. V případech, kdy bude vozidlo způsobovat oslnění takové intenzity, že bude bezprostředně ohrožena bezpečnost silničního provozu není vyloučeno věc oznámit příslušnému správnímu orgánu obce s rozšířenou působností pro podezření ze spáchání přestupku proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu na pozemních komunikacích podle ustanovení § 22 odst. 1 písm. a) bod 3 zákona o přestupcích. V oznámení o přestupku je nutné řádně popsat a zadokumentovat závažný způsob nezpůsobilosti provozu vozidla na pozemních komunikacích, které bezprostředně ohrožuje ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. 

S těmito informace seznamte policisty vykonávající dohled nad bezpečností silničního provozu 

Uživatelský avatar
Shemik
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8286
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Praha / Č. Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: XENONY a problemy s nimi

Příspěvek od Shemik »

Storm píše:A čočky pro xenon musí být dělané, nejsou stejné jak pro normální žárovku.
Cece, tak to by me celkem zajimalo jak to je, to slysim prvne. Ja tedy mam taky HID, ale s cockou ve ktere driv byla zarovka a skoda ze jsem to nevyfotil, osa svetla a tmy, co se ukazovala na zdi, kdyz jsem posvitil autem proti zdi, byla s tema zarovkama uplne stejna ai stejne ostra jako s tema HIDkama. Pravda, ostrik a autonaklapeni nemam, takze nerikam, ze nekde na horizontu nekomu obcas neposvitim, ale na horizontu posviti i origo xenony s autonaklapenim.

Jen by me zajimalo jaky by mel byt rozdil v cocce pro zarovku od cocky pro xenon :?: Fakt to sviti uplne stejne :lol:

Jinak zabavit spzetky a odkazat ridice na odtahovku je hodne drsny, toho se tady doufam nedozijem :roll:

Odpovědět

Zpět na „Klubová poradna“