křižovatka bez jízdních pruhů

policie, úřady, nehody, pojišťovny...

Moderátoři: Shemik, Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rapiďák
Řidič
Řidič
Příspěvky: 98
Registrován: 30.09.2008 19:08
Bydliště: MB-přímo u zdroje

křižovatka bez jízdních pruhů

Příspěvek od Rapiďák »

Zdravím chci se zeptat jak se mají správně řadit auta na světelné křižovatce která má pouze jeden jízní pruh který je ale dostatečně široký aby se tam vešly dvě auta vedla sebe ale nemá namalované odbočovací pruhy apod. Často jsem svědkem toho že se postaví dvě auta vedle sebe a při zelené se současně rozjedou rovně přičemž dochází ke kolizním situacím, troubení, nadávání a i k nehodám. Já to řeším tak že když zastavím první na červenou tak se postavím doprostřed tak aby se už nikdo nemohl postavit vedle mě ale často na mě zezadu troubí že je blokuju apod. Co na to říká zákon? V Mladé Boleslavi je takových křižovatek hodně.

Uživatelský avatar
Storm
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2441
Registrován: 06.03.2008 17:48
Bydliště: okr. Brno-venkov

Re: křižovatka bez jízdních pruhů

Příspěvek od Storm »

Když tam není vodorovná ani svislá značka, že tam je více pruhů, tak tam je prostě jen jeden, ikdyž ta silnice je širší. Když si tam pak řidiči začnou dělat svoje pruhy, tak to právě dopadá, jak píšeš.
Honda Civic VIII 1.8 i-VTEC Executive
ex VW Golf IV 1.9 TDI PD

Uživatelský avatar
widle
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 6549
Registrován: 25.09.2007 18:49
Bydliště: Pržno okr. Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

Re: křižovatka bez jízdních pruhů

Příspěvek od widle »

tohle je i v havířově, ale tam jsem ještě nezažil nedorozumění, ti, co jedou doleva zajedou ke středu a ti, co jedou rovně, či v vpravo se stavějí doprava...a světe div se funguje to
žiju stále kupředu, protože tak je to správné.... http://www.Bodroteam.cz

Uživatelský avatar
Bastard
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9884
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: křižovatka bez jízdních pruhů

Příspěvek od Bastard »

widle: Jenže třeba v Olomouci je několik křižovatek, kde se v levým odbočuje vlevo a jede se rovně a v pravým se odbočuje jenom vpravo. Tak jak to asi tak může dopadnout, když si stoupne Cyp s Hanákem vedle sebe :mrgreen:

Uživatelský avatar
widle
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 6549
Registrován: 25.09.2007 18:49
Bydliště: Pržno okr. Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

Re: křižovatka bez jízdních pruhů

Příspěvek od widle »

noo že ten co sotjí vlevo pojede doprava a ten, co stojí vpravo do něj udeří...... :mrgreen:
žiju stále kupředu, protože tak je to správné.... http://www.Bodroteam.cz

Uživatelský avatar
FandaTDI
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1805
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Praha-západ

Re: křižovatka bez jízdních pruhů

Příspěvek od FandaTDI »

Rapiďák: když lidi koukaj kolem sebe a respektujou ostatní, tak v tom nevidim žádnej problém - to buď rád, že jsi neokusil řizení třeba v Římě - tam se ti na křižovatku o dvou ne zrovna nejširších pruzích postaví bez problému pět aut vedle sebe (někdy ještě obklopený skůtrama, ap.) a taky se všichni rozjížděj současně (teda pokud neprojedou ti doprava už na červenou a i ti protrubujou ty, kteří maj kolem zrcátek víc jak pár cm místa :mrgreen: :wink: ) a světe div se - doprava tam je na počet aut až překvapivě plynulá, i když s troubením, ale bez toho by se to tam asi neobešlo :P ... je sice pravda, že tam asi většina aut má nějaký oděrky, ulámaný zrcátka, ap., ale s tim se tam tak nějak počítá - když už potkáš ve městě luxusnější auto, tak většinou hezky nablejskaný, aby to ostatní řidiče drželo trošku dál a to taky kupodivu funguje :wink:

Uživatelský avatar
manas1
Závodník
Závodník
Příspěvky: 574
Registrován: 28.05.2009 15:32
Bydliště: Pardubice

Re: křižovatka bez jízdních pruhů

Příspěvek od manas1 »

FandaTDI píše:Rapiďák: když lidi koukaj kolem sebe a respektujou ostatní, tak v tom nevidim žádnej problém - to buď rád, že jsi neokusil řizení třeba v Římě - tam se ti na křižovatku o dvou ne zrovna nejširších pruzích postaví bez problému pět aut vedle sebe (někdy ještě obklopený skůtrama, ap.) a taky se všichni rozjížděj současně (teda pokud neprojedou ti doprava už na červenou a i ti protrubujou ty, kteří maj kolem zrcátek víc jak pár cm místa :mrgreen: :wink: ) a světe div se - doprava tam je na počet aut až překvapivě plynulá, i když s troubením, ale bez toho by se to tam asi neobešlo :P ... je sice pravda, že tam asi většina aut má nějaký oděrky, ulámaný zrcátka, ap., ale s tim se tam tak nějak počítá - když už potkáš ve městě luxusnější auto, tak většinou hezky nablejskaný, aby to ostatní řidiče drželo trošku dál a to taky kupodivu funguje :wink:
mas namysli neco takoviho??? http://www.splachovac.cz/legracni-videa ... prava.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
FandaTDI
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1805
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Praha-západ

Re: křižovatka bez jízdních pruhů

Příspěvek od FandaTDI »

manas1 - to je jeste trosku vyssi level :) - tam bych asi radeji jel taky na jednostopym vehiklu nez v aute :mrgreen:

Uživatelský avatar
Dakie
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1631
Registrován: 24.02.2008 17:32
Bydliště: Turnov
Kontaktovat uživatele:

Re: křižovatka bez jízdních pruhů

Příspěvek od Dakie »

Rapiďák píše:Zdravím chci se zeptat jak se mají správně řadit auta na světelné křižovatce která má pouze jeden jízní pruh který je ale dostatečně široký aby se tam vešly dvě auta vedla sebe ale nemá namalované odbočovací pruhy apod. Často jsem svědkem toho že se postaví dvě auta vedle sebe a při zelené se současně rozjedou rovně přičemž dochází ke kolizním situacím, troubení, nadávání a i k nehodám. Já to řeším tak že když zastavím první na červenou tak se postavím doprostřed tak aby se už nikdo nemohl postavit vedle mě ale často na mě zezadu troubí že je blokuju apod. Co na to říká zákon? V Mladé Boleslavi je takových křižovatek hodně.
určitě myslíš křižovatku V.Klementa a J.Palacha ve směru od Průmyslový a další křižovatka je u muzea když jedeš od soudu, ale tam je myslím dopravní značka, že tam je odbočovací pruh a pruh, kde pokračuješ rovně..

co se týká tý křižovatky u kina, tak když je přede mnou auto, který odbočuje doprava, tak se zařadím vedle něho a po zeleném signálu pokračuju rovně a plynule přejedu zpátky do pravého pruhu..
http://www.cc-autodily.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
manas1
Závodník
Závodník
Příspěvky: 574
Registrován: 28.05.2009 15:32
Bydliště: Pardubice

Re: křižovatka bez jízdních pruhů

Příspěvek od manas1 »

no ja bych se na neco taky optal. je dvouproudova hlavni silnice. na ktery je klasicka X krizovatka. a vozidla co stoji na obou vedlejsich, se rozjedou. a ty co odbocujou v levo, se radi, na tu hlavni dvouproudovou, do leviho jizdniho pruhu. a ty co jedou proti, odbocujou v pravo, po jejich smeru jizdy, se radi do praviho pruhu. a kdyz, ten co odbocuje v pravo. a mel bi mit i prednost. se rozhodne, ze pojede hned do leviho jizdniho pruhu. a trefi se s tim co jel proti, a odbocoval v levo. tak to neni predpokladam jeho vina? PS. snad jsem to napsal srozumitelne.

Uživatelský avatar
FandaTDI
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1805
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Praha-západ

Re: křižovatka bez jízdních pruhů

Příspěvek od FandaTDI »

manas1: napsal jsi to srozumitelně (a skoro i česky :twisted: :wink: ) a tvůj předpoklad je správnej - ten co odbočuje vlevo musí dát přednost tomu naproti, co odbočuje vpravo, byť do levýho pruhu ... leda že by na tý hlavní "za křižovatkou" byla plná čára(ale takovou křižovatku si nevybavuju, většinou je plná před ní), tak má každej jeden pruh. Když jedu takhle doleva a vidim, že ten naproti(doprava jedoucí) se řadí do pravýho, tak už si do levýho taky najíždim TÉMĚŘ současně, ale dokud neni v tom pravym "srovnanej" (celym autem), tak si ho musim hlídat a držet se spíš za nim... ale taky to neni úplně správně (hlavně v případech, kdy za tim doprava odbočujícím jede další auto rovně a třeba ještě přecházej hlavní chodci :wink: )
Ale když jsem ten odbočující vpravo a směřující do levýho, tak si zas tuhle přednost v rámci plynulosti provozu nevynucuju(pokud k tomu nemám zrovna důvod...)

Uživatelský avatar
manas1
Závodník
Závodník
Příspěvky: 574
Registrován: 28.05.2009 15:32
Bydliště: Pardubice

Re: křižovatka bez jízdních pruhů

Příspěvek od manas1 »

jo jasne, uplne te chapu. me bylo jen divny, ze u nas se takhle jezdi, uplne suverene, najistotu. ze i kdyz ja odbocuju v pravo, tak ty auta mi do toho druhyho pruhu litaj, jak kdyby jim patril. tak ja bych tam prejed ani nemoch, bez stretu. a vozidla co jedou rovne, maj svoje pruhy. ale taky zaleci kde by se trefily. protoze z koncem krizovatky, uz by to bylo prejizdeni z pruhu do pruhu. a ze zrovna tahle, zadnej velkej radius nema.

Uživatelský avatar
Rapiďák
Řidič
Řidič
Příspěvky: 98
Registrován: 30.09.2008 19:08
Bydliště: MB-přímo u zdroje

Re: křižovatka bez jízdních pruhů

Příspěvek od Rapiďák »

Dakie píše: určitě myslíš křižovatku V.Klementa a J.Palacha ve směru od Průmyslový a další křižovatka je u muzea když jedeš od soudu...
NE mám na mysli jiné třeba u OBI a u Kauflandu, ta druhá se teď předělává tak to tam snad bude lepší.

Uživatelský avatar
pa_ko
Pilot
Pilot
Příspěvky: 818
Registrován: 06.12.2009 14:56
Bydliště: Praha

Re: křižovatka bez jízdních pruhů

Příspěvek od pa_ko »

Rapiďák: taky tady máme pár křižovatek a děje se na nich úplně přesně to co popisuješ. VDZ je namalováno jako jeden široký pruh, takže se stavím doprostřed. Není co řešit, do jednoho pruhu se další auto nemá co cpát... Když se tam štosuje víc aut, tak jsou z toho akorát problémy a kolizní situace.
VW Golf IV, 2,3 V5, 125 kW (AQN), 4MOTION, 6rychlostní manual

Odpovědět

Zpět na „Klubová poradna“