vyvlastnění pozemku?

policie, úřady, nehody, pojišťovny...

Moderátoři: Shemik, Moderátoři

Kajman
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 10
Registrován: 14.12.2010 22:11

Re: vyvlastnění pozemku?

Příspěvek od Kajman »

Vyvlastnění je obecně možné jen ve veřejném zájmu a za úplatu. Divil bych se, kdyby přístupová komunikace k soukromým stavebním parcelám byla veřejným zájmem...

Uživatelský avatar
Storm
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2441
Registrován: 06.03.2008 17:48
Bydliště: okr. Brno-venkov

Re: vyvlastnění pozemku?

Příspěvek od Storm »

To jestli to je nebo není veřejný zájem se rozhoduje ve vyvlastňovacím řízení. Ve stavebním zákoně se taky píše: (§170,odst.2) Právo k pozemku lze odejmout nebo omezit též k vytvoření podmínek pro nezbytný přístup, řádné užívání stavby nebo příjezd k pozemku nebo stavbě.
Honda Civic VIII 1.8 i-VTEC Executive
ex VW Golf IV 1.9 TDI PD

Hammer
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1467
Registrován: 07.11.2007 19:46
Bydliště: Moravské Slovácko
Kontaktovat uživatele:

Re: vyvlastnění pozemku?

Příspěvek od Hammer »

Zkusit vyjednávat, ať stavbaři zvýší cenu za metr čtvereční a prodat. Pakliže by se ale dům stal neobyvatelný protože ti dva metry ode zdi bude jezdit jeden kamion za druhým, neprodat a soud.

Kajman
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 10
Registrován: 14.12.2010 22:11

Re: vyvlastnění pozemku?

Příspěvek od Kajman »

Storm píše:To jestli to je nebo není veřejný zájem se rozhoduje ve vyvlastňovacím řízení...
no spíš navrhovatel (vyvlastňovatel) musí v řízení veřejný zájem prokázat... tzn. nerozhoduje se, ale zkoumá se, zda veř. zájem je nebo není

Uživatelský avatar
Storm
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2441
Registrován: 06.03.2008 17:48
Bydliště: okr. Brno-venkov

Re: vyvlastnění pozemku?

Příspěvek od Storm »

Ty musíš být určitě právník, takto mě jednou opravoval jeden právník na úřadu bezpečnosti práce :lol: Ale máš pravdu. :wink:
Honda Civic VIII 1.8 i-VTEC Executive
ex VW Golf IV 1.9 TDI PD

Kajman
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 10
Registrován: 14.12.2010 22:11

Re: vyvlastnění pozemku?

Příspěvek od Kajman »

jj, něco v tom smyslu dělám, ale nechtěl jsem aby to vyznělo jako poučování... spíš zkušenost, jedno vyvlastňovací řízení jsem absolvoval :P
Naposledy upravil(a) Kajman dne 03.02.2011 20:08, celkem upraveno 1 x.

Hammer
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1467
Registrován: 07.11.2007 19:46
Bydliště: Moravské Slovácko
Kontaktovat uživatele:

Re: vyvlastnění pozemku?

Příspěvek od Hammer »

No, mohl by jsi teda nám neznalým tohoto postupu pěkně popořádku popsat co a jak se při tom děje? Hlaně mě zajímá to magické prokazování veřejného zájmu. Díky.

Uživatelský avatar
Vecernicek
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 4285
Registrován: 24.02.2006 21:02
Kontaktovat uživatele:

Re: vyvlastnění pozemku?

Příspěvek od Vecernicek »

Pozor, pokud se jedná o dopravní stavby tam se provádí vyvlastnění pod trošku bevelontnějšími pravidly než je to u jiného typu vyvlastňování.
odkaz: http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/ ... 2009#10821" onclick="window.open(this.href);return false;

Kajman
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 10
Registrován: 14.12.2010 22:11

Re: vyvlastnění pozemku?

Příspěvek od Kajman »

My to měli jednoduché - veřejný zájem přímo z energetického zákona, tj. nebylo třeba prokazovat...
U dopravních staveb nevím, tam na tom odkazu se popisuje jen zjednodušení v případě, že s vyvlastňovaným není dohoda (zkrácení řízení), pořad ale musí daná stavby být ve veřejném zájmu. To doteď automaticky ze zákona není (i když zaregistroval jsem nějaké snahy vlády něco takového protlačit aspoň u dálnic apod. = logická reakce na causu s pozemky paní Havránkové). Ale myslím, že to ještě v zákoně není... a pokud jo, tak možná leda pro a dálnice, rychlostky atd., určitě ne paušálně na všechny silničky lokálního významu.
Ale jak říkám, dopravní stavby nejsou přímo můj obor, tak mne když tak opravte :-)

Odpovědět

Zpět na „Klubová poradna“