US svícení (přední blinkry), zákoná úprava

policie, úřady, nehody, pojišťovny...

Moderátoři: Shemik, Moderátoři

Uživatelský avatar
pavelmarek
VWagenista
VWagenista
Příspěvky: 1429
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Sokolov, Praha

US svícení (přední blinkry), zákoná úprava

Příspěvek od pavelmarek »

Ahoj, měl bych dotaz ohledně "us svícení" blinkrů (svítí při zapnutých potkávacích světlech, prostě jako parkovačka u zbytku světa).

Jde mi o to, že pokud budu takovou věc na autě mít (ať už bastl, nebo opravdu dovoz, to je fuk, to řešit nechci) a zastaví mě policejní hlídka, jak se chovat, když se jim to nebude líbit. Dejme tomu, že budou argumentovat tím, že to může ostatní řidiče mást, že tím můžu způsobit nehodu atakdále. A já pokud neznám podrobně zákon o provozu na... (neznám) nemůžu argumentovat. Úpravu jsem hledal, ale nenašel jsem nic konkrétního, co by danou věc upravovalo, jen klasika §32 atd...

Tak vás tedy prosím, odkažte mě, nebo mi ukažte platný předpis, který mi ZAKAZUJE něco takového na autě mít. Byl bych vám moc vděčný, chtěl bych v tom mít jasno.

Ještě opakuju, že teď neberu v potaz, jestli jde o koupený modul, domácí výroba, dovoz nebo že "kámoš to tam má a nikdo mu nic nikdy nevytkl". Díky za užitečné rady.
RS6 C6, E60 530d daily

Uživatelský avatar
vilik
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2021
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Rakovnicko

Re: US svícení (přední blinkry), zákoná úprava

Příspěvek od vilik »

pavelmarek píše:
.......Tak vás tedy prosím, odkažte mě, nebo mi ukažte platný předpis, který mi ZAKAZUJE něco takového na autě mít. Byl bych vám moc vděčný, chtěl bych v tom mít jasno.....
Řekl bych, že žádný předpis, ani vyhláška to přímo nezakazuje, ale jasně určuje, co a jak má na autě svítit. Tady neplatí co není zakázáno, je povoleno.
VW Sharan II 1.9 TDI PD 85 kW Family červený
VW Passat 1.9 TDI PD Variant 96 kW modrý

Uživatelský avatar
vtuni
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 15402
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: BACK in ProstějoVW - GTI comming soon on road

Re: US svícení (přední blinkry), zákoná úprava

Příspěvek od vtuni »

OMYL: :!:
vyhláška 341/2002Sb.
§ 18
Světelná zařízení vozidel
(K § 2 odst. 5, 6 a 7 zákona)

(1) Na vozidlech kategorie M, N, O, L, T, OT nebo S se mohou užívat jen takové světelné zdroje a zařízení (i co do počtu), která jsou pro daný druh a kategorii vozidla předepsána nebo povolena. Světelná zařízení lze použít na vozidlech, splňují-li podmínky stanovené technickými předpisy uvedenými pro automobily a jejich přípojná vozidla v příloze č. 1, pro dvoukolová a tříkolová vozidla a jejich přípojná vozidla v příloze č. 2, pro traktory a jejich přípojná vozidla v příloze č. 3, pojízdné pracovní stroje v příloze č. 4, další zvláštní vozidla v příloze č. 5. Světelná zařízení musí být homologována.

(2) Jiná světelná zařízení, než jsou předepsána nebo povolena v souladu s odstavcem 1 nebo která jsou povolena podle odstavců 3 až 5, nesmí být na vozidle použita
HotHatchShop Your girlfriend will hate your car!
the amount of power an engine can hold directly relates to the amount of money you have to dump into it
my GTI on VIMEO

Uživatelský avatar
pavelmarek
VWagenista
VWagenista
Příspěvky: 1429
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Sokolov, Praha

Re: US svícení (přední blinkry), zákoná úprava

Příspěvek od pavelmarek »

To jsem chtěl vidět, mokrát díky, jsem ti zavázán :wink:
RS6 C6, E60 530d daily

Uživatelský avatar
vilik
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2021
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Rakovnicko

Re: US svícení (přední blinkry), zákoná úprava

Příspěvek od vilik »

vtuni

No vždyť jo. Jen já to napsal ve dvou větách. Bez citace paragrafů. :wink:
VW Sharan II 1.9 TDI PD 85 kW Family červený
VW Passat 1.9 TDI PD Variant 96 kW modrý

Uživatelský avatar
vtuni
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 15402
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: BACK in ProstějoVW - GTI comming soon on road

Re: US svícení (přední blinkry), zákoná úprava

Příspěvek od vtuni »

v deset večer už bejvám nalitej :mrgreen:
..no tak jsem to asi blbě přečet.
:lol: :lol:
.. ve smyslu že platí to co není zakázaný...je povolený... což samo není..a i kdyby bylo ono to stejně je výslovně zakázaný :mrgreen:
HotHatchShop Your girlfriend will hate your car!
the amount of power an engine can hold directly relates to the amount of money you have to dump into it
my GTI on VIMEO

Uživatelský avatar
pavelmarek
VWagenista
VWagenista
Příspěvky: 1429
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Sokolov, Praha

Re: US svícení (přední blinkry), zákoná úprava

Příspěvek od pavelmarek »

Díky hoši, pomohli jste mi :wink: Zajímavé, vtuni i nalitej dokáže najít paragraf co já hledám půl dne střízlivej :mrgreen:
RS6 C6, E60 530d daily

Uživatelský avatar
vtuni
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 15402
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: BACK in ProstějoVW - GTI comming soon on road

Re: US svícení (přední blinkry), zákoná úprava

Příspěvek od vtuni »

trošku s tím pracuju... (ted nemyslím chlast :mrgreen: )
HotHatchShop Your girlfriend will hate your car!
the amount of power an engine can hold directly relates to the amount of money you have to dump into it
my GTI on VIMEO

Uživatelský avatar
Adham
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 2735
Registrován: 30.12.2007 13:33
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Re: US svícení (přední blinkry), zákoná úprava

Příspěvek od Adham »

Když to některé auta už mají z výroby, tak mají to zapsané v TP?
Obrázek

Uživatelský avatar
Phob
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 5012
Registrován: 14.03.2010 12:54
Bydliště: Okolí Třince
Kontaktovat uživatele:

Re: US svícení (přední blinkry), zákoná úprava

Příspěvek od Phob »

No taky se mi líbí takhle diskuze. Protože právě včera jsem si nechal přes dianostiku aktivovat US svícení blinkrů.
Hned jsem přemýšlel co mi na to můžou říct policajti a co jim k tomu mám říct já :-) Jediné co mě tak narychlo napadlo, že bych řekl, že už jsem to takové koupil :-D
Hele lidi, byli už jste za to od policistů někdo káráni? Vadí jim to hodně? A co pak, kdybych si udělal i pozičky na boky nárazníku?

Uživatelský avatar
vtuni
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 15402
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: BACK in ProstějoVW - GTI comming soon on road

Re: US svícení (přední blinkry), zákoná úprava

Příspěvek od vtuni »

pozičky na boku problém nejsou... prostě to je boční poziční světlo oranžové barvy.. nákladáky, autobusy, dodávky ale i např některý volva to májí z výroby... ale ty svítící přední blikny se jim asi moc líbit nebudou..tak jak se na STK nelíbilo že nemám v blatnících blinkr ale jen záslepku :mrgreen: . na druhou stranu po našich silnicích jezdí takový světelný zvěrstva..od deního svícení co nesvítí až po používání mlhovek jako denní světla... že se nad tím asi moc pozastavovat nebudou..na druhous tranu když tě na tom budou chtít uvařit tak tě na tom v pohodě uvaří...
HotHatchShop Your girlfriend will hate your car!
the amount of power an engine can hold directly relates to the amount of money you have to dump into it
my GTI on VIMEO

Uživatelský avatar
vtuni
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 15402
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: BACK in ProstějoVW - GTI comming soon on road

Re: US svícení (přední blinkry), zákoná úprava

Příspěvek od vtuni »

Adham píše:Když to některé auta už mají z výroby, tak mají to zapsané v TP?
ty už jsi viděl US svícení v autě pro evropu..?? ted nemyslím že se to dá zapnout v kodování... jinak jestli je to dovoz z US..tak pro provoz to musí být upraveno dle našich předpisů... :wink:
HotHatchShop Your girlfriend will hate your car!
the amount of power an engine can hold directly relates to the amount of money you have to dump into it
my GTI on VIMEO

Uživatelský avatar
filda2003
Závodník
Závodník
Příspěvky: 540
Registrován: 13.10.2007 18:40
Bydliště: Valašské Meziříčí / Zlín

Re: US svícení (přední blinkry), zákoná úprava

Příspěvek od filda2003 »

Tak trochu to souvisí k tématu .....
Vídávám tady ve Zlíně červenou Corvette s USA značkou .... svítí tomu blinkry a když odbočuje tak mu zadek bliká červeně ... to je legální ?
VW Polo 6N 1.0i > VW Bora 1.9TDI > Audi A6 C5 Quattro 2.5TDI S-LINE > Škoda Octavia I 1.9TDI > Škoda Octavia I 1.6i SR > VW Jetta 1.9TDI CL > VW Touran 1T3 2.0TDI LIFE

Uživatelský avatar
Adham
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 2735
Registrován: 30.12.2007 13:33
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Re: US svícení (přední blinkry), zákoná úprava

Příspěvek od Adham »

vtuni píše:
Adham píše:Když to některé auta už mají z výroby, tak mají to zapsané v TP?
ty už jsi viděl US svícení v autě pro evropu..?? ted nemyslím že se to dá zapnout v kodování... jinak jestli je to dovoz z US..tak pro provoz to musí být upraveno dle našich předpisů... :wink:
Poslední dobou potkávám novější auta, kterým svítí přední blinkr (ne třeba pozička v blinkru, ale přímo blinkr). A jsou to normální sériové auta, které řídí lidé středního věku, žádní mlaďoši. Z toho usuzuju, že to asi je z výroby :? Ale hádat se nebudu, protože to nevím. Jen mě to zajímá.
Obrázek

Hammer
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1467
Registrován: 07.11.2007 19:46
Bydliště: Moravské Slovácko
Kontaktovat uživatele:

Re: US svícení (přední blinkry), zákoná úprava

Příspěvek od Hammer »

pavelmarek píše:Díky hoši, pomohli jste mi :wink: Zajímavé, vtuni i nalitej dokáže najít paragraf co já hledám půl dne střízlivej :mrgreen:

Jinak nevím jak to hledáš to téma, ale je tady na stránkách seznam zákonů a co kde v nich najdete, sám jsem ho psal.
Jinak si zkus najít, jestli smíš na střeše vozidla vozit přivařená vrata naštorc. Je to asi stejný problém jako trvale svítící blinkr. Nebo si najdi, jestli ti smí potkávací světla morseovkou vyblikávat jméno tvé přítelkyně, jestli smíš mít na konci výfuku buben reagující údery na počet otáček nebo jestli smíš mít vystřelovací sedačky z MiGu-29. :lol: :lol: :lol: Nebo když šlápneš na brzdy, jestli to smí místo brždění hrát americkou hymnu! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Odpovědět

Zpět na „Klubová poradna“