Dotaz ohledně vyhlášky (předjíždění)

policie, úřady, nehody, pojišťovny...

Moderátoři: Shemik, Moderátoři

Uživatelský avatar
Giovanni
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 213
Registrován: 23.11.2009 22:05
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Dotaz ohledně vyhlášky (předjíždění)

Příspěvek od Giovanni »

Ahoj,

mám dotaz. Modelová situace - jedu, přede mnou jede kamion a za ním tři auta, který se očividně nechystají předjíždět (už za nima jedu chvíli a i když můžou, nepředjedou). Začnu je tedy předjíždět, při čemž nestihnu všechny najednou, tak se zařadím dejme tomu mezi první a druhé osobní auto. Nejsou na sebe nalepení, to bych to nedělal, mají mezi sebou mezery tak na to jedno auto. Takže je začnu předjíždět dokud to bezpečně jde, pak si včas hodím blinkr doprava a začnu se pomalu zařazovat přičemž samozřejmě musím přibrzdit, abych to nenakouřil do toho předemnou. U kamionů vím, že mají ve vyhlášce, že musí mezi sebou mít mezeru aby se tohle dalo bezpečně provést, ale platí něco podobného i u osobáků? Vím, že pokud mě někdo předjíždí, tak mu nesmím zrychlovat a tím bránit v předjetí, dá se tohle pravidlo vztáhnout na tuto situaci? Jde mi o to, že občas když tohle udělám, ten, komu jsem se tam "nacpal" se začne zlehka rozčilovat, troubit a blikat :D a já si myslím, že jsem v právu, neboť on by mi měl umožnit bezpečné předjetí. Kde je tedy pravda?

Prosím no flame.

Díky, Michal.

bik3r
Závodník
Závodník
Příspěvky: 677
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotaz ohledně vyhlášky (předjíždění)

Příspěvek od bik3r »

každej by měl dodržovat bezpečnej odstup od předním jedoucím vozidlem (zhruba tachometrová rychlost děleno dvěma v metrech, nějáký 2s odstup je kravina...), v praxi to u nás ale skoro nikdo nedodržuje, navíc plno řidičů sleduje provoz jen před sebou (a to ještě jen to auto co jede přímo před nim) a o tom co se děje za nim nemá ani šajnu, takže jestli takovýmu řidiči hodíš myšku a dupneš na brzdu aby jsi to nenapálil do toho před sebou, tak se ani nedivim, že se vzteká...

Uživatelský avatar
Giovanni
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 213
Registrován: 23.11.2009 22:05
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotaz ohledně vyhlášky (předjíždění)

Příspěvek od Giovanni »

Já se taky nedivim, že se vzteká, můj dotaz ovšem zněl, zda má na to právo z hlediska vyhlášky. Já teda pokud vím, tak by se měl sledovat provoz komplet a ne jen čumět před sebe jak idiot, z toho pak plyne například neuhnutí sanitkám apod.

A nedá se říct, že bych mu házel myšku, normálně si včas dám blinkr a zařadím se a snažím se brzdit co nejplynuleji to jde ...

Uživatelský avatar
Phob
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 5012
Registrován: 14.03.2010 12:54
Bydliště: Okolí Třince
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotaz ohledně vyhlášky (předjíždění)

Příspěvek od Phob »

kdyby dodržoval bezpečný odstup od vozidla co jede předním, tak by ses tam "nacpal" aniž by na tebe musel blikat, troubit...
více méně si myslím, že je to jeho problém, že jede nacpaný na autě, které se nechystá předjíždět.

já třeba chtěl předjet takhle dodávku a osobák který jel mimo obec 50km/h. ta dodávka se ho nechytala předjet... tak jsem začal předjíždět akorád že mi tam z boční cesty vjelo auto tak jsem se chystal zařadit, mezi tu dodávku a toho dědka co jel tak pomalu, jenže ten dědek debil začal absolutně bez důvodu brzdit takže jsem se mezi ně vměstnal jen taktak a samo pískaly pneu. trobil jsem na toho dědka a samo ten z té dodávky na mě... jenže kdo měl vědět že děda bude jen tak se srandy ještě brzdit...

s tím koukáním kolem to je škoda řešit... někteří řidiči fakt jen otrocky pozorují auto před sebou a víc je nezajíma... takovým bych ani řidičák nedával!
Naposledy upravil(a) Phob dne 24.03.2011 10:34, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Giovanni
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 213
Registrován: 23.11.2009 22:05
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotaz ohledně vyhlášky (předjíždění)

Příspěvek od Giovanni »

Phob: na100% souhlas.

zajímal by mě ale ještě nějaký postoj někoho, kdo se vyzná v silničním právu, logicky si samozřejmě taky myslím, že je to tak, jak říkáš :)

Lakvarius
Řidič
Řidič
Příspěvky: 81
Registrován: 12.04.2010 12:19
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotaz ohledně vyhlášky (předjíždění)

Příspěvek od Lakvarius »

Phobe, možná že si Tě ten kloboučník právě všimnul a přibrzdil v domění, že se ještě pokusíš předjet i jeho...
Ale samozřejmě netuším, nebyl jsem tam a nemám tuchy, jak ta situace přesně vypadala a jestli měl důvod se to domnívat.

Jinak nutno říct, že hodně řidičů u nás jsou fakt pííííp! Absolutně nepřemejšlí co je kde může čekat, neodhadujou situaci.
Já jsem si už kdysi někde přečetl, že dobrej řidič musí přemejšlet nejen o tom, co chce v následujících vteřinách udělat on sám, ale taky o tom, co mu dovolí silnice (povětrnostní podmínky a tak), a hlavně o tom, co by asi tak mohli bezprostředně udělat ostatní řidiči. Tak se tím snažím řídit, protože když člověk takhle přemejšlí, jezdí poměrně bezpečně i když třeba maximálku bere spíš jako doporučení než absolutní limit.
Jenže spousta lidí fakt nepřemejšlí vůbec, natož takhle, a v autoškole jim to málokdy vštípí do hlavy :-(

Uživatelský avatar
Storm
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2441
Registrován: 06.03.2008 17:48
Bydliště: okr. Brno-venkov

Re: Dotaz ohledně vyhlášky (předjíždění)

Příspěvek od Storm »

Nejsem teda žádný expert, ale zkusím to nějak popsat podle toho, co se o tom píše v zákoně.
Giovanni píše:Ahoj,
mám dotaz. Modelová situace - jedu, přede mnou jede kamion a za ním tři auta, který se očividně nechystají předjíždět (už za nima jedu chvíli a i když můžou, nepředjedou). Začnu je tedy předjíždět, při čemž nestihnu všechny najednou, tak se zařadím dejme tomu mezi první a druhé osobní auto.
Tady bych řekl, že už porušuješ "(5) Řidič nesmí předjíždět
a) nemá-li před sebe rozhled na takovou vzdálenost, která je nutná k bezpečnému předjetí" tedy začal jsi předjíždět více aut, ale objevilo se ti něco v protisměru a snažíš se zařadit do mezery mezi nimi. Možná by mohlo dojít i k omezení nebo ohrožení protijedoucího řidiče.
Giovanni píše: Nejsou na sebe nalepení, to bych to nedělal, mají mezi sebou mezery tak na to jedno auto. Takže je začnu předjíždět dokud to bezpečně jde, pak si včas hodím blinkr doprava a začnu se pomalu zařazovat přičemž samozřejmě musím přibrzdit, abych to nenakouřil do toho předemnou.
Mezera na jedno auto může být malá, jak začneš brzdit, když se zařazuješ, tak často omezíš i toho za sebou, protože si musí taky přibrzdit, aby nejel na tebe nalepený a to už podle mě porušuješ "(3) Řidič, který se po předjetí zařazuje před vozidlo, které předjel, musí dávat znamení o změně směru jízdy a nesmí ohrozit ani omezit řidiče vozidla, které předjel."
Giovanni píše: U kamionů vím, že mají ve vyhlášce, že musí mezi sebou mít mezeru aby se tohle dalo bezpečně provést, ale platí něco podobného i u osobáků? Vím, že pokud mě někdo předjíždí, tak mu nesmím zrychlovat a tím bránit v předjetí, dá se tohle pravidlo vztáhnout na tuto situaci?
Určitě ikdyž předjíždíš takovým blbým způsobem, tak platí "(4) Řidič předjížděného vozidla nesmí zvyšovat rychlost jízdy ani jinak bránit předjíždění."

Každopádně je to trochu hazard, předjíždět delší kolonu aut, zvláště když třeba vepředu je kamion, přes který nevidíš situaci před ním. Lehce se ti pak může stát, že si dobře spočítáš, že kamion předjedeš včas a bezpečně se zařadíš, ale už si nevšimneš, že tu kolonu nebrzdí kamion, ale nějaké další auto před ním, což může mít dost blbý následky.
Honda Civic VIII 1.8 i-VTEC Executive
ex VW Golf IV 1.9 TDI PD

Hammer
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1467
Registrován: 07.11.2007 19:46
Bydliště: Moravské Slovácko
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotaz ohledně vyhlášky (předjíždění)

Příspěvek od Hammer »

Já ti bratře dotazovateli nevím, ale tohle jsou přece jen základní pravidla, které by jsi měl znát když už se pouštíš do tak riskantního podniku jako tři auta a kamion jedním vrzem a ak se cpeš mezi ně a ty se se svým popisovaným manévrem dopouštíš závažného přestupku.

Tak si to shrňme, když nám to dělá dobře:
Už drahnou dobu platí zákon o pozemních komunikacích, ne vyhláška. Zákon má číslo 361/2000 Sb. K nalezení snadno na netu celý v úplném aktuálním znění.

§ 2 písm l) (jako el) tohoto zákona nám říká toto: nesmět ohrozit znamená povinnost řidiče počínat si tak, aby jinému účastníku provozu na pozemních komunikacích nevzniklo žádné nebezpečí,
m) nesmět omezit znamená povinnost řidiče počínat si tak, aby jinému účastníku provozu na pozemních komunikacích nijak nepřekážel,

Říká ti to něco v tom, co popisuješ? Už by mělo.
Nyní přejděme k § 17 téhož zákona a ten nám praví:
(3) Řidič, který se po předjetí zařazuje před vozidlo, které předjel, musí dávat znamení o změně směru jízdy a nesmí ohrozit ani omezit řidiče vozidla, které předjel.

Ještě ti to nic neříká?

Tak § 17 odst.(5)
Řidič nesmí předjíždět
a) nemá-li před sebe rozhled na takovou vzdálenost, která je nutná k bezpečnému předjetí,
b) jestliže by se nemohl bezpečně zařadit před vozidlo nebo vozidla, která hodlá předjet,
c) jestliže by ohrozil nebo omezil protijedoucí řidiče nebo ohrozil jiné účastníky provozu na pozemních komunikacích,

Jaké jsou za to sankce?

To nám říká § 22 zákona 200/90 Sb. o přestupcích:
§ 22 Přestupky proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích
(1) Přestupku se dopustí ten, kdo v provozu na pozemních komunikacích
f) při řízení vozidla
7. předjíždí vozidlo v případech, ve kterých je to podle zvláštního právního předpisu zakázáno,
a je tam odkaz na zákon 361/2000 Sb. - takže dohledej si znovu § 17 zákona 361/2000 Sb. a tento zákon ti zakazuje předjíždět v (nejen) těchto vyjmenovaných případech, co jsem tady okopčil.

No a jaké jsou za to sankce nám řeší opět § 22 ale odstavce až na jeho konci a tady máme mršku, která nám říká, co se stane tomu, kdo poruší § 22 odst. 1 písm f) bod 7 a je to tady, tramtadadáááá:
odst. 7) Pokuta od 5 000 Kč do 10 000 Kč a zákaz činnosti od šesti měsíců do jednoho roku se uloží za přestupek podle odstavce 1 písm. a), písm. e) bodů 2 až 4, písm. f) bodů 2, 7, 10.

Takže vyhráváš co? Papíry do čistírny na nejméně půl roku a nejméně pět táců flastra! Plus správní poplateček 1500,-Kč navrch.
To tvoje počínání je totiž prasárna. Jak ti píší kolegové, ty musíš počítat s tím, že po silnici jezdí opravdu kdekdo a předjíždění více vozidel najednou je ve státě, kde řidičák mají lidi co o nových pravidlech nic nevědí a stará si už nepamatují nebo naopak lidi, co neznají ani ta nová, jako třeba ty, i když by je znát měli. Prostě i ty jsi ten, kdo jezdit neumí a myslí si, že ti ostatní jsou blbci. Aneb řečeno slovy začínající řidičky: miláčku, dívej se, jak ten blbec jede před náma blízko!!!! :lol: :lol: :lol:
Pro ostatní: aspoň vidíte, že na našich silnicích to fakt není sranda a tohle je doklad. Kolega ale aspoň jeví snahu se něco naučit a chvála kolegovi za toto.

Teď praktické kydy: jak ti psali kolegové, dáme dohromady souvislost mezi tvým šíleným počínáním a zákonem. Předjíždět více než jedno auto je v českých podmínkách obrovsky riskantní věc. Ty si musíš uvědomit co se stane, když někdo z těch, co předjíždíš a musíš se mezi ně vlézt proto, že něco jede v protisměru zazmatkuje a dojde ke střetu. Zcela jistě se srazíte jednak předjíždění s předjíždějícím, ale co horšího, taky ten protijedoucí. Pak taky auta za váma určitě nestihnou reagovat, jsou to čeští řidiči nevěřící svým očím a nejednající dopředu. Masakr jako prase. I kdyby ti ten, co ho předjíždíš, udělal tu schválnost, že ti zrychlí, toto se nedá dokázat, nijak. S tímto počítej, viníkem jsi pořád ty.

Uživatelský avatar
Phob
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 5012
Registrován: 14.03.2010 12:54
Bydliště: Okolí Třince
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotaz ohledně vyhlášky (předjíždění)

Příspěvek od Phob »

Hammre jsi borec, že jsi to tady všechno pak pěkne popsal, díky ti za to! :good:

Uživatelský avatar
Giovanni
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 213
Registrován: 23.11.2009 22:05
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotaz ohledně vyhlášky (předjíždění)

Příspěvek od Giovanni »

Ponechám raději stranou veškerou reakci na způsob tvýho vysvětlení, "kolego H", tvoje soudy o tom, kdo umí jezdit nebo neumí si nech laskavě pro sebe, na to jsem se tu neptal.

"nemá-li před sebe rozhled na takovou vzdálenost, která je nutná k bezpečnému předjetí," - Auto proti jsem viděl a předjížděl jsem, protože jsem věděl, že alespoň jedno auto vezmu.

"nesmět omezit znamená povinnost řidiče počínat si tak, aby jinému účastníku provozu na pozemních komunikacích nijak nepřekážel" - to klidně můžu říct, že když jede mimo obec 70km/h, tak mě omezuje.

formulace o zákazu ohrozit je dosti vágní - "aby nevzniklo žádné nebezpečí" se dá vykládat jakkoliv.

"řidič nesmí předjíždět jestliže by ohrozil nebo omezil protijedoucí řidiče nebo ohrozil jiné účastníky provozu na pozemních komunikacích" - tzn. předjíždějící řidiče omezit můžu, nesmím je ohrozit.

Tak jako tak z toho pro mě vyplývají dvě věci - za prvé, můžu tím porušovat předpisy, ale nechovám se o nic méně neohleduplně než idioti, kteří si nevšímají co se děje za nimi a neuvědomujou si, že někdy budou potřebovat jet rychleji oni ... a za druhé, kdybych to nedělal, tak bych se nikam nedostal, protože při situaci, kdy dojedu kamion a za ním 8 kachen, který nehodlají předjíždět, bych v podstatě tyto, pokud bych se měl řídit vyhláškou, neměl šanci předjet.

Uživatelský avatar
PlusOne
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 10258
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Haná :-D

Re: Dotaz ohledně vyhlášky (předjíždění)

Příspěvek od PlusOne »

Giovanni píše: "řidič nesmí předjíždět jestliže by ohrozil nebo omezil protijedoucí řidiče nebo ohrozil jiné účastníky provozu na pozemních komunikacích" - tzn. předjíždějící řidiče omezit můžu, nesmím je ohrozit.
Sry, že se do toho vmíchnu, ale:
Hammer píše: Tak § 17 odst.(5)
Řidič nesmí předjíždět
a) nemá-li před sebe rozhled na takovou vzdálenost, která je nutná k bezpečnému předjetí,
b) jestliže by se nemohl bezpečně zařadit před vozidlo nebo vozidla, která hodlá předjet,
c) jestliže by ohrozil nebo omezil protijedoucí řidiče nebo ohrozil jiné účastníky provozu na pozemních komunikacích,
pokud se nestihneš bezpečně zařadit před předjížděné vozidlo (pokud ho omezíš, tak to není "bezpečné zařazení" ani pro něj, ani pro tebe), tak bys předjíždět neměl.
Na životě miluju tu pestrost - každej den mě nasere někdo jinej...

Uživatelský avatar
Giovanni
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 213
Registrován: 23.11.2009 22:05
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotaz ohledně vyhlášky (předjíždění)

Příspěvek od Giovanni »

Tak pokud si vypůjčím klauzuli o "ohrožení" - "aby nevzniklo žádné nebezpečí", "bezpečné zařazení" je pro mě takové zařazení, kterým nikoho neohrozím, nýbrž omezit ho můžu.

Uživatelský avatar
PlusOne
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 10258
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Haná :-D

Re: Dotaz ohledně vyhlášky (předjíždění)

Příspěvek od PlusOne »

No, podívej, já bych to snad ani tolik neřešil - prostě při tebou popsané situaci dochází hned k několika jevům, které není možné spolehlivě dokázat (míra omezení/ohrožení závisí na osobním pocitu účastníků), takže dokud se "nic nestane", tak bych to nehrotil - nicméně počítej, že v případě nehody budeš téměř vždy viník...
Na životě miluju tu pestrost - každej den mě nasere někdo jinej...

Uživatelský avatar
Giovanni
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 213
Registrován: 23.11.2009 22:05
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotaz ohledně vyhlášky (předjíždění)

Příspěvek od Giovanni »

Tak pokud vim, pokud to do mě někdo nakouří zezadu, tak to odskáče on, ale to je mi jedno, moje otázka zněla jinak.

Každopádně jsem se opět utvrdil v tom, jak tenhle klub vypadá - místo aby se mi dostalo na věcnou otázku věcné odpovědi, akorát jsem se nasral. Příště se zeptám radši jinde.

Uživatelský avatar
PlusOne
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 10258
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Haná :-D

Re: Dotaz ohledně vyhlášky (předjíždění)

Příspěvek od PlusOne »

Řekl bych, že problém je spíš v tom, žes nedostal odpověď, jakou jsi čekal.
Na životě miluju tu pestrost - každej den mě nasere někdo jinej...

Odpovědět

Zpět na „Klubová poradna“