Označení místa pro invalidy

policie, úřady, nehody, pojišťovny...

Moderátoři: Shemik, Moderátoři

zagy44
Řidič
Řidič
Příspěvky: 161
Registrován: 25.11.2007 19:46
Bydliště: Praha

Označení místa pro invalidy

Příspěvek od zagy44 »

Tak jsem před chvílí dostal botu za parkování na invalidech. Bylo značené pouze svislou značkou, kterou jsem přehlídl . Na netu jsem našel články, kde se uvádí, že místo musí být označeno oběma způsoby - tedy jak značkou tak malbou na vozovce - nicméně je to info z roku 2006. Víte někdo, jaká je tedy skutečnost?
Naposledy upravil(a) zagy44 dne 09.03.2009 21:59, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Licker_
Závodník
Závodník
Příspěvky: 624
Registrován: 21.09.2008 16:40
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Označení místa pro invalidy

Příspěvek od Licker_ »

zagy44 píše:Tak jsem před chvílí dostal botu za parkování na invalidech. Bylo značené pouze svislou značkou, kterou jsem přehlídl . Na netu jsem našel články, kde se uvádí, že místo musí být označeno oběma způsoby - tedy jak značkou tak malbou na vozovce - nicméně je to info z roku 2006. Víte někdo, jaká je tedy skutečnost?
Jak si mohl přehlídnout svislou značku? Kdyby tu vodorovnou, ale svislou? Ale je to pravda, musí být označeno, jak svislou tak vodorovnou, ale svislá je důležitější. Nevím, jestli nestačí jen ta...

zagy44
Řidič
Řidič
Příspěvky: 161
Registrován: 25.11.2007 19:46
Bydliště: Praha

Re: Označení místa pro invalidy

Příspěvek od zagy44 »

Prostě sem jí přehlídl, to se stane, nicméně měštáci zas nejspíš vykládali pohádky, že to takhle označený stačí atd. atd. a že to bude za pět set, tak jsem jim řek, že mám jen 3 kila, načež začli hrát hrozný divadlo a pak si to vzali - bez bloku...

Uživatelský avatar
Licker_
Závodník
Závodník
Příspěvky: 624
Registrován: 21.09.2008 16:40
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Označení místa pro invalidy

Příspěvek od Licker_ »

zagy44 píše:Prostě sem jí přehlídl, to se stane, nicméně měštáci zas nejspíš vykládali pohádky, že to takhle označený stačí atd. atd. a že to bude za pět set, tak jsem jim řek, že mám jen 3 kila, načež začli hrát hrozný divadlo a pak si to vzali - bez bloku...
Aha jasný, však se stane nemyslím to špatně. Jen víš co, pak si tam potřebuje stoupnout invalida nebo kdo má tu cedulku a je průser no....
Co já vím, tak důležitá je svislá. Ale myslím, že jsou potřeba obě, ale víc nevím sry...

Uživatelský avatar
Tomášek
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 9666
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Lovčovice u Jemnice
Kontaktovat uživatele:

Re: Označení místa pro invalidy

Příspěvek od Tomášek »

Licker_ píše:
zagy44 píše:Prostě sem jí přehlídl, to se stane, nicméně měštáci zas nejspíš vykládali pohádky, že to takhle označený stačí atd. atd. a že to bude za pět set, tak jsem jim řek, že mám jen 3 kila, načež začli hrát hrozný divadlo a pak si to vzali - bez bloku...
Aha jasný, však se stane nemyslím to špatně. Jen víš co, pak si tam potřebuje stoupnout invalida nebo kdo má tu cedulku a je průser no....
Co já vím, tak důležitá je svislá. Ale myslím, že jsou potřeba obě, ale víc nevím sry...
no naposled kdyz sem byl u tebe tak jsi ji mel za oknem ale jak invalida jsi nevypadal :P

Uživatelský avatar
Licker_
Závodník
Závodník
Příspěvky: 624
Registrován: 21.09.2008 16:40
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Označení místa pro invalidy

Příspěvek od Licker_ »

Tomášek píše: no naposled kdyz sem byl u tebe tak jsi ji mel za oknem ale jak invalida jsi nevypadal :P
No nemusíš být invalida, když vozíš v autě invalidu ;) Což já vozím máti ;) Sice není invalida v pravým slova smyslu, ale je po operaci páteře a cedulku má, takže smím stát na tom místě, protože je to kousek od baráku víš ;)

zagy44
Řidič
Řidič
Příspěvky: 161
Registrován: 25.11.2007 19:46
Bydliště: Praha

Re: Označení místa pro invalidy

Příspěvek od zagy44 »

Nikdo k tomu nemá nic bližšího?

Uživatelský avatar
napster
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 6483
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Kolem MB a nebo PHA
Kontaktovat uživatele:

Re: Označení místa pro invalidy

Příspěvek od napster »

Licker_ píše:
Tomášek píše: no naposled kdyz sem byl u tebe tak jsi ji mel za oknem ale jak invalida jsi nevypadal :P
No nemusíš být invalida, když vozíš v autě invalidu ;) Což já vozím máti ;) Sice není invalida v pravým slova smyslu, ale je po operaci páteře a cedulku má, takže smím stát na tom místě, protože je to kousek od baráku víš ;)

jj,ale cedulku tam musíš mít jen tehdy,pokud je postižený v autě,táta ji má taky a když s jeho autem jedu já,tak ji sundávam dolu.

Jinak tayhle místa maj být označený jak značkou,tak i namalovanym invalidou na místě určeným pro invalidy.
Lepší mrtvej,nez druhej!!!
Skoda Superb II TDI elegance 2010 125kw
čištění interieru,exterieru, pece o kozene interiéry, lesteni,korekce laku. Ochrana laku. Detailing Mlada Boleslav a okolí

Uživatelský avatar
Licker_
Závodník
Závodník
Příspěvky: 624
Registrován: 21.09.2008 16:40
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Označení místa pro invalidy

Příspěvek od Licker_ »

zagy44 píše:Nikdo k tomu nemá nic bližšího?
Tak jsem se ti poptal máti, která nedávno řešila problém, že nám někdo neustále stál na invalidech na tom místě a neměl cedulku....

Místo musí být označené jak svislou značkou tak i vodorovnou. Pokud jedna z nich chybí, nemají národ ti dát pokutu! Když to necháš jít ke správnímu řízení, tak to vyhraješ. Udělej si příště fotku auta a že tam není vodorovné značení. A žádná flastr ti nemůžou dát, protože místo není dostatečně označené! ;)

napster: přesně tak. Když nevezeš dotyčnou osobu v autě, nesmíš mít cedulku za oknem, jinak můžeš vyfasoval celkem slušnou pokutičku ;) Taky ji sundávám, jakmile vyjedu z parkoviště ;)

Uživatelský avatar
Standa
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 4145
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Poblíž CV / Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Označení místa pro invalidy

Příspěvek od Standa »

nojo, ale v tom případě je to pěkně na pytel, když je vodorovná zasněžená tak každej může blokovat invalidům místa??

Uživatelský avatar
Licker_
Závodník
Závodník
Příspěvky: 624
Registrován: 21.09.2008 16:40
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Označení místa pro invalidy

Příspěvek od Licker_ »

Standa píše:nojo, ale v tom případě je to pěkně na pytel, když je vodorovná zasněžená tak každej může blokovat invalidům místa??
proto tam musí být jěště svislá ;)

*právě to řešila máti. U nás na parkáči bylo jen vodorovný značení a v zimě se vymlouval jeden ko*ot, co tu bydlí a ví to, že o tom nevěděl, že to bylo zasněžený. A proto magistrát musel nechat přidělat svislou, protože cajti s tím nemohli nic dělat. Zkrátka musí být obě jinak zdarec, může tam stát kdokoli...

zagy44
Řidič
Řidič
Příspěvky: 161
Registrován: 25.11.2007 19:46
Bydliště: Praha

Re: Označení místa pro invalidy

Příspěvek od zagy44 »

Takže další skvělá zkušenosti s MP - prostě lháři a zloději, ještě si promyslím, jestli jim to nezkusím zavařit, mám na jejich jednání svědka.

Uživatelský avatar
Mirinda
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 4386
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: okr. Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Označení místa pro invalidy

Příspěvek od Mirinda »

„§ 67 zákona č. 361/2000 Sb.



(7) Na vyhrazené parkoviště pro vozidlo označené znakem O 1 je vozidlům bez označení O 1 vjezd zakázán.“



„§ 22 zákona č. 200/1990 Sb.



(1) Přestupku se dopustí ten, kdo v provozu na pozemních komunikacích



f) při řízení vozidla



11. neoprávněně zastaví nebo stojí s vozidlem na parkovišti vyhrazeném pro vozidlo označené označením O 1 nebo neoprávněně použije označení vozidla O 1 při stání nebo při jízdě,



(7) Pokuta od 5 000 Kč do 10 000 Kč a zákaz činnosti od šesti měsíců do jednoho roku se uloží za přestupek podle odstavce 1 písm. a), písm. e) bodů 2 až 4, písm. f) bodů 2, 7, 10 a 11.“



„§ 12 vyhlášky č. 30/2001 Sb.



Informativní značky provozní



(1) Informativní značky provozní jsou



m) "Vyhrazené parkoviště" (č. IP 12); údaje o tom, pro koho je parkoviště vyhrazeno, například název organizace, státní poznávací značka, symbol označení č. O 1, a popřípadě v jaké době, jsou uvedeny na dodatkové tabulce; tyto údaje mohou být uvedeny i na značce místo nápisu, například "RÉSERVÉ", "TAXI", "BUS"; mimo dobu, po kterou je parkoviště vyhrazeno, smějí na takto označeném místě zastavit a stát i řidiči jiných vozidel, pokud to není jinak zakázáno; případný stanovený způsob stání se vyznačuje obdobně jako na značkách č. IP 11b až č. IP 11g; značka č. IP 12, kde je uveden symbol označení č. O 1, označující parkoviště vyhrazené podle zvláštního předpisu 6a) , je vždy doplněna vodorovnou dopravní značkou "Vyhrazené parkoviště pro vozidlo přepravující osobu těžce postiženou nebo těžce pohybově postiženou" (č. V 10f); značka ukončuje platnost značek č. B 28 a č. B 29…“



㤠21



Označení stání a parkovišť



(4) Na ploše vyznačené vodorovnou dopravní značkou č. V 10f smí zastavit a stát pouze vozidlo s označením č. O 1. Značka "Vyhrazené parkoviště pro vozidlo přepravující osobu těžce postiženou nebo těžce pohybově postiženou" (č. V 10f) je vždy doplněna značkou "Vyhrazené parkoviště" č. IP 12, kde je uveden symbol označení č. O 1.“



Jak plyne ze shora uvedeného, musí být svislá dopravní značka označující místo pro invalidy doplněna značkou vodorovnou téhož významu a opačně vodorovná značka musí být doplněna značkou svislou. Pokud by tomu tak nebylo, pak by uvedené místo nebylo řádně označeno jako místo pro invalidy a neplynuly by z ní související právní skutečnosti, např. v podobě možnosti sankce.



To má zásadní vliv na ukládání zákazu řízení za stání na místě pro invalidy, když současná právní úprava za takové porušení počítá se zákazem řízení nejméně na šest měsíců. Pokud uvedené místo nebude shora uvedeným podmínkám vyhovovat, nelze považovat právní základ k uložení zákazu řízení za dostatečný a uložení trestu proto nehrozí.
Dobrá nálada nevyřeší všechny Vaše problémy, ale nasere tolik lidí, že je dobré si ji udržet :-)

Uživatelský avatar
Licker_
Závodník
Závodník
Příspěvky: 624
Registrován: 21.09.2008 16:40
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Označení místa pro invalidy

Příspěvek od Licker_ »

Vždyť to říkám ;) Je to opravdu tak ;) Je dobré tohle vědět. Se to může hodit v situaci, když si člověk té svíslé nebo vodorovné nevšimně a druhá, která ji má doplňovat tam nebude. Jako v situaci zagyho44 ;)

Uživatelský avatar
Mirinda
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 4386
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: okr. Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Označení místa pro invalidy

Příspěvek od Mirinda »

Licker_ píše:Vždyť to říkám ;) Je to opravdu tak ;) Je dobré tohle vědět. Se to může hodit v situaci, když si člověk té svíslé nebo vodorovné nevšimně a druhá, která ji má doplňovat tam nebude. Jako v situaci zagyho44 ;)
8) slo o pravni oporu...neoponuji :wink:
Dobrá nálada nevyřeší všechny Vaše problémy, ale nasere tolik lidí, že je dobré si ji udržet :-)

Odpovědět

Zpět na „Klubová poradna“