FOTOGRAFOVÁNÍ OBECNĚ: fototechniky příslušenství archivace..

vše o co se zajímáte

Moderátoři: Shemik, Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
jk4825
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 432
Registrován: 15.03.2009 21:03
Bydliště: Vysočina

Re: FOTOGRAFOVÁNÍ OBECNĚ: fototechniky příslušenství archivace..

Příspěvek od jk4825 »

Tak ono zase na druhou stranu nutno dodat, že na low-endových přístrojích nepoznáš hromadu věcí, třeba konkrétně za horších či špatných světelných podmínek nasazenej polarizační filtr... :wink:

Horší už to je, když si uděláš za stejných světelných podmínek a se stejným objektivem foto s filtrem a bez filtru třeba na D40, nebo D80. Tam toho moc nepoznáš a nebo jen minimálně. Ale když to samý uděláš třeba na D700, tak to už je o něčem úplně jiným...

Ale zase nemůžeme porovnávat výslednou kresbu na přístroji za 20tis. oproti přístroji za 60tis... :mrgreen:
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
Shemik
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8286
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Praha / Č. Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: FOTOGRAFOVÁNÍ OBECNĚ: fototechniky příslušenství archivace..

Příspěvek od Shemik »

No jsem na to zvedav. Nekde na netu jsem videl fotky z SX1 s a bez polarizaku a ten rozdil me primel ke koupi toho redukcniho krouzku a filtru. Pujdu pro to asi pristi tyden, tak jsem zvedav, kolik to bude muziky, ale na tom netu to vypadalo, ze to stoji za to :lol:

Uživatelský avatar
parizek_ltm
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 2659
Registrován: 01.10.2008 22:01
Bydliště: Praga

Re: FOTOGRAFOVÁNÍ OBECNĚ: fototechniky příslušenství archivace..

Příspěvek od parizek_ltm »

No ja si myslim, ze spadam do low-endu, kam vetsina amateru co chtej lepsi fotku, takze je sice hezky vedet, ze na d3 marku bych zmenu poznal, ale ja to bral tak obecne.
Mam 350D.

Uživatelský avatar
jk4825
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 432
Registrován: 15.03.2009 21:03
Bydliště: Vysočina

Re: FOTOGRAFOVÁNÍ OBECNĚ: fototechniky příslušenství archivace..

Příspěvek od jk4825 »

Shemik píše:tak jsem zvedav, kolik to bude muziky, ale na tom netu to vypadalo, ze to stoji za to :lol:

Tak rozdíl asi nějakej bude, teda určitě bude, záleží jaký jsi viděl fotky. Pokud to byly uživatelský, tak je to ok, ale jestli to byly fotky nějaký reklamní, tak víme jak to je, když výrobce ukazuje výsledky s použitím jeho věci a jak to suprově vypadá, a oproti tomu, jak mizerný to je, když se ona věc nepoužije... :mrgreen:

Tady nějaký instruktážní video, u toho druhýho je v čase 4:30 parádně vidět, jak dokáže polarizák odstranit zrcadlení, resp. reflexi světla...




parizek_ltm píše:No ja si myslim, ze spadam do low-endu, kam vetsina amateru co chtej lepsi fotku, takze je sice hezky vedet, ze na d3 marku bych zmenu poznal, ale ja to bral tak obecne.
Mam 350D.
Jasná věc, to bylo jen doplnění, že ne na všech přístrojích tomu musí být stejně. Jinak samo sebou souhlas... :mrgreen:
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
Shemik
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8286
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Praha / Č. Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: FOTOGRAFOVÁNÍ OBECNĚ: fototechniky příslušenství archivace..

Příspěvek od Shemik »

JJ, tak ja uz par let nosim velmi kvalitni slunecni polarizacni RayBany, takze ten efekt znam dobre, na nich se projevuje fakt hodne. Chvili mi tehdy zpocatku trvalo, nez jsem si zvykl, ze ostatni nevidi to co ja, kdyz jsem jim na mostech, nebo brezich rikal, ty jo sledujte ty ryby a oni rikali, jaky ryby, zadny videt nejsou a pak az mi doslo, ze je videt nemuzou :lol: Nebo na parkovisti, kdyz rikam, hele, tenhle pojede, bude misto a ostatni rikaji, jak to vis, tak rikam, protoze sedi v aute a oni rikaji, my tam nikoho pres to lesknouci se okno nevidime :lol: atd atd :lol:

Jen jsem zvedav, jak se mi to projevi na tech fotkach :lol: Jak pisete, bude zalezet na fotaku, ale predpokladam, ze nejen na nem, ale i na filtru, ne :?: A asi taky na me :mrgreen:

Uživatelský avatar
jk4825
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 432
Registrován: 15.03.2009 21:03
Bydliště: Vysočina

Re: FOTOGRAFOVÁNÍ OBECNĚ: fototechniky příslušenství archivace..

Příspěvek od jk4825 »

S těma polarizákama ( skylight, infra...) to je vždycky parádní zjišťovat, co všechno to dokáže a umí a jaký se s tím dají dělat vylomeniny... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Nicméně je taky důležité si zapamatovat dvě věci:

1)
Pokud chcete začít používat polarizační filtr, což je velmi dobrý krok, budete si muset osvojit několik málo návyků. Především budete potřebovat vědět, kdy polarizační filtr funguje a kdy je jeho efekt naopak nulový.
Polarizační filtr funguje nejvíce tehdy, je-li namířen kolmo ke slunci. Jinak řečeno - pokud je světlo právě na jihu, polarizační efekt bude největší, pokud namíříte filtr na západ nebo na východ.
Naopak pokud polarizační filtr namíříte ve směru rovnoběžném jako sluneční světlo, má nulový efekt. V praxi tedy polarizační filtr nemá efekt, pokud fotíte proti Slunci a nebo ve směru slunečního svitu.


2)
Pro digitální fotoaparáty jsou vhodnější cirkulární polarizační filtry. Jsou sice o něco dražší než lineární, ale jsou daleko vhodnější pro digitální fotoaparáty. S lineárním polarizákem totiž může mít problém jak autofokus, tak hlavně expozimetr fotoaparátu. Jinak řečeno, mohlo by docházet ke špatnému měření expozice. Cirkulární polarizační filtr má totiž jednu fólii navíc, která polarizované světlo po průchodu filtrem opět rozkmitá do všech směrů. A to je lepší pro správné fungování měření expozice.


Ale to už máš asi nastudovaný... :wink:

Jakej polarizák jsi tedy zakoupil :?: :?: :?:
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
Shemik
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8286
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Praha / Č. Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: FOTOGRAFOVÁNÍ OBECNĚ: fototechniky příslušenství archivace..

Příspěvek od Shemik »

JJ uz jsem to cet :lol: Jinak jeste jsem nekoupil zadny, ale vzhledem k tomu, ze do toho zatim nechci moc cpat, tak uvazuju o jednom z techto:

Kenko 58mm PL-CIR - 590 Kc http://www.vkservis.cz/zbozi/343/kenko_58mm_pl-cir/" onclick="window.open(this.href);return false;
Hoya PL-CIR PL 58mm - 690 Kc http://www.vkservis.cz/zbozi/471/hoya_pl-cir_pl_58mm/" onclick="window.open(this.href);return false;

Co Ty na to, ktery bys bral, pripadne doporucil jiny v podobne ci nizsi cene :?:

Uživatelský avatar
parizek_ltm
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 2659
Registrován: 01.10.2008 22:01
Bydliště: Praga

Re: FOTOGRAFOVÁNÍ OBECNĚ: fototechniky příslušenství archivace..

Příspěvek od parizek_ltm »

Hoya je takova provarena kvalitni znacka :)

Uživatelský avatar
jk4825
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 432
Registrován: 15.03.2009 21:03
Bydliště: Vysočina

Re: FOTOGRAFOVÁNÍ OBECNĚ: fototechniky příslušenství archivace..

Příspěvek od jk4825 »

Shemik píše: Kenko 58mm PL-CIR - 590 Kc http://www.vkservis.cz/zbozi/343/kenko_58mm_pl-cir/" onclick="window.open(this.href);return false;
Hoya PL-CIR PL 58mm - 690 Kc http://www.vkservis.cz/zbozi/471/hoya_pl-cir_pl_58mm/" onclick="window.open(this.href);return false;
Tyhle filtry jsou totožný, nebo by aspoň měli být...Kenko je označení filtrů Hoya, které jsou určeny pro Japonský trh...Já bych se toho nebál a vzal klidně to Kenko, za to kilčo navíc, co stojí ta Hoya, máš zaplacený poštovný...teda skoro... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

V podobný cenový relaci (možná ještě nižší) se asi budou pohybovat i filtry od výrobce Cokin a Hama, nicméně po různých diskuzích se o nich uživatelé zmiňují, že Hama se snad liší kus od kusu. 8O

To, co máš zatím vybráno bych řekl, že je takovej lepší základ, takže v pohodě. :mrgreen:

Musíš počítat, že za kvalitu se platí a třeba za Marumi dáš dvakrát tolik a za B+W a nebo Heliopan řeba třikrát tolik. Ale zase třeba B+W za tu kvalitu jsou hermeticky uzavřené, folie je v obroučce zatavená a je barevně neutrální, má několika násobné antireflexní vrstvy, obroučku z mosazi, sklo je opravdu sklo a není to žádný litý zelený sklo...a kdo ví co ještě... :wink:
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
Shemik
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8286
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Praha / Č. Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: FOTOGRAFOVÁNÍ OBECNĚ: fototechniky příslušenství archivace..

Příspěvek od Shemik »

Parada kuci, diky za vyjadreni k tem fitrum :lol:

Hele a jeste by me, pokud se nekdo z Vas drobatko vic zajima o makro, zajimal Vas nazor na tenhle makro blesk: CANON-MACRO RING FLASH Marumi DRF14-AUTOMATIC TTL :arrow: http://www.photoneurope.cz/nabidka/makr ... matic-ttl/" onclick="window.open(this.href);return false;. Ta cena bleskove nizka, nicmene tady je na nej podrobna recenze: :arrow: http://www.fotoradce.cz/recenze-makro-b ... lanekid318" onclick="window.open(this.href);return false; ve ktere sice jasne zminuji, ze neni nadupany funkcema, ale alespon zakladni pomoc pri makrofoceni poskytne, takze v pomeru cena/vykon, vychazi dobre. Oproti vetsine ostatnich, ktere zacinaji na trojnasobku ceny, nekde na 9.000, tenhle stoji neco malo pres 3.000 Kc :lol:

Mozna me casem zdola touha po lepsim, ale zatim do toho nechci rvat moc penez a i ty z tech levnejsich vetsinou zacinaji drobet pod cenou meho noveho fotaku a jdou pres 15.000 az k 25.000. Tak si rikam, ze pro zacatek by to, na to, jak me makro bavi, mohly byt celkem dobre utracene 3.000.

Co Vy na to, ma nekdo nazor :?: :lol:

Uživatelský avatar
parizek_ltm
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 2659
Registrován: 01.10.2008 22:01
Bydliště: Praga

Re: FOTOGRAFOVÁNÍ OBECNĚ: fototechniky příslušenství archivace..

Příspěvek od parizek_ltm »

O makro foceni jsem se chvili zajimal, respektive zjistoval info. Kdyz jsem zjistil, co je potreba pro poradnou fotku, zadupal jsem to, neb tolik penez s vyhlidkou toho, ze fotim pro zabavu mi neprislo vhodny.

Jde o to, ze s bleskem potrebujes i sanky, lepe receno makrosanky, abys mohl ostrit. Plus samozrejme objektiv. Ten, ktery se mi libil stal 25 tis.

Samozrejme popisuju situaci u zrcadlofky. U Fuji 9600 jsem mel makro taky od 0cm a nikdy me makro blesk nenapadl, prijde mi to zbytecne.

Uživatelský avatar
Shemik
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8286
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Praha / Č. Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: FOTOGRAFOVÁNÍ OBECNĚ: fototechniky příslušenství archivace..

Příspěvek od Shemik »

No me to zas tak zbytecny nepripada. I tech par fotek, co jsem tady nedavno dal me ohledne svetla pekne potrapilo. Krizil jsem doma i venku a vselijak zavesoval a podpiral a co ja vim co jeste, ruzne lapmnicky zrcadla a jine zdroje svetla, pac kdyz to potrebujes dostat co nejbliz pred objektiv a normalni blesk je nahore za objektivem, tak si stinis samotnym objektivem a to je sakra blba pozice. Pokud dostanes zdroj svetla do pozice, jako to umi makroblesk, tak zadne stiny nehrozi a vetsinou si i miru svetla umi nadavkovat lepe, nez vestaveny blesk. Takze u toho makra je to podle me bezesporu velky pomocnik.

Jinak ohledne toho vybaveni jaks psal, je to jak rikas, to uz pak ale neni jen o "jinych" cenach a kvalite blesku, ale vetsinou i o fotaku, objektivu, atd atd. K makru se da koupit hodne vybaveni, ale to uz jsme nekde jinde. A prave proto, ze jsem chtel eliminovat dodatecne velke investice, jsem sel do ultrazoomu, ktery taktez dokaze delat dobre makro. Dobre makro se udelat dokonce i s obycejnym turistickym kompaktikem, jak jsem uz psal minule, jen je to o dost tezsi a nepohodlnejsi, ale urcite to jde. :lol:

Nicmene ten makroblesk je v makru pomocnik asi nejvetsi, ale take na to mam financni hranice. Neni to o tom, ze bych si to nemohl dovolit, ale i sam mam proste vnitrni hranici v tom, kolik jsem do ceho ochoten strcit a kupovat makroblesk ve stejne, nebo dokonce vyssi hodnote, oproti cene fotaku, uz je proste daleko za touto moji hranici.

Prinejhorsim si zase zasermuju s lampickama zrcatkama a jen to bude tezsi, ale pujde to take. Nicmene 3.000 Kc mi zase na to jak to pomuze, pripadala, i vzhledem k cene meho ostatniho vybaveni, jako celkem, tedy pro me, akceptovatelna investice. :lol: Tak jasny, kazdy fotime neco jineho a jinak, takze chapu, ze pro nekoho to muze byt zbytecnost, ale jak rikam, to se odviji od osobnich potreb a preferenci a kazdeho fotografa. :lol:

Uživatelský avatar
Shemik
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8286
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Praha / Č. Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: FOTOGRAFOVÁNÍ OBECNĚ: fototechniky příslušenství archivace..

Příspěvek od Shemik »

PS: Ono mezi nama, jde to i bez zdroju svetla, ale je potreba vyuzivat denniho svetla a to je zase o dost tezsi, obzvlast, kdyz foceny objekt porad nekam zdrha :lol: Ale proste pokud si muzu za rozumnou cenu pomoci, tak proc to neposunout zas o kus dal :?: :lol:

Je to stejny jako s normalnim externim bleskem, s tim vetavenym se take daji do urcite vzdalenosti delat celkem pekne fotky, nicmene pokud covek ma externi velky blesk a muze zacit pracovat se svetlem, o strop, ruzne odrazy a rozptyly atd, tak proc ne a pri tom muze jit porad o vzdalenost, se kterou se i vestaveny blesk jeste poradi. Ale co si budem povidat, s poradnym bleskem to casto nemusi byt o vetsim mnozstvi svetla, ale hlavne o lepsi kvalite prace se svetlem.

A s tim makrem je to nemlich to samy :lol: Jen ceny makro blesku jsou nekde jinde, nez ceny normalnich blesku. Velmi kvalitni blesk poridim uz za neco mezi 5 az 6.000, kdezto velmi kvalitni makro blesk vetsinou stoji od trojnasobku vic :lol: Proto mi to precteni nekolika recenzi na nej, za tu trojku nepripada zly. Hlavne v pomeru cena vykon, coz je pro me vzdy nejdulezitejsi faktor pri nakupu :lol:

Uživatelský avatar
jk4825
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 432
Registrován: 15.03.2009 21:03
Bydliště: Vysočina

Re: FOTOGRAFOVÁNÍ OBECNĚ: fototechniky příslušenství archivace..

Příspěvek od jk4825 »

Já bych to neodsuzoval, makro-fotografie jsou super, každýho baví fotit něco jinýho...Někdo rád přírodu, jinej auta, další pohyb, tamten města...Když se Ti líbí makro-fotografie, tak ten blesk určitě využiješ, protože ze světlem je problém vždycky a ten kruhovej makro-blesk je parádní věcička jak cip... :mrgreen:

Zvlášť pokud tam jde poštelovat třeba intenzita záblesku, zpoždění, rozptyl světla a tak...Beru to jako u mýho SB-800, u makro-blesku to může být třeba jinak. To jen třeba kvůli lomu a nebo rozptylu světla, odrazu a nebo kvůli přepalům...

S tím klasickým sáňkovým bleskem se dá taky docela solidně experimentovat, moje SB-800 je třeba řízena dálkově a s fotoaparátem spolupracuje přes i-TTL a může při použití jako master řídit další blesky, různě rozmístěné a třeba s různými filtry. Tak že se dá postavit na takovou podložku a třeba fotografovaný makro objekt bleskem nasvítit např z boku, z různých úhlů...
SB800setup.jpg
Hra se světlem:
CLS-PHOTO-D.jpg
Ale není to primárně určeno na makrofotografii, v tomto případě se makro-blesku nevyrovná nic... :wink:
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
parizek_ltm
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 2659
Registrován: 01.10.2008 22:01
Bydliště: Praga

Re: FOTOGRAFOVÁNÍ OBECNĚ: fototechniky příslušenství archivace..

Příspěvek od parizek_ltm »

Shemo
covece kolik ty napises vet na vec, kterou jsi jeste ani nemel v ruce :mrgreen:
Je to na tobe, nejsem zvyklej psat tolik, co ty nebo jk, abych ti byl schopen nejak oponovat, to se mi fakt nechce :)
Zkus a uvidis

Odpovědět

Zpět na „Hobby - zájmy - koníčky“