Nadrozměrné pneumatiky

2002 - 20..

Moderátor: Mára_VR6

Pravidla fóra
Moji milí příznivci všech Touaregů, předtím než založíte nové téma důkladně projděte FAQ a ostatní témata, případně použijte VYHLEDÁVÁNÍ.
Fotky svých Touaregů vkládejte do podsekce Můj Touareg a nezapomeňte u fotek mazat RZ.
Neslušná, hrubá, výhružná slova a jinak zákonem nepřijatelné texty budou smazána.
S problémy týkající se chodu sekce se na mì obracejte v SZ.
Mára_VR6
jparik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 18
Registrován: 23.03.2009 08:52

Nadrozměrné pneumatiky

Příspěvek od jparik »

Přátelé,

Hraju si s myšlenkou, koupit na příští sezónu pneumatiky v jiném (=větším) rozměru, než je dáno v TP. Na obvodu by se to nezměnilo o více než 5-10%. Např. místo předepsaných 235/65 R 17 bych dal 245/70 R 17. Touareg má totiž podběhy tak gigantické, že je věčná škoda tam nenarvat trochu gumy navíc.

Má někdo zkušenost, jaká jsou s tím spojená rizika?

Napadá mě:
- silniční kontroly PČR - dívají se na to vůbec někdy?
- bouračky - neodmítne mi pojišťovna plnění?

Počítám, že zvětšení obvodu povede nutně k (vše maximálně o těch 5-10%):
- zkreslení údaje o rychlosti na tachometru - který ale stejně vždycky podměřuje
- zkreslení údaje o spotřebě a všeho, co s tím souvisí (dojezd atd.)
- zkreslení údaje o skutečně najetých kilometrech
- vyššímu namáhání nápravy a hnacích hřídelů
- menší stabilitě v zatáčkách (pokud může o něčem takovém vůbec být u Touarega řeč)

Ještě něco dalšího?

BORASK1
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 313
Registrován: 31.08.2008 09:46
Bydliště: Slovakia
Kontaktovat uživatele:

Re: Nadrozměrné pneumatiky

Příspěvek od BORASK1 »

To mas zapisane iba 17 ´´ disky v TP ? 18 ,19 ,20 8O ja by som tam radsej dal vacsi disk a nizsiu gumu 65 ka je tak akurat a sirsiu samozrejme kludne 265 ku.

LuboR5
Pilot
Pilot
Příspěvky: 790
Registrován: 15.01.2009 09:28
Bydliště: okr. Karviná

Re: Nadrozměrné pneumatiky

Příspěvek od LuboR5 »

problém bych viděl jedině na STK a nebo policie pokud tě teda zastaví policajt co něčemu rozumí. :D

jparik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 18
Registrován: 23.03.2009 08:52

Re: Nadrozměrné pneumatiky

Příspěvek od jparik »

V TP je to bohužel naprosto jednoznačně - jsou tam vyjmenované všechny přípustné alternativní kombinace disků a gum - viz obrázek

BORASK1 píše:To mas zapisane iba 17 ´´ disky v TP ? 18 ,19 ,20 8O ja by som tam radsej dal vacsi disk a nizsiu gumu 65 ka je tak akurat a sirsiu samozrejme kludne 265 ku.
Přílohy
kola.jpg

LuboR5
Pilot
Pilot
Příspěvky: 790
Registrován: 15.01.2009 09:28
Bydliště: okr. Karviná

Re: Nadrozměrné pneumatiky

Příspěvek od LuboR5 »

jeslti to chceš na zimu tak bych udělal to co chceš , ale zase moc široké pneu nazimu není to pravé myslím že i ty origo 235 jsou moc . a pokud na léto tak si kup třeba ty 20" a budeš to mít taky vyřešené .

jparik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 18
Registrován: 23.03.2009 08:52

Re: Nadrozměrné pneumatiky

Příspěvek od jparik »

V tomhle jdu proti proudu - chci ty 17" nechat a mít na nich pořádný balóny :mrgreen:

Mám originál letňáky 19" 275/45 (a jsou tady na fóru na prodej) - krásný ale pro mě moc tvrdý

Jinak 235 je na zimu akurát, byl jsem s tím předminulej silvestr na vysočině (nesoleno, nesypáno) a auto jelo jak na asfaltu

LuboR5 píše:jeslti to chceš na zimu tak bych udělal to co chceš , ale zase moc široké pneu nazimu není to pravé myslím že i ty origo 235 jsou moc . a pokud na léto tak si kup třeba ty 20" a budeš to mít taky vyřešené .

LuboR5
Pilot
Pilot
Příspěvky: 790
Registrován: 15.01.2009 09:28
Bydliště: okr. Karviná

Re: Nadrozměrné pneumatiky

Příspěvek od LuboR5 »

jparik píše:V tomhle jdu proti proudu - chci ty 17" nechat a mít na nich pořádný balóny :mrgreen:

Mám originál letňáky 19" 275/45 (a jsou tady na fóru na prodej) - krásný ale pro mě moc tvrdý

Jinak 235 je na zimu akurát, byl jsem s tím předminulej silvestr na vysočině (nesoleno, nesypáno) a auto jelo jak na asfaltu

LuboR5 píše:jeslti to chceš na zimu tak bych udělal to co chceš , ale zase moc široké pneu nazimu není to pravé myslím že i ty origo 235 jsou moc . a pokud na léto tak si kup třeba ty 20" a budeš to mít taky vyřešené .
jojo auto jede jako po suchu ale právě při brždění na takovém balonu už je na tom hůře. škoda že ty 19" co prodáváš nejsou 5X120 už jsem na ně koukal :cry: .

miskoos
Řidič
Řidič
Příspěvky: 145
Registrován: 17.04.2008 17:38
Bydliště: Poprad/Brno

Re: Nadrozměrné pneumatiky

Příspěvek od miskoos »

235 su moc??? preboha to auto ma 2,3 tony len tak ked ho nalozis piatimi ludmi tak maju 235 co robit. Skus si ich ohmatnut v lete bud ked pojdes trosku rychlejsie do zakrut alebo po dialnici s piatimi ludmi tak na pneumatike neudrzis ruku co nie je uplne naj a o tom ze ich znicis po 15000km ani nehovorim takze zima 235 je tak akurat ale leto 18-19 255-275 podla typu ciestmax 45 profil nizsie to uz nie je na nase cesty ak s tym niekto chce aj jazdit a nie len tak sa premavat.

marek76

Re: Nadrozměrné pneumatiky

Příspěvek od marek76 »

Já bych se policejní kontrolou moc nezabýval, švestky nebudou vědět jaké máš mít pneu a velký TP s sebou nemáš povinnost vozit. Jen je třeba si jednou za čas ošéfovat technickou prohlídku.

Já zvažuju jít do letňáků R18 255/55, protože jezdím docela často do terénu a nechci moc tvrdá kola. Máte s tímto rozměrem někdo zkušenost?

LuboR5
Pilot
Pilot
Příspěvky: 790
Registrován: 15.01.2009 09:28
Bydliště: okr. Karviná

Re: Nadrozměrné pneumatiky

Příspěvek od LuboR5 »

já zase chci jít do 19" 255/50/19 nebo 275/45/19 ale taky bych chtěl nějaké info. mám zkušenost jen s 225/40/18 :lol: a ty teda tvrdé jsou ale asi dost záleží i na autě .

miskoos
Řidič
Řidič
Příspěvky: 145
Registrován: 17.04.2008 17:38
Bydliště: Poprad/Brno

Re: Nadrozměrné pneumatiky

Příspěvek od miskoos »

Mame prave 255/55 18 na leto myslim ze dobry kompromis este by som uvazoval o 19 maximalne. Na ceste je to v auto rezime podvozka tvrde asi ako 235 na sport a na sport uz toho citit dost ale zase pekne sedi. V terene tam je limit hlavne pneumatiky na neake blato to nie je lebo su to hlavne cestne pneu ale co to sa da vyjst

marek76

Re: Nadrozměrné pneumatiky

Příspěvek od marek76 »

miskoos píše:Mame prave 255/55 18 na leto myslim ze dobry kompromis este by som uvazoval o 19 maximalne. Na ceste je to v auto rezime podvozka tvrde asi ako 235 na sport a na sport uz toho citit dost ale zase pekne sedi. V terene tam je limit hlavne pneumatiky na neake blato to nie je lebo su to hlavne cestne pneu ale co to sa da vyjst
Díky za názor :-) Asi to bude dobrá volba

jparik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 18
Registrován: 23.03.2009 08:52

Re: Nadrozměrné pneumatiky

Příspěvek od jparik »

miskoos píše:235 su moc??? preboha to auto ma 2,3 tony len tak ked ho nalozis piatimi ludmi tak maju 235 co robit. Skus si ich ohmatnut v lete bud ked pojdes trosku rychlejsie do zakrut alebo po dialnici s piatimi ludmi tak na pneumatike neudrzis ruku co nie je uplne naj a o tom ze ich znicis po 15000km ani nehovorim takze zima 235 je tak akurat ale leto 18-19 255-275 podla typu ciestmax 45 profil nizsie to uz nie je na nase cesty ak s tym niekto chce aj jazdit a nie len tak sa premavat.
K tomu opotřebení - auto jsem kupoval s letními 275/45 R 19, a zimními 235/65 R 17 - nemám jistotu, jestli tam byly od začátku, ale mám dojem, že jo. 275 byly sjeté na 2 mm (=ihned nové), ale 235 mám dodnes. Koupil jsem si 17" disky i na léto - ať se na mě nikdo nezlobí. 19" jsou na prodej.

jparik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 18
Registrován: 23.03.2009 08:52

Re: Nadrozměrné pneumatiky

Příspěvek od jparik »

Přátelé, zpět k tématu nehomologovaných velikostí gum:

S STK a silničníma kontrolama je zřejmě nejmenší problém.

Technicky by auto asi trpělo tou větší velikostí - víc by se namáhaly nápravy - a vznikala by tam chyba v těch měřeních založených na otáčení kol nebo na jeho rychlosti.

U havarijní pojistky si to každý musí srovnat v hlavě, pokud bude nehoda a pojišťovák ty kola nepřehlídne, minimálně je riziko, že odmítnou plnit. Pořád ale platí, s málo výjimkami, že "zaviněné nehodě se dá zabránit".

Nejhorší to prý je u plnění v povinného ručení někoho jiného, když nehodu zaviní on (="nedá se zabránit"). Tam prej pojišťovna udělá lautr všechno proto, aby nemusela plnit. Řekne, že především vaše auto vůbec nemělo být na silnici (s nedovolenou výbavou). Potom teda buď stáhnout ocas nebo jít na soud (skutečnost, že moje auto má nepovolenou výbavu nemohla ovlivnit, zda k nehodě dojde nebo ne atd. - za chvíli by tvrdili, že nebudou plnit za náraz zezadu, protože mě nesvítily přední světla, což je taky nepovolená výbava).

Má někdo zkušenost s takovým sporem?

LuboR5
Pilot
Pilot
Příspěvky: 790
Registrován: 15.01.2009 09:28
Bydliště: okr. Karviná

Re: Nadrozměrné pneumatiky

Příspěvek od LuboR5 »

co si pamatuji vždycky likvidátor vyfotil pneu jestli rozměr nebo hloubku dezénu to už nevím, i když jsem byl poškozený. nevěnoval jsem tomu až tak pozornost.

Odpovědět

Zpět na „Touareg“