Správné nastavení geometie

Podvozky, kola, nápravy, brzdy, pneu...

Moderátoři: Bastard, gregi

Uživatelský avatar
pino.t
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 5204
Registrován: 27.02.2008 17:45
Bydliště: Mám, PV
Kontaktovat uživatele:

Správné nastavení geometie

Příspěvek od pino.t »

Všichni víme jak proč a nač se geo dělá, ale abych se dostal k problému, i pro ty kdo přesně nevědí jak to funguje.
Když se kola vytočí na jednu nebo na druhou stranu, tak vždy to vnitřní kolo se natočí více, protože opisuje menší rádius.
Což by mělo zabezpečit řízení.
Takže když mám nové auto, je to nastaveno správně, když budu měnit čepy řízení, zajedu na geo, oni by měli zaaretovat volant tak aby kola byly rovně, vyměnit čepy řízení a nastavit správně sbíhavost. Takže by měl být lichoběžník řízení OK.
Ovšem někteří to dělají tak, že seřídí bez toho aby zaaretovali volant, kola jsou rovně, ale volant je šejdrem, tak ho na tisíci-hranu pootočí a hotovo, jenže, když se vytočí kola více, už to není jak má být.

A teď otázka: Jak poznám že někdo ten lichoběžník rozhodil a podle čeho se dá případně nastavit správně?
Sněhová paštička
Stropnici na Passata mám od Passtu a luxus, díky.
Držáky předního nárazníku Passat B4 jsem si vyrobil, tak si je za 500 strčte do ...

Uživatelský avatar
Xman
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 13
Registrován: 16.03.2011 21:24
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Správné nastavení geometie

Příspěvek od Xman »

Přijeď k nám: pneuvulkan.cz
a ja ti to vysvětlím na 3D kamerové geometrii, kterou mají jem 4 servisy v ČR...
Tohle není reklama, jen se mi nechce sahodlouze datlovat myma dvěma omlacenyma prstama...
:-)

Uživatelský avatar
pino.t
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 5204
Registrován: 27.02.2008 17:45
Bydliště: Mám, PV
Kontaktovat uživatele:

Re: Správné nastavení geometie

Příspěvek od pino.t »

Pěkné, ale jsem z Prostějova, což je trocha z ruky, ale kdybych měl cestu, stavím se.
Sněhová paštička
Stropnici na Passata mám od Passtu a luxus, díky.
Držáky předního nárazníku Passat B4 jsem si vyrobil, tak si je za 500 strčte do ...

PoMa
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 359
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Karwin

Re: Správné nastavení geometie

Příspěvek od PoMa »

A kde jsou ty další tři?

Uživatelský avatar
pino.t
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 5204
Registrován: 27.02.2008 17:45
Bydliště: Mám, PV
Kontaktovat uživatele:

Re: Správné nastavení geometie

Příspěvek od pino.t »

Pan google znbá každého.
http://www.autocentrumsima.cz/" onclick="window.open(this.href);return false; Autocentrum Šíma Myslíkova 1096, 395 01 Pacov
http://www.autosluzby-brezina.cz/" onclick="window.open(this.href);return false; UTOSLUŽBY Stanislav Březina Žerotínovo nábřeží 134 Židlochovice 66701
http://www.autozabraha.cz/" onclick="window.open(this.href);return false; Rokycanská 1334/116 Plzeň-Doubravka 312 00
http://www.pneu-novak.cz/" onclick="window.open(this.href);return false; Nad Vinným potokem 1446/2c Praha 10 - mají 2 provozovny
Sněhová paštička
Stropnici na Passata mám od Passtu a luxus, díky.
Držáky předního nárazníku Passat B4 jsem si vyrobil, tak si je za 500 strčte do ...

PoMa
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 359
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Karwin

Re: Správné nastavení geometie

Příspěvek od PoMa »

Jinak to posunuti od středu si vyzkoušíš z pozice řidiče - pokud máš volant rovně (a v případě ESP to ptvrzuje i diagnostika v hlášce o poloze volantu) vem a otoč na doraz na jednu stranu a zapamatuj si kolik jsi udělal otáček a v jaké poloze ke volant. Pak se vrať na střed a udělej to samé na druhou stranu. Musí to zrcadlově souhlasit. Toto je prvotní vodítko bez pomůcek. Pak můžeš změřit při středové poloze volantu o kolik se liší vysunutí řídících tyčí u vnitřního spoje převodky řízení - musí být shodné na obou stranách. Pokud není, pootočíš volantem tak, aby bylo a volant vrátíš do původní polohy.
Na některých volantech a tisícihranu je už vyznačena ryska. Pak je to snadné.

PoMa
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 359
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Karwin

Re: Správné nastavení geometie

Příspěvek od PoMa »

Takže nejsou jen 4 jak počítám

Uživatelský avatar
pino.t
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 5204
Registrován: 27.02.2008 17:45
Bydliště: Mám, PV
Kontaktovat uživatele:

Re: Správné nastavení geometie

Příspěvek od pino.t »

PoMa píše:Takže nejsou jen 4 jak počítám
Možná zapomněl "další" to je jen slovíčkaření.
Tím vytáčením volantu na doraz to dá asi dost práce to zkoušet, ESP nemám.
Snad je ještě další způsob.
Sněhová paštička
Stropnici na Passata mám od Passtu a luxus, díky.
Držáky předního nárazníku Passat B4 jsem si vyrobil, tak si je za 500 strčte do ...

Uživatelský avatar
Bastard
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9884
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: Správné nastavení geometie

Příspěvek od Bastard »

Než dáš auto do servisu, tak si udělej na matici od volantu rysku :mrgreen:

Uživatelský avatar
pino.t
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 5204
Registrován: 27.02.2008 17:45
Bydliště: Mám, PV
Kontaktovat uživatele:

Re: Správné nastavení geometie

Příspěvek od pino.t »

Bastard píše:Než dáš auto do servisu, tak si udělej na matici od volantu rysku :mrgreen:
Ale co když koupíš auto kde to někdo pošteloval špatně?
Já si u nastavování vždycky raději počkám a koukám mu přes rameno.
Sněhová paštička
Stropnici na Passata mám od Passtu a luxus, díky.
Držáky předního nárazníku Passat B4 jsem si vyrobil, tak si je za 500 strčte do ...

Uživatelský avatar
Bastard
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9884
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: Správné nastavení geometie

Příspěvek od Bastard »

Jasný no... Ta metoda doraz-doraz bude asi jediná... Jinak mě nic nenapadá...

PS: Já kdybych si u geometrie tehdá čekal, tak bych potřeboval spacák :mrgreen: Než nakombinoval ty správný tyčky, bo atyp :mrgreen:

(Jo a startér dnes opraven, díky za tip na Buriánka, odpařily se mi uhlíky, přibodoval mi tam nové, vyšlo to na 500,-)

Uživatelský avatar
pino.t
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 5204
Registrován: 27.02.2008 17:45
Bydliště: Mám, PV
Kontaktovat uživatele:

Re: Správné nastavení geometie

Příspěvek od pino.t »

U Buriánka jsou prej šikovní borci a slušně zásobený, jen ceny horší, ale v dnešní době kde ne, to jsi dostal dobrou cenu ještě, já si tam kupoval třeba ložiska na altík, když se mi zadřel a celkem mě zděsilo, že na krabičce bylo myslím made in GB a na ložisku bylo made in poland.
Ta B4 je docela pěkná škola pro nákup dílů :-)
Zkusím se na tu geo pozeptat ještě v některém sevisu, ale zatím se nevyjádřil třeba Passta, na toho spoléhám.
Sněhová paštička
Stropnici na Passata mám od Passtu a luxus, díky.
Držáky předního nárazníku Passat B4 jsem si vyrobil, tak si je za 500 strčte do ...

Uživatelský avatar
Bastard
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9884
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: Správné nastavení geometie

Příspěvek od Bastard »

Jenom co si matně vzpomínám, tak na Golfu 2 jsem měl geometrii určitě blbě, volant měl doleva větší rozsah, než doprava... A tutově se hýbalo i s volantem...

Uživatelský avatar
freesty377
Profík
Profík
Příspěvky: 1071
Registrován: 11.06.2009 18:56
Bydliště: HE (SK)

Re: Správné nastavení geometie

Příspěvek od freesty377 »

Bastard: ty maš tiež AFN nie? ..to s tyčkami stabilizatora som si zazil tiez, docela tragedia bola zohnat aj zadne kotuce 5x100, naposledy ma potrapil vyfuk, mechanik sa uz len nad tym smeje ze na tom aute je vsetko specificke a vzdy ked prinesiem nejaku suciastku tak este pred vymenou a rozobratim sa opticky kontroluje so starou :lol:
Bastard píše: PS: Já kdybych si u geometrie tehdá čekal, tak bych potřeboval spacák :mrgreen: Než nakombinoval ty správný tyčky, bo atyp :mrgreen:
VW Passat Variant B4 1.9 TDI

Uživatelský avatar
Passta
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3096
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Tišnov, Deblín
Kontaktovat uživatele:

Re: Správné nastavení geometie

Příspěvek od Passta »

S 3D kamerovou geo jsem neměl tu čest, dělal jsem se starou klasikou Motex http://www.univer.cz/motex-7610-id301" onclick="window.open(this.href);return false;. Já si vždycky překontroloval střed řízení, jak už zde bylo popsáno, počet otáček volantu od jednoho plnýho rejdu do druhého vydělit dvěma, při seřizování jsem si volant neblokoval, ale průběžně kontroloval. Auto při geo stojí na točnách, na kterých je úhlová stupnice pro kontrolu úhlu rejdu kol. Po seřízení jsem si auto vždy pro kontrolu projel, protože někdy i po seřízení táhlo ke straně, volant nebyl v přímé poloze apod.
Velký vliv má i vzájemné postavení náprav a stav pneumatik. Rozdílné ojetí, o tlaku nemluvě, to jsou věci, které je třeba kontrolovat před seřizováním.
díly B3 http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?f=40&t=160058" onclick="window.open(this.href);return false;

Odpovědět

Zpět na „Podvozek a kola“