Jak pouzivat tlacitko ECON?

1979 - 20..

Moderátor: Olaf87

Odpovědět
mahroch
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 13
Registrován: 01.11.2017 11:24

Jak pouzivat tlacitko ECON?

Příspěvek od mahroch »

Ahoj,
hladal som odpoved tu, v manualoch aj na nete, ale na nic pouzitelneho som neprisiel. Nie som nejaky velky odbornik na auta, tak sa pytam este vas, mozno mi to niekto vysvetli polopate.
Kupil som si ojazdeny VW Caddy Life 1.6 benzin 2005 7 miestny. Ma to manualnu klimu, a jedno tlacitko ECON, vid obrazok.
econ.jpg
econ.jpg (7.91 KiB) Zobrazeno 19781 x
Stale som ale nepochopil ako to tlacitko funguje, co sa deje ked je zapnute, kedy ho teda mam zapinat a ako to pouzivat rozumne, ci to nejako zvysuje spotrebu, alebo ked to zapnem, tak znizuje ...
V manuali to vysvetlene nie je a napr. aj tu vo forach o tom ludia pisu len technicke problemy takze som z toho nepochopil nic ako to teda pouzivat.
VYsvetli mi to pls niekto?
Dik
Maros
VW Caddy Life 1.6 benzin + LPG, r.v. 2005, 7-miest

Uživatelský avatar
Tom79
Řidič
Řidič
Příspěvky: 67
Registrován: 17.10.2015 09:29
Bydliště: Praha

Re: Jak pouzivat tlacitko ECON?

Příspěvek od Tom79 »

Pokud máš pouze tlačítko ECON (a ne současně s AUTO) znamená, že pokud není zapnutí/aktivní ECON běží klima kompresor. Pokud je aktivní ECON "fouká" teplo/chlad pouze od motoru nebo z venkovního prostředí.

Takto to chápu já (snad dobře)

mahroch
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 13
Registrován: 01.11.2017 11:24

Re: Jak pouzivat tlacitko ECON?

Příspěvek od mahroch »

To by davalo zmysel a aj by to davalo odpoved na vyssiu spotrebu, ktoru pozorujem (ECON je OFF = bezi klima = je vyssia spotreba).

Otazka je, kde je miera pouzivania/nepouzivania ECON. Ide zima, takze nepotrebujem chladit, kurenie mi staci od motora, takze celu zimu mozem mat zapnute ECON a nepouzivat klimu. Ale nema to potom vplyv na tu klimu - nezosmradne, ked sa nebude pozuivat celu zimu? alebo by mozno malo zmysel ju obcas pustit aby sa nejako prevetrala a udrzovala v dobrom stave?
VW Caddy Life 1.6 benzin + LPG, r.v. 2005, 7-miest

Uživatelský avatar
tornado1
Člen klubu
Příspěvky: 14721
Registrován: 04.11.2009 13:31
Bydliště: Humpolec
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pouzivat tlacitko ECON?

Příspěvek od tornado1 »

nevypínat vůbec, není důvod.. pouze v létě když nepotřebuji chladit
DENIK MONTAZI zde k náhlednutí - podívejte se na fotodokumentaci mé práce - TEL. 776200941

mahroch
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 13
Registrován: 01.11.2017 11:24

Re: Jak pouzivat tlacitko ECON?

Příspěvek od mahroch »

tornado1 píše:nevypínat vůbec, není důvod.. pouze v létě když nepotřebuji chladit
Ahoj, ako totalny laik respektujem takuto radu, ale zaujimalo by ma co je jej dovodom.

Lebo mne sa zda, ze je PRAVE dovod ju mat skoro stale vypnutu az na niektore situacie. Viem ze klima vie aj zohrievat (nie teplom od motora), nielen chladit. Cize mne by prislo logicke, ze napr. teraz v zime na cas kedy mi este nekuri auto od motora ju mam zapnutu, potom ked ma motor teplotu 90C zapnem ECON tj. vypnem klimu, kurim motorom a setrim palivo. V lete zasa naopak, ked nepotrebujem chladit, tak mam zapntue ECON tj. klimu mam vypnutu a zapnem ju len pre pripad, ze potrebujem chladit. Inymi slovami, vacsinu casu mam klimu vypnutu a zapinam len pre konkretny dovod.

Ako vyhodu vidim usetrene palivo, kedze pustena klima znamena vyssiu spotrebu. AKo nevyhodu by som videl to, ze 1) sa s tym treba stale babrat, vypinat-zapinat a ze 2) moze asi prist k nejakemu zaplesneniu klimy pri dlhsom nepouzivani (co si ale myslim ze nie je az taka hrozba, ak uvazim, ze autom idem kazdy den a teda kazdy den ju pustim minimalne na cas uvodneho kurenia).

Tak neviem, ci sa teda mylim, alebo co. Nejaky nazor?
VW Caddy Life 1.6 benzin + LPG, r.v. 2005, 7-miest

Uživatelský avatar
tornado1
Člen klubu
Příspěvky: 14721
Registrován: 04.11.2009 13:31
Bydliště: Humpolec
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pouzivat tlacitko ECON?

Příspěvek od tornado1 »

v zimě klima nejede i pokud tlačítko econ není zapnuté.. kompresor má svoji plynulou regulaci
DENIK MONTAZI zde k náhlednutí - podívejte se na fotodokumentaci mé práce - TEL. 776200941

mahroch
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 13
Registrován: 01.11.2017 11:24

Re: Jak pouzivat tlacitko ECON?

Příspěvek od mahroch »

tornado1 píše:v zimě klima nejede i pokud tlačítko econ není zapnuté.. kompresor má svoji plynulou regulaci
jop, tym sa to vysvetluje. dik :)
VW Caddy Life 1.6 benzin + LPG, r.v. 2005, 7-miest

Pali.Pali
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: 29.10.2017 12:18

Re: Jak pouzivat tlacitko ECON?

Příspěvek od Pali.Pali »

tiež prispejem postrehom z mojho VW caddy 1.9 Tdi ,09.2004 , ak je vonkajšia teplota pod nulou a ja naštartujem auto po chvilke ECON zhasne/inač vždy svieti čiže by mal byť vypnutý podľa toho,čo som tu čítal/ opäť sa rozsvieti,ked sa motor zohreje-pri akej teplote ešte nemám odsledovavé , jazdím s ním len týždeň.

shmack
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 5
Registrován: 14.02.2018 14:56

Re: Jak pouzivat tlacitko ECON?

Příspěvek od shmack »

ECON vypíná kompresor klimatizace. Klima je automaticky zapnutá v továrním stavu AUTO (bez tlačítka).
VW Sharan II 1,4 TSI
http://moje.auto.cz/shmack/vwelryba.html" onclick="window.open(this.href);return false;
VW Caddy III 1,6 Life

Uživatelský avatar
king613
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 295
Registrován: 18.02.2009 19:38

Re: Jak pouzivat tlacitko ECON?

Příspěvek od king613 »

Tlacitko ECON slouzi k vypnuti klimatizace. Takze pokud V LETE prejizdis jen kousek a nechces jet s klimou, stiskni ECON, pripadne pokud klimu nesnasis tak taky. v zime se klima pouziva na stahnuti vlhkosti v aute kdy se vzdusna vlhkost kondenzuje na vyparniku klimatizace a proto je zadouci mit klimu zapnutou a hlavne zkontrolovanou a naplnenou. neni vhodne ji vubecc vypinat i v zime by se mel okruh obcas pohnout a olej by mel namazat tesneni a gumicky v systemu klimy. moje rada, knoflik econ ignoruj, hraj si s necim jinym. doporucuju talisman mezi nohama nebo svetelnou houkacku, tam mas zajisteno ze ti obcas nekdo odpovi nebo da pres tlamu...
www.stramberk17.cz Ubytování pod Trůbou.

Odpovědět

Zpět na „Caddy“