výběr správných pneumatik

Moderátor: SandrikGVI

Uživatelský avatar
swenak
Člen klubu
Příspěvky: 3883
Registrován: 20.07.2009 16:42

Re: výběr správných pneumatik

Příspěvek od swenak »

no, prohození kol bych si samozřejmě dělal sám, takže tam bych ušetřil, to je věc na půl hodiny s troškou bolesti v zádech :-), jednou za čas bych to nechal převážit...na rozměr se ptám hlavně z důvodu vhodnosti rozměru do zimního provozu...často se doporučuje pro zimu menší a užší rozměr...jezdím hlavně město a když tak dálnice, ale tak 2x za zimu se můžu dostat i na hory...z toho, co jsem našel je pro mně lepší širší pneumatika, takže pokud zůstanu na tom, co jsem teď, tedy 225 / 40 / R18, tak budu vpohodě...

EDIT: Přidávám něco z internetu.

Užší, nebo širší? (z nějakého staršího článku z autorevue.cz)
Každý, kdo prošel byť jen základní školu, si jistě spočítá, že větší plocha rovná se v zimě větší kluzná plocha a také větší prostor pro rozložení tlaku. Logicky by tedy odpověď na naši otázku zněla – určitě použít pneumatiky užší, neboť tlak působící na užší pneumatiku je větší a záběr kvalitního vzorku tím pádem účinnější. Navíc je zde další faktor hrající do karet užším pneumatikám – výška. Užší pneumatiky jsou obvykle vyšší než pneumatiky širší, což vám může mnohdy zachránit výfuk.

Ale pozor. Výrobci pneumatik dospěli k jinému názoru. Zásadně dnes nedoporučují používat užší pneumatiky, neboť (cituji propagační materiál nejmenovaného výrobce): „Používáním širších pneumatik se zlepšují i odpovídající vlastnosti, zvyšující bezpečnost jízdy. Širší pneumatiky dosahují vyšší směrové stability, jak při jízdě, tak v zatáčkách atd.“

Vzniká zde tedy rozpor mezi zdravým rozumem a doporučením výrobce (vedeného zřejmě ekonomickými zájmy - tvrdí dobře informovaný, nejmenovaný zdroj). Jak to vyřešit. Pro odpověď jsem zavolal několika známým, které pneumatiky živí ať už jako majitele pneuservisu či jejich zaměstnance. Odpověď byla celkem jasná. Rozum vítězí. Rada na základě zjištěných faktů zní: montujte pneumatiky užší (mále-li kupříkladu letní pneumatiku 165/70 R 13, v zimě obujte 155/80 R13).
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Něco z doporučení servisu:

Hlavní zásadou při výběru pneumatik si vždy musí položit otázku řidič daného typu vozidla, na jaké cesty a jakým způsobem chce pneumatiky používat.

Při hodně zasněžených cestách spíše regionálního charakteru doporučujeme pneumatiky užšího a vyššího profilu, kdy pneumatika má lepší záběry v hlubokém sněhu a tak Váš automobil lépe zvládne průjezd těžkých zimních podmínek. Širší pneumatika nemá tak dobré vedení stopy na zasněžených cestách a zpravidla vyžaduje větší zkušenosti a vnímání vozovky řidiče.

Pneumatiky širšího a nižšího profilu se doporučuje spíše řidičům využívající dálkových a dálničních cest, kde není taková hloubka zasněženého povrchu, kde je spíše led, kdy pneumatika má lepší jízdní vlastnosti zejména stability vozidla, lepších brzdných vlastnostech kde tlak se více rozloží na celý běhoun pneumatiky. Proto je lepší se obrátit pro správný výběr pneumatik v naší firmě, kde Vám ochotně a rádi poradíme...
Golf 6 GTI Edition 35, DSG

mefix
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 451
Registrován: 08.09.2009 22:14

Re: výběr správných pneumatik

Příspěvek od mefix »

Osobní zkušenost je taková, že jestli to je 205 nebo 195 je naprosto fuk na zimu, jizdní vlastnosti to ovliňuje jen minimálně. Podstatné je model pneu (vzorek) a tvrdost gumy, resp. bočnice. To ovlivňuje jízdní vlastnosti a ne to, jestli bude guma o něco širší nebo užší.
Tak se pochlubte konečně, kdo má jakou gumu a jak je spokojený. Je sice ještě teplo, ale kdo přezul je schopný jistě říci, jak se to chová na suchu nebo v zatáčkách nebo zda jsou tiché/hlučné ve srovnání s předchozími zimními pneu.

platal
Závodník
Závodník
Příspěvky: 575
Registrován: 20.11.2009 23:55
Bydliště: Severní Čechy, Špindlerův Mlýn

Re: výběr správných pneumatik

Příspěvek od platal »

Já osobně obouvám na zimu 195/65/15 (měl jsem na Laguně 235/45/17, tak vím i jak jezdí širší guma) a na léto kupuju teď na jaře 225/45/17. Tohle mi přijde na většinu aut, hlavně golfa, jako ideál ;-) na zimu bych klidně ještě viděl 205/55/16 ;-)
Petr Látal (Gvines)

Uživatelský avatar
swenak
Člen klubu
Příspěvky: 3883
Registrován: 20.07.2009 16:42

Re: výběr správných pneumatik

Příspěvek od swenak »

já už mám koupeny zimní ALU a kola tedy budou 225/45/R17, to samé dám asi i na léto a 18tky jdou pryč
Golf 6 GTI Edition 35, DSG

TraI
Řidič
Řidič
Příspěvky: 87
Registrován: 15.09.2010 12:07

Re: výběr správných pneumatik

Příspěvek od TraI »

Pořídil jsem na zimu Continental ContiWinterContact TS830 205/55 R16 91H.
Bezprostřední srovnání mám s letními Continental ContiEcoContact 3 195/65 R15.
Jsem nadšen z tý změny, auto se chová líp, klidněj, jistěji v zatáčkách, žehlí naše silnice a je ohromně tichý.
Asi nebudu chtít, aby skončila zima... :wink: ....když nepůjdu na jaře do letních 225/45 R17 (ale proč po roce s jinak bezva Contactama 3 - leda by je někdo koupil :) ).
---
Conti Sport opraveno na Eco
Naposledy upravil(a) TraI dne 03.11.2010 21:11, celkem upraveno 1 x.

mefix
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 451
Registrován: 08.09.2009 22:14

Re: výběr správných pneumatik

Příspěvek od mefix »

Sport Contact 3 se v rozměru, který píšeš, nevyrábí 8O .

Uživatelský avatar
caravelle
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 453
Registrován: 06.10.2007 21:55
Bydliště: SK
Kontaktovat uživatele:

Re: výběr správných pneumatik

Příspěvek od caravelle »

Ja mam Michelin Alpin 3... ci ako sa volaju... inak rozmer 205/55/R16.... mensie teda R15 nedam.... lebo to nejde... kvoli brzdam... v lete mam 225/45/R17.... co sa tyka spotreby kludne o O,5 az 1 l/100 km je nizsia na zimnych 205/55/R16, teda kto je setrny, neodporucam 225/45/R17...

teraz budem asi kupovat nove zimmne pneu... a kriterium bude iba iba cena.... serem na vitazov testov GY UG 7+ alebo Cont TS 830... a pod... kupim podla ceny... nie som nejaky extremista.... v zime nejazdim 230 km/h.... atd...

takze v hre su NOKIAN WR G2 (ci ako sa to pise).... ale aj matador, barum a pod.... skratka chcel by som sa zmestit niekde okolo 60 €/kus...

inak ani letne gumy nemam od vitaza testov.... a priznam sa, ze ma nesklamali, resp. ich limity som zatial nemusel skusat....
Audi S4 Dolphin grey

platal
Závodník
Závodník
Příspěvky: 575
Registrován: 20.11.2009 23:55
Bydliště: Severní Čechy, Špindlerův Mlýn

Re: výběr správných pneumatik

Příspěvek od platal »

caravelle píše:Ja mam Michelin Alpin 3... ci ako sa volaju... inak rozmer 205/55/R16.... mensie teda R15 nedam.... lebo to nejde... kvoli brzdam... v lete mam 225/45/R17.... co sa tyka spotreby kludne o O,5 az 1 l/100 km je nizsia na zimnych 205/55/R16, teda kto je setrny, neodporucam 225/45/R17...

teraz budem asi kupovat nove zimmne pneu... a kriterium bude iba iba cena.... serem na vitazov testov GY UG 7+ alebo Cont TS 830... a pod... kupim podla ceny... nie som nejaky extremista.... v zime nejazdim 230 km/h.... atd...

takze v hre su NOKIAN WR G2 (ci ako sa to pise).... ale aj matador, barum a pod.... skratka chcel by som sa zmestit niekde okolo 60 €/kus...

inak ani letne gumy nemam od vitaza testov.... a priznam sa, ze ma nesklamali, resp. ich limity som zatial nemusel skusat....

Doporučuji UG 7+ ;-) teď je kupoval kamarád (Thorwards tady na foru) rozměr 205/55/16, tak mu napiš. Určitě vybral super cenu. Já je tam mám taky jen 195/65/15 a zimu trávím hodně na sněhu, cesty na víkendy do Špindlu a to je 160km a nemůžu si je vynachválit...
Petr Látal (Gvines)

miromen
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 256
Registrován: 29.07.2009 08:55

Re: výběr správných pneumatik

Příspěvek od miromen »

TraI píše:Pořídil jsem na zimu Continental ContiWinterContact TS830 205/55 R16 91H.
Bezprostřední srovnání mám s letními Continental ContiEcoContact 3 195/65 R15.
Jsem nadšen z tý změny, auto se chová líp, klidněj, jistěji v zatáčkách, žehlí naše silnice a je ohromně tichý.
Asi nebudu chtít, aby skončila zima... :wink: ....když nepůjdu na jaře do letních 225/45 R17 (ale proč po roce s jinak bezva Contactama 3 - leda by je někdo koupil :) ).
---
Conti Sport opraveno na Eco
Taky mam TS 830 ale 195/65 R15. Mužu potvrdit tu tvou chvalu jsou opravdu paradni až na jednu věc a to hlučnost při nynějšich cca 17 stupnich. Do těch 10 stupňu jsou srovnatelně tiche ale při těch vyššich teplotach znatelně vic huči a to samozřejmě hlavně při vyššich rychlostech.
1.2 TSI 77kw

Uživatelský avatar
TSIman
Řidič
Řidič
Příspěvky: 183
Registrován: 20.05.2010 21:44
Bydliště: Ostrava

Re: výběr správných pneumatik

Příspěvek od TSIman »

Pro caravelle:
Tak do Barumu bych nešel, ty mě hodně zklamaly. Já vím, že dobrý řidič odjede na všem. Já tvrdím, že ještě lepší řidič pozná rozdíly v pneumatikách. V minulosti jsem vyzkoušel Fuldy, Dunlopy, Savy, Micheliny a pak přišly Barumy. Všichni jeli a já jsem stál. Pneu, na kterých jsem ztratil jistotu a jezdím s velkou opatrností. Už jsem slyšel od pár známých, že lepší jsou snad i Matadory. A navíc, já jsem letos koupil Continental ContiWinterContact TS830 za 1374,-Kč/ ks a Barum Polaris stály 1198,-Kč, takže těch 700,-Kč navíc jsem obětoval docela v klidu. Takže závěr - nešetřit za každou cenu.

PS: Autoklub ČR vyhodnotil Barumy jako druhé nejlepší za Continentalama. To by mě zajímalo, kolik jim Barum zaplatil za tuhle recenzi.

Uživatelský avatar
swenak
Člen klubu
Příspěvky: 3883
Registrován: 20.07.2009 16:42

Re: výběr správných pneumatik

Příspěvek od swenak »

tak jsem dnes taky přezul, 225/45/R17 Nokian WR G2 94V XL, cca 13700,-Kč za gumy...uvidíme, co to udělá v zimě, jsou dobře hodnoceny hlavne na sněhu a ledu, trošku horší mokro a břečka, což je asi větišinou právě můj povrch (hlavně Praha a okolí), ale snad to bude OK, ceny byla "rozumná"...
Golf 6 GTI Edition 35, DSG

mefix
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 451
Registrován: 08.09.2009 22:14

Re: výběr správných pneumatik

Příspěvek od mefix »

3.400,- za jednu gumu 8O ?

Uživatelský avatar
swenak
Člen klubu
Příspěvky: 3883
Registrován: 20.07.2009 16:42

Re: výběr správných pneumatik

Příspěvek od swenak »

No, co nadělám, 17" a to jsem ani nekoupil předepsaný rychlostní index W (do 270km/h), ale jen V (do 240km/h).
Golf 6 GTI Edition 35, DSG

Uživatelský avatar
swenak
Člen klubu
Příspěvky: 3883
Registrován: 20.07.2009 16:42

Re: výběr správných pneumatik

Příspěvek od swenak »

Tak jsem si nemohl pomoct, asi to resim vice, nez je zdravo, ale co uz. Sesbiral jsem na netu par informaci a udelal z toho jedno PDF, muzete stahovat. Diky vsem zdrojum.

EDIT 11.11.2010 20:25: updatnul jsem soubor, doplneno par dalsich informaci a upraveno
Přílohy
pneumatiky.pdf
(124.43 KiB) Staženo 62 x
Golf 6 GTI Edition 35, DSG

Odpovědět

Zpět na „Podvozek a kola“