Jaké ET číslo disku?

Moderátor: SandrikGVI

fkabl
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 341
Registrován: 26.07.2010 13:48

Jaké ET číslo disku?

Příspěvek od fkabl »

Jak důležité je dodržet ET číslo disku dle techničáku?
Jde o to, že v techničáku mám schváelny jen tyto 2 alternativy rozměrů 15" disků:
6J X 15 ET 47 nebo 6,5J X 15 ET 50 ovšem výběr disků přesně těchto rozměrů není nic. Za to s jinými ET čísly je výběr daleko větší. Jak důležité tedy toto ET číslo dodržet, popř. zvolit spíše menší či větší? Díky.

Uživatelský avatar
Black Dragon
Řidič
Řidič
Příspěvky: 177
Registrován: 11.03.2010 19:22

Re: Jaké ET číslo disku?

Příspěvek od Black Dragon »

fkabl píše:Jak důležité je dodržet ET číslo disku dle techničáku?
Jde o to, že v techničáku mám schváelny jen tyto 2 alternativy rozměrů 15" disků:
6J X 15 ET 47 nebo 6,5J X 15 ET 50 ovšem výběr disků přesně těchto rozměrů není nic. Za to s jinými ET čísly je výběr daleko větší. Jak důležité tedy toto ET číslo dodržet, popř. zvolit spíše menší či větší? Díky.
Mám ET37 a přjde mě to v poho. Zbyly mě disky z Audiny, tak jsem je tam dal, jestli to bude dobrý a příjde mě, zě to ani ven neleze. Ale je fakt, že mám jen 15". Moc bych to neřešil (samozřejmě v rozumné toleranci).

Uživatelský avatar
Thorwards
Závodník
Závodník
Příspěvky: 585
Registrován: 09.12.2009 22:32

Re: Jaké ET číslo disku?

Příspěvek od Thorwards »

Já jsem dával na zimu 16". V techničáku mam 6,5*16" ET 50, nemohl jsem takové sehnat, teda až na pár modelů, které se mi nezdáli, tak jsem koupil 7*16" ET 47 a řekl bych že je to vylezlé tak akorát. Jinak jsem dostal od prodejce zápisový list a byl jsem s tim na STK a kola mam schválená, ještě si to musim nechat zapsat do TP.

Uživatelský avatar
wenas
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 233
Registrován: 26.08.2011 18:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké ET číslo disku?

Příspěvek od wenas »

ja jsem koupil 18 s ET 35 ale jeste jsem je nemel na aute a jeste setrim na gumy...priznam se ze mensi obavy mam,aby nebyly moc ven nebo ja newim aby neco nebylo spatne

Uživatelský avatar
jar_da
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 467
Registrován: 03.07.2011 07:37

Re: Jaké ET číslo disku?

Příspěvek od jar_da »

co na to dáš za gumy?
CAXA

Uživatelský avatar
wenas
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 233
Registrován: 26.08.2011 18:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké ET číslo disku?

Příspěvek od wenas »

to co ma byt,225,40R18 barum bravuris 2 XL FR

Uživatelský avatar
svatan
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 359
Registrován: 12.07.2012 10:37

Re: Jaké ET číslo disku?

Příspěvek od svatan »

S těma barumkama máš nějaký zkušenosti? Teď jsem četl dTest a nedopadli nijak extra dobře, teda bylo to v rozměru 225/45/R17. Vyhráli to Continental PremiumContact 5 a hned druhý byly moje vyhlídnuté Goodyear Eagle F1 asymetric
VW Golf VI Comfortline 1.4TSI 122PS 2012-

k prodeji:
- sada orig. zadních zástěrek pro VW Golf 6, cena 250Kč

Uživatelský avatar
jar_da
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 467
Registrován: 03.07.2011 07:37

Re: Jaké ET číslo disku?

Příspěvek od jar_da »

wenas píše:to co ma byt,225,40R18 barum bravuris 2 XL FR
no já ti nevím, ale když na kola s ET 35 dáš 225 gumu, tak ti to určitě poleze ven z blatníků a myslím si že taková kombinace ti ani na auto nepůjde ..... pokud se bavíme o G6

podívej se na moje 17´´ s ET 47 a gumama 225 tady:
http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?f=2 ... 1#p2307181" onclick="window.open(this.href);return false;
CAXA

Uživatelský avatar
wenas
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 233
Registrován: 26.08.2011 18:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké ET číslo disku?

Příspěvek od wenas »

nemam zkusenost v barumce tento rozmer,ale delam v pneuservise a myslim si ze za cenu kterou nabízí barum je dobra a svoji praci udela,jede stejne na lince pod continentalem jen o dve tridy nizsi,mel jsem vzdycky barum a leto-zima bez problemu,dneska jsem dal na auto jen disk a jo mas pravdu fakt to poleze ven jak svine a 225 profil newim no.....co bys dal ty??ja premyslim o 215?ale to zas nemam v papirech tam je 225,40r18 ale s ET 51:-(stejne ET nemam spravny tak kdyz tam bude 215 tak to uz nic nepokazi,spis to udela ten hezci tvar profilu gumy a nebudu drhnout o blatniky..jinak fakt newim...takovej blbej rozmer 215 40 18 jsem se snad jeste nesetkal :laugh:

Uživatelský avatar
svatan
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 359
Registrován: 12.07.2012 10:37

Re: Jaké ET číslo disku?

Příspěvek od svatan »

Jaký má vliv šířka gumy na to, jak moc kolo poleze z blatníků? A jaká je vazba mezi ET a šířkou gumy? Tomu nerozumím... Dokážu si představit, že kdybys tam navlík třeba nějakej šílenej rozměr 195/60 že to udělá takový to áčko, kolo bude nahoře užší ale disk bude vylezlý pořád stejně ne? A rozdíl mezi 215 a 225 je jeden centimetr, to přece nemůže být skoro poznat...? Resp. pokud to je tak zásadní, že ten 1cm ti pomůže, tak bych si to na auto stejně nedal... Najedeš do díry, auto se zhoupne, nafoukneš víc kola:-) a urveš si blatník.

Jinak souhlasím, že co se týče jízdních vlastností, žádnej propadák už v tomto rozměru mezi zavedenými značkami nebude..Ale právě kvůli 2cm nárustu šířky oproti stávajícím 16" koukám u pneu především na hlučnost a valivý odpor (=vliv na spotřebu). A tady už mají ty nejlepší značky podle mě navrch. Ale zatím osobní zkušenost nemám, proto jsem se ptal.
VW Golf VI Comfortline 1.4TSI 122PS 2012-

k prodeji:
- sada orig. zadních zástěrek pro VW Golf 6, cena 250Kč

Uživatelský avatar
jar_da
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 467
Registrován: 03.07.2011 07:37

Re: Jaké ET číslo disku?

Příspěvek od jar_da »

svatan píše:Jaký má vliv šířka gumy na to, jak moc kolo poleze z blatníků? A jaká je vazba mezi ET a šířkou gumy? Tomu nerozumím...
samozřejmě, že to vliv má, guma 225 a 215 mají jiné šířky dezénu, nejen ET určuje kolik ve výsledku poleze guma ven ....
Přílohy
et.jpg
CAXA

Uživatelský avatar
jar_da
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 467
Registrován: 03.07.2011 07:37

Re: Jaké ET číslo disku?

Příspěvek od jar_da »

wenas píše:nemam zkusenost v barumce tento rozmer,ale delam v pneuservise a myslim si ze za cenu kterou nabízí barum je dobra a svoji praci udela,jede stejne na lince pod continentalem jen o dve tridy nizsi,mel jsem vzdycky barum a leto-zima bez problemu,dneska jsem dal na auto jen disk a jo mas pravdu fakt to poleze ven jak svine a 225 profil newim no.....co bys dal ty??ja premyslim o 215?ale to zas nemam v papirech tam je 225,40r18 ale s ET 51:-(stejne ET nemam spravny tak kdyz tam bude 215 tak to uz nic nepokazi,spis to udela ten hezci tvar profilu gumy a nebudu drhnout o blatniky..jinak fakt newim...takovej blbej rozmer 215 40 18 jsem se snad jeste nesetkal :laugh:
já bych tam ty disky vůbec nedával, je to prostě blbost ..... prodat a koupit vhodnější, i s gumou 215 to poleze ven a to dost výrazně
CAXA

Uživatelský avatar
wenas
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 233
Registrován: 26.08.2011 18:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké ET číslo disku?

Příspěvek od wenas »

Teď jsem na google našel G6ky s rozměrem 215/40/R18 s et 35 a řekl bych naopak velkej libovec ale maj snížený podvozek..
Naposledy upravil(a) wenas dne 05.03.2013 07:11, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
svatan
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 359
Registrován: 12.07.2012 10:37

Re: Jaké ET číslo disku?

Příspěvek od svatan »

jar_da píše:
svatan píše:Jaký má vliv šířka gumy na to, jak moc kolo poleze z blatníků? A jaká je vazba mezi ET a šířkou gumy? Tomu nerozumím...
samozřejmě, že to vliv má, guma 225 a 215 mají jiné šířky dezénu, nejen ET určuje kolik ve výsledku poleze guma ven ....

Tak to mi je jasný, že šířka gumy je jiná, nicméně pořád nechápu, proč by měl být rozdíl mezi 215 a 225 nějaký velký? Když vyjdu z toho, že pro 7,5" široké disky ve velikosti 17 nebo 18" je standartní šířka gumy 225 a při této šířce gumy má celé kolo +- stejnou šířku po celém průměru , tak při použití gumy 215 je zúžení na vrcholu kola 5mm na každou stranu, což mi přijde nepodstatné. Respektive pokud je disk tak na hraně, že 5mm pomůže k tomu, že tam kolo jde, přijde mi blbost to dávat na auto. Daleko víc rozhodující mi přijde právě velikost ET. Je to tak, že čím větší ET, tím je disk více zalezlý?
VW Golf VI Comfortline 1.4TSI 122PS 2012-

k prodeji:
- sada orig. zadních zástěrek pro VW Golf 6, cena 250Kč

Uživatelský avatar
wenas
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 233
Registrován: 26.08.2011 18:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké ET číslo disku?

Příspěvek od wenas »

ET je rozhodujici stejne jako volba pneu,z grafu co poslal jar-da s toho to musis pochopit ET 0 je prostredek valce,od prostredku ven je to 45-35 atd..a naopak od nuly dovnitr auta je to 51 atd..moje disky maj 7,5 palcu a kdyz tam dam misto 225-215 tak to bude hrat s lemem blatniku a
tech 5mm nebude vykukovat ven,jak rikam na google jsou a ty nemaj jen ET35 215/40R18 ale jeste maj 9,5 disky!!jeste mi tu nikdo reknete ze to tam nejde! :laugh:

Odpovědět

Zpět na „Podvozek a kola“