Anténa pre FM rádio - slabý príjem

Moderátor: SandrikGVI

Odpovědět
Uživatelský avatar
webiak
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 7
Registrován: 10.07.2018 10:58
Bydliště: Martin - Žilinský kraj, Slovensko

Anténa pre FM rádio - slabý príjem

Příspěvek od webiak »

Ahojte,

Som relatívne čerstvým VWňákom, tak na mňa prosím berte ohľad a neukameňujte ma hneď :blush: Pred cca 3 mesiacmi som kúpil VW Golf 1.6 TDi 77kW r.v. 2011.

Bolo v ňom koncernové RCD-310. Nakoľko som však chcel doplniť výbavu o HF (v predošlom vozidle som mal Parrota MKi9100), cúvaciu kameru a navigáciu (dlhé roky spokojne používam Sygic), rozhodol som sa pre jeho výmenu. Nechal som si namontovať tohoto 9" android elegána spolu s cúvacou kamerou v držiaku ŠPZ.

Inu problém je s príjmom FM signálu (RCD-310 probém nemal, ale je obecne známe, že tieto "hlúpe klasiky" sú oproti moderným "smart" zariadeniam čo sa tohoto týka niekde úplne inde). V aute sa nachádza drôtová anténa v okne piatych dverí s prakticky nulovým ziskom (0 dB). V blízkosti vysielača je príjem dobrý, takže tuner v rádiu ako takom nie je najhorší, ale potrebuje silnejší signál pre bezproblémovú reprodukciu. Auto je ale celé dosť image-ovo porobené (do čierna) - museli by ste to vidieť pre predstavu (foto môžem :offtopic: doplniť), ťažko to opísať. Ide o to, že by som len veľmi nerád vŕtal do strechy resp. montoval klasickú prútovú anténu (ktorá je, čo sa príjmu resp. zisku týka, bohužiaľ najlepšia).

Som otvorený akýmkoľvek nápadom, spolieham na vaše bohaté skúsenosti. Mňa najnovšie napadlo použiť dvojicu (do ľavého, ako aj pravého windshield) lepených antén do veterných štítov so zlučovačom. Vyvstávajú ale viaceré otázky resp. problémy ... Ktoré konkrétne windshield antény použiť? So zosilovačom, alebo bez = použiť aktívny zosilovač až za zlučovačom? Aký zlučovač použiť? Ako/kade dostať kábel z exteriéru (windshield) do interiéru (k autorádiu)?

Na okraj ešte spomeniem, že akonáhle auto naštartujem, signál je po krátky čas (cca 15 sekúnd) výrazne rušený, predpokladám od motora a jeho súčastí. Chcelo by to zrejme aj nejaký odrušovací filter.

Vopred vďaka!
Naposledy upravil(a) webiak dne 10.07.2018 15:40, celkem upraveno 5 x.

Uživatelský avatar
Ipanema
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1727
Registrován: 22.05.2008 17:50
Bydliště: Brno

Re: Anténa pre FM rádio - slabý príjem

Příspěvek od Ipanema »

S zesilovačem zkušenosti nemám. Třeba někdo napíše, ale nevím tady o nikom kdo ho má.
Nenašel jsem v tech. informacích, jestli má nové rádio 2 výstupy na anténu. Podle mě RCD-310 už má 2 antény. Obě vedou do 5. dveří na vrchní část skla. Do nového rádia jsi zapojil obě dvě?
Golf VI 1.4 TSI 90 kW, pseudo-GTI kompletně uvnitř i vně, úprava na 236 Nm/155 HP, léto 18" Serron, zima 18" Monza

Uživatelský avatar
webiak
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 7
Registrován: 10.07.2018 10:58
Bydliště: Martin - Žilinský kraj, Slovensko

Re: Anténa pre FM rádio - slabý príjem

Příspěvek od webiak »

Ipanema píše:Nenašel jsem v tech. informacích, jestli má nové rádio 2 výstupy na anténu. Do nového rádia jsi zapojil obě dvě?
Na 99% nemá. Inu dobrá otázka. Ako som spomínal, neinštaloval som ho ja - skúsim (najprv) kontaktovať predajcu ako to zapojil (nech to nemusím začat rozoberať). Lebo takýto zlučovač tam istotne nezapájal :mad3:

Odpovědět

Zpět na „Interiér + Elektro“