Staré zimní gumy

Moderátor: SandrikGVI

Odpovědět
Pantani
Profík
Profík
Příspěvky: 1166
Registrován: 27.10.2009 22:32

Staré zimní gumy

Příspěvek od Pantani »

Mám Pirelli Sottozero II a nasadil jsem jen na 6. sezónu. Ano, už šestou. Minulej rok byly v pohodě, tak jsem je ještě nechal, vím ale, že gumy ztrácej vlastnosti po řádově 4 letech, ty moje ale zatím fungovaly, tak proč se nutit k velký investici. Když jsem ale teďka vyjel z pneuservisu, zdálo se mi, že ve vyjetých kolejích to auto se chová nějak divně, když jsem pak najel do prudké zatáčky za mokra při 14 stupních C obvyklou mírně vyšší rychlostí, musel jsem směr kogirovat už i brzdou. Na každé křižovatce (připomínám, že to bylo za mokra), jsem při jen mírně větším sešlápnutí plynu prohrábnul. Byl jsem hodně překvapenej, protože ještě minulej rok jsem nic takovýho nepozoroval a gumy fungovaly výrazně líp, tipuju, že už budou "zpuchřelý" a ztvrdlý. Gumy mají tak aspoň 5 mm, jejich nájezd v km nevím. Že ale ty gumy už vyhodím, o tom se bavit jistě nemusíme... :-)

Jaký máte vy ostatní zkušenosti s maximální výdrží gum co se týče časovýho stáří a degradace jejich vlastností čistě stářím bez ohledu na najetý km?
Golf VI 1.4 TSI 90 kW DSG Highline / Golf 7.5 GTI Performance DSG by @Motorpower 215 kW/450 Nm.

Uživatelský avatar
boboman7
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 250
Registrován: 29.12.2014 16:08

Re: Staré zimní gumy

Příspěvek od boboman7 »

Niektoré zimné gumy sú v teple príliš mäkké a nad 10°C na mokru šmýkajú viac ako by bolo milé....toto napríklad pozorujem nokianov, ale pokiaľ viem, tak pirelli sú od povahy tvrdšie (majú zvyčajne najväčšiu životnosť) a skôr by som to tipoval na nízky dezén alebo ako píšeš, mohli stvrdnúť. Každopádne 14 stupňov je na zimnú gumu dosť, ešte by som ich nevyhadzoval, odskúšaj ich pri nižšej teplote, kým sa ich zbavíš.

fifo
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 12
Registrován: 19.11.2015 20:22

Re: Staré zimní gumy

Příspěvek od fifo »

ze by zimne pirelli mali vyssiu tvrdost a najdhsiu zivotnost som teda este nepocul (ani nevidel v ziadnom teste).. mne osobne vydrzali 35 tis. km (kym na nich nezostali 4 mm), pod 10°C drzali vyborne, hlavne na vode..
inak poznam takych co im zimna sada vydrzi aj 8 rokov a nestazuju sa...
Golf VI Variant CAYC
Obrázek

Uživatelský avatar
dýzlgejt
Řidič
Řidič
Příspěvky: 80
Registrován: 08.11.2015 20:16
Bydliště: Highland

Re: Staré zimní gumy

Příspěvek od dýzlgejt »

Není to ideální, ale pokud gumy drží, mají slušnou hloubku vzorku a nemají popraskané nebo poškozené bočnice, tak bych to až tak moc neřešil. Už mi několikery zimáky vydržely (a držely) i 6-7 let. Hodně záleží i na kvalitě gumy a jestli se o ní někdo aspoň trochu staral (např.přípravky na ošetření bočnic opravdu fungují).
Jinak asi měsíc stará zkušenost: byli jsme na škole smyku a na autě (Golf V bez ESP) obuté značkové zimáky vyrobené v 17.týdnu 2008! Auto dostalo pořádně zabrat, ale gumy držely naprosto bez problémů.
Golf VI Variant Highline, 1.6 CR, 77kW (CAYC), 2011
ex. Golf V, 5.dv., Comfortline, 1.9 PD, 66kW (BRU), 2004

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“