Jaký klakson u Tourana z 2008

Palubní desky, elektro...

Moderátoři: Chozin, alesino

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pavel1974
Řidič
Řidič
Příspěvky: 100
Registrován: 06.05.2016 21:49
Bydliště: Brno

Jaký klakson u Tourana z 2008

Příspěvek od Pavel1974 »

Zdravím, neuměl by mi prosím někdo zjistit podle WINka, jaký klakson mám v autě z výroby namontovaný (hluboký či vysoký tón)? Chci si ten druhý dodělat.
Mám určitě jen jeden (ten na straně řidiče), ale podle sluchu to s jistotou nepoznám, neboť nemám s čím srovnávat. Je to Touran 1T2 Trendline, rok výroby 2008. Kdyžtak pošlu WIN. Předpokládám, že pokud dávali jeden klakson, tak potom vždy ten samý. Buď hluboký nebo vysoký tón. Neporadí někdo?
Díky za pomoc.
--------------------------------------------------------------------------------------
VW TOURAN 1.9TDI 77kW BXE 2008

Uživatelský avatar
Pavel1974
Řidič
Řidič
Příspěvky: 100
Registrován: 06.05.2016 21:49
Bydliště: Brno

Re: Jaký klakson u Tourana z 2008

Příspěvek od Pavel1974 »

Zdravím, tak sice se nikdo neozval, ale zjistil jsem, že v mém případě byl nainstalovaný z výroby klakson s vysokým tónem (tuším 450 Hz), takže bylo potřeba dodělat ten s hlubokým tónem. V autorizáku jsem si zjistil číslo dílu 1K0 951 221A. Jelikož elektrika v autě s jedním klaksonem disponuje pouze jedním štekrem, musel jsem si ji dodělat (nějaký origo díl pro možnost úpravy/zapojení dodělaného druhého klaksonu neexistuje a celá příslušná šalina stojí ca 50 tisíc). Jednoduše jsem druhý klakson připojil na stávající přívod, který jsem rozdvojil a funguje to bez problémů. Kvůli pohodlnosti jsem se chtěl vyhnout letování přímo na autě venku a výrobě nějakých vodotěsných spojů el.káblů (málo prostoru, nechtěl jsem sundávat nárazník apod. a montážní jámu nemám), tak jsem si řekl, že si vyrobím rozdvojku a tu napojím na stávající kabel. To lze již docela snadno udělat po sudnání plast.mřížky v místě pro mlhovky.

Zatímco není problém např. na AliExpresu zakoupit konektory (samice) pro připojení klaksonu, štekr (samec) co je součástí klaksonu se asi snad ani nevyrábí. Vypadá sice zcela stejně jako štekr pro připojení nějakého jiného čidla na autě (už si nevybavuji jakého), je však malinko větší a nepasuje do toho klaksonovýho. Takže se mi podařilo od kamaráda sehnad vadnej klakson a z něj jsem ten štekr vykuchal. Napojení drátů na tento vykuchanej štekr je sice pěkná bastlírna (nanýtoval jsem očka s el.drátama a řádně zaizoloval Polyuretanem z pistole), ale svůj účel to splní. Rozdvojku jsem připojil na původní přívodní štekr pro napájení jednoho klaksonu a z ní nyní napájím oba klaksony.

Třeba to inspiruje a pomůže dalším řidičům s pouze jedním ukňouraným klaksonem. Dvoutóňákům zdar :good:
--------------------------------------------------------------------------------------
VW TOURAN 1.9TDI 77kW BXE 2008

Odpovědět

Zpět na „Elektro“