TOURAN - Životnost, provozní náklady

Co se nedá zařadit...

Moderátoři: Chozin, alesino

Odpovědět
Uživatelský avatar
nonaim
Člen klubu
Příspěvky: 414
Registrován: 03.03.2014 12:56
Bydliště: Bratislava

TOURAN - Životnost, provozní náklady

Příspěvek od nonaim »

Zdravím všechny místní nadšence :)

Nikde se mi zde nepodařilo najít téma týkající se reálné životnosti Touranů, nájezdu kilometrů nebo třeba provozních nákladů, a tak jsem se rozhodl, že jedno takové založím. Mé otázky na Vás jsou následující:

1. Jaká si myslíte, že je reálná životnost Touranů? Záleží to na generaci? Kolik máte najeto a na jak dlouho to ještě vidíte?
2. Jak dlouho se vyplatí Tourana vlastnit, než provozní výdaje převýší jeho přínos?
3. Jaká závada za dobu, kterou Tourana vlastníte, Vás finančně nejvíc zasáhla?

Já osobně jsem na tom následovně: Jezdím v první generaci Tourana r.v. 2004 už nějakým druhým rokem, najeto má 161 tisíc kilometrů (poctivých, "zdělil" jsem ho po tchánovi), přičemž spolu jsme najeli cca 20-30k. Tento poslední rok jsem si začal poctivě zaznamenávat všechny výdaje spojené s opravami a za rok 2015 jsem se dostal na nějakých cca 21 tisíc s tím, že mě ještě teď čeká výměna oleje a olej. filtru. Mé zatím největší výdaje byly nové rozvody, které jsem měnil tento rok.

Těším se na Vaše názory a zkušenosti! :thanks:
Touran Východňár

violator
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 17
Registrován: 22.12.2013 10:52
Bydliště: Opavsko
Kontaktovat uživatele:

Re: TOURAN - Životnost, provozní náklady

Příspěvek od violator »

Zdar,
tak to vezmu zkrátka:

ad1 - životnost, te je téma na dlouhé lokte. Záleží, jak Tourana používáš, jaké tratě jezdíš, jestli mu dáváš "čočku", a celkově jak se o auto staráš.
Dopřeješ mu dobrý servis, staráš se - tak vydrží. Jinak pohodlné auto pro rodinku i delší cesty i s čtyřnožcem.

ad2 - Myslím v mém případě je optimum čtyři roky. Teď mělo čtyři roky, nájezd 57tis. km. Auto je zaplaceno, jezdilo jen za spotřebák - palivo, provozní
kapaliny, pneu, až na vyjímky viz. bod3. Takže Touran půjde do světa. Moje vize maximum 4 roky a dost.

ad3 - Finančně se to zaplať Bůh dalo ustát. Konkrétně zadní brzdy - kotouče a desky. Vím kdo se na nich podepsal :-) a taky je sponzoroval. V 57tis.
km odešel vstřik, tekl jak pračka. Podařilo se vyhádat kulanci u výrobce, takže po dohodě jsem zaplatil jen práci za výměnu. Toť vše.
_____________________________________________________
VW Touran 1.6 TDI CR, 77kW - Už není.

Uživatelský avatar
nonaim
Člen klubu
Příspěvky: 414
Registrován: 03.03.2014 12:56
Bydliště: Bratislava

Re: TOURAN - Životnost, provozní náklady

Příspěvek od nonaim »

to violator: Díky za názor! :)

ad1: Je mi jasné, že způsob jízdy i pravidelný servis, který autu dopřeji, se odrazí na jeho životnosti. Zajímalo by mě spíš, jestli vůbec má Touran potenciál najet řekněme 400-500k, samozřejmě za předpokladu pravidelné údržby, nebo je takový exemplář spíš raritou. Napadlo mě to, když jsem onehdá řídil tchánovu starou Octu I 1.9TDI, která má dnes najeto něco přes 500k - za ty roky v podstatě bez údržby, max. výměna oleje.

ad2: Jsem si vědom toho, že zrovna ten náš Touran už má 11 let, ale rád si představuju, že bych s ním ještě několik let jezdil, klidně i jednou tolik. Za rok najedu odhadem 15-20k, takže by to klidně ještě nějakých 10 let sneslo.

ad3: Zadní kotouče a brzdy jsem shodou okolností měnil 14 dnů zpátky, tak doufám, že mi zase nějaký ten pátek vydrží. Celkově se mi zdá, že jsem tento rok (a to ještě není u konce), vyplácnul za auto poměrně hodně - ale zatím nemůžu srovnávat, protože záznamy vedu teprve prvním rokem. Co vy, máte to podobně nebo vás opravy a údržba letos vyšly na míň?

Díky!
Touran Východňár

Uživatelský avatar
boboman7
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 250
Registrován: 29.12.2014 16:08

Re: TOURAN - Životnost, provozní náklady

Příspěvek od boboman7 »

tak ja mám auto od januára a od dovozu doň peniaze len sypem a sypem...stále to však považujem za výhodnú kúpu a spokojný som nadmieru :) len dúfam, že po týchto skrytých vadách to bude už naozaj len o olejoch, brzdách a sem tam nejaký ten tlmič :) ....

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“