Podsvícení panelu topení

udělej si sám

Moderátoři: 11mAjA11, KOŠŤÁL

Uživatelský avatar
RadekB4
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1713
Registrován: 22.08.2011 15:24
Bydliště: OstraVWa-Poruba
Kontaktovat uživatele:

Podsvícení panelu topení

Příspěvek od RadekB4 »

Podsvícení ovladače topení

Mnohokrát jsem četl na fórech ohledně problému s osvětlením ovladače topení. Zaprášené a špinavé odrazové stěny, popraskané světlovody a mnoho dalších problémů. Proto jsem se rozhodl hledat nějaké řešení, při kterém by odpadly tyto problémy a zároveň byl panel krásně podsvícen.

Jako první se mi pod ruce dostalo podsvícení zvané INDIGLO. Toto řešení se mi velice zamlouvalo, avšak vzhledem k ceně nepřišlo moc reálné.

Napadlo mě použít pro osvětlení LED pásky. Dají se koupit skoro v každém obchodě s elektro součástkami.

Potřebné věci:
a) Rozdělovací fólie do pořadačů
b) Nůžky
c) Pravítko, případně kružítko
d) 10ks Led pásků po 3 diody - (cena 12,-/ks)
e) 20cm dvojlinky
f) Trafopájka, cín, kalafuna
g) Trocha zručnosti a neuškodí menší kamarádství s paní elektřinou.

1) Podklad pro lepení pásků vytvoříme například z klasických rozdělovacích papírů do pořadačů.
P1030444.JPG
2) Rozměry této fólie musí odpovídat rozměrům zadní strany odnímatelného panelu. Po přiložení folie k zadní straně panelu obkreslíme a vystřihneme 3 kruhové otvory pro otočné ovladače.
P1030341.JPG
3) Druhý stejně vypadající podklad si vystřihneme z fólie, která bude mít barvu našeho očekávaného podsvícení.
barva.JPG
Naposledy upravil(a) RadekB4 dne 24.03.2012 13:54, celkem upraveno 1 x.
>> VW Touran alias Mr. T << TDIfun chip - 100 kW
Ex: Passat B4

>> Škoda 100L << - Custom Style - 35,3 kW
Facebook: >> Škodovkou k moři <<

Uživatelský avatar
RadekB4
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1713
Registrován: 22.08.2011 15:24
Bydliště: OstraVWa-Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: Podsvícení panelu topení

Příspěvek od RadekB4 »

4) V bodě číslo 4 budeme rozmisťovat (nalepovat) LED pásky na námi připravený podklad.
P1030340.JPG
5) Zapojení těchto jednotlivých malých pásků provádíme tak, aby na každém dílku bylo přivedeno 12V, takže je jedno či jsou mezi sebou sériově nebo paralelně => Toto zapojení umožňuje konstrukce těchto pásků.
6) Po zapojení a vyvedení vstupu je možno panel odzkoušet na jakémkoliv zdroji UDC = 12V. Důležité je také vyndat veškeré světlovody z panelu.
P1030346.JPG
7) Barevnou fólii, kterou jsme si připravili v bodě 3 vložíme do panelu topení.
8) Vyvedené napájecí kabely připojíme v automobilu k osvětlení popelníku (nebo na proud č. 54 – obrysová světla). Nasadíme kryt a .. Hotovo.. !!
P1030347.JPG
P1030518.JPG
!!! UPOZORNĚNÍ !!!
-Pro konstrukci tohoto panelu nelze použít LED pásky zalité v silikonu ! (kryt nejde nasadit, jelikož jsou moc tlusté).
-Svícení není stoprocentně rovnoměrné, jsou totiž nepatrně vidět body, kde jsou umístěny diody.
>> VW Touran alias Mr. T << TDIfun chip - 100 kW
Ex: Passat B4

>> Škoda 100L << - Custom Style - 35,3 kW
Facebook: >> Škodovkou k moři <<

wapisko
Řidič
Řidič
Příspěvky: 62
Registrován: 20.05.2009 13:57

Re: Podsvícení panelu topení

Příspěvek od wapisko »

tak už to mam take hotove diky za napad ted to sviti jak dalkače :-) je to nezvyk možna to budu muset maličko upravit aby to tolik nesvitilo aby mě to zas neoslnovalo.
Přílohy
kvalita fotaky nic moc je to z mobilu
kvalita fotaky nic moc je to z mobilu

wapisko
Řidič
Řidič
Příspěvky: 62
Registrován: 20.05.2009 13:57

Re: Podsvícení panelu topení

Příspěvek od wapisko »

tak už jsem to opravil stačilo černou lihovkou zabarvit polička :-) ja použil rovnou barevne ledky a žadnou folii jsem nepoužival :-) sviti to ted akorat a krasne,vubec to už neoslnuje :-).napadlo mě zda by tyhle ledky nešli dat i do přstrojovky tam to sviti jak bludičky :-(
Přílohy
Obraz008.jpg

Uživatelský avatar
kubovaryk
Závodník
Závodník
Příspěvky: 580
Registrován: 02.06.2008 20:22
Bydliště: SR-bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Podsvícení panelu topení

Příspěvek od kubovaryk »

tu je moje praca iny postup iny vysledok
Přílohy
DSC01281.JPG

nexak
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 28
Registrován: 30.08.2009 14:08

Re: Podsvícení panelu topení

Příspěvek od nexak »

P1030346.JPG
Zdá se mi to,nebo jsou ty pásky nalepené tak,že diody míří směrem od folie.? (nevím jak bych to popsal,prostě že nesvítěj přes folii do panelu ale že svítěj směrem do palubky) ? Pokud se pletu,tak mne hlavně neukamenujte,asi jsem jen slepej :rofl:

Uživatelský avatar
kemos
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 282
Registrován: 12.03.2012 18:50
Bydliště: Trebic

Re: Podsvícení panelu topení

Příspěvek od kemos »

pecka :D :D :taunt: Obrázek
Můžu vyčíst pin budíků,spárovat klíče,aktivace komfortních funkcí atd + diagnostika -Třebíč
Passat B5 1.9 TDI AFN..

Uživatelský avatar
RadekB4
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1713
Registrován: 22.08.2011 15:24
Bydliště: OstraVWa-Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: Podsvícení panelu topení

Příspěvek od RadekB4 »

nexak píše:
P1030346.JPG
Zdá se mi to,nebo jsou ty pásky nalepené tak,že diody míří směrem od folie.? (nevím jak bych to popsal,prostě že nesvítěj přes folii do panelu ale že svítěj směrem do palubky) ? Pokud se pletu,tak mne hlavně neukamenujte,asi jsem jen slepej :rofl:
Teď nechápu jak to myslíš.. :laugh: Pásky jsou nalepené na jednom podkladu a přes druhý takový prosvěcují a obarvují se. No a celé to je vložené do toho panelu zezadu
>> VW Touran alias Mr. T << TDIfun chip - 100 kW
Ex: Passat B4

>> Škoda 100L << - Custom Style - 35,3 kW
Facebook: >> Škodovkou k moři <<

Uživatelský avatar
Řízek
Profík
Profík
Příspěvky: 976
Registrován: 04.06.2009 11:35
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Podsvícení panelu topení

Příspěvek od Řízek »

tady moje verze :)
260320122053.jpg

Uživatelský avatar
Řízek
Profík
Profík
Příspěvky: 976
Registrován: 04.06.2009 11:35
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Podsvícení panelu topení

Příspěvek od Řízek »

já to ještě chci doladit. Prve jsem dal po celé ploše EXTRA svítivé a ve tmě jsem se jasně viděl v zrcátku :D tak jsem dal obyč,jen doprostřed a nechal světlovody ;)

Uživatelský avatar
vospunt
Závodník
Závodník
Příspěvky: 500
Registrován: 15.09.2010 02:07
Bydliště: Šumperk , Olomouc

Re: Podsvícení panelu topení

Příspěvek od vospunt »

jak tu kluci říkají že to oslňuje lze tam šoupnout nějakej odpůrek před to čím stáhneš napětí a bude to svítit mín ? nebo líp nějakej potenciometr který si vytáhnu na palubku a jeho točením bych reguloval napětí / intenzitu svitu těch ledek ?? nezkoušel to někdo jestli to s těma ledkama jde ??
Passat B6 Variant 2.0 125kw DSG 2007 Highline

Historie:
Golf 3 Variant 1.8l 55kw 1997

Uživatelský avatar
RadekB4
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1713
Registrován: 22.08.2011 15:24
Bydliště: OstraVWa-Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: Podsvícení panelu topení

Příspěvek od RadekB4 »

vospunt píše:jak tu kluci říkají že to oslňuje lze tam šoupnout nějakej odpůrek před to čím stáhneš napětí a bude to svítit mín ? nebo líp nějakej potenciometr který si vytáhnu na palubku a jeho točením bych reguloval napětí / intenzitu svitu těch ledek ?? nezkoušel to někdo jestli to s těma ledkama jde ??
Jistě, že by odpůrek šel :-) Jenom hodnotu ti asi neřeknu..
>> VW Touran alias Mr. T << TDIfun chip - 100 kW
Ex: Passat B4

>> Škoda 100L << - Custom Style - 35,3 kW
Facebook: >> Škodovkou k moři <<

Uživatelský avatar
vospunt
Závodník
Závodník
Příspěvky: 500
Registrován: 15.09.2010 02:07
Bydliště: Šumperk , Olomouc

Re: Podsvícení panelu topení

Příspěvek od vospunt »

led dioda dokáže svítit na oko i při 60% napětí na který je určený jakoby naplno ... prostě oko to nedokáže pochytit ... ale ono to je vlastně napojený i na ten regulátor nalevo od volantu tak by tam šlo hodit jen odpor kterej by to stáhl na těch 60% napětí a snad ok
RadekB4 píše:
vospunt píše:to si spočítám to není problém ale jestli to má někdo vyzkoušený protože co znám jsou ledky a ledky ... některý svítí i při 5V a při své hranici zdechnou úplně nebo některý se pozvolna zhasínají kdyby to šlo regulovat líbilo by se mi to :D
Jasně, spočítat bych to uměl taky, ale nechce se mi. K tomu regulování.. Když pošulám kolečkem pro ztlumení podsvícení, tak to nepatrně pohasíná taky..
Passat B6 Variant 2.0 125kw DSG 2007 Highline

Historie:
Golf 3 Variant 1.8l 55kw 1997

Uživatelský avatar
mates-vento
Závodník
Závodník
Příspěvky: 659
Registrován: 20.08.2008 02:12
Bydliště: někde mezi HK a Pce

Re: Podsvícení panelu topení

Příspěvek od mates-vento »

Zrovna u týhle regulace to vychází tak zvláštně, že i když jsem to počítal na poloviční proud (než na kterej jsou ty ledky dělaný), tak jsem nakonec musel hodnotu odporu před ledkou zvětšit ještě víc, aby to neoslňovalo. I tak to mám v noci stažený na minimum.
Nejlepší je to na popelníku - nastavíte jas na prázdnym a když je pak plnej popela, tak to svítí mnohem mnohem víc :)

Jinak u LEDek je lepší sledovat hlavně proud a napětí použít vlastně jenom k výpočtu, protože když je dělaná na 20mA, je lepší jí spočítat max na 15mA (nechat rezervu kvůli spolehlivosti). Když do takový pustíte třeba 25mA, svítit bude třeba měsíc (například).
Při podsvěcování ale klidně může stačit třeba 5mA (některý "žhnou" třeba při 1mA). Chce to prostě vyzkoušet, naselpo se to nidky netrefí ideálně.

A další věc je sladit jas se všim ostatním - není to ono, když vás budíky oslňujou a zároveň třeba podsvícení přepínače světel není skoro vidět.

Edit: Teď jsem si teprv přečetl celej ten návod.. :) Až na ten jas je tohle řešení jasný a jednoduchý, nicméně jde to udělat i za desetinu nákladů, ale asi by to bylo trochu složitější.
K tomuhle stačí naflákat pár odporů a bude to paráda ;)

Edit 2: Nějak jsem zapomněl na fotky, nebo jsem je dával jinam... Bohužel tenkrát jsem měl jen čínskou atrapu telefonu a teď už ten panel ani nemám, ale detaily si snad domyslíte :mrgreen:
Přílohy
Barvy
Barvy
Rozmístění LEDek - v krajích jsou silnější, uprostřed slabé červené. Původně čiré LEDky jsou samozřejmě zabroušené šmirglem, aby se světlo rozprostřelo
Rozmístění LEDek - v krajích jsou silnější, uprostřed slabé červené. Původně čiré LEDky jsou samozřejmě zabroušené šmirglem, aby se světlo rozprostřelo
Naposledy upravil(a) mates-vento dne 15.11.2012 22:13, celkem upraveno 3 x.
Opět pojízdný G3 AFN sedan, mezitím na měsíc G3 GTI ABF, na zimu 3C BMP a občas G3 Varoš 1Z.
http://danel-auto.cz/ (Pardubice - Trnová)

Uživatelský avatar
siemensek
Člen klubu
Příspěvky: 51
Registrován: 29.06.2010 17:07
Bydliště: Rokycany
Kontaktovat uživatele:

Re: Podsvícení panelu topení

Příspěvek od siemensek »

Ahoj kluci podobné řešení podsvitu jsem použil i na přístrojovce ( http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?f=180&t=198976" onclick="window.open(this.href);return false; )
měl jsem tam "podobný" problém s "oslněním" když byl regulátor na plno, ale když jsem ho stáhnul na minimum tak to už tolik do očí nebilo, tak asi o něco menší odpor použiji před ty pásky ;)
VW_GIII_GT_1,8l_66kW_3dveř. ;-)

Odpovědět

Zpět na „DIY - Do It Yourself“