výměna předního ložiska doma

udělej si sám

Moderátoři: 11mAjA11, KOŠŤÁL

Odpovědět
Jarda S.
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1743
Registrován: 31.03.2010 20:12
Bydliště: Netolice

výměna předního ložiska doma

Příspěvek od Jarda S. »

takovej menší návod jak na to s běžným nářadím
1. ještě než sudáme kolo musíme povolit střebovou matici, to je základ všeho
Obrázek
2. sundáme kolo a brzdu tyhle dva šrouby a šroubek co drží kotouč
Obrázek
3. povolíme šroub spodního čepu, povolíme čep řízení pro vyskočení klepejte ve směru šipky
Obrázek
4. poznačíme si vzájemnou polohu těhlice a tlumiče pro opětovný nastavení odklonu
Obrázek
5. povolíme šrouby a vyndáme těhlici ven
Obrázek
6. vhodně podložíme těhlici a vyrazíme náboj
Obrázek
Obrázek
7. odjistíme segrovku a stejně jako náboj vyklepáme ložisko
Obrázek
8. vyměníme druhou segrovku, namažeme díru v těhlici a přes starý ložisko přes vnější kroužeknaklepeme na doraz ložisko do těhlice
Obrázek
9. zajistíme segrovkou
Obrázek
10. přes šroub nalisujeme náboj do ložiska
Obrázek
11. namontujeme zpátky do auta

pokud chcete použít starej náboj tak z něj musíte odbrousit kroužek z ložiska novej stojí 2-3 stovky tak doporučuju neváhat a vyměnit ho rovnou (pokud máte vůli v ložisku při dotaženej středovej matici tak je na 70% špatnej)
Passat AVF 2004
GIII variant tdi bosch 764 => 100kw - KPower
felda 1.3 LPG

Uživatelský avatar
11mAjA11
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9064
Registrován: 13.09.2008 15:42
Bydliště: Small Town in North Moravia

Re: výměna předního ložiska doma

Příspěvek od 11mAjA11 »

Já jen dodám :

Pokud nechcete rozladit odklon a sbíhavost ( víc než by bylo zdrávo ) dá se to udělat s vytažením těhlice i s tlumičem.
Je s tím pak sice trochu obtížnější manipulace při vybíjení ložiska ve velkém svěráku ale zas ten druhý co vám bude pomáhat to bude mít za co držet, jinak rozebrat jak psal Jarda a vyklepnout sám jde taky.

pro bod 7. - Pokud máte doma svářečku na elektrody tak je to nejlepší pomocník ( nebo COčko). Po vyklepnutí nábojky zůstane druhá část vnitřní klece v ložisku, tu vybouchnete taky, vemte svářečku a vhodnou elektrodu a do venkovní klece ( dráhy kuliček ) navařte po obvodě housenku ( celou dokola ) při chladnutí vám ten svár tu klec smrskne a půjde to vyklepnout skoro samo beze strachu o to jestli ulomím těhlici nebo že praskne ( odzkoušeno X krát jinak už to ani nedělám ).

pro bod 8. - Buďte opravdu opatrní jeden špatný bouch a ložo je v dupě, nejlíp si ho naklepnut jen lehce a částečně a pokud je velký svěrák, tak nallisovat ve svěráku ( použít části starého ložiska a vhodně podkládat )

pro bod 9. - Opět opatrnost , důležité je vhodně a dobře podložit vnitřní klece, aby nedocházelo k opírání a zatlačování kuliček do jejich drah !!!

A závěrem : určitě doporučím udělat geometrii , 99% lidí stejně na ni kašle a jezdí tak dlouho až jim to začne šmajdat pneu, takže není co pokazit..

Pěkný návod :good:

:drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks:
Moje přibližovadla :Golf Mk II TDi AHF, Golf Mk IV 1.6 16V, T3 1.6D Alpinweiss - Das ReiseWagen, Sup1AMX, GSX-R 750, Jawa 23 Mustang, Alhambra I AFN,P206
Příběh Australanky --> Obrázek

R.I.P. areka

Uživatelský avatar
KOŠŤÁL
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 11674
Registrován: 22.11.2007 22:51
Bydliště: 28 kiláků od našich
Kontaktovat uživatele:

Re: výměna předního ložiska doma

Příspěvek od KOŠŤÁL »

Dobrej návod :good:
Já si z panenky vyrobil hydraulickej lis,takže to jde samo.
A taky jsem si pořídil http://www.nejoleje.eu/sada-pripravku-p ... -i581.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Takže občas to jde i na autě.
Obrázek

bik3r
Závodník
Závodník
Příspěvky: 677
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: výměna předního ložiska doma

Příspěvek od bik3r »

11mAjA11 píše:Já jen dodám :
pro bod 7. - Pokud máte doma svářečku na elektrody tak je to nejlepší pomocník ( nebo COčko). Po vyklepnutí nábojky zůstane druhá část vnitřní klece v ložisku, tu vybouchnete taky, vemte svářečku a vhodnou elektrodu a do venkovní klece ( dráhy kuliček ) navařte po obvodě housenku ( celou dokola ) při chladnutí vám ten svár tu klec smrskne a půjde to vyklepnout skoro samo beze strachu o to jestli ulomím těhlici nebo že praskne ( odzkoušeno X krát jinak už to ani nedělám ).
jednou jsem to zkusil, navařil jsem krásnou housenku kolem dokola a po vychladnutí jsem do toho stejně musel řezat jak smyslů zbavenej, aby ložisko vypadlo, tak nevím kde se stala chyba :oops:
11mAjA11 píše:pro bod 8. - Buďte opravdu opatrní jeden špatný bouch a ložo je v dupě, nejlíp si ho naklepnut jen lehce a částečně a pokud je velký svěrák, tak nallisovat ve svěráku ( použít části starého ložiska a vhodně podkládat )
dovnitř jde vždycky líp než ven, stačí si udělat svorník z obyčejný závitovky ( minimálně M14 ) a nový ložisko tam vleze skoro samo
GIII GTI 2.0 16V ABF

Uživatelský avatar
11mAjA11
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9064
Registrován: 13.09.2008 15:42
Bydliště: Small Town in North Moravia

Re: výměna předního ložiska doma

Příspěvek od 11mAjA11 »

Tak to bych ti přál dělat ložisko na Mondeu II i ve velkém svěráku sem měl co dělat, a vybouchat to byl taky boj..
:drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks:
Moje přibližovadla :Golf Mk II TDi AHF, Golf Mk IV 1.6 16V, T3 1.6D Alpinweiss - Das ReiseWagen, Sup1AMX, GSX-R 750, Jawa 23 Mustang, Alhambra I AFN,P206
Příběh Australanky --> Obrázek

R.I.P. areka

Jarda S.
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1743
Registrován: 31.03.2010 20:12
Bydliště: Netolice

Re: výměna předního ložiska doma

Příspěvek od Jarda S. »

lis je lis, o tom žádná ale na ty moje dvě ložiska do roka to nemá smysl kupovat
Passat AVF 2004
GIII variant tdi bosch 764 => 100kw - KPower
felda 1.3 LPG

P e t e r
Řidič
Řidič
Příspěvky: 69
Registrován: 22.08.2014 23:13
Bydliště: Kozmice u Benešova

Re: výměna předního ložiska doma

Příspěvek od P e t e r »

A na jaký moment má utáhnout poloosu? Prej se má utáhnou na moment a pak půl otáčky povolit a zas utáhnout na moment :) tak budu rád když mi někdo poradí :)
VW Golf III 66KW + chip
Germany

Uživatelský avatar
KOŠŤÁL
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 11674
Registrován: 22.11.2007 22:51
Bydliště: 28 kiláků od našich
Kontaktovat uživatele:

Re: výměna předního ložiska doma

Příspěvek od KOŠŤÁL »

Kdo ti poradil takovou volovinu?
Utahovací moment je 265Nm
Obrázek

P e t e r
Řidič
Řidič
Příspěvky: 69
Registrován: 22.08.2014 23:13
Bydliště: Kozmice u Benešova

Re: výměna předního ložiska doma

Příspěvek od P e t e r »

No právě že ve škole na praxi :D jsem z toho jelen :D
VW Golf III 66KW + chip
Germany

rudyred
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: 27.08.2014 20:20
Bydliště: pelhřimov

Re: výměna předního ložiska doma

Příspěvek od rudyred »

u bodu 8 pokud budete mít očištěnou těhlici bez tlumiče dejte jí na chvíli nahřat do trouby a ložisko do lednice potom nasunete ložisko skoro rukou osobně jsem to tak dělal a v pohodě:-)

milucky
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 28
Registrován: 27.08.2015 19:02

Re: výměna předního ložiska doma

Příspěvek od milucky »

Zdravím, potřeboval bych poradit s jedním maličkým problémem :oops:
Vybouchnul jsem náboj z ložiska ven, ale zůstal mi na něm vnitřní kroužek z ložiska a teď vůbec netuším, jak ho mám z toho náboje sundat :/ pokud by někdo věděl, jak to sundat, tak bych byl vděčný za každý nápad :)
Přílohy
IMG_20161125_204502.jpg
Golf 3 1.9 TDI 1Z 1995

Uživatelský avatar
KOŠŤÁL
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 11674
Registrován: 22.11.2007 22:51
Bydliště: 28 kiláků od našich
Kontaktovat uživatele:

Re: výměna předního ložiska doma

Příspěvek od KOŠŤÁL »

Normálně flexa ,to se řeší při každý demontáži ložiska.
Cca 5:00
Obrázek

milucky
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 28
Registrován: 27.08.2015 19:02

Re: výměna předního ložiska doma

Příspěvek od milucky »

díky moc :)) už zase jezdím :good:
Golf 3 1.9 TDI 1Z 1995

Odpovědět

Zpět na „DIY - Do It Yourself“