Demontáž spínací skříňky Golf III

udělej si sám

Moderátoři: 11mAjA11, KOŠŤÁL

Odpovědět
Uživatelský avatar
cobreti
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 33
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Olomouc

Demontáž spínací skříňky Golf III

Příspěvek od cobreti »

Ahoj klubáci. Na mém Golfu přestala fungovat spínací skříňka. Projevovalo se to tak, že chci nastartovat, otočím klíčkem do první, druhé polohy, vše OK, kontrolky se rozsvítí, ale otočení do další polohy (start) a nic se neděje. Naprosté ticho, ani neklepne nějaké relé, prostě žádná reakce. Asi po 15-20 opakování se něco vzpamatuje a auto naskočí. Po vypnutí a opakování pokusu takřka stejný výsledek. Takže jsem usoudil, že se mi rozsypala spínací skříňka. Dozvěděl jsem se, že je to celkem bolest Golfů. Stačí prý vyměnit tu elektrickou část, tzv. ořech, který je za (navazuje na ni) vložkou klíče ve spínací skříňce. Hledal jsem na fóru (možná blbě), ale nenašel jsem pořádný návod na demontáž spínací skříňky. V knize jak na to, je sice uveden postup, ale nikde není uvedeno, že bez speciálního stahováku tu spínací skříňku nesundáte. Jeden klubák tady uvedl a nafotil, jaký si udělal speciální stahovák, ale to by člověk musel mít svářečku apod., takže taky nic.
Nakonec jsem to vyřešil po svém a myslím si, že by to někoho z vás mohlo zajímat. Byli tu i tací, kteří tvrdili, že ten ořech se dá vyměnit bez sundání spínačky. To bych opravdu rád viděl. To museli být kouzelníci. :D
Takže abych nezdržoval, tady je můj návod:
1) Vzhledem k tomu, že nemáte příslušný stahovák, nezbude vám, než vymontovat celý sloupek řízení. Odpojte proto baterii (budete demontovat volant s airbagem, tak ať vám pak nesvítí porucha). Sundejte volant, páčky stěračů, směrových světel. Odpojte všechny konektory i ten z ořechu, sundejte kroužek s imobilizérem (kolem klíče). Podrobně to snad vysvětlovat nemusím.
2) Sloupek je ke karoserii přišroubován dvěma ulamovacími šrouby. Musíte si pomoci kladivem a majzlíkem. Opatrně uhodit do hrany šroubu (je hladký - nedá se nasadit žádný klíč, žádný imbus apod.) až povolí a dá se vytočit. Dole pod pedály vyšroubovat šroub, který stahuje objímku na tisícihran. Celý sloupek pak vytáhnete. (Ten šroub musí celý ven, nestačí povolit, na tom tisícihranu je takový výsek, kterým je ten šroub protažený. Je tak zabráněno, aby se sloupek vysmekl i kdyby se šroub povolil.)
3) A teď přijde ta nejhorší část. Abyste mohli vyměnit ořech, musíte nejdříve demontovat zapínací skříňku ze sloupku. V originálním servisu na to mají prý nějaký speciální stahovák. Já to nejprve zkoušel obyčejným trojramenným stahovákem, ale akorát jsem strhnul tu milimetrovou hranu. Drží to jako hrom. Ale to mi říkali všichni, že to nemám sám šanci stáhnout. Pomohl jsem si tím, že jsem si to upnul do takového pomocného svěráčku, který se používá např. na stolní vrtačku. Do důlku hřídele jsem pak vrazil důlčík a kladivem jsem mlátil tak dlouho, až to povolilo. Pak už to byla sranda. :-)
Přílohy
vytažený sloupek řízení
vytažený sloupek řízení
tisícihran a pružina, které musíte stáhnout
tisícihran a pružina, které musíte stáhnout
pomocný svěráček
pomocný svěráček
svěráček z boku - čelisti
svěráček z boku - čelisti
upevnění sloupku do svěráčku
upevnění sloupku do svěráčku

Jarda S.
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1743
Registrován: 31.03.2010 20:12
Bydliště: Netolice

Re: Demontáž spínací skříňky Golf III

Příspěvek od Jarda S. »

zbytečně složitý, stačí na hulváta do hladký části tisícihranu říznout drážku a pak majzlem srazit, jde to i na autě
Passat AVF 2004
GIII variant tdi bosch 764 => 100kw - KPower
felda 1.3 LPG

Uživatelský avatar
cobreti
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 33
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Olomouc

Re: Demontáž spínací skříňky Golf III

Příspěvek od cobreti »

pokračování
Přílohy
takhle si dáme sloupek na kraj ponku nebo stolu apod.
takhle si dáme sloupek na kraj ponku nebo stolu apod.
vytloukací poloha
vytloukací poloha
důlčík (průbojník)
důlčík (průbojník)
průbojník nasadíme do důlku v tyči řazení a kladivem tlučeme na průbojník
průbojník nasadíme do důlku v tyči řazení a kladivem tlučeme na průbojník
sundaný tisícihran
sundaný tisícihran

Uživatelský avatar
cobreti
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 33
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Olomouc

Re: Demontáž spínací skříňky Golf III

Příspěvek od cobreti »

pokračování

Z polohy šroubku, který drží ořech jasně vidíte, že pokud spínačka není dole, ke šroubku, který drží ořech, se nedostanete.
Přílohy
demontovaná spínačka
demontovaná spínačka
takhle vypadá ten ořech se šroubkem
takhle vypadá ten ořech se šroubkem
spínačka ze zadu se šroubkem, který drží ořech
spínačka ze zadu se šroubkem, který drží ořech
spínačka s namontovaným ořechem
spínačka s namontovaným ořechem

Uživatelský avatar
cobreti
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 33
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Olomouc

Re: Demontáž spínací skříňky Golf III

Příspěvek od cobreti »

Pokud jde o poznámku Jardy S., je možné, že by to šlo i ním popsaným způsobem, ale taky by se tím majzlíkem mohl ten tisícihran celý rozbít. Drželo to tam jako prase. Musel jsem do toho dlouho a pořádně bušit, než se to pustilo. Tím majzlem bych to tak akorát celý dorasoval. Možná měl štěstí, že mu to tolik nedrželo. Jak jsem již psal, všichni, co jsem se s nimi o tom radil (a že mají nějaký zkušenosti - automechanici) mě varovali, že sám to nemám šanci stáhnout.

Luk!n
Řidič
Řidič
Příspěvky: 134
Registrován: 08.08.2011 20:50
Bydliště: Orlová

Re: Demontáž spínací skříňky Golf III

Příspěvek od Luk!n »

mě se osvěčilo .. plochý klíč 22-24 nevím kterým koncem,klíč jsem prostě nasunul pod ten tisicihran .. za ten rantlík vtom tisicihranu a klasický dvojramenný stahovák a šlo to krásně i na autě....

Eqwidirium
Řidič
Řidič
Příspěvky: 81
Registrován: 30.07.2013 20:20

Re: Demontáž spínací skříňky Golf III

Příspěvek od Eqwidirium »

Neví někdo jestli ten ořech jde sundat bez těch kravin okolo ?

Uživatelský avatar
11mAjA11
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9064
Registrován: 13.09.2008 15:42
Bydliště: Small Town in North Moravia

Re: Demontáž spínací skříňky Golf III

Příspěvek od 11mAjA11 »

Co na tom není srozumitelné ????

Máš oči ???

Obrázek

Jak by ses asi tak na ten šroubek chtěl dostat bez demontáže celého držáku spínačky z tyče řízení?
Vidíš kudy ta tyčka prochází? Máš alespoň částečnou představivost jak ta věc vůbec funguje?
Na fotkách je jasně a do detailu vidět co je potřeba vše demontovat aby bylo možno šroub vůbec vidět natož tak povolit.
Co víc chceš slyšet?

Ale pro Tebe teda NE NEPŮJDE TO BEZ DEMONTÁŽE DRŽÁKU SPÍNAČKY Z TYČE ŘÍZENÍ !
Moje přibližovadla :Golf Mk II TDi AHF, Golf Mk IV 1.6 16V, T3 1.6D Alpinweiss - Das ReiseWagen, Sup1AMX, GSX-R 750, Jawa 23 Mustang, Alhambra I AFN,P206
Příběh Australanky --> Obrázek

R.I.P. areka

Eqwidirium
Řidič
Řidič
Příspěvky: 81
Registrován: 30.07.2013 20:20

Re: Demontáž spínací skříňky Golf III

Příspěvek od Eqwidirium »

Jo už to vidim, byl jsem na mobilu a nezobrazily se mi ty fotky, hmmm pěkná pakárna tak to si radši nechám čudlík.

Uživatelský avatar
11mAjA11
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9064
Registrován: 13.09.2008 15:42
Bydliště: Small Town in North Moravia

Re: Demontáž spínací skříňky Golf III

Příspěvek od 11mAjA11 »

čudlík není řešení navíc kdovíjak na prasáka napojený.
Jednoho dne chcípne i on a pak to stejně bude potřeba řešít.
Není to jednoduchý zákrok, ale použije-li se kvalitní nový díl, tak to bude naposled, kdy se to bude řešit..
Moje přibližovadla :Golf Mk II TDi AHF, Golf Mk IV 1.6 16V, T3 1.6D Alpinweiss - Das ReiseWagen, Sup1AMX, GSX-R 750, Jawa 23 Mustang, Alhambra I AFN,P206
Příběh Australanky --> Obrázek

R.I.P. areka

Luk!n
Řidič
Řidič
Příspěvky: 134
Registrován: 08.08.2011 20:50
Bydliště: Orlová

Re: Demontáž spínací skříňky Golf III

Příspěvek od Luk!n »

je to praktický stejný jak to má '' 11mAjA11 '' akorát já používám plochý klíč stranový 27 - 24 a strčit to ten klíč pod ten kroužek .. a pak dvojramenný stahovák.. a je to. Jde to udělat i bez demontáže tyče mimo vozidlo... takže stačí to stáhnout,vyndat zámek volantu,vyšroubovat,našroubovat oříšek,a dát to zpátky a natlouct tam ten kroužek a až bude závit na upevnění matice volantu přečnívat tak našroubovat tu matičku a dotahovat.. kroužek si sedne na původní místo a hotovo....

bez vybavení jsem se stím trápil nehorázně.... ve svěráku ....vůbec to nešlo... pak sklepnout skrz sekáč taky ne... no a pak jsem zkusil nějaký starý klíč který se zachytil za ten rantlík toho kroužku.. a hotovo :) bez zbytečných nervů a trápení.

Uživatelský avatar
KOŠŤÁL
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 11674
Registrován: 22.11.2007 22:51
Bydliště: 28 kiláků od našich
Kontaktovat uživatele:

Re: Demontáž spínací skříňky Golf III

Příspěvek od KOŠŤÁL »

Přílohy
Beze jména.jpg
Obrázek

Luk!n
Řidič
Řidič
Příspěvky: 134
Registrován: 08.08.2011 20:50
Bydliště: Orlová

Re: Demontáž spínací skříňky Golf III

Příspěvek od Luk!n »

Ahoj,tak tady jsou fotky mého postupu se kterým to taky šlo a na třech golfech.... a v pohodě.
Klíč je třeba dorazit až nadoraz .. aby celou plochou zapadl pod ten prstínek toho kroužku .. je potřeba klíč 24-27 a dvojramenný stahovák .... je pravda že to je na zdemontované tyči.. ale jde to i na autě.... Snad pomůže.
Přílohy
Stahovák1.jpg
Stahovák2.jpg

Uživatelský avatar
kanec.h
Člen klubu
Příspěvky: 1169
Registrován: 03.10.2007 16:31
Bydliště: RoUtE 66

Re: Demontáž spínací skříňky Golf III

Příspěvek od kanec.h »

Tak tady můj postup demontáže :good: spinačky
Přílohy
20180714_145304.jpg
20180714_145701.jpg
20180714_145707.jpg
20180714_145820.jpg
VW - (V)ízda (W)ivotem!!!! :-D

Odpovědět

Zpět na „DIY - Do It Yourself“