Olej v převodovce

Moderátoři: 11mAjA11, KOŠŤÁL

Odpovědět
Uživatelský avatar
k_lada
Řidič
Řidič
Příspěvky: 110
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Olej v převodovce

Příspěvek od k_lada »

Předem se omlouvám pokud se to tady už řešilo, ale nic jsem nenašel.
Chtěl bych vyměnit olej v převodovce, ale nikdy jsem to nedělal, tak jestli mi můžete někdo poradit. Jedná se o TDI 1Z 66kw, kód převodovky neznám. Auto má najeto 190 tis. (doufám) a asi ho nikdy nikdo neměnil. Takže mám ten olej celej vyměnit nebo jenom dolít? Bojím se aby ta převodovka nezačala hučet když tam naleju kompletně novej olej. Jakej olej mám koupit 75W90-GL4? Kolik litrů? A jak se vlastně vyměňuje? Předpokládám že budu muset někam na jámu a jaký nářadí k tomu potřebuju? Jsem celkem vybavenej co se týče nářadí, ale nerad bych zjistil až ten olej budu mít vypuštěnej že potřebuju golu kterou jsem si nechal doma :-)
Omlouvám se za lama-dotaz, ale každej někdy začínal :-)

Uživatelský avatar
jhn
Závodník
Závodník
Příspěvky: 696
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Ml. Boleslav

Příspěvek od jhn »

na vypuštění oleje potřebuješ povolit zátku na 17ku imbus co je zboku u převodovky na straně kola. Tahle zátka je dola a nahoře nad ní je stejná, která slouží ke kontrole hladiny, až tam naleješ novej olej, tak po ten horní otvor, když začne vytýkat horním otvorem, tak to necháš odtéct, aby se hladina srovnala s doní hranou otvoru. Pak zaděláš zátku. A je ho tam tolik kolik má. Olej je asi nejlepší tam nalít přes náhon k tachometru, on už to náhon není je tam jen snímač. Je to zezhora na převodovce. Když ho odšroubuješ tak je tam dostatečná díra pro dolití oleje. V převodovce je okolo dvou litrů oleje co píšeš nahoře.
ICQ: 236-929-455, e-mail: jhn.s@post.cz

Master
Pilot
Pilot
Příspěvky: 734
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: Olej v převodovce

Příspěvek od Master »

Jen doplnim, ze tam patri olej 75W-90 dle normy VW 501.50 GL4+

Uživatelský avatar
mephik
Profík
Profík
Příspěvky: 1176
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Podivín

Příspěvek od mephik »

trosku OT ale zajimalo by me jakej na to mate nazor vy ? bavil jsem se s kamaradem co dela v servisu a ten mi rikal ze olej v prevodovce se nemeni pokud netece - ze prej ten original co tam nalivaji uz ve fabrice je stavenej na dozivoti celyho auta a rikal mi ze ho menit nemam co je na tom pravdy ??? :?

Uživatelský avatar
chooki
Řidič
Řidič
Příspěvky: 179
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od chooki »

mephik, otazka je co je to dozivoti celeho auta, ja som zatial na kazdom aute co som mal menil olej v prevodovke..urcite tym nic nepokazis, skor naopak a este podla stavu stareho oleja sa da predpovedat, kolko prevodovka vydrzi. Nehovoriac o tom, ze skoro z kazdej prevodvky trochu tecie, tak to aj doplnis...
Neviem ci aj u inych VW, ale u golfov 3 prevodovka je dost citliva...ako som si kupil svoju 3ku, tak mi "moj" mechanik (namakany typek) hned vravel aby som si zacal zhanat prevodovku, len tak do zasoby...po 20tis. km co som jazdil (slusne, ziadne gumovacky) bola moja k.o. :(
Tiez nie je mechanik ako mechanik...poznam jedneho "mechanika" co ma presviedcal, ze ked tam nie je ziadny olej, tak je to ok...
Este k tej vymene, ta 17ka imbus na spodu moze byt dost zapecena, aspon moja nesla povolit a kedze je to tak mozno 5mm od okraja bloku, tak to mechanik nechcel riskovat, aby to neprasklo, a olej sme vycerpali pumpickou na to urcenou z kontrolneho otvoru...a tam ho aj napumpovali...z toho aj vyplyva, ze radsej odporucam si ho nechat menit u skuseneho mechanika (a byt pri tom!!!), hlavne ked to clovek robi po prvy krat...ta stovka k pomere k cene oleja nehra rolu a keby sa nieco sralo tak sa to skor vyriesi, a odpada hranie sa so starym olejom...

Uživatelský avatar
jhn
Závodník
Závodník
Příspěvky: 696
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Ml. Boleslav

Příspěvek od jhn »

hlavně pokud nemáš auto jako první majitel, tak nevíš co tam kdo před tebou nalil, tak si myslím, že zainvestovat těch pár stovek, je lepší, než pak schánět převodovku
ICQ: 236-929-455, e-mail: jhn.s@post.cz

Uživatelský avatar
k_lada
Řidič
Řidič
Příspěvky: 110
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od k_lada »

Díky za odpovědi. Přes svátky to zkusím nějak pořešit.

Odpovědět

Zpět na „Převodovka-spojka-řazení“