Sloupový otočný jeřáb - výrobní výkresy?

Vtipy, zajímavosti, kuriozity...

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
shaft.cz
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2357
Registrován: 24.02.2006 21:02

Sloupový otočný jeřáb - výrobní výkresy?

Příspěvek od shaft.cz »

Caute panove,

je tu mezi Vami nejaky konstrukter? Potreboval bych vyrobit sloupovy otocny jerab, tak potrebuju par rad, pripadne kompletni dokumentaci jako vzor.

Pomuze nekdo?

Diky

Uživatelský avatar
sapik88
Profík
Profík
Příspěvky: 979
Registrován: 29.10.2009 12:48
Bydliště: Brno - venkov - Drásov

Re: Sloupový otočný jeřáb - výrobní výkresy?

Příspěvek od sapik88 »

máš na mysli pevnej chycenej na zeď, nebo něco mobilního? A kolik na tom chceš zvedat,.. jeřáby jsem bral na střední :) tak třeba bych u něco načrtl,... nějaký samodomo,... ale s výpočtama už by to bylo horší,.. ale určitě se někdo najde

Uživatelský avatar
shaft.cz
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2357
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: Sloupový otočný jeřáb - výrobní výkresy?

Příspěvek od shaft.cz »

sapik88 píše:máš na mysli pevnej chycenej na zeď, nebo něco mobilního? A kolik na tom chceš zvedat,.. jeřáby jsem bral na střední :) tak třeba bych u něco načrtl,... nějaký samodomo,... ale s výpočtama už by to bylo horší,.. ale určitě se někdo najde
nu spis potrebuju pevne k zemi, takze sloup (silnostena trubka) upevneni k zemi vyresim, ale horsi to je s vrskem :) potrebuju delku ramene cca 4m a na nemu chci kocku s el.pojezdem a navyjenim.

Nosnost 500kg mi bude bohate stacit :)

Uživatelský avatar
sapik88
Profík
Profík
Příspěvky: 979
Registrován: 29.10.2009 12:48
Bydliště: Brno - venkov - Drásov

Re: Sloupový otočný jeřáb - výrobní výkresy?

Příspěvek od sapik88 »

tak navařit tam nějaký I po kterým by ta kočka jezdila,.... ale 4m,... aby to něco uzvedlo, a neruplo to ve svarech, to bude chtět asi spočítat trochu líp =)

Uživatelský avatar
shaft.cz
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2357
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: Sloupový otočný jeřáb - výrobní výkresy?

Příspěvek od shaft.cz »

sapik88 píše:tak navařit tam nějaký I po kterým by ta kočka jezdila,.... ale 4m,... aby to něco uzvedlo, a neruplo to ve svarech, to bude chtět asi spočítat trochu líp =)
dejme tomu sloup vyresim, upevneni na zem taky, rameno a kocku taky ale musi byt otocny z toho sem mimo :) prave proto by se mi hodila nejaka sestava dle ktere to udelat ten "kloub"

Uživatelský avatar
sapik88
Profík
Profík
Příspěvky: 979
Registrován: 29.10.2009 12:48
Bydliště: Brno - venkov - Drásov

Re: Sloupový otočný jeřáb - výrobní výkresy?

Příspěvek od sapik88 »

jojo, chápu, no, co vím tak ty otočný u stěny sou řešený že je dole na axiál.ložisku a nahoře taky otočně upevněný,.. tady to co chceš ty mě napadá ten sloup fiknout napůl,.. dovnitř hodit s menším průměrem, a aby seto hezky točilo, tak mezi ty trubky dát ložiska, apak nějakým ložiskem pořešit místo kde ten sloup bude řízlej, aby taky nechodil kov po kovu,ale hezky to chodilo, třeba mě chápeš, a třeba to jde i elegantnějc, to je jen taková idea,.. valím do škole, kdyžtak hodím večer nárt jak to myslím

Uživatelský avatar
hanzhou
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 5258
Registrován: 19.11.2008 21:46
Bydliště: Litomeřicko
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloupový otočný jeřáb - výrobní výkresy?

Příspěvek od hanzhou »

ja si neumim predstavit jak to bude uchycene dole, myslim ten sloup. Vzdyt na 4metrech 500kg musi byt nehorazna paka. A kotvy do 20betonu musi mit stejnej rozestup jako svoji delku (priblizne baj ocko ;) )

VÝROBA POLEPŮ BUDIKŮ A DALŠÍCH GRAFICKYCH PŘEDMĚTŮ na zakázku
ZDE (pro nedostatek casu pozastaven)
==============================
HARLEQUIN & VR6

Uživatelský avatar
sapik88
Profík
Profík
Příspěvky: 979
Registrován: 29.10.2009 12:48
Bydliště: Brno - venkov - Drásov

Re: Sloupový otočný jeřáb - výrobní výkresy?

Příspěvek od sapik88 »

tak pokud budeš mít kvalitní konstrukční beton, tak by to mělo jít upevnit, moment to bude jako prase,... ale tak šrouby budou víceméně namáhaný na tah, tak pokud se to chytí ne nějakou M10, ale něčím co bude držet,... ale určitě to nebude plotnička 200 na 200 ale aspoň půl metra,...

Uživatelský avatar
Standa
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 4145
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Poblíž CV / Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloupový otočný jeřáb - výrobní výkresy?

Příspěvek od Standa »

bych klidně i něco navrhnul, aj vypočítal, jen bych musel mít trochu času :mrgreen: ale možná by se 3-4 hoďky někde našly :mrgreen: řešení sapika je dobrý, jednoduchý a účelný :wink: toho bych se držel :)
ještě by chtělo znát nějaký detajly, jak daleko od zdi má být sloup nebo případně mezera mezi ramenem a stropem a výška ramena od země.

Uživatelský avatar
sapik88
Profík
Profík
Příspěvky: 979
Registrován: 29.10.2009 12:48
Bydliště: Brno - venkov - Drásov

Re: Sloupový otočný jeřáb - výrobní výkresy?

Příspěvek od sapik88 »

Tak mě to nedalo, a řekl jsem si že si opráším znalosti, a taky mě zajímalo jak by to asi bylo,... tak jsem to zkusil načrtnout a zpočítat, na ty 4 metry délky a aby to uneslo na max. délce 500 kg,... a není to tak strašný jak se zdá,.... pokud by to bylo chycený 4 šroubama viz. obrázek, materiál jse hodil 11.500, první co mě napadl a trochu pevnej, určitě jsou lepší i horší,.. a bezpečnost jsem dal 4,... což by jako předimenz. na danou váhu mělo stačit,... když by to bylo chycený 4 šroubama s roztečí půl metra, a bylo by to jak na obrázku, tak by to držely jakoby 2 šrouby,... a pak jsem hodil i možnost že by to bylo pootočený jakoby na pi*u a držel to jen jeden,.. a vyšly když by 1 tak M42, a když by dva tak M30,...ale na tyhle rozměry bych tu plotnu dal i větší, třeba 80x80 cm,... popřípadě kulatou, a po obvodu našroubovat vícema,..jak příruba, pak by tak bylo víc a menších šroubů samozřejmě,..tady to by byly hovada, a byla by blbost to chytat jen 4, navíc na tak malou plotnu,...
Přílohy
IMG.jpg

Uživatelský avatar
Storm
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2441
Registrován: 06.03.2008 17:48
Bydliště: okr. Brno-venkov

Re: Sloupový otočný jeřáb - výrobní výkresy?

Příspěvek od Storm »

Ještě by to chtělo jednu podstatnou věc, započítat do toho výpočtu i vlastní váhu toho ramene. Bude to už nějaký větší macík např. íčko, takže to nebude zanedbatelný. Co si pamatuju, jak jsme ještě na škole počítali jeřábovou dráhu, tak se počítalo s více zatěžovacími stavy, jelikož to břemeno je v pohybu a jsou tam navíc i dynamický účinky. A po navržení profilů nezapomenou spočíst i druhý mezní stav.
Honda Civic VIII 1.8 i-VTEC Executive
ex VW Golf IV 1.9 TDI PD

Uživatelský avatar
sapik88
Profík
Profík
Příspěvky: 979
Registrován: 29.10.2009 12:48
Bydliště: Brno - venkov - Drásov

Re: Sloupový otočný jeřáb - výrobní výkresy?

Příspěvek od sapik88 »

no to určitě není zanedbatelný, ale to by muselo být daný z čeho to bude, atd,... a rozhodně to bude chtít uchytit nějakou větčí plotnou, než co jsem dal do výpočtu a víc šroubama, aby nebyly tak hovadský,... =) i ta kočka bude něco vážit,... a ten pohyb, počítat by se sním mělo,ale tak snad s tím nebude jezdit kdoví jak ryhchle,... a pokud by seto dělalo samodomo, tak bych to určitě předimenzoval víc, aby to vydtželo,..když už tak už =)

Uživatelský avatar
Budulman
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 232
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Kostelec na Hané
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloupový otočný jeřáb - výrobní výkresy?

Příspěvek od Budulman »

my měli v práci jeřáb zabetonovanej metr v zemi a nosnost byla jen 250 kg
Obrázek

Uživatelský avatar
Hellraiser17
Řidič
Řidič
Příspěvky: 159
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: stará boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloupový otočný jeřáb - výrobní výkresy?

Příspěvek od Hellraiser17 »

a co udělat protizávaží? třeba 200kg? U toho ramena bych se bál že se ohne, muselo by bejt sakra pevný, spíš bych to řešil, že rameno bych určitě vyztužil ještě nějakým menším profilem, s tím, že by byl ukotven na konci ramene a na vrchu sloupu, sloup udělat o něco vejš.
Přílohy
jeřáb.JPG

Uživatelský avatar
Storm
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2441
Registrován: 06.03.2008 17:48
Bydliště: okr. Brno-venkov

Re: Sloupový otočný jeřáb - výrobní výkresy?

Příspěvek od Storm »

Je to taky možnost, tady mají některé typy právě takto řešeny http://www.k-technik.cz/page.php?page=s ... ove-jeraby" onclick="window.open(this.href);return false;
Honda Civic VIII 1.8 i-VTEC Executive
ex VW Golf IV 1.9 TDI PD

Odpovědět

Zpět na „Pokec & Zábava“