Návrh nového občanského zákoníku - plná hodnota starého auta

Vtipy, zajímavosti, kuriozity...

Moderátor: Moderátoři

Hammer
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1467
Registrován: 07.11.2007 19:46
Bydliště: Moravské Slovácko
Kontaktovat uživatele:

Návrh nového občanského zákoníku - plná hodnota starého auta

Příspěvek od Hammer »

V MfDnes jsem se v tomto týdnu dočetl , že ÚDAJNĚ má návrh novelizace OZ obsahovat ustanovení, kdy si poškozený při dopravní nehodě bude moci na viníkovi vymoct doplatek škody mezi tím, co mu dá pojišťovna z povinného ručení a skutečnou cenou z autorizovaného servisu.

Prosím vás, kolegové, předpokládám, že Mladá Žumpa dnes píše ústy svých debilních novinářů totální píčovinu, protože kdyby tohle mělo platit, kupuju hnedka co ta novela platit začne, třicet let starého sotva pojízdného starého Bavoráka za pět tisíc, co stál ovšem kdysi tři melouny, měsíc po koupi si ho nechám přejet kámošem jeho tirákem a mám tři melouny!!!! Teda nemám, šábli bychom se na půl a oba bychom měli nového Passata.

Zkoušel jsem najít ten návrh té novely, zatím marně. Dávám to sem jako více méně zajímavost ale taky varování, abyste neplašili dopředu, protože věřím, že novináři to začnou ještě víc rozmatlávat.

Uživatelský avatar
m4xmili4n
Profík
Profík
Příspěvky: 1054
Registrován: 30.06.2008 17:29
Bydliště: zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh nového občanského zákoníku - plná hodnota starého

Příspěvek od m4xmili4n »

podle toho co jsi napsal, by ti to ale platil tvůj kámoš ne? Takže nevím, jestli by ti takhle "pomohl"
A taky jsi uvedl že doplatí cenu z autorizovaného servisu a pochybuju, že by díly na 30 let staré bawko vyšly na 3 mega..

pokud jsem to blbě pochopil, tak pardon :wink:
http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?f=29&t=109778" onclick="window.open(this.href);return false;

Passat Variant SYNCRO B5 crashline 1.9TDI AFN, EGR off, MOTOR on, řidič off

Uživatelský avatar
Storm
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2441
Registrován: 06.03.2008 17:48
Bydliště: okr. Brno-venkov

Re: Návrh nového občanského zákoníku - plná hodnota starého

Příspěvek od Storm »

http://www.novinky.cz/domaci/154054-doh ... oncit.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Taky už jsem po tom pátral, ale jak je to v tom zákoně přesně popsaný, jsem nenašel.
Honda Civic VIII 1.8 i-VTEC Executive
ex VW Golf IV 1.9 TDI PD

Uživatelský avatar
pino.t
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 5204
Registrován: 27.02.2008 17:45
Bydliště: Mám, PV
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh nového občanského zákoníku - plná hodnota starého

Příspěvek od pino.t »

m4xmili4n píše:podle toho co jsi napsal, by ti to ale platil tvůj kámoš ne? Takže nevím, jestli by ti takhle "pomohl"
A taky jsi uvedl že doplatí cenu z autorizovaného servisu a pochybuju, že by díly na 30 let staré bawko vyšly na 3 mega..

pokud jsem to blbě pochopil, tak pardon :wink:
Tak teoreticky by mohl sjednat tzv "pojištění proti hlouposti", ze kterého by se to mělo doplatit, to je první co mě napadlo.
Jinak tady ta změna zákona je pěkná hovadina.
Sněhová paštička
Stropnici na Passata mám od Passtu a luxus, díky.
Držáky předního nárazníku Passat B4 jsem si vyrobil, tak si je za 500 strčte do ...

Hammer
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1467
Registrován: 07.11.2007 19:46
Bydliště: Moravské Slovácko
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh nového občanského zákoníku - plná hodnota starého

Příspěvek od Hammer »

m4xmili4n píše:podle toho co jsi napsal, by ti to ale platil tvůj kámoš ne? Takže nevím, jestli by ti takhle "pomohl"
A taky jsi uvedl že doplatí cenu z autorizovaného servisu a pochybuju, že by díly na 30 let staré bawko vyšly na 3 mega..

pokud jsem to blbě pochopil, tak pardon :wink:
Jenže ten kámoš má firemní kamion, ne vlastní, to jsem nenapsal. Platila by firma.
Pozor, na 30 let starého bavoráka, Škodovku, cokoliv, dává autorizák pořád nové díly, v podstatě totálka znamená cenu nového auta = z povinného prachy za auto skutečného stáří a od viníka doplatek do ceny nových dílů.
V podstatě, jestli si rozumíme, kdyby to takto mělo být, tak budeme mít všichni nová auta! Na každé bouračce by jsi, co se týče stavu auta, kurevky vydělal.

boobika
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 2542
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: kousek od Brna

Re: Návrh nového občanského zákoníku - plná hodnota starého

Příspěvek od boobika »

pokud je to pravda, tak to vypadá, že ten návrh dával dohromady debil a pojišťovna
no abs, no klima, no servo -> no problem

Uživatelský avatar
selkie
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 4943
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Praha

Re: Návrh nového občanského zákoníku - plná hodnota starého

Příspěvek od selkie »

a ja uz se nemuzu dockat, az to zacne platit :D jestli to projde, tak pojistka na blbost bude stat neskutecnej nesmysl :D
Autoservis všech značek, troufnem si i na kamion.

Specializace na Bentley, Porsche

Odtah skoro zadarmo a pro klubáky ještě sleva :D 732 201 994

Tlučhuby:
- Marek 3L
- MILDA SM

Uživatelský avatar
vilik
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2021
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Rakovnicko

Re: Návrh nového občanského zákoníku - plná hodnota starého

Příspěvek od vilik »

To je zase lobismus pojišťoven. Pro ně by to byl zlatý důl. Vybírali by za povinné ručení a škodu by hradily ještě minimálnější než teď. Hajzlové. A chudák komu bude přiřčena vina na nehodě. Schválně nepíšu viník, protože někdy do toho člověk spadne ani neví jak. Dokonce jsou případy, kdy to odsere ten, co má málo známých na patřičných místech. Co si budeme povídat. No a pak nastane likvidační stav, kdy pojišťovna za totálku Meďáka zaplatí pár tisíc a viník, nebo údajný viník skončí pod mostem, protože na něj spadne zbylých 2 a půl mega. Doufám, že tohle neprojde. To už by opravdu bylo moc. A pojistkou pro blbost....to není řešení. Sakra od čeho MUSÍM PLATIT POJIŠTĚNÍ. :twisted:
VW Sharan II 1.9 TDI PD 85 kW Family červený
VW Passat 1.9 TDI PD Variant 96 kW modrý

Uživatelský avatar
GeneHawkins
VWagenista
VWagenista
Příspěvky: 1429
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: Návrh nového občanského zákoníku - plná hodnota starého

Příspěvek od GeneHawkins »

Nesmysl. V životě nemůžeš dostat víc, než je škoda. A škoda na autě nemůže být větší než je jeho časová hodnota.
Druhá věc je, že až do časové hodnoty by měla pojišťovna hradit celou opravu (a když si to vydupeš, tak taky hradí), žádná amortizace 50 % a tak, protože auto se ti tím (až na výjimky) rozhodně nezhodnotí.

Uživatelský avatar
vilik
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2021
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Rakovnicko

Re: Návrh nového občanského zákoníku - plná hodnota starého

Příspěvek od vilik »

GeneHawkins píše:Nesmysl. V životě nemůžeš dostat víc, než je škoda. A škoda na autě nemůže být větší než je jeho časová hodnota.
Máš pravdu. Kolik pak je cena týden starého meďoura s pořizovací hodnotou 3 mega?
Ale ono je to stejně jedno, jakou částku jsem použil, Tady jde o princip, o to, že se nám už zase někdo snaží hrabat do peněženky. A tentokrák v některých případech totálně. A taky odkud nejpíš vane vítr.
VW Sharan II 1.9 TDI PD 85 kW Family červený
VW Passat 1.9 TDI PD Variant 96 kW modrý

Uživatelský avatar
pino.t
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 5204
Registrován: 27.02.2008 17:45
Bydliště: Mám, PV
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh nového občanského zákoníku - plná hodnota starého

Příspěvek od pino.t »

Známej, třeba koupil nové auto a má ho pojištěny, že když do třech let bude mít totální škodu, dostane zpět peníze, tolik za kolik ho koupil, tak nějak to říkal.
Sněhová paštička
Stropnici na Passata mám od Passtu a luxus, díky.
Držáky předního nárazníku Passat B4 jsem si vyrobil, tak si je za 500 strčte do ...

Uživatelský avatar
GeneHawkins
VWagenista
VWagenista
Příspěvky: 1429
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: Návrh nového občanského zákoníku - plná hodnota starého

Příspěvek od GeneHawkins »

Šmarjá - já si ani nevšim, že ten úvodní příspěvek psal náš právní expert. Tak to myslím hovoří za vše...

Jinak tady máš ten návrh: http://obcanskyzakonik.justice.cz/cz/na ... zmeny.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Naproti tomu, návrh občanského zákoníku je k poškozenému vlastníku vstřícnější: „Při určení výše škody […] zohlední se, co poškozený musí k obnovení nebo nahrazení unkce věci účelně vynaložit.“ Jinými slovy, soud již nemůže opomíjet, že k obnovení možnosti užívat automobil, nutno zakoupit nová sedadla, tedy vynaložit 60. tis. Kč, když starší a opotřebená sedadla (v ceně 40 tis. Kč) nelze již rozumně sehnat.
Účelně, Hammere, účelně...

Uživatelský avatar
Rudi
Závodník
Závodník
Příspěvky: 612
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: sever Čech
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh nového občanského zákoníku - plná hodnota starého

Příspěvek od Rudi »

pino.t píše:Známej, třeba koupil nové auto a má ho pojištěny, že když do třech let bude mít totální škodu, dostane zpět peníze, tolik za kolik ho koupil, tak nějak to říkal.
realita mu ukáže, jak se věci maj. Některý pojišťovny to nabízeli i ojetýmu autu, že ti to pojistili na cenu v kupce a tu ti vyplatili klidně i po 3 letech, nicméně zkušenosti ukázali, že to opravdu nedodržujou...
Obrázek
dObRi dEN!

Uživatelský avatar
selkie
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 4943
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Praha

Re: Návrh nového občanského zákoníku - plná hodnota starého

Příspěvek od selkie »

u novyho auta je to neco jinyho...tam se amortizace nevztahuje do stari tri let nebo do najetejch 100tis km
Autoservis všech značek, troufnem si i na kamion.

Specializace na Bentley, Porsche

Odtah skoro zadarmo a pro klubáky ještě sleva :D 732 201 994

Tlučhuby:
- Marek 3L
- MILDA SM

Hammer
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1467
Registrován: 07.11.2007 19:46
Bydliště: Moravské Slovácko
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh nového občanského zákoníku - plná hodnota starého

Příspěvek od Hammer »

GeneHawkins píše:Nesmysl. V životě nemůžeš dostat víc, než je škoda. A škoda na autě nemůže být větší než je jeho časová hodnota.
Druhá věc je, že až do časové hodnoty by měla pojišťovna hradit celou opravu (a když si to vydupeš, tak taky hradí), žádná amortizace 50 % a tak, protože auto se ti tím (až na výjimky) rozhodně nezhodnotí.
Mluvíš o současné právní úpravě. Zapomínáš uvést, že skutečná způsobená škoda je ale vyčíslením účelně vynaložených nákladů na uvedení věci do původního stavu. Do čehož patří pojmy časová cena a amortizace, protože ty dvě věci spolu souvisí jako velbloud a hrby. Na to jsou tabulky a ty jsou veřejné. Nemusíš ani dupat, stačí, aby pojišťovna pochopila hned zkraje, že nejsi žádný pitomeček.
Jenom doplním, že v autorizáku dají na nabourané auto díly nové a origo, takže prachy z povinného takovouto opravu zcela jistě neuhradí celou a můžete dupat jak chcete.
Auto bylo před nehodou dejme tomu pět let staré, což je onen výše zmiňovaný původní stav, do kteréhož se věc uvádí a kde pojišťovna hradí plné náklady. Pokud uvedeš auto do stavu, kdy řada součástek je oproti původnímu stavu nová, tak rozdíl cen mezi novými a pět let starými součástkami platíš sám. A opět: na všechny díly na vozidle se vztahuje časová cena, takže nová přední kapota bude při bouračce následující den zaplacena v plné výši - samozřejmě proti dokladu že kapota byla nová.

Kdyby jsi si ale pořádně přečetl co píšu na začátku, pochopil by jsi, že jsi vedle. Čteš i studuješ nějak povrchně. Ono to bude tím, že zřejmě budeš mít problémy chápat psané slovo, což není samozřejmě nijaká špatná vlastnost, jen si na to raději místo velkých výlevů dávej více pozor.

Odpovědět

Zpět na „Pokec & Zábava“