Koupě ojetého auta v ČR - 2015

Povinná ručení, havarijní pojištění, přihlášení a odhlášení auta, depozit, pokuty, úřady, leasingy, řešení právních, administrativních a finančních otázek.

Moderátor: Odborní poradci

Odpovědět
Uživatelský avatar
TomB5
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 22
Registrován: 24.07.2015 08:01

Koupě ojetého auta v ČR - 2015

Příspěvek od TomB5 »

Ahoj,
pro hodně lidí tady to bude asi jednoduchý proces. Ale jelikož plánuji teprve druhý nákup auta v životě a od prvního se událo hodně změn v zákoníku, přihlašování atd., tak přicházím s prosbou o nastínění aktuálních (2015) kroků/průběhu koupě ojetého auta v ČR :)

Jde mi konkrétně o nákup z autobazaru. Od soukromé osoby to bude pravděpodobně odlišné, ale můžete zmínit rozdíly, určitě to pomůže dalším čtenářům fóra. Kusově jsem si po internetu i na fóru dokázal dohledat nějaké informace. Ale hodilo by se to trochu uceleněji. Určitě je tu hodně lidí co nakupuje auta častěji, nebo nedávno a mají v tomto přehled a jasno.

Zajímá mě vše, veškeré běhání po úřadech (nákup v jiném kraji), papírování, registrační značky, jak řešíte povinné ručení na přejezd s autem domů... Stačí zhruba, v bodech. Nemusí být do detailu jestli se nechcete vypisovat :)
Passat B5.5 (3B3), 1.8T AWT 110 kW, 2002

Uživatelský avatar
TomB5
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 22
Registrován: 24.07.2015 08:01

Re: Koupě ojetého auta v ČR - 2015

Příspěvek od TomB5 »

Nikdo neporadí?
Passat B5.5 (3B3), 1.8T AWT 110 kW, 2002

Uživatelský avatar
denis.82
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1701
Registrován: 29.01.2012 12:16
Bydliště: Zlín

Re: Koupě ojetého auta v ČR - 2015

Příspěvek od denis.82 »

Od letosniho roku uz neni odhlaska, auto se primo registruje (ovsem pouze v miste, kde je registrovane doposud).
Priklad: pokud koupis treba o vikendu auto zaregistrovane v Praze a ty ses z Ostravy, tak je optimalni domluvit se s prodavajicim, at ti ho na urade prihlasi.
Ty mu budes muset poslat: TP, evidencku, pojistku, plnou moc (overenou, treba na poste).
Budes-li si to chtit resit sam, tak potrebujes to same, ale s plnou moci od prodavajiciho nebo budete muset jit na urad spolu.
SPZ ti zustavaji, ale lze si je za 400kc ve svem kraji nasledne vymenit.

Priklad: treba ja jsem koupil auto u nas ve Zline, ale prodavajici ho mel registrovane v Praze. Doma jsem udelal evidencku, pojistku, od nej dostal plnou moc a jel jsem ho do Prahy prihlasit (ale to je na domluve mezi vama).
Super vylet 600km + Praze asi 3 hodiny na urade.... :fool:

Tohle se ale vztahuje jen na auta jiz zaregistrovana v CR, ne na dovoz, u nej je to jednodussi.
RS6 Performance 445kw

Uživatelský avatar
TomB5
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 22
Registrován: 24.07.2015 08:01

Re: Koupě ojetého auta v ČR - 2015

Příspěvek od TomB5 »

denis.82: díky moc! Rozhodně mi to pomohlo, ale pořád v tom nemám úplně jasno.

Takže jestli dobře rozumím, prvotní část nákupu je jen smlouva, zaplacení a předání papírů od auta ("velký"+"malý" TP...) a zařízení vlastního povinného ručení? Tedy nezávislé na úřadech (po+st+pá dopoledne :roll: ) a jedu hned s autem domů. jako nový majitel?

A potom druhý krok je tebou popsané administrační peklo = registrace?
Předpokládám že s bazary/soukromými prodejci se to často řeší tou plnou mocí, když je větší vzdálenost? A také se to uvede ve smlouvě, aby prodejce vozidlo přihlásil kupci?
Passat B5.5 (3B3), 1.8T AWT 110 kW, 2002

Uživatelský avatar
denis.82
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1701
Registrován: 29.01.2012 12:16
Bydliště: Zlín

Re: Koupě ojetého auta v ČR - 2015

Příspěvek od denis.82 »

Noo,jestli to chapes dobre to nevim,protoze to pises tak komplikovane,ze nerozumim spis ja tobe. :D
S pojistkou ci prihlasenim je to hodne o domluve mezi prodavajicim a tebou...zkus kdyztak uvest konkretnejsi pripad nebo ti poradim po tel,poslu ti ho do zpravy.
RS6 Performance 445kw

Odpovědět

Zpět na „Povinné ručení & pojištění & úřady & Policie“