Je pojišťovna povinná uhradit celou škodu?

Otázky ohledně povinných ručení.

Moderátor: Odborní poradci

Odpovědět
Tomaskocz
Pilot
Pilot
Příspěvky: 856
Registrován: 25.12.2008 16:48
Bydliště: Krnov/Brno

Je pojišťovna povinná uhradit celou škodu?

Příspěvek od Tomaskocz »

Dobrý den.

Chci se zeptat. Nabouralo do mě vozidlo zezadu. Byla přivolaná policie. Viník uznal vinu. Záznam o nehodě mám. V servise mi řekli opravu zhruba 5500,-. Česká pojišťovna vypočítala škodu na 1670kč,-. Škoda na vozidle zahrnuje výměnu nárazníku a vzpěry. Pojišťovna se hájí tím, že nárazník na autě už je starý. Nárazník na autě byl před bouračkou bez poškození. Pojišťovna vypočítala cenu náhradního dílu z druhovýroby a to z trošku jiného nárazníku než mám na autě.

Viník by mi měl snad uhradit celou škodu, kterou způsobil nebo snad ne? V České pojišťovně mi řekli, že pokud si nechám provést opravu, zaplatí mi pouze max. 50%. Tzn. že by mi vyplatili max. 2500-, když jím doložím fakturu, že oprava stála 5500,-.

:fool:

Chci zpátky na auto nárazník, který tam má být a né ten který našli na autokelly.cz a k tomu to ještě není on.

Nemá někdo podobnou zkušenost?

Děkuji.
VW GOLF IV 1.6 16V AZD

Uživatelský avatar
Bastard
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9884
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: Je pojišťovna povinná uhradit celou škodu?

Příspěvek od Bastard »

http://www.novinky.cz/auto/pomoc-poskoz ... zidle.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Jarda S.
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1743
Registrován: 31.03.2010 20:12
Bydliště: Netolice

Re: Je pojišťovna povinná uhradit celou škodu?

Příspěvek od Jarda S. »

http://www.amortizace.cz" onclick="window.open(this.href);return false; :wink: oni už si poradí
Passat AVF 2004
GIII variant tdi bosch 764 => 100kw - KPower
felda 1.3 LPG

Uživatelský avatar
BiffCZ
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 12
Registrován: 11.02.2014 18:06
Bydliště: Pardubice

Re: Je pojišťovna povinná uhradit celou škodu?

Příspěvek od BiffCZ »

Vím, že píšu do vcelku starého topicu... Ale informace se hodí vždy :D

Věc se má tak, že v tomto případě pojišťovna uhradí škodu, ale počítá se snížením ceny vzhledem k amortizaci = vypočítaná dle stáří vozidla a ojetí což může dělat i závratné rozdíly v proplacení oprav.
Vyjímkou by bylo kdyby poškozené díly byly nové například po opravě a musel by jsi to doložit doklady a účtenkami.
Kamarád měl auto staré cca 14 let (byl nabourán zezadu a naražen na další auto takže měl rozsekaný jak předek tak zadek...) Pojišťovna to ohodnotila jako totálku a vyplatila mu pouze cca 20.000,-
Vtip byl v tom, že opravu si udělal sám a vyšla ho na necelých 14 tisíc :-)

Amortizace se používá v pojišťovnách aby ušetřili a zdůvodňují to tím, že kdyby tam byl daný nový díl (v plné ceně) tak se vozu logicky zvyšuje cena protože je na starém autě nový díl!

Ale nezoufejme až tak moc.
Proplacení celé ceny oprav atp lze zařídit, ale je to zpravidla běh na dlouhou trať!
Protože vy platíte pojistku, a vy jste byl poškozen. Byla Vám způsobena škoda a problémy, nemluvě o tom, že auto o kterém můžete říct a prodat ho jako nehavarované prodáte dráž než auto havarované po opravě = další snížení ceny vozu.

Stačí jen žalovat pojišťovnu o proplacení celé ceny s tím, že jste byl "poškozen a nebyl jste viníkem či objednatelem škody" nebo tak nějak je to vždy specifikováno...
Je již nespočet případů kdy žalobce takto vyhrál velmi snadno (a prohra je spíše vyjímkou).

Ale co jsem četl a slyšel je to zpravidla půl až jeden a půl roku... (a pojišťovnu to vyjde ještě dráž protože platí i soudní výdaje)
Ale s přibývajícími případy už to pojišťovny zrychlují, případně stačí zakročit již při samotném jednání s pojišťovnou a poznamenat, že může nastat tato situace a soudní řešení.

Ale jak píšu, jsou to informace z doslechu a dočtení...

Uživatelský avatar
Mrsta
Řidič
Řidič
Příspěvky: 136
Registrován: 01.09.2013 13:50
Bydliště: Praha - Východ

Re: Je pojišťovna povinná uhradit celou škodu?

Příspěvek od Mrsta »

VW Sharan 2011, 125kW, DSG

Odpovědět

Zpět na „Povinná ručení - POV“