Motorový olej

Všechny modely.

Moderátoři: standokan, Martin. D, smyk, Mára_VR6

Odpovědět
wolf7991941
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 24
Registrován: 23.02.2018 12:46

Motorový olej

Příspěvek od wolf7991941 »

Zdravím , mám Golf 5 2004 1.4 FSI 66kw 185 000km najazdených ... Žere mi dosť oleja.Mám tam Castrol edge 5w30 a minuli rok mi zožralo až 4 litre na 15 000 km. Základné info o olejoch mám naštudované.Chcem sa opýtať či by bol lepší 5w40 alebo 10w40. Pokial viem ,za tepla by mali byt tie oleje rovnako husté.Načo mi je 10w ked na zimu je lepší redší 5w , však predsa v zime je každý olej niekolkonásobne hustší na to aby nevytekal no nie ? Ale našiel som zopár debát o rôznej degradácii oleja.Ževraj 5w40 rýchlejšie degraduje.Je možné že syntetika od polosyntetiky žere inak? Viem že žiadny olej nieje na 100 percent synteticky ale aj tak ....Niekto dokonca písal že práve v zime za studena a pri starte je olej najviac spotrebovaný.Môžete mi poradiť čo je na tom pravdy a aký olej bude lepší ?Samozrejme všetky splňaju potrebnú normu od vw ...A vyskúšam dať aj inú značku , pretože castrol nie je moc chválený...Ďakujem za rady ...

Uživatelský avatar
11mAjA11
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9064
Registrován: 13.09.2008 15:42
Bydliště: Small Town in North Moravia

Re: Motorový olej

Příspěvek od 11mAjA11 »

4litry na 15000km se ti zdá moc ??
Asi by bylo dobré se podívat kolik je výrobcem povolená spotřeba oleje u těchto motorů...
U 1.8 TSi Yeti je v mezích skoro litr na 1000km..
Moje přibližovadla :Golf Mk II TDi AHF, Golf Mk IV 1.6 16V, T3 1.6D Alpinweiss - Das ReiseWagen, Sup1AMX, GSX-R 750, Jawa 23 Mustang, Alhambra I AFN,P206
Příběh Australanky --> Obrázek

R.I.P. areka

wolf7991941
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 24
Registrován: 23.02.2018 12:46

Re: Motorový olej

Příspěvek od wolf7991941 »

11mAjA11 píše:4litry na 15000km se ti zdá moc ??
Asi by bylo dobré se podívat kolik je výrobcem povolená spotřeba oleje u těchto motorů...
U 1.8 TSi Yeti je v mezích skoro litr na 1000km..
Aj na mojom aute je napísane 1L na 1000km , ale nežere to každému čo ma vw tolko , niekto nedolieva ani kvapku , chcem to trochu znormalizovať , predsa to už nie je nové auto tak prečo tam nedať trochu hustejší olej aby mi zbytočne nežralo cez tesnenia a neviem čo.Ked mi to časom bude žrať ešte viac tak sa nedoplatím :D 15L na 15 000 km.Väčšina ľudí hovorí že to je veľa.Však to je viac ako objem olejovej vane :D A v lete ked je u nás často nad 30 stupnou a jazdím trochu svižne predsa to motoru trochu pomôže kedže s týmto motorom pri 100 km rýchlosti som už na 3000ot. a pri 130km/h na 4000ot. aj ked po dialnici nejazdievam.Načo podporovať výrobcou podla ktorých je normálne 1L na 1000km , dosť že vw group sú drahé autá a ešte im žere olej , padajú reťaze ( TSI ) a neviem čo všetko.Hustejším olejom autu v lete pri otáčkach len pomôžem a nemusím vyhadzovať peniaze na predražený olej...Iba čo mi ten spálený olej zakarbonuje sviečky zase a budem chodiť na tri valce zase :D ( nie som odborník , sorry ked hovorím niečo zle ...)

Uživatelský avatar
11mAjA11
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9064
Registrován: 13.09.2008 15:42
Bydliště: Small Town in North Moravia

Re: Motorový olej

Příspěvek od 11mAjA11 »

:roll:
Co je nepochopitelne na tom ze vyrobce udava povolenou spotrebu oleje daneho motoru?
Motor je konstruovan na danou specifikaci oleje ktera je jaka je bohuzel.
Zmenou oleje (jeho vlastnosti) se muze stat ze dlouhodobe muze (nemusi) dojit k poskozeni.
Spotreba oleje podstatne zalezi na stylu jizdy.
Pokud sezenes olej v predepsane specifikaci kterou vyrobce predepisuje pro dany motor v 5w40 tak ho pouzij. Pri najezdu bezmala 200tkm je urcita spotreba oleje u tech motoru bohuzel normalni a neverim nikomu kdo tvrdi ze mu nebere nic..
Moje přibližovadla :Golf Mk II TDi AHF, Golf Mk IV 1.6 16V, T3 1.6D Alpinweiss - Das ReiseWagen, Sup1AMX, GSX-R 750, Jawa 23 Mustang, Alhambra I AFN,P206
Příběh Australanky --> Obrázek

R.I.P. areka

wolf7991941
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 24
Registrován: 23.02.2018 12:46

Re: Motorový olej

Příspěvek od wolf7991941 »

Napísal som " Samozrejme všetky splňaju potrebnú normu od vw " už aj na inom fore sami stalo že som to napísal a povedali mi tiež že do..bem motor ... môžem mať aj 5w30-40 aj 10w40 ... Každí radí inak no , je to asi zbytočné zhanať si už dalšie info ... všetci píšu že treba utesniť hento treba utesniť tamto , treba go urobiť , potom vyčistiť nejaké mriešky na kružkoch potom zase že sa to neoplatí a dobre vymeniť rovno celý motor ,večšinou hovoria že to je strašne velká spotreba ...A tiež si myslim že to je vela pretože aj ina značky aut maju napisane vraj napr 0.5-0.7 l na 1000 km a keby to tak bolo tak každý dolieva nonstom olej , a vela ludi pise že but nedolieva alebo dolieva napr 1l na 15 000km ... Neviem čo urobím , keby to žralo fakt že vela tak to budem možno riešiť opravou , zatial si dam len trochu hustši olej ako mi mechanik odporučil , aj ked on mi odporučil 10w ale to je jedno dam si asi 5w40 a inu značku oleja a uvidim čo to spravy postupom času ... ja som laik ,samozrejme že nečakám že mi zrazu nebude žrať olej , je mi jasné že hlavne staršie auto žere trochu , ale hento je asi dosť aj ked sa píše v knižke max 1l na 1000km ... hádam mi tá spotreba klesne o tretinu , ked dám až značku oleja na to zameranú ...

Uživatelský avatar
11mAjA11
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9064
Registrován: 13.09.2008 15:42
Bydliště: Small Town in North Moravia

Re: Motorový olej

Příspěvek od 11mAjA11 »

Pokud 5/40 je v norme dane vyrobcem tak ji nalej. Neni co resit u motoru 200tkm to problem asi nebude, dulezite je ho pravidelne menit.
Problem u benzinu je ze pri kratkych trasach hodne benzinu jde do oleje a tim ho znehodnoti.
Ted sem delal olej na 1.8 Tsi kde bylo najeto po vymene asi 4tkm, ten olej byl tak nality benzinem ze sem uz dlouho tak nevidel, kratke trasy v podstate furt studene..Auto pred opravou motoru bralo 1litr na 1000km, po proliti motoru petrolejem spotreba spadla na polovinu. Olej se ted lije Mogul dane specifikace a je to pohoda.
Po tak malo km se menil kvuli rozpusteni karbonu a nasyceni benzinem.
Pri kratkych trasach je lepsi ho menit po treba 10tkm..ale to je na kazdem jak se rozhodne.
Moje přibližovadla :Golf Mk II TDi AHF, Golf Mk IV 1.6 16V, T3 1.6D Alpinweiss - Das ReiseWagen, Sup1AMX, GSX-R 750, Jawa 23 Mustang, Alhambra I AFN,P206
Příběh Australanky --> Obrázek

R.I.P. areka

wolf7991941
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 24
Registrován: 23.02.2018 12:46

Re: Motorový olej

Příspěvek od wolf7991941 »

Ja mám vyhliadnutý valvoline 5w40 maxlife , je robený pre ojazdené motory a má tesniace učinky ... neviem , niekto vraj písal že oživuje akokeby tie tesnenia aby netvrdlo a bolo ohybne aby proste dobre stieralo a neviem čo ... veľa ludí ho chváli že naozaj spotreba oleja klesa a asi skoro nikto sa naň nestažoval , za to na ten castrol čo mám sa všeobecne sťažujú žeje drahý , vraj aj viac karbonuje a špiní a neviem čo všetko , že nemaju ani vlastnu vyrobnu zakladoveho oleja alebo čo nevyznám sa uplne do toho ... Ale ked mi jeden týpek napísal že vraj žere olej preto lebo su tie mriežky na tesneni či kružkoch špinavé či čo tak ma napadlo či nebude dobrý aj shell nejaký , on tuším má nejaké čistiace učinky ... ale rád by som tam asi bachol ten valvolin na tu spotrebu oleja , a tiež sa na nejakom eshope pisalo že ma aj čistiace učinky ... však pokedy su to kvalitne značky tak obydvevmožnosti budu dobré , ale ako hovorím zaujal ma ten valvolin na tu spotrebu oleja a fakt si ho veľa ludi chvalilo čo som postrehol ...

Uživatelský avatar
11mAjA11
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9064
Registrován: 13.09.2008 15:42
Bydliště: Small Town in North Moravia

Re: Motorový olej

Příspěvek od 11mAjA11 »

Vsechny oleje maji stejny zaklad, kdo tvrdi ze ne tak lze. Firmy si akorat nechaji vyrobit balicky aditivace a zabali si to do svych obalu.
Kvalita oleje je dana kvalitou aditivacnich balicku.
Nevim na kolik vychazi ten Valvoline ale poohledni se klidne i po Mogulu.
Jestli uz jsou stiraci krouzky zapecene karbonem, bude nejakou dobu trvat nez se aspon trochu vyplachnou.
Ja to TSi prolival petrolejem cely tyden, delal se mensi GO motoru takze byla vana dole, pisty v polovine valcu vsechny a pres svicky se lil petrolej do plna a nechalo se to postupne prosakovat kolem pistu az vzdycky vyteklo nekolikrat dokola.
Funguje to dobre, spotreba je polovicni.
Ale je to nejaka prace no..
Moje přibližovadla :Golf Mk II TDi AHF, Golf Mk IV 1.6 16V, T3 1.6D Alpinweiss - Das ReiseWagen, Sup1AMX, GSX-R 750, Jawa 23 Mustang, Alhambra I AFN,P206
Příběh Australanky --> Obrázek

R.I.P. areka

wolf7991941
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 24
Registrován: 23.02.2018 12:46

Re: Motorový olej

Příspěvek od wolf7991941 »

Tak tych par centakov hore dole , ale tuším to je za zhruba rovnaku cenu , určite lacnejšie ako ten castrol edge čo mám takže by som na tom bol určite cenovo lepšie pri obidvoch značkách , len pri tých tesniacich učinkoch ako sa piše na valvoline sa trocha bojím že spotreba oleja pojde sice dole ale že sa tam niečo do....be ako aj pri castrole magnatec , pri ktorom sa piše že su tam inteligentne molekuli ktore ako magnet prilne na povrch , a potom čítam na fore že su to hrozne oleje , že niekto rozoberal motor a uplne škarede valce a neviem čo ... Neviem či ten valvolin maxlife je novinka , ak hej tak sa bojím že je ešte neodskušaná poriadne medzi ludmi , ale veľmi si to chvália tak ma to ešte viac zaujalo ... Alebo ked tak , tak len ten shell rozmýšlam , ale kto vie no ...

Uživatelský avatar
11mAjA11
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9064
Registrován: 13.09.2008 15:42
Bydliště: Small Town in North Moravia

Re: Motorový olej

Příspěvek od 11mAjA11 »

Ja osobne bych volil znacku ktera neni svetoznama a je domaci, tu nema nikdo potrebu pancovat proroze ve svete s ni boom neudela a domaci trh si vyrobce ohlida.
S Mogulem delame uz 2 roky, jednu z variant pouzivame do zavodniho rallye Favorita a je neskutecne co ten olej dostava za kartac a funguje perfektne. Takze zalezi na Tve volbe.
Moje přibližovadla :Golf Mk II TDi AHF, Golf Mk IV 1.6 16V, T3 1.6D Alpinweiss - Das ReiseWagen, Sup1AMX, GSX-R 750, Jawa 23 Mustang, Alhambra I AFN,P206
Příběh Australanky --> Obrázek

R.I.P. areka

Odpovědět

Zpět na „Servis & Pomoc & Tuning“