Loupání vrchního laku na střeše

Všechny modely.

Moderátoři: standokan, Martin. D, smyk, Mára_VR6

Odpovědět
honcpe
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: 24.03.2018 15:17

Loupání vrchního laku na střeše

Příspěvek od honcpe »

Ahoj, všiml jsem si, že na mém nově zakoupeném (nevím tedy jestli už byl lakovaný, jak se s ním zacházelo apod.) Golfu z roku 98 je na střeše flíček odloupnutého vrchního laku. Je to opravdu malinký kus, takže by mi to ani nijak nevadilo. Bojím se však, aby se problém nerozrůstal a já nakonec nemusel lakovat celý díl (což by u střechy nebylo moc fajn). Máte někdo nějaké řešení? Nejde mi o to, aby flíček nebyl vidět ale o to, aby se problém nerozrůstal, takže klidně nějaké přelepení průhlednou fólií nebo přestříknutí bezbarvým lakem. Nevím však ja moc účinné tyto metody mohou být. Díky za názory!
IMG_4290.JPG

varok
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1535
Registrován: 03.12.2016 15:45
Bydliště: Havířov

Re: Loupání vrchního laku na střeše

Příspěvek od varok »

Už je to starší téma, ale zkusím odpovědět. Záleží kde ten flek je a jak je velký. Odlouplo se to samo nebo nějakým mechanickým vlivem(kámen, bouchnutí nějakým předmětem apod.)
Jestli to je jen něco menšího, řekněme do 10mm, tak by to mohlo jít v pohodě opravit. A to je jenom bezbarvý lak,vnebo i barva? Jestli jen bezbarvý lak, tak bych místo pořádně vyčistil, odmastil a zkusil štětečkem zatupovat nějakým bezbarvým lakem. Jestli to není na moc vyditelném místě, nebál bych se ani dát větší vrstvu ať přesahuje původní lak.
Když se podaří, tak bych to nechal vyzrát třeba i měsíc a potom zkusit zaleštit.
VW Golf IV 1,6/74kW akl, světle modrá perleť LW5Z
VW Golf VII 1,4TSI 103kW, tmavě modrá metalíza Night Blue

Uživatelský avatar
Pavel1974
Řidič
Řidič
Příspěvky: 100
Registrován: 06.05.2016 21:49
Bydliště: Brno

Re: Loupání vrchního laku na střeše

Příspěvek od Pavel1974 »

Zdravím, nebudu zakládat nové téma, můj dotaz souvisí s loupáním vrchního krycího transp.laku.
Lak je původní z 2008 a auto s oloupaným zrcátkem jsem již koupil. Nicméně dnes se mi při mytí v boxu wapkou podařilo poškodit lak na kapotě motoru. Ukázalo se, že to není přilepenej hmyz, ale že povolil ten lak.
Co s tím, abych případně zastavil další loupání v místě poškození (případně na celém autě)?
Neexistuje např. něco jako opravná sada a máte s tím někdo zkušenosti? Nebo to nechat a až už to bude k nekoukání, tak nechat přelakovat celou haupnu? Jde mi teda spíše o ekonomické řešení :roll:
Přílohy
IMG_20180705_195146.jpg
IMG_20180705_195133.jpg
--------------------------------------------------------------------------------------
VW TOURAN 1.9TDI 77kW BXE 2008

chroustradek
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 6
Registrován: 05.07.2018 22:13

Re: Loupání vrchního laku na střeše

Příspěvek od chroustradek »

Lak se odlupuje pokud nepřilnul k bázi korektně. Např. při nedodržení lakovacího postupu, kdy je třeba bázi zalakovat do několika hodin.
Pokud se to odlupuje a je to vůz nikdy nelakovaný, bude to asi výrobní vada... Často se ale stává, že i v automobilce či při přepravě nového vozu dojde k nějakému poškození, pak i úplně nová auta jsou lakovaná ručně.
Jak to opravit? Pokud je pod tím původním lakem nějaká chyba dochází k postupnému uvolňování a pak i přelakování bezbavým lakem je jen dočasné řešení.
Já bych se snažil co nejvíce toho bezbarvého laku, který se odlupuje + okolí, zbrousit až na bázi (600-800 papírem) a pak stříknout tím bezbarvým lakem. Může to být dočasné řešení, ale to se projeví až zase za měsíce/roky... Hlavně nebrousit tak, že probrousíš i tu bázi !

Řešil bych to teď hned, pokud je ten problém lokální, umím si představit, že ten bezbavý lak dáš do rozstřiku a nemusíš tak lakovat celou kapotu a s trochou štěstí ti to vydrží a nebo se to začne olupovat až v době, kdy už to třeba nebude tvůj problém :D

Uživatelský avatar
Pavel1974
Řidič
Řidič
Příspěvky: 100
Registrován: 06.05.2016 21:49
Bydliště: Brno

Re: Loupání vrchního laku na střeše

Příspěvek od Pavel1974 »

A měl by to dělat vybavenej lakýrník, nebo se ten lak dá na prebrousenou bázi aplikovat že spreje (pokud teda se takový dá sehnat a troufnul bych si na to). Můžeš mi případně doporučit co přesně a kde koupit? Díky

Odesláno z mého Redmi 4A pomocí Tapatalk
--------------------------------------------------------------------------------------
VW TOURAN 1.9TDI 77kW BXE 2008

chroustradek
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 6
Registrován: 05.07.2018 22:13

Re: Loupání vrchního laku na střeše

Příspěvek od chroustradek »

Sprej jedině 2k (včetně tužidla). 1k spreje (to co koupíš v OBI) stojej za prd, nikdy nevytvrdnou...
Ty 2k spreje už jsou lepší, ale stále je to hodně daleko od lakování pomocí lakovací pistole. Navíc si ve spreji nenaředíš lak tak, abys udělal rozstřik, takže ten přechod by asi byl vidět...
Ale já nemám rád takový to: "pokud si to nikdy nedělal, tak to ani nedělej" :).
Takže pokud si to chceš udělat sám, tak:
Sežeň papír 600 a 800 - tzv. pod vodu.
Sežeň 2k bezbarvý lak ve spreji.
Opatrně zabrus okolí toho oloupaného místa 600 pod vodou. Následně to celé přejeď 800tkou pod vodou. A to včetně toho již oloupaného místa. Musíš ho zabrousit, jinak by na něm lak nedržel.
Širší okolí bych pak přejel třeba 1200pod vodou nebou tzv. scotch brite.
Tou scotch brite to přebruš až za hranici, kam si brousil 800stovkou.
Všechno to pečlivě odmasti.
Vodorovnými pohyby s překryvem nastříkej bezbarvý lak až k hraně, kde si brousil tou scotch brite. u té hrany se snaž o rozstřik - už to tam nenalejvat, ale jenom to tam zafouknout.
Postupuj dle instrukcí na spreji - je tam řečeno z jaké vzdálenosti lak nanášet, kolikrát aplikaci opakovat a po jaké době.
V místě přechodu z nového laku do starého to budeš mít takové matné a na dotek hrubé.
Až ti to celé vytvrdne (několik dní) tak se přechod mezi původním lakem a tvým nalakovaným místem pokus zaleštit. Dá se pořídit něco na odstraňování škrábanců nebo tak...
Ono u lakování je dobré to, že když to uděláš špatně, vždy to prostě obrousíš a můžeš znovu...
Chce to trošku cviku a trpělivosti. Doporučuju youtobe shlédnout pár videí...
Nalakovat kapotu by tě dle mne u lakýry vyšlo tak na 2500 - 5000kč dle rozsahu a způsobu řešení včetně materiálu. Já nejsem z brna ani z daleka, takže ti asi nikoho nedoporučím. Když bys náhodou jel přes Kolín, tak tady mám šikovného člověka.

Odpovědět

Zpět na „Servis & Pomoc & Tuning“