Autobaterie

Elektronika vozu + vše uvnitř

Moderátor: Olaf87

Uživatelský avatar
srotty
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 4744
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: OLOMOUC

Re: Autobaterie

Příspěvek od srotty »

Klima není velký odběratel proudu-je mechanická. Žrouti jsou výhřev sedaček,zad. okna,zrcátek,dálk.světla atd.

Gašpo
Řidič
Řidič
Příspěvky: 110
Registrován: 27.07.2017 14:41

Re: Autobaterie

Příspěvek od Gašpo »

Doporučujem prečítať zaujímavý článok:
http://www.auto.cz/nespolehlivost-bater ... jet-125770" onclick="window.open(this.href);return false;
Mnohích asi zbaví ilúzie, že dlhšou jazdou si dobijú baterku. Evidentne to už neplatí, sláva Bruselu a jeho normám. :?
Ja to mám dobré, kúpil som hneď s autom aj CTEK a pravidelne dobíjam. Ako sa s tým ale vyrovnajú tí, čo parkujú na sídlisku...

Uživatelský avatar
r@pid
Pilot
Pilot
Příspěvky: 713
Registrován: 23.01.2016 20:50

Re: Autobaterie

Příspěvek od r@pid »

Nijako, ja nie som otrokom auta, aby som mu pomaly aj vyfuk kartacoval kazdy vikend. Bateriu mam dozivotnu, jedneho dna dozije a kupim novu, tak ako som to robil pri vsetkych autach predtym, a ako to budem robit aj potom. Necitam kktiny a uz vobec nie pred vianocami, kedy vychadzaju clanky ktore vam osvietia hlavu a ponuknu riesenie v podobe potreby kupy nejakeho produktu.

Gašpo
Řidič
Řidič
Příspěvky: 110
Registrován: 27.07.2017 14:41

Re: Autobaterie

Příspěvek od Gašpo »

Prakticky identický článok vyšiel aj vo Světě Motorů. Takže "kktinami" by som to určite nenazýval. 8)
Je samozrejme výhradne tvoja vec ako sa k tomu postavíš. Z mojeho pohľadu je ten článok veľmi prínosný. Ak mám možnosť dobíjať a predĺži mi to životnosť baterky trojnásobne, ak za kvalitnú autobatériu zaplatím takmer 5000 Kč, tak mi investícia do inteligentnej dobíjačky príde rozumná. Ale to je zase moj subjektívny pohľad samozrejme. :wink:
Článok považujem za prínosný už len z toho dovodu, že vačšina majiteľov nových áut ani netuší, že skrz nejaké mikrogramy pre emisné normy nové autá baterku prakticky nedobíjajú, len ju udržujú na hrane 70% za cenu násobného počtu dobíjacích cyklov. Aspoň mňa to hodne prekvapilo, bol som z našeho starého Passata zvyknutý že batéria držala takmer 10 rokov a o nič som sa nemusel starať. To auto už má teraz 18 rokov, stále dobre slúži príbuznej a druhá batéria je i po 8ich rokoch naprosto v pohode.

Uživatelský avatar
r@pid
Pilot
Pilot
Příspěvky: 713
Registrován: 23.01.2016 20:50

Re: Autobaterie

Příspěvek od r@pid »

No vidis, sam si si odpovedal, ja za 2500 kupim bateriu, ked terajsia umrie.

A potom kupim dalsiu za 2500, ked druha umrie. Ak to auto vobec budem mat tak dlho, a ak vobec bude treba tolko vymen.

Uživatelský avatar
Pitrsman747
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 350
Registrován: 02.02.2012 22:29

Re: Autobaterie

Příspěvek od Pitrsman747 »

Já měl 3 Fábii 1.2Tsi rok 2015 a nějaké výkyvy jsem v napětí nezaznamenal, SS fungoval dobře a to jsem dost často dělal pojížděčky po městě. Než jsem to prodal tak to mělo 50tis. Dvakrát za rok vyrazím do Rakouska po A1 což je za dva dny přes 1000tis km a baterka dle inspekčního servisu na 92% po třech letech, toš nechápu kde v tom článku s tím Rapidem jezdily, pravda je že to je taky motor 1.0Tsi který bych si v životě v Rapidu nekoupil.
VW Golf 7.5 1.4 TSI 110kW Maraton Edition (r.v. 2018)

Gašpo
Řidič
Řidič
Příspěvky: 110
Registrován: 27.07.2017 14:41

Re: Autobaterie

Příspěvek od Gašpo »

Ono tie články SM sú v podstate dva a na seba navazujú:
http://www.auto.cz/proc-stop-start-nici ... ora-113291" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.auto.cz/nespolehlivost-bater ... jet-125770" onclick="window.open(this.href);return false;
Je dobré si ich prečítať oba a pochopiť rozdiely v typoch batérií. :wink:
Vo vašej Fábii bola z továrne určite aspoň batéria EFB, ktorú koncern dáva k systému SS. Batérie AGM dávajú asi len dieselom, pretože sú na štart náročnejšie. No a batéria, ktorú v Rapide odrovnali bola tá úplne najlacnejšia, ani EFB, ani AGM, proste úplne obyčajná. Neodrovnali ju výkyvy napatia, ale príliš veľké množstvo dobíjacích cyklov.
V tom je práve ten vtip. U starších áut táto úplne obyčajná batéria vydržala v pohode 10 rokov. Ak ju ale dáte do nového auta s "inteligentným" dobíjaním, odrovnáte ju možno už za rok, záleží samozrejme na podmienkach jazdy. EFB a AGM batérie sú na počet dobíjacích cyklov odolnejšie asi dva a pol krát, takže vydržia v pohode v plnej kondícii minimálne tri roky. Takže ak vaša trojková Fábia z roku 2015 mala batériu v poriadku, je to logické.
Celá pointa spočíva v tom, že pre titerné množstvo ušetrených emisií pre homologačné testy ( preto bolo to "inteligentné" dobíjanie zavedené, aby alternátor zvyšoval spotrebu čo najmenej ), ktoré sú naviac od skutočnosti na hony vzdialené, pre toto "ušetrené" množstvo je hlavný ekologický "prínos" to, že batérie sa budú meniť dvakrát až trikrát častejšie a budú sa musieť aj likvidovať. A to aj v prípade že máte EFB, alebo AGM a vypínate SS. Životnosť batérie si samozrejme možete predĺžiť dobíjaním externou dobíjačkou, lenže na to musíte mať podmienky. Takže ekológovia "zvíťazili", autá plnia prísnejšie normy, tak som zvedavý kedy ekológom docvakne že tým zhoršili problém s baterkami. 8)

Uživatelský avatar
Pitrsman747
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 350
Registrován: 02.02.2012 22:29

Re: Autobaterie

Příspěvek od Pitrsman747 »

Já vždycky říkám že je lepší koupit model který nevyčnívá z řad :) , to znamená Fábia, Octávia, Passat nebo Golf, to co je mezi tím je výrobní socka a Rapidem jsem jel, 1.0Tsi nejvyšší výbava a dávat za to auto 420tis bych nedal ani náhodou, navíc ten motor je velice slabej (a to jsem v tom autě seděl sám), do zatáčky při řazení brněla řadící páka, hluk se přenášel do vozu že člověk polikal po 10min aby neměl zalehlý v uších. :laugh:
VW Golf 7.5 1.4 TSI 110kW Maraton Edition (r.v. 2018)

JirkaVys
Profík
Profík
Příspěvky: 1110
Registrován: 11.09.2016 14:37

Re: Autobaterie

Příspěvek od JirkaVys »

Bohužel ani 1.2 či 1.4 TSI na tom není o nic lépe, s tím rozdílem že tam nějaký ten výkon navíc je, ale musí se točit aspoň nad 3tis, jinak je to taky poměrně nuda, s tím že to moc nejde, protože ten hluk a dunění donutí člověka točit motor do 2tis. Nicméně 1.0 TSI je oproti těmto dvoum mnohem pružnější a to je to 3 válec.
Mně zaujal až 1.5 TSI a vyšší.
Sam mám 2.0 TSI v Passatu CC, pak B6 a B8 TDI, nicméně už teď vím že benzín byla chyba.
A řešit nějakou baterii... Po koupi je první věc, co se u mě dělá je deaktivace stupidního start stopu a řešit baterii, která vydrží 5 let je zbytečné...

Uživatelský avatar
Pitrsman747
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 350
Registrován: 02.02.2012 22:29

Re: Autobaterie

Příspěvek od Pitrsman747 »

1.0Tsi 81kW je na Rapida málo, na Fábii stačí (pokud to člověk nebere jako rodinné auto) a 1.2Tsi je po dálnici pružnější, 1.0Tsi nemá šanci, do těch 90kmh mu bude stačit pak už bude chcípat, moje vlastní zkušenosti a to se ještě nebavím u litrového motoru puštěná klima, plnej kufr, plná nádrž a 5 lidí v autě, tak to prostě je ale chápu že u výrobců papír snese vše. :D S tou hlučností, ve Fábii jsem teda tak často nepolykal, Rapid je fakt výrobní socka plus s tím trojhrnkem ještě větší...

U 1.0Tsi Golfu jsem byl překvapen, sice jsem v autě seděl sám ale ta pružnost lepší jak u Rapida tak u Fábie a to je to auto vlastně težší, asi lepší převody...
VW Golf 7.5 1.4 TSI 110kW Maraton Edition (r.v. 2018)

Uživatelský avatar
r@pid
Pilot
Pilot
Příspěvky: 713
Registrován: 23.01.2016 20:50

Re: Autobaterie

Příspěvek od r@pid »

Presne ako som pisal, na skodovackom fore po precitani tej kktiny uz niektori objednali nabijacky :D

Stastne a vesele eshopovanie zelam

JirkaVys
Profík
Profík
Příspěvky: 1110
Registrován: 11.09.2016 14:37

Re: Autobaterie

Příspěvek od JirkaVys »

Nabíječku mám také, hlavně kvůli zimě, mám 3 auta z toho jedno jezdí spíš jen o víkendu, tudíž by celý týden stálo.
A vzhledem k tomu, že v zimě parkuje zásadně venku, ale pod střechou, kvůli soli a následné korozi v teplejší garáži, tak zkrátka dávám baterii na udržování jednou za čas :) Protože takhle by nevydržela ani tu jednu zimu.

Uživatelský avatar
r@pid
Pilot
Pilot
Příspěvky: 713
Registrován: 23.01.2016 20:50

Re: Autobaterie

Příspěvek od r@pid »

@JirkaVys kupoval si nabijacku kvoli clankoch o rekuperacii?

Uživatelský avatar
Pitrsman747
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 350
Registrován: 02.02.2012 22:29

Re: Autobaterie

Příspěvek od Pitrsman747 »

Kluci ale trochu jsme opomněli jednu věc, ono taky záleží kde se s autem jezdí, baterka se dá odrovnat i najetím 10tis km, stačí popojíždět po městě, baterie se těma popojížděčkama nestačí ani trochu dobít a když v zimě zapnete vyhřívání sedaček, zrcátek a necháte zaplý S/S tak to odejde velice rychle. :D
VW Golf 7.5 1.4 TSI 110kW Maraton Edition (r.v. 2018)

Uživatelský avatar
r@pid
Pilot
Pilot
Příspěvky: 713
Registrován: 23.01.2016 20:50

Re: Autobaterie

Příspěvek od r@pid »

Pri poklese pod nejakych 7~9°C je rekuperacny mod vypnuty, cize toto vyplakavanie hlavne v zimnych casoch je uplne zbytocne...

Odpovědět

Zpět na „Interiér + Elektronika“