Funkce klimatizace

Elektronika vozu + vše uvnitř

Moderátor: Olaf87

Uživatelský avatar
suchyra
VWagenista
VWagenista
Příspěvky: 1255
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: Funkce klimatizace

Příspěvek od suchyra »

x-father píše:Mě příjde zbytečné, aby kompresor stále jel a zvyšoval spořebu (a co jeho životnost?).

Zapínám jen kvůli chlazení a když se mě mlží okna. Taky to semtam pustím přes zimu jen tak. Prý má medium v okruhu tendence krystalizovat, pokud se dlouho nehýbá a prý je dobré jednou za čas tím zamíchat.
to zní rozumně :good:
GVII Alltrack 1.8TSI DSG 4M[/size]
GVII GTE

Graun
Pilot
Pilot
Příspěvky: 716
Registrován: 21.06.2016 09:24
Bydliště: Nový Jičín

Re: Funkce klimatizace

Příspěvek od Graun »

x-father píše:Mě příjde zbytečné, aby kompresor stále jel a zvyšoval spořebu (a co jeho životnost?).

Zapínám jen kvůli chlazení a když se mě mlží okna. Taky to semtam pustím přes zimu jen tak. Prý má medium v okruhu tendence krystalizovat, pokud se dlouho nehýbá a prý je dobré jednou za čas tím zamíchat.
To o té krystalizaci si četl kde? To bylo asi v nějakém článku ze Žena a život...
Takhle to opravdu není a nic takového se tam neděje. Jediný důvod, proč se to má dělat je promazání vnitřních ploch a těsnění. Jinak dochází ke ztrátě pružnosti a následnému úniku chladiva. Pak dojde ke ztrátě primární f-ce, což je chlazení.
Btw jsou dva systémy kompresorů. Jeden, který spíná elmag spojka, která následně rozpohybuje písty/scroll a tlakuje to dle potřeb uživatele/systému. Druhý, kde je kompresor stále v záběru a mění se výška zdvihu (swash plate), čímž to buď tlakuje nebo ne a to podle požadavku systému/uživatele.
Swash plate (výklopná deska) může být v obou systémech.

Odesláno z mého GT-I8190 pomocí Tapatalk
ŠKODA FABIA III 1.0MPI 55kW / Hatchback / výbava JOY / Quartz Metallic (MY2016)
ex VW GOLF IV 1.6 SR (74kW, AKL, r.1999), LPG

Uživatelský avatar
Monty
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 19
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Západ Čech

Re: Funkce klimatizace

Příspěvek od Monty »

:good:

Oskar1
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 230
Registrován: 19.11.2014 20:23

Re: Funkce klimatizace

Příspěvek od Oskar1 »

U všech aut jsem měl vždy zapnuto AUTO a nikdy žádný problém :wink:

Uživatelský avatar
suchyra
VWagenista
VWagenista
Příspěvky: 1255
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: Funkce klimatizace

Příspěvek od suchyra »

AUTO je jasný, spíš šlo o AC.
GVII Alltrack 1.8TSI DSG 4M[/size]
GVII GTE

Uživatelský avatar
Shorty
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3135
Registrován: 24.05.2010 16:33
Bydliště: Praha

Re: Funkce klimatizace

Příspěvek od Shorty »

Jsem možná trochu mimo téma, ale taky se to týká systému klimy.

Občas pozoruji velkou odchylku ukazatele vnější teploty, když zastavím auto. U studenýho auta se to nevyskytuje. Mám tedy podezření na mizerné odstínění čidla vnější teploty.

Např. jedu stabilně mimo město a teplota osciluje v rozmezí 1-3°, což mi přijde reálné. Pak někde zastavím, nejčastěji jediná benzínka na D3, což je na český sibiři (celkově velmi chladné místo) a když po 5-10min znova startuju, tak venkovní teplota ukazuje třeba o 8-10° víc než předtím a při další jízdě to začne postupně klesat a po pár minutách jsem zase na původní hodnotě. Nepozoruje to náhodou někdo taky?

Třeba asi před dvěma týdny se tam držel sníh normálně na dálnici a na stromech, když jsem vylezl tak zima jak v lednici a teploměr ukázal neuvěřitelných 13.5°C
VW Golf Variant VII 1.4 TSI Maraton Edition
VW Golf Cabriolet I 1.8 GL
VW Tiguan II 1.5 TSI Life
ex: VW Golf VI 1.4 TSI
ex: VW Golf IV 1.6 16V
ex: VW Golf Variant IV 1.6 16V

Graun
Pilot
Pilot
Příspěvky: 716
Registrován: 21.06.2016 09:24
Bydliště: Nový Jičín

Re: Funkce klimatizace

Příspěvek od Graun »

Podle popisu bych to viděl na vadný termistor v teplotním čísle nebo jeho ovlivňování v provozu. Nevím, zda to má GVII stejně umístěné jako GIV. Na jiném autě mám čidlo v levém zrcátku.
Stačí jej vytáhnout a proměřit dle charakteristiky výrobce (předpokládám, že tam bude NTC). Při jednom zjistit i případnou oxidaci konektoru.

Odesláno z mého FRD-L09 pomocí Tapatalk
ŠKODA FABIA III 1.0MPI 55kW / Hatchback / výbava JOY / Quartz Metallic (MY2016)
ex VW GOLF IV 1.6 SR (74kW, AKL, r.1999), LPG

Uživatelský avatar
Shorty
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3135
Registrován: 24.05.2010 16:33
Bydliště: Praha

Re: Funkce klimatizace

Příspěvek od Shorty »

Tak GIV měl hlavní senzor v levé mřížce nárazníku a pak snad u v nasávání vzduchu do ventilace. Tady nemám ponětí, kde to bude a vzhledem k tomu, že auto je fungl nový, tak se mi v tom hrabat nechce. Ale zase se mi nechce řešit reklamaci kvůli takové "drobnosti" a zajímalo by mě, zda tento problém taky někdo nepozoruje.
VW Golf Variant VII 1.4 TSI Maraton Edition
VW Golf Cabriolet I 1.8 GL
VW Tiguan II 1.5 TSI Life
ex: VW Golf VI 1.4 TSI
ex: VW Golf IV 1.6 16V
ex: VW Golf Variant IV 1.6 16V

juro111
Řidič
Řidič
Příspěvky: 135
Registrován: 24.08.2015 00:28

Re: Funkce klimatizace

Příspěvek od juro111 »

Meranie teploty je v prednom nárazníku za radarom ACC. Nič takéto som na svojom aute nespozoroval, teda aspoň nie v takom veľkom rozsahu. Stane sa, že teplomer ukazuje napríklad +3°C a po rozjazde to padne na 0°C. Väčší rozdiel som nezbadal.

mašoun
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 19
Registrován: 02.10.2008 15:32

Re: Funkce klimatizace

Příspěvek od mašoun »

Zdravím, máte někdo zkušenost s tím, ze při vypnuté AC jde z výdechů rozdílná teplota vzduchu? Konkrétně u mě je jiná teplota vzduchu u výdechu řidiče na levé straně vs. střední levý výdech. Auto je nové, nic zásadního, ale trochu to otravuje. Díky
VW Golf variant FL 1.4 TSI ME white silver

ablorhm
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 2678
Registrován: 21.09.2015 20:57
Bydliště: Praha

Re: Funkce klimatizace

Příspěvek od ablorhm »

Tak je to dvouzónová klimatizace a pokud je na jedné straně větší zima - topí, jestli na druhé teplo - chladí onu stranu a nemusí být přímo zapnuté tlačítko AC.

Po nějakém čase se obě strany výdechů srovnají?
VW Golf VII 1.2 TSI 77kw Comfort Edition+ 2015
používám VW Connect Dataplug

mašoun
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 19
Registrován: 02.10.2008 15:32

Re: Funkce klimatizace

Příspěvek od mašoun »

tak jsem s tím ráno cestou do práce hrál :)

AC off, SYNC on, teplota 21,5 (vím, že bez zapnuté klimy jen orientační)
- před zahřátím na 90 stupňů mají všechny výdechy stejnou teplotu, tzn. vše funguje tak jak by podle mě mělo
- po zahřátí na 90 stupňů jsou OBA centrální výdechy chladnější, než boční u okénka řidiče i spolujezdce

AC off, SYNC off, teplota řidič 21,5; spolujezdec 25
- pořád jsou mezi výdechama rozdíly, ale u spolujezdce oba výdechy teplejší; tzn. sync je funkční

AC on, SYNC on
- všechny výdechy foukají stejnou teplotu...

takže problém je po zahřátí motoru při vypnuté klimatizaci. hledal jsem na googlu a nejsem sám, ale nenašel jsem řešení... :(
Naposledy upravil(a) mašoun dne 15.01.2018 18:18, celkem upraveno 1 x.
VW Golf variant FL 1.4 TSI ME white silver

mašoun
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 19
Registrován: 02.10.2008 15:32

Re: Funkce klimatizace

Příspěvek od mašoun »

Tak cesta z práce opět zkoumání a přišel jsem na zajímavost (22st., AC off):
- když nastavím foukání do kabiny + na nohy, tak středové výdechy jsou studenější než boční
- když "vypnu nohy" a nechám jen kabinu, jsou všechny výdechy cca do 10s stejně teplé (středové se ohřejí)

Můžete prosím někdo ráno cestou do práce vyzkoušet? :) moc díky!

Jaké nastavení máte standardně?
VW Golf variant FL 1.4 TSI ME white silver

ablorhm
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 2678
Registrován: 21.09.2015 20:57
Bydliště: Praha

Re: Funkce klimatizace

Příspěvek od ablorhm »

Zkoušel jsi dát tlačítko menu, jak ti v danou chvíli ukazuje grafika foukání + teplota foukání (modrá/červená)?

Profil klimatizace máš jaký? Mírný/Střední/Intenzivní
VW Golf VII 1.2 TSI 77kw Comfort Edition+ 2015
používám VW Connect Dataplug

mašoun
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 19
Registrován: 02.10.2008 15:32

Re: Funkce klimatizace

Příspěvek od mašoun »

Střední a červený... ale nezkoušel jsem při různých nastaveních (kabina, nohy). Zkusím zítra ráno. Díky
VW Golf variant FL 1.4 TSI ME white silver

Odpovědět

Zpět na „Interiér + Elektronika“