Jízdní asistenti a "moderní pomocníci"

Elektronika vozu + vše uvnitř

Moderátor: Olaf87

Odpovědět
ablorhm
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 2678
Registrován: 21.09.2015 20:57
Bydliště: Praha

Re: Jízdní asistenti a "moderní pomocníci"

Příspěvek od ablorhm »

Od roku 2021 dojde k rozšíření standardní výbavy nových aut o dvanáct systémů, z nichž některé známe už v současnosti. Řeč je například o couvací kameře či systému udržování v jízdním pruhu, jedná se nicméně o prvky, které jsou často dostupné pouze za příplatek.

Vedle výše zmíněných prvků budou muset být vozy vybaveny pokročilým systémem nouzového brzdění, měřením alkoholu v dechu, detekcí únavy, systémy prevence proti rozptylování pozornosti (hlasové ovládání základních funkcí), černou skříňkou pro pořízení záznamu o nehodě, signalizací nouzového brzdění, zlepšením ochrany cestujících, rozšířenými zónami ochrany chodců (kapota, bezpečnostní čelní sklo), inteligentním asistentem rychlosti a systémem ochrany při bočním nárazu.

Jak vidíte, jedná se o prvky aktivní i pasivní bezpečnosti. Ty však samozřejmě něco váží, kvůli čemuž budou nové automobily pravděpodobně těžší než ty současné, a navzdory statusu standardní výbavy to ještě neznamená, že se nepromítnout do ceníků. Spíše počítejme s tím, že nové automobily od roku 2021 zdraží, a nebude to jenom kvůli mnohými zástupci značek stále omílané inflaci.

zdroj: ZDE
VW Golf VII 1.2 TSI 77kw Comfort Edition+ 2015
používám VW Connect Dataplug

nuru
Řidič
Řidič
Příspěvky: 72
Registrován: 26.03.2013 13:03

Re: Jízdní asistenti a "moderní pomocníci"

Příspěvek od nuru »

Dobrý den, uměl by někdo poradit - mám chytrý tempomat ACC, který funguje bez závad. Otázka - jde vypnout hlídání vzdáleností před vozidlem tak, aby tempomat fungovat standardně? Tedy nastaním rychlost a jedu bez ohledu na případnou překážku před sebou? Díky za radu (ovládání mám na volantu).

Uživatelský avatar
eauto1.cz
VWagenista
VWagenista
Příspěvky: 1474
Registrován: 29.09.2014 11:41
Bydliště: Opavsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jízdní asistenti a "moderní pomocníci"

Příspěvek od eauto1.cz »

Lze vypnout, buď diagnostikou, pojistkou, nebo nejjednodušeji vypni ESP.
Můžeš si nechat přenastavit funkce ESP tlačítka. Pak máš možnost nejen ESP Sport ale i ESP OFF a tehdy ten front assist nefunguje s tím rozdílem, že ESP Sport režim tě sice pustí do větší zábavy ale stejně nakonec auto ovládne.
ESP OFF je hardcore, nejde nikdy nic, ani stabilizace, ani Front assist, a divil bys se, jak najednou zjistíš, že je snadné auto rozbít... :wink:
Auto1 - Import a prodej aut http://www.eauto1.cz"

Uživatelský avatar
GTI4
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 213
Registrován: 15.04.2009 01:59

Re: Jízdní asistenti a "moderní pomocníci"

Příspěvek od GTI4 »

No já mám zase pocit, že dotaz nebyl na Front Assist, ale na ACC/ adaptivní tempomat. Taky bych někdy bral ten starý, hloupý tempomat co jen udržoval rychlost a nesahal mi po brzdě. Největší problém je v zimě, když na senzor ve znaku dopadne pár vloček, vyřadí to automaticky celý systém. V tom byl obyč tempomat lepší než ACC, protože fungoval vždy. Pokud vím, z ACC běžný tempomat neuděláš.
Jestli se pletu, tak dejte vědět jak na to.

Jinak samotný Front Assist jde vypnout na dvě zmáčknutí přes volant.
VW Golf VII FL Variant 1,4 TSI R-line HL
VW Golf VII Variant 1,4 TGI
VW Golf VI 1,2 TSI
VW Golf VI Variant 1,6 TDI
VW Golf IV 1,8T GTI

fkabl
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 341
Registrován: 26.07.2010 13:48

Re: Jízdní asistenti a "moderní pomocníci"

Příspěvek od fkabl »

Je to asi divné, ale nikde v menu nemám funkci "manoeuvre braking". Přitom mám model ME po FL s Blind Spot senzory se zabráněním kolize při vyparkování, Parkpitot i ParkAssist.
Nevím, na co - na jakou výbavu je tedy funkce "manoeuvre braking" vázaná. Máto ji vůbec GOLf? Na netu jsou s touto funkcí dostupná jen videa s Passatem, Tiguanem,
T-rockem a novým Polem...
Je tu někdo s Golfem, kdo to opravdu zkoušel a komu to při couvání na stojící krabici skutečně samo zastaví?

Uživatelský avatar
Bounty
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 222
Registrován: 10.05.2017 20:57
Bydliště: Beskydy

Re: Jízdní asistenti a "moderní pomocníci"

Příspěvek od Bounty »

Manévrovací brzda? Jednou mi zadupla při couvání (do vzrostlé trávy, nic hrozného by se nestalo). Promiň, jsem líný zajít dolů do auta do příručky, v té nic není?

fkabl
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 341
Registrován: 26.07.2010 13:48

Re: Jízdní asistenti a "moderní pomocníci"

Příspěvek od fkabl »

Tak pokud tuto funkci "manévrovací brzdy" dostal Golf až od 7/2017 (tuto odpověď jsem dostal na fóru u slovenských bratrů),
pak je záhada vyřešena. Já tuto funkci nemám, protože můj Golfík je o pár měsíců starší.
Škoda. Přijde mi to jako užitečná funkce. Nechápu, proč mi tuto informaci neposkytl VW, když jsem se ho na to písemně tázal.
Pokud to bylo před 7/2017 vázáno na příplatkovou funkci ACC (včetně Front Assist a City break...), tak lituji, že jsem si ji nepřiplatil.
Prodejce mi to v kombinaci s manuálem rozmluvil a o tom, že to umí zastavil při couvání na pevnou překážku, mi neřekl. Co už...

fkabl
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 341
Registrován: 26.07.2010 13:48

Re: Jízdní asistenti a "moderní pomocníci"

Příspěvek od fkabl »

https://www.plymouthherald.co.uk/news/l ... its-689355" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
eauto1.cz
VWagenista
VWagenista
Příspěvky: 1474
Registrován: 29.09.2014 11:41
Bydliště: Opavsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jízdní asistenti a "moderní pomocníci"

Příspěvek od eauto1.cz »

Ta manévrovací brzda je součást nějakého asistenta a není zvlášť ovládatelná v menu.
Jednoduše buď to zapneš (na budíku nebo v infotaimentu) Front Assistem nebo Asistentem vyparkování, nebo to vyžaduje obojí možná.
Nemusí vůbec být v autě Park Assist.
Umí to brzdit při parkování nejen zadek, ale i předek ale je to spíše jen nouzová ochrana, něco přehlédneš, a auto zabrzdí.
Detekuje i cyklisty a chodce, ale je tam nějaký algoritmus, který předpovídá dráhy těch pohybujících se předmětů a když ji oni náhle změní, tak hrozí, že to nebude brzdit, nastane nehoda a Ty jsi měl dát přednost a jsi viník.
Jestli na to budeš spoléhat, zaručeně velmi brzy do něčeho třískneš. Třeba do sloupu, značky i do auta i když se jedná o pevné nepohybující se překážky.
Je tam i omezení, nesmíš jet rychle, a je dobré při couvání a jakémkoliv manévrování používat blinkry, auto pak lépe vyhodnocuje kolize s tvou budoucí dráhou.
Tak jako to znáš z PDC nebo OPS. Celý týden to funguje na 100% a najednou ten senzor selže a nevidí překážku a když nesleduješ okolí, prásk!
Ale máš tam jasně uvedeno, sleduj okolí. Je to pomoc, nic víc.

Nově je Intersection assist v Passatu, v Touaregu byl snad první, nevím, zda je tedy i Golfu, a ten má přední rohové radary a zdokonaluje schopnost auta vidět překážky do stran citlivěji a dále a je to paráda při vyjíždění někam, kam dobře nevidíš.
Nebo se domníváš, že vidíš a přehlédneš auto schované v A sloupku.
Auto1 - Import a prodej aut http://www.eauto1.cz"

Uživatelský avatar
Lukkii
Profík
Profík
Příspěvky: 1021
Registrován: 18.05.2014 11:41
Bydliště: Praha západ
Kontaktovat uživatele:

Re: Jízdní asistenti a "moderní pomocníci"

Příspěvek od Lukkii »

Jen poopravim: manevrovaci brzda je zdruzenou soucasti systemu PLA a side asisst (asistent vyparkovani) soucasne a je v car menu volitelna- tedy pokud jsou splneny zhora uvedene podminky. Tyka se pouze couvani. Predni prostor hlida jedine city break, ktera je soucasti nejvyssiho paketu asistentu, v meni videt neni a nevstahuje se na parkovaci manevry.
Passat B8 2.0TDI, 110kw,DSG.Webasto,pACC, přestavba facelift Matrix, kapacitní volant/travel assist, Area View 360, PLA3, MIB2.5, RGB ambient 30 barev

Uživatelský avatar
eauto1.cz
VWagenista
VWagenista
Příspěvky: 1474
Registrován: 29.09.2014 11:41
Bydliště: Opavsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jízdní asistenti a "moderní pomocníci"

Příspěvek od eauto1.cz »

Lukkii píše: Predni prostor hlida jedine city break, ktera je soucasti nejvyssiho paketu asistentu, v meni videt neni a nevstahuje se na parkovaci manevry.
Už mi několik lidí tvrdilo, že parkování vpřed brzdit "manévorovací brzda" neumí a přitom mi auto takto brzdí i bez Intersection Assist. Když parkuji. Taky to umí Traffic Jam ve Front Assist kromě City Break, takže se dá říct, že to brzdí od 1-210kmh kdykoliv i v před, před překážkou.
Tak mi řekni, co to je za asistent? Bavíme se čistě při parkování.
Lukkii píše:manevrovaci brzda je zdruzenou soucasti systemu PLA a side asisst
Mám vše aktivní ale nevím čí práce to je, když PLA v tom voze není :idea:
Jednoduše asistent vyparkování přes OPS nebo ACC, nic jiného vpředu není, ne?
Přece to nebude brzdit kamera. :)
Netvrdím že nemáš pravdu, ale buď si nerozumíme, nebo existují obě varianty :?:

Mimochodem nové VOLVO modely už umí přepínat, mezi tempomatem pasivním a distančním, uživatelsky, v menu během jízdy :potlesk: (Po 20ti letech :) )
Snad se to "brzy" dostane i do dalších aut...
Auto1 - Import a prodej aut http://www.eauto1.cz"

Uživatelský avatar
Lukkii
Profík
Profík
Příspěvky: 1021
Registrován: 18.05.2014 11:41
Bydliště: Praha západ
Kontaktovat uživatele:

Re: Jízdní asistenti a "moderní pomocníci"

Příspěvek od Lukkii »

Asistent vyparkování je přes zadní radary pro side assist. Já se bavím o položce "manévrovací brzda" v carmenu (viz obrázek), kterou zcela jistě nemáš, pokud nemáš PLA 3. Pokud ano, je to pro mě něco zcela nového. Přední prosto hlídá fce city break, která funguje od cca 2km/H do 30km/h.
eauto1.cz píše:
Lukkii píše: Predni prostor hlida jedine city break, ktera je soucasti nejvyssiho paketu asistentu, v meni videt neni a nevstahuje se na parkovaci manevry.
Už mi několik lidí tvrdilo, že parkování vpřed brzdit "manévorovací brzda" neumí a přitom mi auto takto brzdí i bez Intersection Assist. Když parkuji. Taky to umí Traffic Jam ve Front Assist kromě City Break, takže se dá říct, že to brzdí od 1-210kmh kdykoliv i v před, před překážkou.
Tak mi řekni, co to je za asistent? Bavíme se čistě při parkování.
Lukkii píše:manevrovaci brzda je zdruzenou soucasti systemu PLA a side asisst
Mám vše aktivní ale nevím čí práce to je, když PLA v tom voze není :idea:
Jednoduše asistent vyparkování přes OPS nebo ACC, nic jiného vpředu není, ne?
Přece to nebude brzdit kamera. :)
Netvrdím že nemáš pravdu, ale buď si nerozumíme, nebo existují obě varianty :?:

Mimochodem nové VOLVO modely už umí přepínat, mezi tempomatem pasivním a distančním, uživatelsky, v menu během jízdy :potlesk: (Po 20ti letech :) )
Snad se to "brzy" dostane i do dalších aut...
Přílohy
MB.jpg
Passat B8 2.0TDI, 110kw,DSG.Webasto,pACC, přestavba facelift Matrix, kapacitní volant/travel assist, Area View 360, PLA3, MIB2.5, RGB ambient 30 barev

Uživatelský avatar
eauto1.cz
VWagenista
VWagenista
Příspěvky: 1474
Registrován: 29.09.2014 11:41
Bydliště: Opavsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jízdní asistenti a "moderní pomocníci"

Příspěvek od eauto1.cz »

S tím se dá souhlasit :good:
Auto1 - Import a prodej aut http://www.eauto1.cz"

Uživatelský avatar
Tomrle
Řidič
Řidič
Příspěvky: 82
Registrován: 16.04.2019 14:05
Bydliště: Praha/Budějovice

Re: Jízdní asistenti a "moderní pomocníci"

Příspěvek od Tomrle »

Ahoj, nedaří se mi najít, zda by mohlo jít doprogramovat do vw golf 7 2014 mk7 front assist. V autě není ACC, ale jen senzory na parkování (park assist). Vím, že toho jde celkem dost doprogramovat, ale toto sem nenašel. Tak chci mít jen jistotu, zda to vůbec jde/nejde.

Díky!
VW Golf VII Variant 1.6 TDI Comfortline, 2014, 140 hp

Uživatelský avatar
Lukkii
Profík
Profík
Příspěvky: 1021
Registrován: 18.05.2014 11:41
Bydliště: Praha západ
Kontaktovat uživatele:

Re: Jízdní asistenti a "moderní pomocníci"

Příspěvek od Lukkii »

Front assist tam už máš z výroby. Pokud ACC, je potřeba vyměnit radar, mj.
Tomrle píše:Ahoj, nedaří se mi najít, zda by mohlo jít doprogramovat do vw golf 7 2014 mk7 front assist. V autě není ACC, ale jen senzory na parkování (park assist). Vím, že toho jde celkem dost doprogramovat, ale toto sem nenašel. Tak chci mít jen jistotu, zda to vůbec jde/nejde.

Díky!
Passat B8 2.0TDI, 110kw,DSG.Webasto,pACC, přestavba facelift Matrix, kapacitní volant/travel assist, Area View 360, PLA3, MIB2.5, RGB ambient 30 barev

Odpovědět

Zpět na „Interiér + Elektronika“