USB port pod rádiem nabíjí pomalu

Elektronika vozu + vše uvnitř

Moderátor: Olaf87

dakob
Řidič
Řidič
Příspěvky: 137
Registrován: 11.06.2018 20:11
Bydliště: Praha - Kobylisy

USB port pod rádiem nabíjí pomalu

Příspěvek od dakob »

Zdravím, USB port pod rádiem nabíjí pomalu. Alespoň to tvrdí můj telefon - Charging slowly což odpovídá < 1A. Android rozlišuje ještě Charging což by mělo být 1 - 1,5A a Charging rapidly což je > 1.5A. Charging rapidly mám když použiji adaptér do zapalovače. Je to normální? Když se připojím přes App-Connect a zapnu Waze, Spotify, LTE a Bluetooth, můžu být rád, že to udrží baterku ve stavu, když jsem telefon připojil. Zkoušel jsem několik různých kabelů. Pravda, nezkoušel jsem jiný telefon.
Golf VII Variant HL 1,5 TSI EVO 110kW OPF 7DSG (2018)

Uživatelský avatar
ladaf
Závodník
Závodník
Příspěvky: 696
Registrován: 12.08.2015 08:24

Re: USB port pod rádiem nabíjí pomalu

Příspěvek od ladaf »

Ahoj, kolik to dava nevim ale mel jsem to stejny. Predchozi telefon - pouze Waze - a dobijet nestihalo. Novy telefon - problem nema.
Golf VII Variant Highline 1,4 TSI 6G Černá Deep perleť

drmla
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 336
Registrován: 30.06.2018 19:49

Re: USB port pod rádiem nabíjí pomalu

Příspěvek od drmla »

Zdánlivě nesouvisející věc, ale třeba to někdo vysvětli a možná to bude souviset.

USB v počítači a kabel A nabíjí mobil pomalu. USB v nabíječe a kabel A nabíjí rychle. USB v počítači a kabel B nabíjí mobil rychle. USB v nabíječce a kabel B nabíjí rychle. Proč si nerozumí kabel A s USB v počítači?

Chtělo by to vědět jaký nabíjecí proud deklaruje výrobce v tom konkrétním portu. USB 2.0 dává dle specifikace standardu jenom 0,5A. Ale třebau toho počítače si jeden kabel vezme opravdu jenom 0.5A a druhý kabel 2A Tak nevím.

Uživatelský avatar
Pheorinos
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 269
Registrován: 28.07.2017 17:19
Bydliště: Praha

Re: USB port pod rádiem nabíjí pomalu

Příspěvek od Pheorinos »

Zkus aplikace Ampere z google play. Funguje na velmi jednoduchém principu – měří proud, který putuje do telefonu při nabíjení. Právě hodnota proudu prozradí, jak rychle se telefon nabije. Mužes pak posoudit rizdíl kolik ti dává nabíječka a kolik usb port v autě.
Squirrel - Golf VII 1.2 TSI 81kW
VW Connect Dataplug
World of Tanks

Uživatelský avatar
skoryl
Řidič
Řidič
Příspěvky: 177
Registrován: 16.04.2017 18:00

Re: USB port pod rádiem nabíjí pomalu

Příspěvek od skoryl »

drmla píše:Zdánlivě nesouvisející věc, ale třeba to někdo vysvětli a možná to bude souviset.

USB v počítači a kabel A nabíjí mobil pomalu. USB v nabíječe a kabel A nabíjí rychle. USB v počítači a kabel B nabíjí mobil rychle. USB v nabíječce a kabel B nabíjí rychle. Proč si nerozumí kabel A s USB v počítači?

Chtělo by to vědět jaký nabíjecí proud deklaruje výrobce v tom konkrétním portu. USB 2.0 dává dle specifikace standardu jenom 0,5A. Ale třeba u toho počítače si jeden kabel vezme opravdu jenom 0.5A a druhý kabel 2A Tak nevím.
Kabel A) je mizerné kvality, nebo má tenké vodiče - výsledek je, úbytek napětí na kabelu, a k telefonu doputuje z USB v počítači jen např. 4,6V (místo 5V), a telefon si z toho víc proudu vzít prostě nedokáže. "USB v nabíječe a kabel A nabíjí rychle"- nabíječka zvedne napětí až na 5,3V, takže telefon dokáže vzít více proudu (počítač zvednout napětí nemůže).


Kabel B) bere 2A proto, že se jedná pravděpodobně o "jednoduchý nabíjecí kabel" který má jednak silnější vodiče, takže má menší úbytek napětí, a pravděpodobně nemá datové vodiče (nebo jsou poškozeny), takže USB v počítači vůbec neví, že tam má něco připojené, a nekontroluje odebíraný proud - proto třeba i 2A.

Pokud potřebujete nabíječky do auta pro Waze, tak jedině s rychlonabíjením. Nejrozšířenější nabíjení je QC2/QC3 které pracuje na principu zvednutí napětí, takže při stejném proudu např.1A (při 5V je to 5W) dokáže zvednout napětí až na 12V (t.j.12W). Nabíječka je většinou na 18W, ale odběr si řídí telefon (většinou mezi 10-16W). Pokud je telefon/baterie moc zahřátá, tak telefon sníží nabíjecí proud aby nedošlo k přehřátí. V létě se mi stalo, že se mi při Waze přestal telefon nabíjet (úplně), a když jsem na něj sáhl, tak byl moc horký. Vypnul jsem Waze a po schládnutí bylo zase vše v cajku.

Pro rychlonabíjení potřebujete kabel který má datové vodiče (nabíječka a mobil se po nich "domlouvají" na napětí a proudu).

Shorty1
Řidič
Řidič
Příspěvky: 68
Registrován: 06.09.2018 14:34

Re: USB port pod rádiem nabíjí pomalu

Příspěvek od Shorty1 »

@skoryl: Měl by jsi nějakou vyzkoušenou nebo doporučenou kombinaci nabíječky do zapalovače s rychlonabíjením a ideálním kabelem? Na dovolenou do Chorvatska jsem měl vypůjčenou rychlonabíječku a dokud nezačalo svítit slunko, tak stíhala dobíjet při navigaci, pak se začal zahřívat telefon, a jak jsi psal, tak se nabíjení odpojilo. Nyní již nemám držák na skle, ale v mřížce větráku, tak by to mohlo být lepší v létě.
Golf Alltrack 1.8 TSI
Ex: Golf VII Variant 1.2 TSI

Gašpo
Řidič
Řidič
Příspěvky: 110
Registrován: 27.07.2017 14:41

Re: USB port pod rádiem nabíjí pomalu

Příspěvek od Gašpo »

Tak ja mám v zásuvke "zapaľovača" strčený dobíjací USB adaptér a v ňom kameru i navigáciu. Navigáciu mám na menšom tablete s Androidom, ktorý je o dosť vačší než smartphone. Kabel nie je datový, jedná sa o tenký, čisto dobíjací, výhoda je že pravouhlý konektor do tabletu sa dá používať na obe strany. A dobíja mi to naprosto v pohode. Po každej jazde je tablet dobitý na 100%.
Zato v práci jazdíme s Ford Connect a tam je to úplne inak. Tablet sa nedobíja dostatočne a je jedno či je to napájané z USB pod rádiom, alebo cez adaptér v zásuvke, je jedno či je použitý datový, alebo dobíjací kabel. Kolega si tam dokonca ani nemože dobíjať smartphone, proste mu dobíjanie skočí len občas, aby zase spadlo. Vyskúšali sme všetky možné druhy kabelov aj tie čo majú napevno firemnú zástrčku do "zapaľovača" a všetko márne. No, Connect sa vyrába vraj v Turecku... :lol:

Uživatelský avatar
skoryl
Řidič
Řidič
Příspěvky: 177
Registrován: 16.04.2017 18:00

Re: USB port pod rádiem nabíjí pomalu

Příspěvek od skoryl »

Shorty1 píše:@skoryl: Měl by jsi nějakou vyzkoušenou nebo doporučenou kombinaci nabíječky do zapalovače s rychlonabíjením a ideálním kabelem? Na dovolenou do Chorvatska jsem měl vypůjčenou rychlonabíječku a dokud nezačalo svítit slunko, tak stíhala dobíjet při navigaci, pak se začal zahřívat telefon, a jak jsi psal, tak se nabíjení odpojilo. Nyní již nemám držák na skle, ale v mřížce větráku, tak by to mohlo být lepší v létě.
Pokud telefon podporuje nabíjení QC2/QC3, tak na kvalitě kabelu ani tak nezáleží, protože (jak jsem psal) si to nabíječka vykompenzuje zvednutím napětí. Co se týče nabíječek, tak jsem měl možnost zůčastnit se testování těchto https://www.axagon.eu/produkty/nabijeni/auto-nabijecky autonabíječek které by se měly začít prodávat ještě před vánocemi. Pozitivní na nich je, že skoro nehřejí. Problém je pouze to, že každý výrobce telefonu používá jinou technologii rychlonabíjení, a ne všechny jsou s QC2/QC3 kompatibilní.

Výborně jedou se všemi telefony které mají procesor Qualcomm - tady https://www.qualcomm.com/media/document ... e-list.pdf najdete seznam telefonů u kterých je garantováno, že jsou kompatibilní s QC2/QC3. Problém jsou trošku telefony Huawei/Honor (je to jedna rodina), který má rychlonabíjení postavené na napětí 5V a třeba až 4A (SCP - Super Charge Protokol) - co to dělá s kontakty USB konektoru raději nechci vidět. Tyto telefony to sice bude taky nabíjet, ale stejně jako z běžného adaptéru 5V. Samsungy jsou na tom docela dobře až do S8 (respektive do roku výroby 2017). V roce 2018 asi Samsung něco změnil v telefonech a nabíječkách, takže třeba u Samsungu S9 funguje rychlonabíjení pouze s originální nabíječkou Samsung. Xiaomi telefony jsou na tom také velmi dobře.

V těch nabíjecích protokolech je hroznej guláš, je to jako z dob, kdy měl každej telefon jinej konektor. Co vím z hlavy, tak jsou technologie rychlonabíjení QC2, QC3, AFC, FCP, SCP, PD a další - lepší nevědět :-D.

Kabel by samozřejmě neměl být úplnej šmejd, a pro rychlonabíjení musí mít datové vodiče.
Naposledy upravil(a) skoryl dne 26.11.2018 10:03, celkem upraveno 1 x.

Graun
Pilot
Pilot
Příspěvky: 716
Registrován: 21.06.2016 09:24
Bydliště: Nový Jičín

Re: USB port pod rádiem nabíjí pomalu

Příspěvek od Graun »

S tím umístěním v mřížce výdechů si dejte pozor na provoz v zimním období. Neuvědomil jsem si loni v zimě, že se ten tlf bude příliš přehřívat, kdy topení jelo na plný knedlík. Stačilo zavřít výdech, pak už se nepřehříval při provozu navigace a stačil i dobíjet.
V létě je to ok, klima to uchladí

Odesláno z mého BTV-W09 pomocí Tapatalk
ŠKODA FABIA III 1.0MPI 55kW / Hatchback / výbava JOY / Quartz Metallic (MY2016)
ex VW GOLF IV 1.6 SR (74kW, AKL, r.1999), LPG

Uživatelský avatar
ladaf
Závodník
Závodník
Příspěvky: 696
Registrován: 12.08.2015 08:24

Re: USB port pod rádiem nabíjí pomalu

Příspěvek od ladaf »

V lete zase zaviram aby telefon neumrzl, stejne jenom blokuje proudeni vzdudchu. Bez ohledu na rocni obdobi vydech zavru na cca 80-90% jakmile tam mam mobil.
Golf VII Variant Highline 1,4 TSI 6G Černá Deep perleť

dakob
Řidič
Řidič
Příspěvky: 137
Registrován: 11.06.2018 20:11
Bydliště: Praha - Kobylisy

Re: USB port pod rádiem nabíjí pomalu

Příspěvek od dakob »

Díky za tip, Ampere potvrdilo, že z USB pod rádiem teče do telefonu jen nějakých půl ampéru. To je docela škoda, protože při zapnutém App Connectu se dobíjí celkem pomalu. Zkusím, zda to nebude jiné různými telefony.
Golf VII Variant HL 1,5 TSI EVO 110kW OPF 7DSG (2018)

Shorty1
Řidič
Řidič
Příspěvky: 68
Registrován: 06.09.2018 14:34

Re: USB port pod rádiem nabíjí pomalu

Příspěvek od Shorty1 »

@skoryl: Mám zrovna Honor 8 a na nabíječce je nabíjení/rychlonabíjení vytištěno 5V/2A a 9V/2A. To zda má kabel i datové vodiče se dá zjistit z popisu nebo i nějak jinak pohledem? Díky
Golf Alltrack 1.8 TSI
Ex: Golf VII Variant 1.2 TSI

Uživatelský avatar
skoryl
Řidič
Řidič
Příspěvky: 177
Registrován: 16.04.2017 18:00

Re: USB port pod rádiem nabíjí pomalu

Příspěvek od skoryl »

Shorty1 píše:@skoryl: Mám zrovna Honor 8 a na nabíječce je nabíjení/rychlonabíjení vytištěno 5V/2A a 9V/2A. To zda má kabel i datové vodiče se dá zjistit z popisu nebo i nějak jinak pohledem? Díky
Honor8 má FCP (Fast Charge Protocol) který sice umí 9V/2A, ale není kompatibilní s QC2/QC3, proto s nabíječkou která neumí FCP pojede jen na 5V s proudem 1,5-1,8A max.

Jestli má kabel datové vodiče zjistíš jednoduše tím, že mobil připojíš k počítači, a když v počítači mobil uvidíš, a budeš moct třeba stahovat fotky z mobilu do počítače, tak datové vodiče určitě má - jinak by to nefungovalo.

Shorty1
Řidič
Řidič
Příspěvky: 68
Registrován: 06.09.2018 14:34

Re: USB port pod rádiem nabíjí pomalu

Příspěvek od Shorty1 »

@skoryl: díky moc za info.
Teď jsem jel na Slovensko a měl jsem poprvé možnost nabíjet v Golfu a super. Mám nabíječku do zapalovače od Samsung 2A a k tomu jsem dal kabel od orig. nabíječky Huawei a stihalo to při Waze i dobíjet, takže jsem dojel se 100% (nabito ze 70%) :)
V Toyote mi tato kombinace nestíhá dobíjet a mobil se vybiji.
Golf Alltrack 1.8 TSI
Ex: Golf VII Variant 1.2 TSI

Uživatelský avatar
skoryl
Řidič
Řidič
Příspěvky: 177
Registrován: 16.04.2017 18:00

Re: USB port pod rádiem nabíjí pomalu

Příspěvek od skoryl »

Shorty1 píše:@skoryl: díky moc za info.
Teď jsem jel na Slovensko a měl jsem poprvé možnost nabíjet v Golfu a super. Mám nabíječku do zapalovače od Samsung 2A a k tomu jsem dal kabel od orig. nabíječky Huawei a stihalo to při Waze i dobíjet, takže jsem dojel se 100% (nabito ze 70%) :)
V Toyote mi tato kombinace nestíhá dobíjet a mobil se vybiji.
Nabíječky Samsung umí FCP a AFC (Adaptive Fact Charging), takže se nabíjení přepnulo na 9V, a při proudu např.1,5A to odpovídá výkonu 13,5W, což už je velmi pěkné a stihne to pokrýt velkou spotřebu Waze a ještě zbude na dobíjení baterky v telefonu. Proč to v Toyotě nefunguje stejně, na to nedokážu odpovědět.

Odpovědět

Zpět na „Interiér + Elektronika“