Klapky climatronicu

Interiér, palubky, výbava, sedačky, R packet, elektrika, vybavení

Moderátoři: ejne, pásovec

Odpovědět
Uživatelský avatar
YvesCube
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: 02.08.2019 17:22
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Klapky climatronicu

Příspěvek od YvesCube »

Zdravím pánové,
cca měsíc jsem majitelem Passat B8, rv 2015. Až nyní jsem si všimnul, že mi nějak blbne ovládání klimatizace. Přesněji řečeno ovládání, kudy má foukat vzduch z klimatizace. Permanentně mi vzduch fouká v předních bočních výdechů a z výdechu na nohy. Pokud zapnu ofuk čelního skla, tak to na něj začne foukat, ale zároveň stále fouká z původních výdechů. Z centralních výdechů nic. Zkoušel jsem udělat kalibraci climatronicu ale bez výsledku. Takže předpokládám, že asi odešlo servo nebo se tam klapka nějak fajnově zasekla.
Proto bych se chtěl zeptat, jestli zde někdo nemá návod nebo aspoň radu, jak se dostat k tomuto servomotoru.
Předem všem díky :)
Passat B8 Variant HighLine 2.0 TDI 140kw 4Motion DSG - 2014, Full LED,DLA, ACC

jilla
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 5
Registrován: 06.06.2020 19:22

Re: Klapky climatronicu

Příspěvek od jilla »

Ahoj,
lehce oživuji, mám stejný problém. Vzduch nefouká z centrálních výdechů. Vyřešil už nekdo? Děkuji za každou radu. :)

jilla
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 5
Registrován: 06.06.2020 19:22

Re: Klapky climatronicu

Příspěvek od jilla »

případně pokud by někdo měl návod jak rozebrat palubní desku, abych se ke klapkám/klapce regulující směr foukání dostal, velmi bych toto ocenil. Kalibrace krajních poloh problém nevyřesila, při puštěné klimatizaci je slyšet vcelku hlasité pískání vzduchu ze středových výdechů. Asi se klapka nejak sekla a obtékající vzduch si hvízdá. Děkuji za podněty.

JirkaVys
Profík
Profík
Příspěvky: 1110
Registrován: 11.09.2016 14:37

Re: Klapky climatronicu

Příspěvek od JirkaVys »

Špatné servomotorky, některé z klapek.
Zajisté na diagnostice tam bude i chyba.
Výměna je pěkný opruz, záleží na každém zda do toho chce jít.
Mně to tenkrát stačilo na B6, ač jsem teda nakonec motorek jen rozebral, vyčistil potenciometr, namazal el. vazelínou a dal zpět. Vychodí se a zoxiduje dráha potenciometru. Fungovalo to bezproblémů další rok a hromadu kilometrů, než jsem prodával a stále to fungovalo.
Dnes bych to řešil už jen přes záruku (nemyslím tovární), ač výzva je to fajn, ale to kroucení u toho a odrbané ruce bych už vynechal :-D

jilla
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 5
Registrován: 06.06.2020 19:22

Re: Klapky climatronicu

Příspěvek od jilla »

Tak byl opravdu spatny servomotorek, respektive snimac polohy. Dil + prace 4300 Czk ... Dekuji za rady ;)

fb_michal36
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: 23.11.2020 10:52

Re: Klapky climatronicu

Příspěvek od fb_michal36 »

zdravím nemal niekto problém z topením na nohy skôr s fúkaním vzduchu na nohy skušal som kalibraciu nepomohlo to nefuka vzduch na nohy vobec myslite že by pomohla výmena servomotoru ak ano ktoreho presne lebo viem že sú tam 3 na nastavenie klapky ... alebo niekto kto s tym mal už problém a vedel by poradit Dakujem ;)
závada na vcds
328964- Servomotor rozdeleni vzduchu vpredu
B1091 71 [009] akčný člen blokován

nio.brno
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 10
Registrován: 04.02.2016 19:29

Re: Klapky climatronicu

Příspěvek od nio.brno »

zdravím mám stejný problém boční foukají přední sklo a prostředek nic

Uživatelský avatar
octaman
Řidič
Řidič
Příspěvky: 117
Registrován: 28.01.2009 10:24
Bydliště: od Mikulova

Re: Klapky climatronicu

Příspěvek od octaman »

Zdravím pánové, mám asi stejný problém. Nefouká ze středních výdechů a na nohy, naopak z bočních fouká neustále a hodně.
Syn se s tím jen v rychlosti stavil na diagnostiku ve Škodovce:

B109171 Servomotor rozdělování vzduchu přední
Akční člen vázne
B109154 Servomotor rozdělování vzduchu přední
Základní nastavení neprovedeno/vadné

Víc mu k tomu ale neřekli.
Mohu poprosit o radu, o který servomotor se tedy jedná, resp. jaké je jeho katalogové číslo a kde se dá nachází?

Uživatelský avatar
octaman
Řidič
Řidič
Příspěvky: 117
Registrován: 28.01.2009 10:24
Bydliště: od Mikulova

Re: Klapky climatronicu

Příspěvek od octaman »

Takže už to mám vyřešeno/opraveno :yahoo:
Nejdříve jsem si psal a volal do Porsche Brno (kde auto běžně servisuji). Tam mi řekli, že z údajů, které mám, nelze přesně říct, o který servomotor se jedná.
A tudíž mi nebyli schopni říct ani cenovou a časovou náročnost opravy. Ale mám počítat s tím, že pokud to bude některý z horních motorů, musí palubka dolů. Při té příležitosti jsem si pro jistotu hned objednal termín (nejbližší možný a to 23.3.2023!!!).
Nedalo mi to ale, tak jsem začal zevrubně pátrat po netu a na youtube a zjistil, že v souvislosti s tímto se objevuje ještě chybové číslo 328964 (vlastně i v tomto vlákně je uvedeno).
Další pátrání přineslo informaci, že se jedná o číslo dílu 5Q0907511A. Tento je ale osazen na čtyřech pozicích. Takže další hledání a zjištění, že další označení u tohoto dílu je V158, V159, V107 a V426/V428. Což už je v podstatě označení konkrétních pozic motorů a právě ta poslední je můj případ. V tuto chvíli jsem už tušil, kde se nachází, ale pro jistotu jsem si ještě zaplatil hodinový přístup do erWin, abych si to potvrdil. A samozřejmě, jak jinak, je to ten nejhůře přístupný na straně řidiče nahoře. Proč se u něj jednou vyskytuje V426 a podruhé V428 netuším, ale jedná se o totéž umístění.
Rozhodl jsem se nakonec, že se do toho pustím sám. Takže odstranit kryt s izolací v prostoru pedálů (2x torx, 2x plastová matice a odpojit osvětlení na nohy). Dále odmontovat difuzor vzduchu na nohy (1x torx). Pak jsem si posvítil a koukl tam někam, kde by mohl onen servomotor být. Zapnul jsem Climatronic a zkusil různá nastavení. Skutečně se ani nepohnul (na rozdíl od spodního V158). Takže ven s ním. Přístup je tam ale opravdu strašný. Opakuji, strašný. Vidět tam napřímo není absolutně žádná šance. Takže telefonem nasvítit a kouknout přes displej a pro jistotu i vyfotit. A samotná demontáž (2x torx) jen po hmatu a po paměti. Zatím jsem ho ale nechal zapojený a znovu zkusil Climatronic, jestli náhodou přeci jen není funkční a není jen zaseklá klapka. Motor nefunkční, klapka volně pohyblivá, je to jasné... Takže odpojit a objednat nový.
Než jsem objednal, rozhodl jsem se zkontrolovat pro jistotu i motorky na straně spolujezdce. To obnáší vymontovat kastlík před spolujezdcem - 6x torx. Z toho pět je krásně přístupných, šestý schovaný za řídící jednotkou radia. Takže ta musí taky ven (vypichováky jsem naštěstí měl). Potom ještě odpojit osvětlení prostoru nohou, osvětlení přihrádky, hadici chlazení přihrádky a pak je tam ještě jeden konektor, ale vůbec netuším k čemu (nějaké čidlo, spínač?).
Tady je již poměrně krásně všechno vidět. Takže opět kontrola zapnutím Climatronicu a všechny motory krásně chodí. Naštěstí.
Takže nyní mám jasno a mohl jsem tedy objednat 1x 5Q0907511A. Zatím jsem si ale nechal i pravou stranu otevřenou.
Montáž motorku zpět byl ještě větší opruz, než demontáž. Je totiž nezbytně nutné si jak klapku, tak i servomotor nastavit do správné pozice, aby šel bez potíží na klapku nasunout. Byl to nekecám čtyřhodinový boj, než se mi to podařilo. Pořád se totiž všechno dělá naslepo jen po hmatu a po paměti. Totéž potom i přišroubování motorku. Nevím ani kolik to bylo pokusů, s tím že horní torx jsem si nakonec musel nejdříve nasadit a aspoň na kousíček potočit jenom prsty. Takhle zalomenou ruku v zápěstí jsem snad nikdy v životě neměl. Naprosto nezbytný je magnetický nástavec na bity.
Nakonec se podařilo. Pak už jen opětovná kontrola a zároveň základní nastavení Climatronicu. Vše je funkční tak, jak má být, jupí.
Pak už jen vrátit zpět kastlík s rádiem a zakrytovat spodek palubky u pedálů, brnkačka.

A mé závěry z toho?
Mám to hotové a nemusí mně špatná funkce Climatronicu štvát ještě další měsíc. Ušetřil jsem určitě několik tisíc, za které můžu vzít rodinu do kina, na véču a pod. Polaskal jsem své ego tím, že jsem ještě stále docela šikovný a umím i některé složité věci udělat sám :D
Neskutečně mně bolí kolena, protože se u toho celou dobu musí klečet a ramena, protože celou dobu máte ruce nahoře :(

A ještě pár mých zdrojů informací, ať to info máte komplet (pokud by se do toho někdo další chtěl pustit):
https://forums.ross-tech.com/index.php?threads/22633/
https://webautocats.com/etka/volkswagen/pa/793/820220/
https://www.youtube.com/watch?v=B0FiWE8hYRs
https://www.youtube.com/watch?v=4PMo9Vwpzco
Přílohy
přehled motorů_Stránka_1.jpg
přehled motorů_Stránka_2.jpg
IMG20230228135658.jpg
IMG20230228135711.jpg
IMG20230228135730.jpg

czuba
Řidič
Řidič
Příspěvky: 135
Registrován: 01.10.2010 15:29

Re: Klapky climatronicu

Příspěvek od czuba »

Ahoj,

super návod a tímto DÍKY Ti za něj jelikož řeším stejný problém. Nefouká mi středovými ofuky a VCDS hlásí stejné chyby. Objednal jsem si motorek a dnes jem to chtěl rozebrat ale ejhle, narazil jsem na kolenní airbag a nevím jak ho sundat dolů.
Nevím někdo jak ho dát pryč abych se dostal k tomu motorku?
Nechce se mi to dávat za šílené kačky do VW aby mi sundali celou palubku :-D
Díky za zkušenosti
Dan

czuba
Řidič
Řidič
Příspěvky: 135
Registrován: 01.10.2010 15:29

Re: Klapky climatronicu

Příspěvek od czuba »

Tak znova a opět díky za návod, ůspěšně dnes vyměněno.
rozebrání, znovusložení, kalibrace, testování, další kalibrace, jelikož vypisovalo chybu "B1091 54 [008] - Chybejici kalibrace" nakonec úspěšné :-) to vše za necelé tři hodiny. Nápomocným mi byl endoskop z Lidlu :-)
Nicméně, ten chybějící zapojený konektor bude s největší pravděpodobností kolenní airbag, jelikož já ho tam mám a tohle mně zdrželo než jsem přišel na to, že drží na třech šroubech a je třeba rozhodit kryt volantu abych se k těm šroubům dostal.

Jinak náhrada za 5Q0907511A je nyní 5WA907511C v čem je jiný netuším.
Ty máš v autě VALEO já měl původní DENSO :-D takže něco jako brzdy u P309 a tam byli troje výrobci LUCAS, ATE a jeden na který si nevzpomenu :-D

tokin
Řidič
Řidič
Příspěvky: 84
Registrován: 22.05.2021 23:19

Re: Klapky climatronicu

Příspěvek od tokin »

Serva jsou naprosto totožná, liší se uvnitř pouze střeva. Teď dávají upravené motorky, měly by být odolnější vůči vzlínající vlhkosti. Jinak pokud by jste někdo potřeboval serva či jiné díly na klimatizaci a znáte jejich OEM číslo (filtr, PTC, ventilátor, výparník, výměník atd...) pište SZ, mohu levně sehnat.

ivan14
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: 28.11.2023 20:55

Re: Klapky climatronicu

Příspěvek od ivan14 »

Ahoj.
Ako zistím z čísla chyby B1091 71 [008], o ktorý presne servo motor z tých štyroch (V158, V159, V107 a V426/V428) sa jedná?
Dík za radu.

stasaj
Řidič
Řidič
Příspěvky: 84
Registrován: 09.05.2012 18:51

Re: Klapky climatronicu

Příspěvek od stasaj »

ivan14 píše:
28.11.2023 21:06
Ahoj.
Ako zistím z čísla chyby B1091 71 [008], o ktorý presne servo motor z tých štyroch (V158, V159, V107 a V426/V428) sa jedná?
Dík za radu.
Servomotor V426, tedy servomotor klapky rozdělení vzduchu vpředu…na obrázku č. 2

Odpovědět

Zpět na „Interiér + Elektro“