BRZDY: ruční brzda, výměna lanovodů

1995 - 20..

Moderátoři: M@rty74, michall

Odpovědět
mike.vw
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 47
Registrován: 24.02.2006 21:02

BRZDY: ruční brzda, výměna lanovodů

Příspěvek od mike.vw »

čauky,nevíte jak se na sharanovi mění lanovody ruční brzdy?
jde mi konkretně o to,jak je rozeberu u brzd?ostatní je v poho...:-)dík

Uživatelský avatar
libros
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 14
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Havířov-Šumbark,ul.Mládí

Příspěvek od libros »

Povolíš pod autem na tyčce desítku matku tak, aby jsi povolil napnutí lanek,a v prstech zmáčkneš páčku - táhlo zezadu prasátka a jednoduše lanko vyvlečeš .
Nejjednodušší systém u VW starý desítky let, nic zvláštního.
Komplikovanější je to uvnitř válečků, kde je píst kvůli automatickému vymezení našroubován na středovém šroubu, takže, když dáváš nové - větší obložení, nebo kotouče, tak píst musíš pří tlačení dovnitř zašroubovat.

mike.vw
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 47
Registrován: 24.02.2006 21:02

Příspěvek od mike.vw »

eee,tak to mi nerozumíš,jde mi konkretně o sharana,tam nemám žádný válečky,ale jsou vzadu kotouče a drží tam lanovod v bowdwnu na tom šasí.tam mi jde o to jak to rozebrat....

Uživatelský avatar
libros
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 14
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Havířov-Šumbark,ul.Mládí

Příspěvek od libros »

Omlouvám se za špatnou terminologii, ale když si to pořádně přečteš, tak tam najdeš slovo kotouče... Tedy upřesňuji - obložením myslím nové destičky a válečkem myslím tělo brzy - tedy válec, ve kterém je píst .
Lanko jde po povolení na tyčce od ruční brzdy lehce vysmeknout. Dělal jem to před měsícem, nic na tom není. Zdař....

Uživatelský avatar
kazbic
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2243
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: CHOMUTOV
Kontaktovat uživatele:

Re: BRZDY: ruční brzda, výměna lanovodů

Příspěvek od kazbic »

Tak mě ta výměna lanka také potkala.Přemýšlel jsem, jestli to sem vůbec dávat,protože jak píše libros,výměna je jednoduchá,ale nebyly tu fotky,tak to sem dám,aby se výměny někdo nebál a zbytečně to nedával do servisu.
Závada se klubala tak,že nejdřív šla ručka brzdy do jedné třetiny dráhy úplně volně a bez odporu.Ale dělalo to jenom někdy,tak jsem se na to pomalu připravoval.Pak se mi ale zablokovalo zadní levé kolo a jen tak tak jsem dojel domů.Na kole by se daly opékat buřty a měl jsem pomalu strach,aby se neroztavila poklice :D
Oproti postupu librose jsem nepovoloval tu zarezlou matku "desítku".Sikovkama jsem stlačil držák "kuličky" dolů a velkým šroubovákem jsem konec lanka vystrčil ven z držáku.Samozřejmě při povolené ruční brzdě :) .Tím se získá potřebná délka lanka k vysunutí oka.Celé lanko drží dvě kovové příchytky,které se jen vyhnou.Při montáži jsem postupoval zase obráceně ,od oka.Jen jsem ještě vyndal pružinu,abych neměl tolik práce tam kuličku dostat.Na místa,kde hrozí prodření,jsem použil přídavnou izolaci se starého lanka.
Zrezlou pružinu chci vyměnit až ji seženu,zatím jsem ji pokryl řádnou vrstvou vazelíny :)
Nové lanko stálo 500 Kč v Auto Kelly.

PS: a jak jinak,za spolupráci při demontáži a za zahřívání mé zadní části pod autem děkuji Bitvimu. :D
Přílohy
1 ZATAŽENÁ RUČNÍ BRZDA.JPG
2 POVOLENÁ RUČNÍ BRZDA.JPG
3 KOVOVÁ PŘÍCHYTKA.JPG
4 UCHYCENÍ U KOLA.JPG
5 PRODŘENÍ.JPG
6 OKO.JPG
7 KULIČKA.JPG
"Kazbič"

:ura1: "DOKUD JEŠTĚ ŽIJEM,JE VŠECHNO V.W. " :ura1:

Spolek Automobilových Gurmánů

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: BRZDY: ruční brzda, výměna lanovodů

Příspěvek od Marek77 »

Kazbič je Bůůůůůůůůůůůh !!!

Chystám se na výměnu pravého lana právě teď. Fotečky značka ideál !!!

Uživatelský avatar
widle
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 6549
Registrován: 25.09.2007 18:49
Bydliště: Pržno okr. Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

Re: BRZDY: ruční brzda, výměna lanovodů

Příspěvek od widle »

To Kazbič:
chlope, ne té poslední fotečce, to je krev???To zase ta výměna není až tak jednoduchá...anebo že by to byl následek toho pojebu za pračku??? :D :D :D



...a není jednodušší to lanko přeříznout???
žiju stále kupředu, protože tak je to správné.... http://www.Bodroteam.cz

Uživatelský avatar
kazbic
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2243
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: CHOMUTOV
Kontaktovat uživatele:

Re: BRZDY: ruční brzda, výměna lanovodů

Příspěvek od kazbic »

To Widle:
:D To né,ani jedno ani druhý.Než jsem osadil elektrony minulý rok,tak jsem natřel brzdiče.Asi jsem štětcem sáhnul i na konec toho lanka :D
Jinak řezat bych to neřezal.To je moc práce.Ten můj popis je možná podrobný a vypadá to zdlouhavě,ale je to opravdu otázka pár minut a bez křečí.Člověk je rád,že se pod to auto nasouká.Řádit tam s pilkou,to bych nedělal.Něco jiného by bylo,kdybych měl velké pákové nůžky ve výbavě garáže,ale to nemám.
Za tu pračku jsem si to fakt "slíznul".Na lanku zůstalo trochu šmíru,který následně zůstal na pračce.Potřeboval jsem nějaký kontrastní podklad,aby to bylo vidět.No ale vysvětllujte to ženský doma.Vůůbec nemají pochopení pro osvětu a VW-club.Vozit si zadek,to jóó.Něco pro to udělat,to néé :D
"Kazbič"

:ura1: "DOKUD JEŠTĚ ŽIJEM,JE VŠECHNO V.W. " :ura1:

Spolek Automobilových Gurmánů

Uživatelský avatar
widle
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 6549
Registrován: 25.09.2007 18:49
Bydliště: Pržno okr. Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

Re: BRZDY: ruční brzda, výměna lanovodů

Příspěvek od widle »

To kazbič:
to máš pravdu, tohle slabšímu pohlaví nevysvětlíš...ale když se vezou ve fungujícím vozítku, tak je od nich klid... :D :D
žiju stále kupředu, protože tak je to správné.... http://www.Bodroteam.cz

Uživatelský avatar
Petr74
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 396
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Praha 15

Re: BRZDY: ruční brzda, výměna lanovodů

Příspěvek od Petr74 »

Včera jsem koupil v Autokelly dva lanovody, dneska jsem to montoval.

Těch nadávek...měl jsem oba lanovody v háji a k tomu všechno od bláta. Nakonec jsem jeden lanovod musel přeštípnout, jinak nešel ven.
Zkoušel jsem Kazbičův postup, ale nakonec jsem stejně musel povolit tu matici (teď už bych tím rovnou začal).

Nakonec nezapomenout na seřízení - když ta matka bude moc utažená, brzda bude furt přibrzďovat a musím říct, že se mi to stalo (při jízdě jsem odpor necítil, ale po 2 kilometrech by se daly v bízkosti kola péct buřty).

Konečně už můžu parkovat i v kopci :lol: :!:

Uživatelský avatar
DavidST
Řidič
Řidič
Příspěvky: 141
Registrován: 24.02.2006 21:02

Odstranění zamrzání ruční brzdy...

Příspěvek od DavidST »

Ahoj lidičky

Je tu léto a je potřeba odstranit můj problém se zamrzáním ruční brzdy v zimě...
Neřešil jste někdo tenhle problém...
Lanovody a mechanizmus u kol se mě zdá že nezamrzá...
Spíš se mě zdá jako by to zamrzalo někde pod pákou ruční brzdy....

Prosím o každou myšlenku...Děkuju 8)

jurky
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 15
Registrován: 16.06.2008 10:00

Re: Odstranění zamrzání ruční brzdy...

Příspěvek od jurky »

Jsem na tom stejně, jen mi připadá, že přibržďuje pouze levé kolo. :cry:
Alhambra 1999 AFN 81 kw

Uživatelský avatar
kazbic
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2243
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: CHOMUTOV
Kontaktovat uživatele:

Re: Odstranění zamrzání ruční brzdy...

Příspěvek od kazbic »

Klucí použili jste Abecední řazení témat ? Lanko jsem už měnil :arrow: http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?t=12275 a mohlo by to "zamrzání" dělat i prasklé jednotlivé drátky v lanku.Chce to pořádně prohlídnout,jestli není i porušená gumová izolace na lanku.
"Kazbič"

:ura1: "DOKUD JEŠTĚ ŽIJEM,JE VŠECHNO V.W. " :ura1:

Spolek Automobilových Gurmánů

Uživatelský avatar
DavidST
Řidič
Řidič
Příspěvky: 141
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: Odstranění zamrzání ruční brzdy...

Příspěvek od DavidST »

kazbic píše:Klucí použili jste Abecední řazení témat ? Lanko jsem už měnil :arrow: http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?t=12275 a mohlo by to "zamrzání" dělat i prasklé jednotlivé drátky v lanku.Chce to pořádně prohlídnout,jestli není i porušená gumová izolace na lanku.
A jsi si jistej že to může zamzat jen v lanovodu? Prohlížel jsem je prostříkával a nic, pořád zamrzala ručka...

Uživatelský avatar
kazbic
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2243
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: CHOMUTOV
Kontaktovat uživatele:

Re: Odstranění zamrzání ruční brzdy...

Příspěvek od kazbic »

...a co vyzkoušet zvětšit tah této pružiny ? :arrow:
Potom bych asi postupoval tak,že bych to rozpojil (u té pružiny) a vyzkoušel bych lanka zvlášť a zvlášť hlavní táhlo.
Přílohy
PIC_0001.JPG
"Kazbič"

:ura1: "DOKUD JEŠTĚ ŽIJEM,JE VŠECHNO V.W. " :ura1:

Spolek Automobilových Gurmánů

Odpovědět

Zpět na „SAG - Sharan Alhambra Galaxy“