SEDADLA, N1: počet sedadel 5-ti, 6-ti, 7-mi místná verze, N1

1995 - 20..

Moderátoři: M@rty74, michall

Odpovědět
Uživatelský avatar
jenda
Profík
Profík
Příspěvky: 943
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: u Č. Budějovic

Re: SEDADLA: počet sedadel, 5-ti, 6-ti, 7-mi místná verze

Příspěvek od jenda »

Kolik mám mít aktuálně sedaček v autě tak to určuje výrobce prostřednictvím návodu k obsluze a né nějaký člověk na STK. Proto jsou v návodu ty možné varianty rozkreslené a popsané.
VW Lupo Obrázek VW Sharan Obrázek

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: SEDADLA: počet sedadel, 5-ti, 6-ti, 7-mi místná verze

Příspěvek od Marek77 »

Na STK je mít musíš, i kdyby sis je musel půjčit. V provozu je to asi trochu jinak. Ale na STK Tě kvůli tomu může vyhodit, pokud máš v TP psáno sedm sedaček a fyzicky jich budeš mít méně, a vůbec se s Tebou nemusí bavit (ani Tě nepustí do haly).

Mám na STK kamaráda, který tam šéfuje. Ukazoval mi přímo ten předpis, podle kterého je oprávněn označit vozidlo jako nezpůsobilé, pokud nemá předepsaný počet sedadel souhlasný s údajem uvedeným v TP.
Můžete tomu věřit, skutečně to tak je. A pokud jste náhodou na STK s tím problémy neměli, pak máte štěstí, že si toho nevšimli nebo o tomto předpisu nevěděli.
Naposledy upravil(a) Marek77 dne 16.02.2008 23:47, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
jenda
Profík
Profík
Příspěvky: 943
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: u Č. Budějovic

Re: SEDADLA: počet sedadel, 5-ti, 6-ti, 7-mi místná verze

Příspěvek od jenda »

Záleží asi na konkrétní STK protože já byl na STK se Sharanem mám psáno 7 sedadel v autě bylo 5 sedadel a chtěl vidět jen úchyty (měl jsem je pod vanou), byl jsem na STK s Transportérem, bylo to jinde než se Sharanem, který má v techničáku psaných 5 sedadel, druhou řadu jsem měl vyndanou takže v autě byly jen přední a také nebyl problém. Jinak předpis výrobce je nadřazen obecnému předpisu.
VW Lupo Obrázek VW Sharan Obrázek

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: SEDADLA: počet sedadel, 5-ti, 6-ti, 7-mi místná verze

Příspěvek od Marek77 »

jenda píše:Jinak předpis výrobce je nadřazen obecnému předpisu.
Obecně platný předpis smí korigovat předpis výrobce ve smyslu jeho zpřísnění či omezení. Obecný předpis je tedy nadřazen předpisu lokálnímu a tudíž je to přesně opačně než uvádíš.
Pokud výrobce tvrdí něco a obecný předpis toto nařízení zpřísňuje, je platný obecný předpis.
Tedy pokud výrobce vozu dovoluje použití menšího počtu sedadel než deklaruje TP, pak je toto dovoleno pouze pro provoz na pozemních komunikacích. Pro kontrolu kontrolními orgány, jako je například STK, je nutné, aby počet sedadel deklarovaný v TP vozu odpovídal skutečnému počtu sedadel ve vozidle. V opačném případě je možné, že vaše vozidlo bude označeno jako vozidlo pro provoz nezpůsobilé. Tedy pokud bychom chtěli ctít tento předpis, musíme při kontrole na STK mít ve vozidle na svých místech řádně upevněný přesně tentýž počet sedadel jako uvádí TP k danému vozidlu (i kdyby sis je měl půjčit třeba od kamaráda). I podle mne je to nesmysl, ale je to tak.
Rozhodně nezáleží na konkrétní STK, protože všechny STK v naší zemi mají naprosto shodná pravidla a řídí se identickými předpisy.
Naposledy upravil(a) Marek77 dne 16.02.2008 23:57, celkem upraveno 4 x.

Uživatelský avatar
abeljozef
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3915
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Trnava

Re: SEDADLA: počet sedadel, 5-ti, 6-ti, 7-mi místná verze

Příspěvek od abeljozef »

To je blbost.

1. Priamo ustava nic nehovori o pocte sedaciek. Podmienky tech. parametov podla mna neupravuje ani zakon ale len vyhlaska.
2. Vyhobca vyvinie auto a dava ho homologovat. Tzn je technicky schvalene.
3. To by nebolo mozne uz len predavat sharana s 5 timi sedadlami lebo uz aj jeho samotny predaj by bol proti predpisom.

Ak nejde o upravu N1 (odpocet DPH) tak vsetky v zaklade sa predavaju ako 7 miestne s 5 timi sedackami. Dalsie 2 je mozne (nie povinne) dokupit. Samozrejme 6 mistne su trocha o inom.

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: SEDADLA: počet sedadel, 5-ti, 6-ti, 7-mi místná verze

Příspěvek od Marek77 »

Já o tom nemíním diskutovat, pouze cituji předpis. A nevím, kde ve svém příspěvku píšu něco o ústavě, proboha ???

Navíc mě se to netýká - mám v TP i OTP psáno 5-7 míst a navíc mám sedm sedaček, takže mně je to úplně šumák, protože mi nic nehrozí. Předpis tak hovoří, technik Tě na základě toho může z STK vyhodit a nemáš odvolání. Ale já si při cestě do STK klidně ty zbylé dvě sedačky do kufru hodím (stejně je vozím skoro pořád, protože mám pět dětí).

Uživatelský avatar
abeljozef
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3915
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Trnava

Re: SEDADLA: počet sedadel, 5-ti, 6-ti, 7-mi místná verze

Příspěvek od abeljozef »

Aj ked je to predpis aj tak by som to nominoval na blbost roka (nechcem sa tu vulgarne vyjadrovat)

A bolo v tom prispevku pisane o ustave. :)

Uživatelský avatar
jenda
Profík
Profík
Příspěvky: 943
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: u Č. Budějovic

Re: SEDADLA: počet sedadel, 5-ti, 6-ti, 7-mi místná verze

Příspěvek od jenda »

Není to tak výrobce buď dodrží obecný předpis, nebo použije a zdůvodni své řešení, za odchylku v řešení nese svou zodpovědnost podloženou u vyhrazeních zařízení rozhodnutími akreditovaných osob, řešení pak nemusí dodržet obecný předpis, kdyby to tak nebylo tak například by žádné auto nemohlo mít zapsané ani vyjímky v TP z obecných předpisů.

Jinak k tomu předpisu o počtu sedaček, sám píšeš že předpis STK opravňuje označit vozidlo za nezpůsobilé které nemá počet sedadel dle TP, nepíšeš že by předpis nařízoval označit vozidlo za nezpůsobilé. Každý kontrolní orgán musí mít oporu v normě, předpisu, zákonu, pokud něco označí za závadu, protože jinak by STK neměla páku někoho vyhodit pokud by například demontoval sedadla která výrobce neuvede jako vyjímatelná.
VW Lupo Obrázek VW Sharan Obrázek

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: SEDADLA: počet sedadel, 5-ti, 6-ti, 7-mi místná verze

Příspěvek od Marek77 »

Já neříkám, že ten předpis to nařizuje, pouze k tomuto řešení opravňuje.

Když jsem teď byl na STK, šel okolo jiný technik a povídá mi doslova: "Máte všechny sedačky?" Odpověděl jsem mu, že mám pět sedadel, protože v zavazadlovém prostoru mám sadu letních kol, které jsem si nechal toho dne kompletovat. Odpověděl mi, opět cituji: "Co máte v techničáku?" Odpověděl jsem mu, že pět až sedm sedadel. Na to mi řekl, že v tom případě je to v pořádku. Dále zdůraznil, že kdybych v TP měl uveden počet sedadel sedm nebo šest (obecně lze říci jiný počet než mám nyní fyzicky), vyhodil by mě z STK. Na to jsem se celkem podivil a ptal se toho svého kamaráda šéfa, zda je tomu skutečně tak a zda mě za to může vyhodit a on mi ukázal tento předpis.

Vyhodit Tě nemusí, ale je k tomu oprávněn. A pokud narazíš na debila rejpavého (nový živočišný druh vyskytující se čím dál častěji :wink:), nemáš odvolání a budeš lítat po známých a škemrat o půjčku dvou sedaček. Tak to je.

Osobně si myslím, že je to blbost (ostatně uvedl jsem to již ve svém předchozím příspěvku tučně) - myslím, že rozumné by bylo chtít zkontrolovat počet upevňovacích otvorů v podlaze, počet a funkci bezpečnostních pásů, ale na případném menším počtu sedadel nebazírovat. Ovšem skutečnost může být jiná............... (v tomhle státě mě nepřekvapí vůbec nic).

Uživatelský avatar
abeljozef
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3915
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Trnava

Re: SEDADLA: počet sedadel, 5-ti, 6-ti, 7-mi místná verze

Příspěvek od abeljozef »

Ak by na mna s niecim takym nejaky STK ckar uz len vybehol tak by som sa z hoho snazil spravit pekny medialny bordel. Nech aj on vie co je to buzeracia. :D

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: SEDADLA: počet sedadel, 5-ti, 6-ti, 7-mi místná verze

Příspěvek od Marek77 »

abeljozef píše:Ak by na mna s niecim takym nejaky STK ckar uz len vybehol tak by som sa z hoho snazil spravit pekny medialny bordel. Nech aj on vie co je to buzeracia. :D
Jde o to, zda bys byl v médiích úspěšný.

Opakuji znovu - ani mně se to nelíbí.

Uživatelský avatar
abeljozef
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3915
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Trnava

Re: SEDADLA: počet sedadel, 5-ti, 6-ti, 7-mi místná verze

Příspěvek od abeljozef »

Media maju velku silu.

Uživatelský avatar
jenda
Profík
Profík
Příspěvky: 943
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: u Č. Budějovic

Re: SEDADLA: počet sedadel, 5-ti, 6-ti, 7-mi místná verze

Příspěvek od jenda »

Marek77 píše: Vyhodit Tě nemusí, ale je k tomu oprávněn. A pokud narazíš na debila rejpavého (nový živočišný druh vyskytující se čím dál častěji :wink:), nemáš odvolání a budeš lítat po známých a škemrat o půjčku dvou sedaček. Tak to je.
.
Odvolání samozřejmě máš, STK není nenapadnutelné ale nebylo by to nejjednodušší a nejlacinější.
VW Lupo Obrázek VW Sharan Obrázek

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: SEDADLA: počet sedadel, 5-ti, 6-ti, 7-mi místná verze

Příspěvek od Marek77 »

Předpis je předpis a co je dáno, je dáno. Výklad sice umožňuje technikovi zvolit alternativu, která mu připadá správnější, ale pokud se zrovna rozhodne v Tvůj neprospěch, muselo by se najít více těch, kteří by ho dokázali argumenty přesvědčit.

Já si myslím, že kdyby došlo na lámání chleba, byli bychom my, jako uživatelé tohoto typu vozu, pravděpodobně úspěšní. V našem případě se jednoznačně jedná o jednoduchým způsobem demontovatelná jednotlivá sedadla, toto řešení je takto voleno právě z důvodu možných variant a zvýšení variability vozidla. Ovšem v autech, kde jsou sedadla montovaná napevno k podlaze nebo nejsou jednotlivá, to nejspíš neukecáš :-D.
Naposledy upravil(a) Marek77 dne 17.02.2008 00:11, celkem upraveno 1 x.

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: SEDADLA: počet sedadel, 5-ti, 6-ti, 7-mi místná verze

Příspěvek od Marek77 »

jenda píše: Odvolání samozřejmě máš, STK není nenapadnutelné ale nebylo by to nejjednodušší a nejlacinější.

No právě. Než se s debilem rejpavým dohadovat, platit právníka a podobně, to radši seženu dvě sedačky.

Odpovědět

Zpět na „SAG - Sharan Alhambra Galaxy“