SPOJKA: 4x4 Haldex, hlučnost a jiné závady

1995 - 20..

Moderátoři: M@rty74, michall

jirka chr
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 5
Registrován: 29.03.2010 16:01

SPOJKA: 4x4 Haldex, hlučnost a jiné závady

Příspěvek od jirka chr »

Zdravím vás
mám takový problém a potřeboval bych radu.Mám Seat Alhambra 2,8 V6 s pohonem 4x4.Když vytočím přední kola ( je jedno který rejd ) a začnu se rozjíždět,tak se ze zadu od dyferáku ozývá jak kdyby tam něco dřelo,když uberu zvuk zmizí.Při jízdě rovně je klid.Setkali jste se s tím už někdo? Filtr haldexu a náplň mám už vyměněny.

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: haldex

Příspěvek od Marek77 »

A co olej v diferáku? Kontrola aspoň?

jirka chr
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 5
Registrován: 29.03.2010 16:01

Re: haldex

Příspěvek od jirka chr »

Olej byl zkontrolován,je v pohodě.Prý je tam nějaký el. motorek nebo něco takového,tak ho známý vyčistil,ale dělá to pořád.Je to takový zvláštní zvuk,jako by tam něco drhlo,ale není kovový.A mám takový dojem,že je auto trochu hlučnější při rychlosti kolem 140 km/hod,ale to už může být něco jiného,třeba kardan,ale při tom odbočování to kardan určitě nedělá.

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: haldex

Příspěvek od Marek77 »

Může to dělat právě diferenciál. Při zatáčení pracuje (při jízdě rovně se jen veze). A taky to může dělat deset zcela jiných věcí, které s tím zdánlivě ani nesouvisejí.

Čtyřkolka u SAG je relativně poruchová záležitost, pokud člověk neměl štěstí na citlivého předchozího majitele. Skříň je hliníková a dosti namáhaná. Takže byl-li systém zadního pohonu často v provozu a namáhán, může být opotřeben a projevuje se rozličnými zvuky.

jirka chr
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 5
Registrován: 29.03.2010 16:01

Re: haldex

Příspěvek od jirka chr »

To máš pravdu to mě taky napadlo,ze by to mohl dělat diferák,ale při koupi mi tehdejší majitel zatajil,že je vymontovaný přední díl kardanu a tím,že jsem to kupoval v zimě a rampa nebyla,tak jem to zjistil až při výměně olejů.Kardan jsem z něj dostal a porucha se začala projevovat až po jeho namontování.Do té doby byl klid.Diferák by se přece projevoval i bez zapojeného kardanu,nebo né?To se projevuje jen při tahu a nemusí být velký,když uberu tak je klid. ???

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: haldex

Příspěvek od Marek77 »

Soukolí zadní rozvodovky a diferenciálu se akusticky projevuje jen v případě, je-li v tahu (ať se jedná o záběr nebo o brzdu motorem - obojí je zátěž). Pokud se převaluje bez zátěže, zpravidla nehučí. Vzhledem k tomu, že Haldex je systém, který zabírá trvale (nikdy nedojde k jeho úplnému odpojení), hukot se projeví.

Bývalý majitel asi moc dobře věděl, proč Ti prodal auto bez kardanu.

jirka chr
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 5
Registrován: 29.03.2010 16:01

Re: haldex

Příspěvek od jirka chr »

Při brždění motorem mi to nedělá,aspoň jsem to nezpozoroval.Jak se to dá vyřešít,je to nákladná oprava?Ty se o to nějak zajímáš nebo jsi automechanik,že o tom tolik víš?

Uživatelský avatar
kipo
Závodník
Závodník
Příspěvky: 603
Registrován: 16.04.2009 21:30
Bydliště: SloVWensko-NO---Ostrava

Re: haldex

Příspěvek od kipo »

Zdravím. Tiež mám problem s haldexom. Pri jazde rovno je všetko ok, ale ako náhle vytočím, je jedno na ktorú stranu, tak začne v zadu niečo nepríjemne hučať a aj vybrovať, bolo mi povedané že je vadná haldex spojka, vraj to už riešili na golfe,rozobrali diferák, ten že bol ako nový, tak vymenili spojku a prestalo to. Druhú spojku mám zohnatú za 170 eur, ale bojím sa že to vymením a chyba sa neodstráni. Može to byť aj diferenciál ?? A ešte jedna otázka, čerpadlo na haldexe sa zapne pri zapnutí klúča,alebo sa má rozbehnúť až pri naštartovaní ?? Lebo mne ide už pri zapnutom klúči, čo mi pripadá zbytočné, ako to teda má byť ?? Vďaka všetky za rady.
Moj passat http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?f=126&t=123255" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
kipo
Závodník
Závodník
Příspěvky: 603
Registrován: 16.04.2009 21:30
Bydliště: SloVWensko-NO---Ostrava

Re: haldex

Příspěvek od kipo »

Naozaj mi nevie nikdo poradiť ?? Neriešil tu nikdo takyto problém ??
Moj passat http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?f=126&t=123255" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
M@rty74
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2498
Registrován: 29.05.2010 21:14
Bydliště: Green town at Prague

Re: SPOJKA: 4x4 Haldex, hlučnost a jiné závady

Příspěvek od M@rty74 »

Naozaj asi nikdo nevie - 4motion tu má jen pár lidiček... Takže v tomhle případě očekávat odezvu během 24h je dost naivní...
Neptejte se mě, proč Vám to, či ono bylo smazáno nebo zamčeno - NESPLŇOVALO TO PRAVIDLA SAG sekce!!!
Pro své idealistické názory se zde často setkávám s nepochopením....

majoGIV
Řidič
Řidič
Příspěvky: 58
Registrován: 08.03.2008 15:47
Bydliště: SLOVENSKO Spisska Nova Ves

Re: SPOJKA: 4x4 Haldex, hlučnost a jiné závady

Příspěvek od majoGIV »

Hlucny haldex som aml tiez na sharane ale po vymene filtra a oleja Haldex tie skarede zvuky prestali

Uživatelský avatar
M@rty74
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2498
Registrován: 29.05.2010 21:14
Bydliště: Green town at Prague

Re: SPOJKA: 4x4 Haldex, hlučnost a jiné závady

Příspěvek od M@rty74 »

Předmět: NÁPRAVA ZADNÍ: 4 Motion, zadní náhon
p.kouda píše:Vibrace a hluky při otáčkách 2 100ot/min až 2 400ot/min u vozidel VW s Haldex spojkou.
Odstranění: vyměnit zadní gumový pružný kotouč mezi hnacím hřídelem (kardan) a Haldex spojkou. Počtem ujetých km a stářím dochází k separaci gumového pružného kotouče a tím k zvýšení hlučnosti.
p.kouda píše:Kontrola funkce spojky Haldex I. (do roku 2003) a II. generace.
1) - spojka Haldex otevřená - vozidlo zvednout aby se kola nedotýkala země.

- nastarovat motor, sešlápnout spojkový pedál, zařadit 1. stupeň a pomalu se rozjet - musí se otáčet všechna 4 kola - přitáhnout na chvilku ruční brzdu a zadní kola se musí zastavit, přední kola se otáčejí dál - jestliže se zadní kola neotáčejí - spojka Haldex je nesepnuta a její funkce je v pořádku.

Jestliže se ale zadní otáčejí je spojka Haldex sepnuta a je třeba hledat možné příčiny závady: zablokovaný ventil hlavního tlaku (čerpadlo), řídící jednotka - J492 Haldex spojky je vadná, spinač kontrolky ruční brzdy je vadný, mechanická závada na Haldex spojce

2) - spojka Haldex - vozidlo zvednout aby se kola nedotýkala země.

- nastarovat motor sešlápnout spojkový pedál, zařadit 2. stupeň, zatáhnout ruční brzdu a nechat spojku pomalu zabrat - motor se musí zastavit - jestliže se motor zastavil je spojka Haldex sepnuta a její funkce je v pořádku. Jestliže se ale motor nestavil je spojka Haldex nesepnuta je třeba hledat možné příčiny závady: zablokovaný ventil hlavního tlaku, řídící jednotka - J492 Haldex spojka je vadná, mechanická závada na Haldex spojce
Neptejte se mě, proč Vám to, či ono bylo smazáno nebo zamčeno - NESPLŇOVALO TO PRAVIDLA SAG sekce!!!
Pro své idealistické názory se zde často setkávám s nepochopením....

Uživatelský avatar
vikino
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 357
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: VWýchodní Čechy

Re: SPOJKA: 4x4 Haldex, hlučnost a jiné závady

Příspěvek od vikino »

Ahoj. Neměl by někdo obrázek Haldexu z Etky?
Dnes jsem měnil olej a filtr a objevil jsem hadičku, která vychází nahoře z Haldexu a asi od někud vypadla.
Oba konce hadičky jsou zesíleny textilií a střed je uzký průhledný.
Díky za rady kam to zapojit, celý jsem to prohlédnul, ale žádný hrot, kam by to šlo napojit jsem nenahmatal.
Díky
vikino

Uživatelský avatar
Skyppy
Člen klubu
Příspěvky: 1265
Registrován: 03.07.2010 07:11
Bydliště: Březová - Oleško

Re: SPOJKA: 4x4 Haldex, hlučnost a jiné závady

Příspěvek od Skyppy »

Nevím, jestli Ti to pomůže.
tmp.fpi.pdf
(52.11 KiB) Staženo 1190 x

Uživatelský avatar
vikino
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 357
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: VWýchodní Čechy

Re: SPOJKA: 4x4 Haldex, hlučnost a jiné závady

Příspěvek od vikino »

Díky moc, dle obrázku je to hadička končící číslem 12, ale bohužel nevím, jestli má být někam napojena nebo ne?
Poradí někdo?
Díky moc.
vikino

Odpovědět

Zpět na „SAG - Sharan Alhambra Galaxy“