SVĚTLA PŘEDNÍ: automatické rozsvěcování světel po startu

1995 - 20..

Moderátoři: M@rty74, michall

Odpovědět
Uživatelský avatar
vilik
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2021
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Rakovnicko

Re:

Příspěvek od vilik »

Bitvi píše:To budeš mít to samý co mám já.Jak psal Xman,aktivovat přes VAG to jde u aut od roku 2003.Já tam mám dodělávanou nějakou krabičku s relátkem a po nastartování se mi zapnou světla.Jen s tím rozdílem,že já mám vypínač na světla vypnutej.To kdyby náhodou odešla ta krabička,tak si je zapnu manuálně.
2 technické dotazy.
1. máš v autě hlídání prasklých žárovek? (Po zapnutí zapalování se ti na polodotu, nebo maxidotu objeví symbol žárovky, který zhasne po sešlápnutí brzdy) http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?t=17265

2. funguje ti to hlídání při automatickém rozsvěcení?

Hlídání je docela fajnová věcička. Hlídá to zadní světla (brzdová a koncová) a hlavní světlomety.

Dík :wink:
VW Sharan II 1.9 TDI PD 85 kW Family červený
VW Passat 1.9 TDI PD Variant 96 kW modrý

Uživatelský avatar
Bitvi
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2096
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Severní čechy
Kontaktovat uživatele:

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: automatické rozsvěcování světel po startu

Příspěvek od Bitvi »

jj Viliku,tohle mi funguje.
Obrázek

Uživatelský avatar
vilik
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2021
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Rakovnicko

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: automatické rozsvěcování světel po startu

Příspěvek od vilik »

Super, na srazu to probereme. Dík.
VW Sharan II 1.9 TDI PD 85 kW Family červený
VW Passat 1.9 TDI PD Variant 96 kW modrý

Uživatelský avatar
abeljozef
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3915
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Trnava

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: automatické rozsvěcování světel po startu

Příspěvek od abeljozef »

Chlapi stale nikto neprisiel na to ako aktivovat to denne svietenie cez VAG. V modelovom roku 2004 a viac je na releovom paneli na pozicii 9 rele J90 typ 200 ktore na tento ucel ma sluzit. Auto tiez disponuje funkciou Leving home (po zhasnuti motora, bliknutim dialkovymi svetlami a otvorenim dveri rozsvieti asi na minutu stretavacie svetla) neverim ze sa to denne svietenie neda aktivovat VAG om. Hral som sa s kodovanim ale na nic som neprisiel, cez prisposobenie to iste mozno este login ale tam uz treba vediet kod.

Budem vdacny za kazdu informaciu.

Uživatelský avatar
michall
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 5722
Registrován: 25.09.2007 15:24
Bydliště: Praha

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: automatické rozsvěcování světel po startu

Příspěvek od michall »

Taxem taky zatoužil po automatickém svícení. Ale ... prošel jsem schéma, našel relé J90 (zvláštní výbava nebo od MR2003, asi, nemám ani jedno), které podle "drátů" spíná jen obrysovky (přední i zadní). Na služebních Fabiích se nám při startu rozsvítí jen tlumená přední, nic víc - ani obrysovky, ani přístrojovky, ani SPZ. Dotaz teda je, když přivedu přes relé +12V na konektoru spínače světel z pinu T17/3 na pin T17/4, měly by se rozsvítit pouze tlumená světla (při přepínači v poloze vypnuto). Pokud s ním otočím dál, rozsvítí se jen obrysovky, palubka, SPZ, tlumená zhasnou. V další poloze se pak jen přidají tlumená. Co na to VAG a centrální elektronika? Máte to někdo takhle? To relé by spínalo při zvýšení palubního napětí nad cca 13,5V (= nastartovaný motor).
Dodržujte prosím Pravidla sekce, odpovědi hledejte nejdříve v Sherlockovi, díly shánějte/nabízejte v bazaru. Může se hodit ETKA online nebo ELSA online (odkaz je na .ru!)

Uživatelský avatar
abeljozef
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3915
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Trnava

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: automatické rozsvěcování světel po startu

Příspěvek od abeljozef »

Centralna elektronika zo spinacom svetiel nic nema, zial nema ani nic spolocne z riadenim zapinania sveriel tak ako je ta napr na oct. II. Takze na to prepnutie (premostenie vypinaca sa pouziva modul). Jeho vyhodou je ze na pokyn k zapnutiu stretavacich svetiel neberie palubne napatie ktore za urcitych moznosti extremneho zatazenia el. sustavy moze sposobyt pokles dobijacieho napatia pod spomenutu hranicu 13,5 V. Preto vsetky tieto startovacie moduly beru signal o funkcnom dobijani (= nastartovany motor) ktory ide z alternatora a je zakonceny v budikoch (koly indikacii zavady dobijania) a v centralnej elektornike (ktora napr bez pritomnosti tohoto signalu nedovoli zapnut vyhrievane predne sklo.

Ten signal ide modrym vodicom a na budikoch je zakonceny na modrom konektore pin12 alebo na centralnej elektronike konektor P7 pin22

Uživatelský avatar
jenda
Profík
Profík
Příspěvky: 943
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: u Č. Budějovic

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: automatické rozsvěcování světel po startu

Příspěvek od jenda »

To automatické spínání světel odvozené od napětí mám na autě třeba já a je to řešené tak že světla sepnou při napětí cca 13,2 V kdy už je jisté že je nastartováno a světla rozepínají až při poklesu napětí pod 12,5 V a ještě se zpožděním 30 s, to spínání přímo od signalizace nabíjení jak je výše popsané je nebezpečné pokud se vám v noci nepodaří např při panickém brzdění včas vymáčknout spojku a udusíte motor světla okamžitě zhasnou, mě osobně se to stalo už kdysy s Formanem kde jsem brzdil když mi skočila srna před auto a to zhasnutí nic moc.
Přikládám moje řešení:
Jinak naše předpisy požadují pokud svítí tlumené tak musí svítit i obrysová světla vpředu a koncová světla vzadu, na autě nesmí svítit jen tlumená světla.
Přílohy
Automatické spínání světel.doc
(131.5 KiB) Staženo 186 x
osvětlení vozidel.JPG
VW Lupo Obrázek VW Sharan Obrázek

Uživatelský avatar
abeljozef
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3915
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Trnava

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: automatické rozsvěcování světel po startu

Příspěvek od abeljozef »

Ja som zazil extrem z opacnej strany aj ked sa muselo zist viac okolnosti.

Bola to fabia s halogenmi na stretavackach, a s bateriou v dost zlom stave.

Mal zapnuty vetrak kurenia, svetla automaticky (riadene napatim) a k tomu si zapol vyhrievanie zadneho skla. Ked isiel v kolone tak mu na volnobehu zhasinaly automaticke svetla prave koly poklesu napatia lebo alternator nestihal pri volnobehu dodavat adekvatny prud pre vsetky spotrebice a bateria po urcitom case takejto prevadzky nemala silu to vykryt.

Primarne ten problem sposobovala bateria a regulacia na zaklade napatia v tomto pripade skolabovala.

Poradil som mu nech vypne to vyhrievanie zadneho skla aby to odlahcil a aj pokracoval (aj ked keby mu to skapalo tak uz by to asi nenastartoval)

Aj pri riadeni dobijacim signalom nie je problem oneskorit zhasnutie svetiel, navyse ak sa vypna standartne zapalovanie tak X kontakt ich aj tak odstavi hned. :roll:

Alebo skombinovat obe moznosti :wink:

Uživatelský avatar
jenda
Profík
Profík
Příspěvky: 943
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: u Č. Budějovic

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: automatické rozsvěcování světel po startu

Příspěvek od jenda »

ještě doplním: můj systém je takový že vypínač světel je vypnutý a přemosťují se jeho kontakty takže v případě nestatečného dobíjení je možné světla klasicky zapnout vypínačem.
VW Lupo Obrázek VW Sharan Obrázek

Uživatelský avatar
michall
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 5722
Registrován: 25.09.2007 15:24
Bydliště: Praha

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: automatické rozsvěcování světel po startu

Příspěvek od michall »

Použil bych řešení, které jsem viděl u jiného typu vozidel, kde světla rozsvěcí CE. Je to řešeno přes relé, které spíná tyrystor, takže při zvýšení napětí tyrystor sepne, při poklesu však zůstane sepnutý a tím i relé a světla i při zhasnutí motoru. Relé sepne při asi 13,5V a odpadne buďto při vypnutí klíčku nebo při asi 6-7V, kdy už cívka neudrží kotvu.

jenda: na Fábiích se ale opravdu rozsvítí jen tlumená, nic jiného. Teprve po otočení do první polohy svítí obrysovky (tlumená zhasnou) a v další obrysovky i tlumená. Úprava proběhla v aut. servise, takže předpokládám, že je to OK.
Dodržujte prosím Pravidla sekce, odpovědi hledejte nejdříve v Sherlockovi, díly shánějte/nabízejte v bazaru. Může se hodit ETKA online nebo ELSA online (odkaz je na .ru!)

Uživatelský avatar
jenda
Profík
Profík
Příspěvky: 943
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: u Č. Budějovic

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: automatické rozsvěcování světel po startu

Příspěvek od jenda »

Fábie může mít na takovéto řešení zapsanou vyjímku v Technickém průkazu, pak to samozřejmě OK je, jinak to že něco udělají v autorizovaném servisu neznamená že znají zákon.

V Rakousku třeba jako světla pro dení svícení můžou fungovat mlhovky.
VW Lupo Obrázek VW Sharan Obrázek

Uživatelský avatar
michall
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 5722
Registrován: 25.09.2007 15:24
Bydliště: Praha

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: automatické rozsvěcování světel po startu

Příspěvek od michall »

Tak to potom asi jo, s tím TP. Není problém dát 2 relé, jedno bude spínat obrysovky, druhé tlumená. Spínač bude fungovat vždy.
Dodržujte prosím Pravidla sekce, odpovědi hledejte nejdříve v Sherlockovi, díly shánějte/nabízejte v bazaru. Může se hodit ETKA online nebo ELSA online (odkaz je na .ru!)

Uživatelský avatar
abeljozef
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3915
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Trnava

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: automatické rozsvěcování světel po startu

Příspěvek od abeljozef »

Mne zapina obrysovky automaticky ako zapnem zapalovanie (z toho som velmi nadceny hlavne vecer ked na mna automaticky zasvieti pristrojovka a stretavacie zapne po starte, takze idu aj obrysovky aj stretavacie. :wink:

Uživatelský avatar
michall
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 5722
Registrován: 25.09.2007 15:24
Bydliště: Praha

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: automatické rozsvěcování světel po startu

Příspěvek od michall »

No jo, takhle to funguje na těch japoncích (Honda). Mě stačí, když se rozsvítí obrysovky i potkávací po startu.
Dodržujte prosím Pravidla sekce, odpovědi hledejte nejdříve v Sherlockovi, díly shánějte/nabízejte v bazaru. Může se hodit ETKA online nebo ELSA online (odkaz je na .ru!)

Uživatelský avatar
abeljozef
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3915
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Trnava

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: automatické rozsvěcování světel po startu

Příspěvek od abeljozef »

Ja som hotovy z tej pristrojovky a hlavne teraz ked uz je modra :mrgreen:

Odpovědět

Zpět na „SAG - Sharan Alhambra Galaxy“